Deneyimsiz anne ve 0 deneyimle kuluçka dönemi

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhabalar tekrardaan. Bugün ikinci çiftimin dişisinin garip davranışları yüzünden kafes tabanındaki iki yumurtasını fark ettim. Biri aşırı kırık olduğu için attım, diğeri hafif kırıktı ama atmak istemedim hem ilgilenip üzerine yatmaya çalıştığı için hem de devamı gelirse diye moralini bozmamak için. Sorunum şu ki bu çiftimin kafesinde yuvalık var ve dişisi normalde içine giriyordu. Ona rağmen iki yumurtayı da kafesin dışına bırakmış. Birisi yuvalıktan feci uzak diğeri nispeten yakındı. Önlem olarak yumurtanın düşeceği mesafeyi kısalttım altına yumuşak bez sererek, inşallah bundan sonra aynı hareketi yaparsa yumurtalar kırılmaz. İlgilendiği yumurtayı yuvaya koydum lakin girmedi, kafes tabanında olunca da üzerine rahat yatamadı ama ilgileniyor en azından. O yüzden bez olan kısma çektim belki rahat yatar diye. Ama ben şimdi bu kuluçkayı nasıl yöneteceğim? Kendi kendilerine yumurtalara bakabilecek mi bu iki acemi? Yumurtalar ışık görse sorun olur mu? Yavrular çıksa yine bi şekilde bakarım da o aşamaya daha çok var. Bir de ek besin olarak yem çimlendirmek ve mama harici ne yapabilirim? Sularına multivit katmalı mıyım? Bende acemiyim .d Bundan önce diğer çiftim bir kez kuluçka dönemine girdi sayılırdı ama 2 den fazla yumurta gelmedi ve dişi yumurtalara yatmadı geceleri, sadece gün içinde onlarla takılıyordu. O yüzden o dönemimi deneyim olarak saymıyorum çünkü yok, varsa bile başarısız.

Şu an yatmaya çalışmıyor ama anne de baba da yumurtaya yakın durup yukardan onu seyrediyorlar. Bugün dışarıda olmam gerektiği için pek durumlarını gözlemleyemeyeceğim ama yarından itibaren daha etkin süreçle ilgilenebilirim. İnşallah bir sonuç alabiliriz. İkisi de çok sevdiğim yavrularım, yavruları daha da tatlı olur eminim ki.
WhatsApp Image 2022-01-13 at 10.15.00.jpeg

Benim dişim tekrar yumurtlamış? Daha yavruları ayırmamıştım onlarda yuvada? Ne yapacağım?

Devam eder mi? Ederse yatacak mı üstüne? Ve neden durmuyor, sağlığı ne olacak ?

Benim dişim tekrar yumurtlamış? Daha yavruları ayırmamıştım onlarda yuvada? Ne yapacağım?

Devam eder mi? Ederse yatacak mı üstüne? Ve neden durmuyor, sağlığı ne olacak ?
Maalesef döngü bu şekilde. 2-3 kuluçkadan sonra devam ederse yumurtalar altlarından alıp kuluçkayı bitiriniz.

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Görüşmeyeli yavru aldığım çiftim tekrar kuluçka sürecine girdi şu an 1i boş 3ü dolu 6 yumurtamız var. Ve iki yavruyu ayırmış bulunuyorum. Lakin birtakım sağlık problemlerimiz var ve yavrumuz hiç yardımcı olmuyor bize. Küçük yavru hala kendi kendine yemek yemeyi reddediyor, yedirsin diye babasına yalvarıyor -yiyemediğinden değil- yese bile yemdeki beyaz darıları sindiremiyor. Gördüğüm belirtileri olası nedenleri ile aşağıda listeleyeceğim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dışkıları çok değişken; geceleri ekleyeceğim fotoğraflardaki gibi, gün içinde sadece suyumsu, beyazı olup suyumsu, olması gerektiği gibi ama fazla sulu olduğu oluyor. Normal dışkılarına (sindirilmemiş yem olmadan) feci nadir rastlıyorum. Dışkılarında koku yok.

Kusma refleksi var gibi; bunu gözlemlediğimde genelde kendi kursağından yem çıkarıp tekrar yiyordu, annesi de ilk geldiğinde aynı hareketi yaptığından çok ciddiye almadım. Sadece bu sabah garip bir şey kustu ne olduğundan emin değilim ama tonlarından anladığım kadarıyla altlarına serdiğim kağıdı yemiş olma olasılığı yüksek. Kafeslerini önceki gecesinde değiştirmiştim, çıkacağım diye zorlarken böyle bir salaklık yapma olasılığı yüksek gibime geliyor :(. Eğer daha önce bu tarz bir kusmuk gördüyseniz nasıl müdahale etmem gerekir lütfen söyleyin, görmediyseniz muhtemelen benim tahminim doğru çünkü bunu çıkardıktan sonra devam etmedi kusmaya sadece halsizliği vardı.

Küçüklüğünde- sanki şu an çok büyük- eklediğim videodaki refleksini çok yapıyordu ama yorulduğu, korktuğu ve gerildiği zamanlardaki bi refleksi olabileceğini düşünmüştüm çünkü insanlarlayken veya yorucu uçuş denemelerinden sonra yapıyordu. Bir haftadır sadece bir defa gördüm yaptığını o da genelde yaptığından çok çok kısa sürmüştü.

Genel manada halsizliği pek yok. Heveslenince gayet güzel uçabiliyor. Çok oyuncu değil, hareket etmek yerine bir şeyler kemirmeyi seviyor maksimum parmaklarımla kavga ediyor. Dediğim gibi yemek yemiyor. Yulaf, aspur ve daldarısını eksik etmiyorum, ölmeyecek kadar yiyor. Büyük kardeşinden önce yem kırmayı öğrenmişti neden böyle oldu bilmiyorum, akıl verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Sırayla: Dün geceki dışkıları - Kustuğu garip şey - Bu geceki dışkıları(alttaki sindirilmemiş yemler olan asıl hasta kuşumuzun, üstteki yığın büyük kardeşinin(aynı salıncakta uyumayı tercih ediyolar şimdilik)) - video

WhatsApp Image 2022-03-31 at 02.46.20 (2).jpegWhatsApp Image 2022-03-31 at 02.46.20 (1).jpegWhatsApp Image 2022-03-31 at 02.46.20.jpeg

Ayrıca çok sık hapşuruyor demeyi unutmuşum. Birde yavruların ikisi de aşırı kaşınıyor. Dış parazit yapmayı düşünüyorum ama elimde vilmectin olmadığından ilçe veterinerine danışacağım. Damla verebilirse kullanacağım. En son sorduğumda ellerinde vilmectin yoktu maalesef. De... yavrularım dış parazit yaşına geldi mi? 41 günlükler sadece

Merhaba, öncelikle videoda sağlıklı görünüyorlar. Stres kaynaklı, yorulma kaynaklı bunu yapıyorlar genelde. Dışkısının bu dönemde değişken olması kabul edilebilir bir durum olsa da bazı dışkılar kötü. Kustuğu şeyi de kestiremedim doğrusu, oldukça büyük bir parça.
Şu aşamada divitsol gibi bir ürün varsa elinizde onu değerlendirin derim. Dışkı toparlama göstermezse farklı yorumlar yapmak gerekiyor. Bir de yem karışımınızdan görsel ekler misiniz?

Elimde avidiare vardı onu damlatıyorum ağzına. Ne yemek yiyor ne su içiyor. Babası bu akşam iki kez besledi, ayırmıştım ama anne babasının yanına geri koymaya karar verdim. En azından karnı doyuyor. Oyun oynadığı oluyor ama genellikle uyukluyor ve birkaç saattir kabarık takılıyor. Dışkılarının rengi de koyulaştı, kahverengi siyah gibi. Bu gece yine gözlemleyeceğim ama bence küçük olan cidden hasta :( Eklediğim görsel babanın yemi; küçükler için garden mix kullanıyorum ama yemiyor maalesef. Yulaf ve aspur yiyor aşırı aç olunca sadece, dal darıdan da üç beş ısırık alıyor o kadar.

WhatsApp Image 2022-03-31 at 22.09.40.jpeg

umarım beslemeye devam eder. Bu arada ben kuluçkadan atlayan bebeklere %85 aspur oranlı yem sunuyorum. İlk 2 hafta genelde başka tohum yemiyorlar. Japon darısı ve dal darı da uygun olur

Yuvadan yeni atladığında ben de aspur oranını o civarda tutmuştum, yulaf ve çok az beyaz darı vardı. Dediğiniz gibi aspur oranını minimum %70 yapayım ben tekrar. Ayırma nedenim de annesinin dövmesiydi bu arada bahsettim mi bilmiyorum. Evde kimse yokken yine ayırıp gideceğim ?

Küçük bir güncelle geri döndüm. Çok şükür bugün itibariyle kendi kendine yemek yemeyi öğrendi yavrum, babadan yemek istemeyi kestik. Dışkılarımız hala karışık ama düzelir diye düşünüyorum. Kuluçkaya devam eden annemizin ayın 7sinde ve 9unda olmak üzere iki yavrusu çıktı yumurtadan. Kursakları dolu, inşallah onlarda sağlıkla büyür. Daha da isteselerde kuluçka fırsatı vermeyeceğim, annemiz çok güçten düştü gibi geliyor.

Merhabalar yavrularımız yavaş yavaş büyüyorlar, maşallahları var diye düşünüyordum ama danışmam gereken bir durum olduğunu fark ettim. Aşağıya iki farklı dışı fotoğrafı ekleyeceğim, hangi yavruya aitler bilmiyorum ama uzun süredir yuvada görüyordum, dışkı olduğundan bile emin değildim. Son bir haftadır karşılaşmadığım için sorun yok, varsa bile düzeldi sandım ama bugün yavruları kontrol ederken kesin olarak dışkı olduğunu anladım. Ya aşırı açık yeşiller ya da beyaz dışkılar; normal dışkılara göre daha katı, dağılmayan haldeler sanki kurumuş yapıştırıcı gibi. Koku almadım. Bu dışkıların nedeni nedir? Allah nazardan saklasın, yavruların hepsi hareketli ve sağlıklı gözüküyor. Ne yapabilirim bir şey olmaması için?

WhatsApp Image 2022-04-30 at 00.32.23.jpeg
WhatsApp Image 2022-04-30 at 00.32.06.jpeg

Merhaba, bu dışkılar için telaş etmemek gerekiyor. Kursak sütü ile beslendikleri için dışkıları belirli bir süre içinde rengi soluk, pankreas sorunu varmış gibi oluyor. Ancak 20 gün ve üstü bebeklerde sık gozlemlenmiyor

Bizim annemiz 3. Kez tumurtlamaya başladı. İlk yumurtayı yuvaya değil kafese yapmış diğerini de uçarken dışarda yapmış, kırılmış haliyle. Babadan ayrıydı 2 gündür. Tüm yavrular yuvadan atladı en küçük uçamasa da dışarda uyuyor, içerde yalnız diye herhalde. Anneyi kendi haline bırakıp baba dahil herkesi farklı kafese almayı düşünüyorum. 3. Bir kuluçka istemiyorum, ne önerirsiniz? Bu süreçte ne yapmalıyım?

3. Kuluçkaya izin verme ihtimalimde var tabii ama cidden istemiyorum. Sizden cevap alana kadar ayırma olayını yapacağım yavrular dayak yemeden. Ama önerilerinizi bekliyorum

Ben olsam baba zarar vermiyorsa bebekler onunla kalmalı ( doğdukları kafeste). Dişi ayrı bırakılmalı
Ben dişiyi ayırdığımda yavruları kafes tabanına alıyorum ve gerekli kafes düzenlemesini yapıyorum. Her akşam yatmadan bir iki saat önce tümünü yuvaya geri koyuyorum. Sabah yine aynı rutini tekrar ediyorum yaklaşık 5 gün. O sırada hem uçmayı hem de yem yemeyi çoktan öğrenmiş oluyorlar.

Babamız bakıyor çok şükür. Hiç sorunumuz yok yuvaya konmalarına bile gerek yok. Hepsi dışarda uyuyor dediğim gibi ve kendilerini doyuramasalar da yem kırmayı öğreniler. Bir uçmayı öğrenmek kaldı işte.

Bizim problemimiz anne tekrar yumurtlamaya başladı. Çiftleşme olmadığını biliyorum ama ayırmam yumurtlama sürecini durdurur mu? Bir de evde her kafadan bir ses çıkıyor annem babam yuvayı çıkarmama falan çok kızdı hala yumurtlarken. Biraz psikolojik vurdular nasıl Allah'ın verdiği cana kıyarmışım ki, yumurta boş biliyorum. Yuvayı geri taktım kafese duruyor şimdi öyle. Herkeste kafeste. Ama vallahi ben yoruldum ocak ayının sonundan beri kuluçka süreciyle geçti, annemiz bir ara çok kötüydü daha yeni toparladı kendini, temizlikleri yoruyor, sayıları artıyor başkasına da veremiyorum. Bizim evde gördükleri muameleyi göremezler gibi geliyor çünkü, bi de ailem yumurtadan çıkar çıkmaz isim veriyor 😅

3. kuluçkaya tek engel benim enerjim kalmaması. Cidden şu evrede ne yapmalıyım bilmiyorum. Hayır üretimci olsam neyse diyeceğim, onlara özel bir yer ayarlanır orada yapılır işler ama bunlar benim evcil çocuklarım bildiğiniz, iş hobilikten çıkmak üzere :eek:

Neyse ben bi iki fotoğraf bırakayım da gözümüz şenlensin. Pek fotoğraf çekmeye müsait değil kığır kıpırlıkları. Geniş aile fotoğrafı çekeyim dedim onda bile bir çocuk eksik. Çektikten sonra geldi kafama kondu şapşik. Geziniyomuş meğer.

1.jpeg
2.jpeg
4.jpeg
3.jpeg