Deride Siyahlık

esm ozd

iyikus.com Üyesi
Benim 4 aylık bir muhabbet kuşum var Sıcak havalarda daralıyor malum tüylerine üflememi seviyor. Tüylerine Üflerken Derisinin Bazı kısımlarında siyahlıklar gördüm ama benek şeklinde değildi tabi. Hastalığı var mı diye korkuyorum..

aramıza hoş geldiniz. Çekebilirseniz bir görsel görmem lazım. Demek istediğinizi anladım ancak farklı bir yorumu olabilir durumunuzun.

aramıza hoş geldiniz. Çekebilirseniz bir görsel görmem lazım. Demek istediğinizi anladım ancak farklı bir yorumu olabilir durumunuzun.
Merhaba. Kuşum küçük ve biraz korkak tüylerini açamıyorum açsam bile kamera ile çekemiyorum biraz araştırdım kuruluk gibi bir hastalık varmış. Ama belirtileri uyuşmuyor kuşum sağlıklı. Bazen kafesinde dışkısını yiyor ama kafeste kuş kumu, kalamar kemiği, vitamin blok, mineral blok, gaga taşı, aspur içeren yem gibi herşey var. Kafeste kemirmiyor taş o yüzden kafes dışında veriyorum. Garip bir kuş ölecek diye korkuyorum ☹️

pied dedikleri parçalı bir muhabbet kuşu mutasyonunda mı kuşunuz? En azından kuştan bir görsel ekleyiniz.

dosya büyüklüğü çok sınırlı olduğu için anca bukadar yükleyebildim.

Ekli dosyalar

• IMG_20230816_083035.jpg
    IMG_20230816_083035.jpg
    384 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20230816_083246.jpg
    IMG_20230816_083246.jpg
    367.6 KB · Görüntüleme: 8
çok tatlı melanini yüksek bir opal dişi. Maşallah. Hassas tartınız varsa ağırlığına bakabilir misiniz?

maalesef hassas tartımız yok. Günde 4-5 kez yem yiyor yaklaşık 3-5 dakika boyunca bazenleri maydanoz, ıspanak,yumurta,aysberg veriyorum ama yinede inip dışkısını yiyor ve bundan rahatsız olduğumu da biliyor onu yaptıktan sonra birdaha yapmaması için biraz kızıyorum anlıyor bence :). Izgara var dışkısını sayıyorum ona göre kontrol ediyorum ben yokken ya da akşamları gizlice yiyor :( hepsini hemde. Ne yapacağımı bilmiyorum.Ama kilosu yok Normal zayıflıkta elime alıp kontrol ediyorum zayıflığını çok zayıf değil. Tahminime göre 35-40 Gr arası bir kiloya sahip.

Böyle bir durumda mineral eksikliği akla getirmelisiniz. Eğer bununla alakalı değilse davranışı istemsizce pekiştirdiğiniz için keyif aldığı ve doğru olduğunu düşündüğü bir hale sokmuşsunuz. Bir diğer neden de sindirim sorunlarını işaret etmesi. Sindirim problemleri yaşayan kuşlar genelde sindirilmiş olan dışkıya yönelimi arttırıyorlar. Kuş kumunuzu öncelikle tazeleyiniz. Mümkünse himalaya tuz kayası temin edip kafes tabanına bırakınız.