Dişi kuş

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Savas S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Çözüm
Kuş sarı yüzlü spangledir. Rainbow değil. Dışkısı bir kaç gün içinde oturacaktır. Ortam florasına uyum süreci boyunca az yem yeme, kötü dışkı beklenebilir. Genç bir dişi
Hayır anlaşıyorlar sadece zaman lazım dişi etrafa alışaçak falan

Size dedim programı yapın daha hızlı alışırlar

Oyuncağı çıkarın 2 hafta ikisinide salmayın

Oyla 0
Oyuncağı çıkarın 2 hafta ikisinide salmayın
Dişi zaten çikonun salıncağını ele geçirdi :) çikoda kafesden ayrılmıyor konuşuyor kendi kendine dişi biraz korktu heralde alışır 1 2 haftada dişinin çıkmaya niyeti yok. Çiko kendi ismini söyleyerek cilve yapıyor heralde
Hayır anlaşıyorlar sadece zaman lazım dişi etrafa alışaçak falan

Size dedim programı yapın daha hızlı alışırlar
ne programı? 2 hafta kafese kapatma mı?
Nie bu kadar sabırsızsınız dişiyi alalı daha 1 gün bile olmadı biraz izin verin kuş ortama alışsın 1 hafta falan.
ben birşey demedim ki dedimki canım sıkıldı moral anlamında moralim %0 dedim önceki kuşum kurumadan ölmüştü...

Oyla 0
Hergün :
sabah sulukları yıka, yemleri üfle azsa doldur, dışkıları kontrol et.

Haftada birgün :
probiyotik (en fazla 6 saat durdur ), meyve zebze (alışkın değilse linki incele ), yumurta maması, kafes temizliği (kafes telleri, tünekler, peçete), vitamin,

Ek : 2 suluk kullan, yumurta mamasını sadede yapabilirsin.

Bunu oku

Oyla 0
@Benzersiz valla yaramazları öpüşürken yakaladım :) bu arada dişiyi aldığım yer kömürlükteydi... :( şikayet edeceğim adresi aldım 1 orta boy kafeste 20 25 kuş aldığım kişide Iraklıymış yazık ordaki kuşlara üzülüyorum dişi kaloriferin yanından ayrılmıyor

Oyla 0
Kuş sarı yüzlü spangledir. Rainbow değil. Dışkısı bir kaç gün içinde oturacaktır. Ortam florasına uyum süreci boyunca az yem yeme, kötü dışkı beklenebilir. Genç bir dişi

Oyla 0
Çözüm
Bilgi için teşekkürler. Dışkısı biraz sulu ama rengi tam yerinde bu hafta içerisinde petshopda malzeme arayışına çıkacağım alacağım şeylerin listesini alta yazıyorum eksik varsa lütfen ekleyin
-Probiyotik
-Bit Spreyi
-Anlaşmaları İçin Ek Salıncak
-Ek Suluk
-Gelecek Zamanlarda Yuva Ve Talaş
İyi geceler:)
Ek olarak söyleyeyim dişi kuşum uçmaya başladı ve zor yürüyor ayağında bir sıkıntı yok ama hiç yürümemiş (dik yürüyemiyor)
Zamanla çikom öğretir

Oyla 0
Bilgi için teşekkürler. Dışkısı biraz sulu ama rengi tam yerinde bu hafta içerisinde petshopda malzeme arayışına çıkacağım alacağım şeylerin listesini alta yazıyorum eksik varsa lütfen ekleyin
-Probiyotik
-Bit Spreyi
-Anlaşmaları İçin Ek Salıncak
-Ek Suluk
-Gelecek Zamanlarda Yuva Ve Talaş
İyi geceler:)
Ek olarak söyleyeyim dişi kuşum uçmaya başladı ve zor yürüyor ayağında bir sıkıntı yok ama hiç yürümemiş (dik yürüyemiyor)
Zamanla çikom öğretir
Bit spreyi ni almayın zararlı astıma sebep olabiliyor

Oyla 0
@Doğanay Y. Bey çiko geceleri salıncakta uyuyor çikide yemliği ve suluğu çözemediği için çay bardağını koyduğumuz altlığa yem koymuştum onuda kafes tabanına yerleştirmiştim çiko gece 8 saatte 6 7 adet normal dışkı yapmış iyi mi? Çiko sürekli zili sallıyor çiki hiç sıcakta kalmadığı için hem kalorifer peteğinin yanında kafes zaten k. Peteğinin yanında şuanda hiç ses çıkarmaması normal mi? Çikonun zille oynaması normal mi? Yani ben 8 yıldır kuş besliyorum hiçbirkuşum ilk gün susmadı hep konuşdular. Sizce zili çıkarayımmı? image.jpg

Oyla 0
Savas, forumda ki konulari okumani tavsiye ederim. Bir sorun yok gibi görünüyor. Birde peş peşe mesaj değil de tek mesajda durumu anlatmalisin. Yani flood yapmamaya özen gösteriniz.

Oyla 0
Zili çıkar. Çiki yaklaşık 8. Ayına basçak.
Benim deneyime göre 1 ay böle suskun kalıyor genelde sonra alışıyor benkide öykeydi ilk zamanlar şimdi çiçiçikus diyor ıslık çalıyor. Öpüşme dediğin aslında yem kusma erkeke onu besliyor bu iyi.

PROGRAMI uygularsan daha hızlı alışır. Meyveye sebzeye alıştır.

Hergün dışkıları at.

Oyla 0
- Eşi olan kuşlar doğal olarak çiftleşmek de isteyecektir. Kuşlar çiftleşmek istediklerini farklı şekillerde gösterebilir. Sık sık birbirlerine kur yapıyorlarsa, erkek kuş dişi kuşa ayak atıyor veya tünekten tüneğe atlayıp bir sağına bir soluna geçiyorsa, dişi kuş eğilip, kuyruk kaldırıyorsa bunlar çiftleşme belirtileridir. Kafese yuvalık takıp üretim çalışmalarına başlanabilir.

- Üretim çalışmalarına başladıysanız uymanız gereken bazı kurallar var. Öncelikle kafeste yuvalık takılı ise kuşları salmamanız gerekir. Geniş bir kafes bu yüzden önemlidir. Kuşların düzenli olarak hareket edebileceği bir kafesi olması gerekli. Bu dönemlerde dişi kuşlar oldukça stresli olurlar. Kafesin yerini değiştirmemeli ve kuşları rahatsız etmemelisiniz. Yem, su, besin takviyesi ve temizlik gibi ihtiyaçlar haricinde kuşlar ile ilgilenmemeye çalışın .

- Üretimin ilk basamağı yuva hazırlığıdır. Dişi kuş yuvalığa girer, içini düzenler, girişini kemirir. Genellikle dişi kuşlar yavruları doğana veya yumurtlayana kadar erkek kuşların içeri girmesine izin vermezler. Fakat bazı durumlarda farklılıklar olabilir.

- Yuvalığı taktınız ve dişi kuş yuvalıkla ilgileniyorsa yakında çiftleşmeler görebilirsiniz. Belli bir süre geçmesine rağmen çiftleşmeler olmuyorsa bu kuşların henüz kızışmadıkları anlamına geliyor. Kuşlar için bir sürü kızıştırıcı besin bulunur. Kuşlar çiftleşmeye başlayana kadar bu kızıştırıcı besinleri vermeye devam edin. İlk yumurtanın gelmesi ile birlikte kızıştırıcı besinleri kesin. Aşırı kızgınlık yüzünden eşler kavga edebilir veya yumurtalara zarar verebilirler. Kızıştırıcı takviye yapmanıza rağmen hala çiftleşme olmuyorsa ayırma yöntemini kullanabilirsiniz. Ayırma yöntemi için öncelikle 2 kafese ihtiyacınız var, erkek kuşu bir kafese, dişi kuşu farklı bir kafese ayırın. Kuşlar birbirlerini görebilsin ama çok yakın olmasınlar. Erkek kuşun baskınlık kurma sıkıntısı varsa yuvalığı onun kafesine takmak baskınlık kurmasında yardımcı olacaktır. Bu ayırmanın farklı süreleri vardır. Bazen 10 gün, bazen 1 ay bile sürebilir. Burada amaç kuşları birbirinden ayrı tutup kızıştırmak, aynı şekilde kavga eden kuşlar için de uygulanabilir. Belli bir süre gözlemleyin, 1 ay ayırma yöntemi uygulamanıza rağmen kuşlarınız çiftleşmiyorsa, bundan sonra çiftleşme ihtimalleri de pek yüksek değil. Unutmayın her kuş iyi anlaşıyor diye çiftleşecek değil. Ben ayırma yöntemini 8 gün uygulayıp olumlu bir sonuç almıştım.

-Kuşlar genelde sabahın ilk saatlerinde, yeni uyandıkları saatlerde çiftleşmeye başlar. Bundan sonra çiftleşme sayısı git gide artabilir, azalabilir veya sabit kalabilir. Her kuşta değişiklik gösterir. İlk çiftleşmeden sonra 7-10 gün arasında yumurtalar gelir. Her kuş ortalama 4-7 arası yumurta yapar. Bu sayı daha az veya daha fazla olabilir. İlk kuluçkalarda bu sayı az olabilir. Yumurtalar genelde 2-3 gün ara ile gelir.

- Kuşlar belli bir yumurta sayısına ulaştıklarında çiftleşmeyi bırakırlar ve kuluçkaya yatarlar. Bu dönemde yuvadan çok nadir çıkarlar. Genelde erkek kuşlar beslerler bu dönemde eşlerini. Bazı kuşlar ilk yumurtasından itibaren yatmaya başlarken, bazı kuşlar 3-4 yumurta yaptıktan sonra yatmaya başlayabilir.

- Kuşların genelde yaptıkları bütün yumurtaları dolu gelmez. Anne kuş yumurtaya yatmaya başladıktan 4-5 gün sonra yumurtanın dolu olup olmadığı belli olur. Yumurta da doluluk testi yapmak için yumurtayı telefon ışığının üzerine koyup kontrol edebilirsiniz. Bazı dişi kuşlar yumurtalarına dokunulmasından rahatsız olmazken, bazı kuşlar sırf bu yüzden yumurtalarını kırabilir bile. Genelde size alışık olan dişi kuşlar sizi bir tehdit olarak görmediklerinden çok dert etmeyebilirler. Kuşunuzun huyunu bilmeniz bu noktada hayati önem taşıyor.

-Eğer anne kuş yumurtalarına yeterince iyi yatıyorsa 18-21 gün arasında yavrular yumurtayı kıracaktır. Anne kuşun yatmasına göre yavrular 18 günden daha önce veya 21 günden daha sonra da yumurtadan çıkabilirler. Yavrular yumurtalarını kırmadan kısa süre önce ötmeye başlarlar. Bu sesi duyuyorsanız kısa süre içinde yavru yumurtadan çıkacaktır. 2-3 saat geçmesine rağmen hala yavru çıkamıyorsa sizin müdahale etmeniz gerekebilir. Yumurtayı bir kürdan yardımı ile ince ince kırabilirsiniz. Unutmayın bu hassas bir işlemdir. İlk yaptığınızda panik olabilirsiniz, önemli olan hassas davranmak. Şanslı iseniz belki hiç karşılaşmazsınız bile.

- Yavrular yumurtadan çıktığından artık sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor. Önemli olan anne ve babayı rahatsız etmeden gözlemlemek. Yavruları yeterince beslediklerinden emin olmak için, yavruların boğazlarının altında bulunan sarımsı keseeyi kontrol edin. Bu kısma kursak denir. Yemler burada sindirilir. Yavruları besleme işi eşler arasında değişkenlik gösterebilir. Bazen anne çoğunlukta besler, bazen baba. Bazen ise sadece anne de besleyebilir. Anne ve babaları yavrularını beslemiyorsa yavruları sizin beslenmeniz gerekebilir. Yavruları anne veya babaları beslemiyorsa, yavrulara sadece anne veya babası da bakabilir. Bu durum da anne veya baba yavrulara yetmiyorsa sizin de takviye yapmanız gerekebilir.

-Her şey yolunda giderse yavrular 30-45 günlük arası yem kırmaya başlarlar. Kuşlar kendilerini doyurabiliyorlarsa anne ve babalarının yanından ayırabilirsiniz. Bu sayede onlarda kendi hayatlarına devam edebilirler.

Gördüğünüz üzere Muhabbet kuşu bakımı öyle oldukça kolay değil. Umarım size biraz bile olsa yardımcı olabilmişimdir. Eklemeyi unuttuğum veya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir kısım varsa belirtmeniz güzel olur.

Alıntıdır.Hak yemek olmasın

Oyla 0
Zili çıkar. Çiki yaklaşık 8. Ayına basçak.
Benim deneyime göre 1 ay böle suskun kalıyor genelde sonra alışıyor benkide öykeydi ilk zamanlar şimdi çiçiçikus diyor ıslık çalıyor. Öpüşme dediğin aslında yem kusma erkeke onu besliyor bu iyi.

PROGRAMI uygularsan daha hızlı alışır. Meyveye sebzeye alıştır.

Hergün dışkıları at.
3DDC2FD6-A348-4844-8FC3-917DE050806E.png1DA4C316-3225-4DF7-9001-1EC18813CCBA.png
Bunları alayım mı? Sera ürünleri iyi bence ??

Oyla 0
Vitamib marka arka iyi değil sana buluyum. Yıkanma şeyi alma tabaktada yıkaraın diğerleri istersen al

Oyla 0