Dişi kuşum eskisi gibi ötmüyor gıcırtı gibi bi ses çıkarıyor

birds388

Forum Sakini
İyi günler merhaba dişi muhabbet kuşum 6-7 yaşlarında 1 yıldır bu sesi çıkarmaya başladı ama gidgide artti suan geceleri bile bu sesi çıkarıyor.neşesi yemesi içmesi uçması çok iyi suyu fazla tüketiyor idrarı çok oluyor bu nedenle bu ses mantar nedeniyle olabilir mi nefes alırken zorlanmıyor kuyruk oynatması falan yok videoyu gonderiyorum lütfen yardım edin

Hobici

Forum Sakini
Geçmiş olsun... Muhabbet kuşunun birde dışkı fotosunu paylaşırmısınız Hocalar bakacaktır. Hangi yemi kullanıyorsunuz sebze mama yiyormu takviye gıda veriyormusunuz bahsederseniz daha iyi olacaktır...

birds388

Forum Sakini
Geçmiş olsun... Muhabbet kuşunun birde dışkı fotosunu paylaşırmısınız Hocalar bakacaktır. Hangi yemi kullanıyorsunuz sebze mama yiyormu takviye gıda veriyormusunuz bahsederseniz daha iyi olacaktır...
Uzunca bi süre vitakraft verdim ara ara entrobac probiyotik ve vitamin verdim yesillik elma havus ta veriyorum ara ara dışkısı sulu dağınık ama dışkısı hep böyle çok su içiyor atacam fotoğraf

birds388

Forum Sakini

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220411-171730452.jpg
    Screenshot_20220411-171730452.jpg
    339.1 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_20220411-171723193.jpg
    Screenshot_20220411-171723193.jpg
    437.1 KB · Görüntüleme: 16

birds388

Forum Sakini
Yani bilmiyorum ama hep böyle idrarı çok oluyor ve dışkısı dağınık olmasa da sekilli degil enterasan olan durgun halsiz degil

birds388

Forum Sakini
bir çok enfeksiyonun neden olabileceği hatta karma bir durum da olabilir.

benim önerim, önce basit ihtimallere yönelik hızlıca iç parazit ygulaması yapıp düzelme olmazsa diğer ihtimallere yönelmek. iç parazit için sitrax ya da nilverm isimli ilaçlar kullanılabilir. bunun kullanımı zaten 1-2 gün sürecektir, 1 yıldır süren bir durum için vakit kaybı sayılmaz

diğer arkadaşlar da yorumlarını yazar ona göre hareket edersiniz
Bu dediğiniz ilaç antibiyotik mi dozajini nasıl ayarlayabilirim

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Biraz önce benzer bir konuya yazmıştım sizin içinde geçerli..

Veterinerin verdiği şırınga içindeki ilacı ne süredir ve ne şekilde kullanıyorsunuz? İçeriğini bilseydik iyi olurdu.. Ancak şöyle söyliyeyim solunum sorunlarının birçok sebebi olabiliyor. Mantar, parazit, bakteri, protozoa da dahil bir çok hastalıkta solunum problemi olabiliyor. Kimisi mikostatin gibi mantar ilacıyla düzeliyor, kimisi vilmectin gibi parazit ilacıyla, kimiside antibiyotiklerle.. Bu yüzden kesin şu ilaçla tedavisi yapılır diye birşey söylemek mümkün değil.. Ancak bir yerden başlayıp kuşu gözlemlemek gerekiyor.. Siz alttaki ilaçları temin etmeye çalışın sonra sırayla kullanalım ok. Diğer arkadaşlarda yardımcı olurlar...

Bir tane doksisiklin etken maddeli ilaç: Doksimis yada levadoks olabilir.. (veterinerlerden temin edilir)
Bir tane hava kesesi parazitleri için ivermectin etken maddeli ilaç: Vilmectin yada muadilleri olabilir.. (veterinerlerden temin edilir)
Mantar ve protozoa içinde bir tane flagyl, bir tanede mikostatin.. (bunlar eczaneden)

birds388

Forum Sakini
malkoçoğlunun tavsiyesi dogru

ancak dışkı da bozuk, bunun parazit kaynaklı olmadığindan emin olmak ve diğer ilaçlarin dışkıdaki etkisini görmek için bence önce nilverm'den başlamanız doğru olur, bu ilaç sadece 1 gün kullanacak. ardindan 1 gün ara verip doksisiklin etken maddeli antibiyotik duruma göre 5-7 gün kullanılabilir

diğer ilaçları kuşun bu tedaviye yanıtına göre sonrada alabilirsiniz
Çok teşekkür ederim kontil var o olur mu onun yerine kedilere almıştım birde yeni dışkı fotoğrafı çektim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220411-235331601.jpg
    Screenshot_20220411-235331601.jpg
    487.5 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_20220411-235605904.jpg
    Screenshot_20220411-235605904.jpg
    456.6 KB · Görüntüleme: 12

birds388

Forum Sakini
benim yazdığim ilaç fotodaki, kontil ve muadillerini hic kullanmadim bilen arkadaş varsa yorum yapar

dışkı cidden kötü, uzun süredir böyle olması ve kuşun genel durumunun pek kötü olmaması da ilginç. bunun bi ihtimal iç parazit kaynaklı olabileceğini düşünüyorum o nedenle ilk nilverm kullanmanızı önermiştim

Ekli dosyayı görüntüle 23484
Toz şeklinde olanı değil mi cidden çok iyiler anlamadım bende hiç durmuyolar sürekli uçuyolar ben entrobac verdim bugun ben ilaci alinca burdan yazarim size

birds388

Forum Sakini
benim yazdığim ilaç fotodaki, kontil ve muadillerini hic kullanmadim bilen arkadaş varsa yorum yapar

dışkı cidden kötü, uzun süredir böyle olması ve kuşun genel durumunun pek kötü olmaması da ilginç. bunun bi ihtimal iç parazit kaynaklı olabileceğini düşünüyorum o nedenle ilk nilverm kullanmanızı önermiştim

Ekli dosyayı görüntüle 23484
Veterinere gittim hava kesesinde problem var dedi baytril 5 şırınga verdi 0.5 ml 5 gun suya koy dedi burnunda falan akıntısı yok dedim hiç belirti gostermeyebilir bazen dedi internette cok agir bi ilaç yazıyor sizce napmaliyim

birds388

Forum Sakini
Yok götürmedim video çektim dışkı fotoğrafı çektim anlattım dedim buraya getirsem bu kuş hasta değil dersiniz dedim ancak ötene kadar dedim çok su tüketiyor dışkısı bozuk dedim uçuyor falan yemde çok yiyor anlattim kusdan anlayanlara sordum dedim ilk once bunu deneyelim dedi bence hava kesesi problemi var dedi 5 gun kullan gecmesse eczaneden bi ilac aldiracam dedi ogrenciyim inanın zor geciniyorum napcam bilmiyorum inşallah duzelir

birds388

Forum Sakini
bu size tecrübe olmuştur, veterinerler de para kazanmaya çalışan kişiler, her dediklerini almayın iyi niyetinizi suistimal ettirmeyin. size verilen enjektör + ilacın maliyeti 50 kuruş bile değil

ilacı aldıysanız kullanabilirsiniz endişe etmeyin. ilaç kullandığıniz sürece kafesteki kalsiyum kaynaklarını (kalamar, gaga taşı,kum vb) çıkarınız, çesme suyu kullanmayınız
Bende anlamadim 5 şırınga onuda düzgün çekmemiş gramaj olarak baktım 100tl nasıl yapar kuş aldım sanki eğer ilac ağır gelecekse giden para olsun kullanmam ama bi taraftanda kuş şimdi iyi ya zaman ilerledikçe hastalığı artarsa dediginiz gibi kalamar onları alırım birde 0.5 ml cok mu