Dişi kuşum eskisi gibi ötmüyor gıcırtı gibi bi ses çıkarıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan birds388
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

birds388

Forum Sakini
İyi günler merhaba dişi muhabbet kuşum 6-7 yaşlarında 1 yıldır bu sesi çıkarmaya başladı ama gidgide artti suan geceleri bile bu sesi çıkarıyor.neşesi yemesi içmesi uçması çok iyi suyu fazla tüketiyor idrarı çok oluyor bu nedenle bu ses mantar nedeniyle olabilir mi nefes alırken zorlanmıyor kuyruk oynatması falan yok videoyu gonderiyorum lütfen yardım edin

Öncelikle şunu bulsanız yeterli
doksisiklin etken maddeli olan, doksimis gibi bir ilaç. Eczanelerde satılmıyor maalesef :( Veteriner fakülteleri çevresinde ki veterinerlerden kolayca temin edebilirsiniz tedavi ettirmeden. 40-60 tL arası bir fiyatı olması lazım
Bu arada ikinizede çok teşekkür ederim bu mübarek ramazanda Allah sizinde dualarınızı kabul eylesin

Bence önce mikostatin ve flagyl kullanılsa daha iyi olur. Ardından duruma göre vilmectin.. bunlardan sonra kuşu tekrar kontrol edelim.. @neanderthalensis
Şöyle ben size belirtileri tek tek yazayım siz karar verin
En onemli sorunu gece o garip sesi daha çok çıkarıyor zorlanıyor gibi
İkincisi çok su içiyor
Üçüncüsü dışkısının rengi koyuydu ilaçtan sonra düzeldi rengi açık yeşil oldu ama suyu çok içeriğinden midir dışkısı hala sulu
Tüy dökümü başladı ve kaşınma
Birde bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama biraz inceldi kuş sanki ama yine eskisi gibi cok yiyor

Şöyle ben size belirtileri tek tek yazayım siz karar verin
En onemli sorunu gece o garip sesi daha çok çıkarıyor zorlanıyor gibi
İkincisi çok su içiyor
Üçüncüsü dışkısının rengi koyuydu ilaçtan sonra düzeldi rengi açık yeşil oldu ama suyu çok içeriğinden midir dışkısı hala sulu
Tüy dökümü başladı ve kaşınma
Birde bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama biraz inceldi kuş sanki ama yine eskisi gibi cok yiyor

Anladım diğer satır aralarında bu belirtilere dikkat etmiştim zaten. O yüzden önce diğer ihtimalleri eleyelim dedim. Hem üst üste antibiyotik kullanmamış oluruz..

Şırınga ile verebilirler elbette. Likit ürünler sonuçta. @Malkoçoğlu dediğin de olabilir ama ben burada biraz daha ters düşünüyorum seninle. Uygulamak kuş sahibine kalmış. İki yöntem de doğru çalışacaktır. Önce solunum, peşine flagy, mikostatin türevi ürünlerden bir tanesi denenebilir. Hatta solunumun son aşamasında doksisiklin etken maddeli ilaç ve mikostatin karması yapılabilir. Geçişleri bu şekilde uyguluyorum ben. İlk 5 gün sadece solunum, son 2 günü solunum ağırlıklı mikostatin ilavesi.

Şırınga ile verebilirler elbette. Likit ürünler sonuçta. @Malkoçoğlu dediğin de olabilir ama ben burada biraz daha ters düşünüyorum seninle. Uygulamak kuş sahibine kalmış. İki yöntem de doğru çalışacaktır. Önce solunum, peşine flagy, mikostatin türevi ürünlerden bir tanesi denenebilir. Hatta solunumun son aşamasında doksisiklin etken maddeli ilaç ve mikostatin karması yapılabilir. Geçişleri bu şekilde uyguluyorum ben. İlk 5 gün sadece solunum, son 2 günü solunum ağırlıklı mikostatin ilavesi.
Baytril mantarı arttirmis olabilir mi bu nedenle ilk mantar ilaclarina mi baslamaliyim yada solunum sıkıntısı cektigi icin solunum icin ilac mi kafam karıştı hangisini yarın almaliyim sizce kusura bakmayin

Tamam teşekkürler ilacı alınca yarın inşallah yazacağım birde elektrolit evde hazirlanabiliyomus ev yapımı yapip versem kusa olur mu
evet evde hazırlanabilir ancak dikkatli olmak lazım. Mantar sorunu yaşayan kuşlar için şeker ilaveli ürünlerin kullanımı biraz riskli olabilir. Tedavi öncesi kullanırsanız daha uygun olacaktır.

evet evde hazırlanabilir ancak dikkatli olmak lazım. Mantar sorunu yaşayan kuşlar için şeker ilaveli ürünlerin kullanımı biraz riskli olabilir. Tedavi öncesi kullanırsanız daha uygun olacaktır.
Tamamdır teşekkür ederim

Onu kullanma bozulmuş olabilir ve kuşu zehirleyebilir...
Eve bi geldim diğer kuşumda bişey yoktu oda isal ve kabarık duruyolar nolur yardım edin niye boyle oldu anlamadım ilaçlar hazir veteriner 80 lira dedi doksimise eğer son kullanma tarihi geçmediyse kapak acik olsa bile sorun olmaz dedi onu alcak param kalmadi

Eve bi geldim diğer kuşumda bişey yoktu oda isal ve kabarık duruyolar nolur yardım edin niye boyle oldu anlamadım ilaçlar hazir veteriner 80 lira dedi doksimise eğer son kullanma tarihi geçmediyse kapak acik olsa bile sorun olmaz dedi onu alcak param kalmadi

@kubracakir388 öncelikle sakin olun. Diğer kuşun dışkısını bir atın kontrol edelim. Flagyl tabletmi aldınız şurupmu ona göre yazıyım kullanım şeklini. Diğer kuşun dışkısına bakalım daha sonra onun içinde birşeyler yapalım.. Bu arada veterinerden aldığınız baytrilde duruyor dimi?..

@kubracakir388 öncelikle sakin olun. Diğer kuşun dışkısını bir atın kontrol edelim. Flagyl tabletmi aldınız şurupmu ona göre yazıyım kullanım şeklini. Diğer kuşun dışkısına bakalım daha sonra onun içinde birşeyler yapalım.. Bu arada veterinerden aldığınız baytrilde duruyor dimi?..
Baytril şırınga ile vermişti verdim bitti zaten o ilaçtan sonra böyle oldular isalleri çoğaldı birde kafeste birşey kokuyor ne anlamadım fotoğraf ve video atacagim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220425-164905856.jpg
    Screenshot_20220425-164905856.jpg
    426.1 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot_20220425-164859171.jpg
    Screenshot_20220425-164859171.jpg
    384.5 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_20220425-164849265.jpg
    Screenshot_20220425-164849265.jpg
    264.3 KB · Görüntüleme: 9