Dişi kuşum neden böyle?

maviş paşamm

iyikus.com Üyesi
Merhaba. Dişi kuşum 5-6 yaş civarı. Ablamın kuşuydu Daha önce hiç kafesten çıkmamıştı kedi var diye. 1 senedir bende. Hiç kızgınlık yumurtası yapmamış. 2 yaşında erkek muhabbet kuşum var ama eş değil hiç anlaşamıyorlar zaten. Yaşını tam bilmediğim 2 yıldır bende olan
sultan papağanı ile iyi anlaşıyor. Yem veriyolar birbirine kur yapıyolar. Dişi kuşum 2 gündür sıvı dışkı yapıyor sulu. Yeni farkettim popo kısmı açık deri görünüyor. Eş istediği için mi böyle yumurta yapacağı için mi. Daha önce de dişi kuşumu götürdüm anlamadı veteriner poposu şişti yumurta yok dedi 1 hafta sonra öldü..
Elime alıp bakınca sert değil yumuşak gibi poposu üflemeden de belli oluyor.
Video ekliyorum. Resim eklenmiyor.

Yumurta yapmak için 6. Yaşını beklemiş 😄 popo tamamen sert olmaz zaten elinle hafif dokunur ve yavaşça bastırırsan çatı bölümünün içinde sertlik hissedersin
6 yıldır yanında kuş yoktu kendi kuşlarımla alıştı oynuyor falan sürekli kuytu yer arıyor. Evin şeklini onun için değiştiriyorum sürekli ama buluyor yer.

Bu süreçte yumurta olduğu için bir yere çarpma durumu olasılığı var ve bu durum çok riskli
Yumurta içeride kırılsa kuş kurtulamaz bir kaç gün sonra kendisi çıkmak istemez zaten
Birde yuvalık varsa takabilirsiniz
Orada dinlemmis olur
Hep yumurta yapar kısmına katılmıyorum zaten 6 küsur yaşında 6 yaş sınırdır dişiler için
Yapsa dahi çok fazla yapacağını sanmıyorum

Bu süreçte yumurta olduğu için bir yere çarpma durumu olasılığı var ve bu durum çok riskli
Yumurta içeride kırılsa kuş kurtulamaz bir kaç gün sonra kendisi çıkmak istemez zaten
Birde yuvalık varsa takabilirsiniz
Orada dinlemmis olur
Hep yumurta yapar kısmına katılmıyorum zaten 6 küsur yaşında 6 yaş sınırdır dişiler için
Yapsa dahi çok fazla yapacağını sanmıyorum
Eşiyok yuvalık sorun olmaz mı ki. Yumurta varsa nasıl anlayacağım. Nasıl yapacağım

Yani yuvalık varsa dedim yoksa onun için almaya gerek yok yumurtayı kafes tabanına bırakacak siz alırsınız sorun olmaz bu şekilde kuşun yandan net çekilen bir kaç resmini görebilir miyim

Maşallah çok tatlı bir dişi. Yumurta hazırlığına başlamış olabilir. Dışkı için iki gün üst üste elektrolit kullanınız.

Maşallah çok tatlı bir dişi. Yumurta hazırlığına başlamış olabilir. Dışkı için iki gün üst üste elektrolit kullanınız.

6 yıldır hiç yumurta yapmayıp bana gelince mi yapası gelmiş :D
Dişi kafeste duruyor ama diğerleri arada çıkıyor sorun olur mu ? Valla heryere baktım göremedim bisey fındık kadar mı oluyor nasıl ne kadar oluyor yumurta yaptıysa

6 yıldır hiç yumurta yapmayıp bana gelince mi yapası gelmiş :D
Dişi kafeste duruyor ama diğerleri arada çıkıyor sorun olur mu ? Valla heryere baktım göremedim bisey fındık kadar mı oluyor nasıl ne kadar oluyor yumurta yaptıysa
henüz yapmamıştır, hazırlığı var onun :D
4-5 gün sürüyor ilk süreç. İlginç gelebilir belki ama bazı kuşlar yer değişimi, kafes değişimi, sahip değişimi sonrası açılabiliyorlar.

henüz yapmamıştır, hazırlığı var onun :D
4-5 gün sürüyor ilk süreç. İlginç gelebilir belki ama bazı kuşlar yer değişimi, kafes değişimi, sahip değişimi sonrası açılabiliyorlar.
Kuş ablamda iken askılı kafeste idi. Sonra kedi de gelince hiç çıkarmadılar. Ben aldım 5 yaş kuş 2 aylık kuş gibiydi uçamadı ilk sonradan şükür benim kuşlarla uçtu oynadı düzeldi şu an bir sıkıntı yok 2 gündür de böyle olunca korktum. 8 aylık muhabbet kuşumda poposu şişti yumuşaktı anlayan da olmayınca bu yüzden ölmüştü. İnşallah sorunsuz atlatırız bunu

Kuş ablamda iken askılı kafeste idi. Sonra kedi de gelince hiç çıkarmadılar. Ben aldım 5 yaş kuş 2 aylık kuş gibiydi uçamadı ilk sonradan şükür benim kuşlarla uçtu oynadı düzeldi şu an bir sıkıntı yok 2 gündür de böyle olunca korktum. 8 aylık muhabbet kuşumda poposu şişti yumuşaktı anlayan da olmayınca bu yüzden ölmüştü. İnşallah sorunsuz atlatırız bunu
Endişeniz varsa mutlaka veteriner hekime gösteriniz. Bir ihtimal solunum ya da sindirim sorunlarından kaynaklı bir durum da yaşıyor olabilir. Biraz keyifsiz görünüyor çünkü