Dışkı Bozulması (Sıcak Hava/Kızışma)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Biliyorsunuz birkaç gündür İstanbul çok sıcak. Muhabbet kuşumun bugünlerde dışkısı bozuldu.

Merak ediyorum, bu sıcaklardan dolayı bu tür bozulmalar olur mu?

Bir de ceresi kahverengileşti, sanırım kızıştı. Bu da bozdu dışkıyı sanırım.

IMG-20220530-140206.jpg

IMG-20220530-135409.jpg

IMG-20220530-135402.jpg

IMG-20220530-140053.jpg

Bu da son dışkısı.

IMG-20220530-140108.jpg

Çözüm
Doksimis ve Mikostatin aldım.

Şimdi bunları nasıl uygulayacağım? Madde madde cevaplar mısınız?

1- 100ml içme suyuna kaç damla olacak?
2- Kaynamış su mu içme suyu mu?
3- Su kaç saatte bir değişecek?
4- Doksimis vermeden önce bir katkı filan vermeme gerek var mı multivitamin felan?
5- Kaç gün kullanıp, kaç gün ara vereceğim?
6- İlaç verirken gaga taşı, kum vs. alacak mıyım?
7- Başka önerileriniz, önemli noktalar, dikkat edilmesi gereken bir şeyler vs. var mı?

Şimdiden teşekkürler.
1.Dozaj konusunu ilaçla(doksimis)tecrübesi olan arkadaşlar söyleyecektir.Mikostatin oral yoldan 1 damla veya suluğa 5-6 damla diye biliyorum.
2.Arıtma ya da kaynamış değil,içme suyu olmalı.Genelde de böyle verilmeli.
3.Max.8 saatte değiştirmeniz iyi...

4- Doksimis vermeden önce bir katkı filan vermeme gerek var mı multivitamin felan?
7- Başka önerileriniz, önemli noktalar, dikkat edilmesi gereken bir şeyler vs. var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Şimdiden teşekkürler.
1.Dozaj konusunu ilaçla(doksimis)tecrübesi olan arkadaşlar söyleyecektir.Mikostatin oral yoldan 1 damla veya suluğa 5-6 damla diye biliyorum.
3.Max.8 saatte değiştirmeniz iyi olur,malum havalar sıcak.6 saat daha ideal bence.
4.Karaciğer destekleyici ürün-bitki çayı verilebilir,tedavi öncesi sonrası.Elinizde uygun ürün varsa tabi.
5.Antibiyotik sonrası 5-7 gün ara verip antifungala geçilebilir sanırım.Bu arada probiyotik verilebilir bağırsaklar için.Antibiyotik en az 3 gün kullanılmalı zaten.Daha erken kesilmesi direnç geliştirir.5-7 gün arası kullanılıyor genelde.Hayvan hekim kontrolünde olursa,onlar uzatabiliyor süreyi tabi.
6.Evet bütün kalsiyum kaynaklarını çıkarmanız iyi olur.İlaçla etkileşime girip etkisini azaltabilir.
7.Tedavi süresince mama-sebze vs vermemiştim ben.Kafesi ve oyuncaklarını da her gün dezenfekte ettim.Zaten ilaç çalışıyorsa 2. ya da 3. gün az çok dışkıya yansımaya başlıyor.Süreci bu şekilde takip edersiniz.

Eksik,yanlış bir nokta varsa tecrübeli üyelerimiz düzeltecektir.

Çözüm
Doksimis yosunumsu bir kokusu ve çok yağlı bir ilaç. Ağızdan vermenizi tavsiye ederim doğrusu ancak suya da olabilir, sorun olmaz.

Doksimis yosunumsu bir kokusu ve çok yağlı bir ilaç. Ağızdan vermenizi tavsiye ederim doğrusu ancak suya da olabilir, sorun olmaz.
Hocam tutulmuyor elde durmuyor, o yüzden suya koyacağım mecbur. Siz kaç damla diyorsunuz, uygun mudur 7-8?

3.Max.8 saatte değiştirmeniz iyi olur,malum havalar sıcak.6 saat daha ideal bence.
4.Karaciğer destekleyici ürün-bitki çayı verilebilir,tedavi öncesi sonrası.Elinizde uygun ürün varsa tabi.
5.Antibiyotik sonrası 5-7 gün ara verip antifungala geçilebilir sanırım.Bu arada probiyotik verilebilir bağırsaklar için.Antibiyotik en az 3 gün kullanılmalı zaten.Daha erken kesilmesi direnç geliştirir.5-7 gün arası kullanılıyor genelde.Hayvan hekim kontrolünde olursa,onlar uzatabiliyor süreyi tabi.
6.Evet bütün kalsiyum kaynaklarını çıkarmanız iyi olur.İlaçla etkileşime girip etkisini azaltabilir.
7.Tedavi süresince mama-sebze vs vermemiştim ben.Kafesi ve oyuncaklarını da her gün dezenfekte ettim.Zaten ilaç çalışıyorsa 2. ya da 3. gün az çok dışkıya yansımaya başlıyor.Süreci bu şekilde takip edersiniz.

Eksik,yanlış bir nokta varsa tecrübeli üyelerimiz düzeltecektir.
Teşekkürler. 4. madde için önerdiğiniz ürün var mıdır?

Sürece göre hareket etmekte fayda var diyelim o halde. Tedavi sürecinde göreceksiniz ki 5. günü en ağır geçirdiği ve belirtiye devam ettiği gün olacaktır. Tam kırılma günü bana göre. Tabi hastalığın seviyesiyle de doğru orantılı bir iki gün oynayabilir. Duruma göre bakalım

Hocam tutulmuyor elde durmuyor, o yüzden suya koyacağım mecbur. Siz kaç damla diyorsunuz, uygun mudur 7-8?

Teşekkürler. 4. madde için önerdiğiniz ürün var mıdır?
Hepasol-pro adlı bir ürün kullanmıştım o dönem.Alınması çok gerekli miydi bilemiyorum.Enginar,devedikeni,karahindiba gibi desteklerle de gidilebilir bence.

Sürece göre hareket etmekte fayda var diyelim o halde. Tedavi sürecinde göreceksiniz ki 5. günü en ağır geçirdiği ve belirtiye devam ettiği gün olacaktır. Tam kırılma günü bana göre. Tabi hastalığın seviyesiyle de doğru orantılı bir iki gün oynayabilir. Duruma göre bakalım
Hocam hareketlilik, neşe, iştah olarak bir sorun yok. Tek sorun dışkının bozuk olması.

Bir de probiyotik tavsiyesi alabilir miyim?

Haşlanmış enginar verdim bugün, çok sevmedi ama birkaç kere aldı. Multivitamin de verdim erken saatlerde. Yarın artık başlayacağım.

Birkac sorum var.

1. Sabah 8 gibi vereceğim ilacı. Uygun mudur yoksa öğlen mi başlamak daha iyi olur?

2. Tedavi süresince yulaf vs. verilir mi?

3. Her gün dışarı çıkmak istiyor. Eğer bir gün çıkmazsa kafesinde rahat durmuyor çıkana kadar, tedavi boyunca çıkarabilir miyim kusu disari? Bir sorun olur mu?

4. İlacı damlattıktan sonra karıştırmama gerek var mı? Kendi kendine çözünür mü?

5. Kuş erkenden uyumak istiyor. 6 saatte bir değiştireceksem gece 1-2 ye kadar durması gerekiyor ama ben genelde 10-11 gibi uyutuyorum onu. Geceden sabaha 8-9 saat kalirsa bir sorun olur mu? Ya da suyu gece uyurken komple alıp sabah koymak daha mı iyi olur?

Çok sey sordum kusura bakmayın, her sey sorunsuz olsun istiyorum. Bir hata yapmak istemiyorum tedavide.

@Malkoçoğlu
@Doğanay Y.
@Hazal

Son düzenleme:
6 saatte bir yenilediğimde sabah 7 gibi başlayıp son gece dozunu 01 gibi veriyordum.Uyanık kalmasına gerek yok aslında.Bulutta 10 gibi uyuyor,saati gelince 2 dk ışığı açıp hemen yeniliyordum suyu.O kadar rahatsız olacaklar mecburen.İlacı karıştırın tabi,su da iyice çözünsün.Yulaf arada verilebilir sanırım.Ben hiç kafeste tutmuyorum tedavi,tüy dönemi vb durumlarda.Çünkü çıkmayınca daha çok strese giriyor.Zaten dinlenmek ya da uyumak istiyorsa dışarıda bir yer buluyor kendine.Kafeste olunca daha çok hırpalıyor kendini.