Dışkı Bozulması (Sıcak Hava/Kızışma)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Biliyorsunuz birkaç gündür İstanbul çok sıcak. Muhabbet kuşumun bugünlerde dışkısı bozuldu.

Merak ediyorum, bu sıcaklardan dolayı bu tür bozulmalar olur mu?

Bir de ceresi kahverengileşti, sanırım kızıştı. Bu da bozdu dışkıyı sanırım.

IMG-20220530-140206.jpg

IMG-20220530-135409.jpg

IMG-20220530-135402.jpg

IMG-20220530-140053.jpg

Bu da son dışkısı.

IMG-20220530-140108.jpg

Çözüm
Doksimis ve Mikostatin aldım.

Şimdi bunları nasıl uygulayacağım? Madde madde cevaplar mısınız?

1- 100ml içme suyuna kaç damla olacak?
2- Kaynamış su mu içme suyu mu?
3- Su kaç saatte bir değişecek?
4- Doksimis vermeden önce bir katkı filan vermeme gerek var mı multivitamin felan?
5- Kaç gün kullanıp, kaç gün ara vereceğim?
6- İlaç verirken gaga taşı, kum vs. alacak mıyım?
7- Başka önerileriniz, önemli noktalar, dikkat edilmesi gereken bir şeyler vs. var mı?

Şimdiden teşekkürler.
1.Dozaj konusunu ilaçla(doksimis)tecrübesi olan arkadaşlar söyleyecektir.Mikostatin oral yoldan 1 damla veya suluğa 5-6 damla diye biliyorum.
2.Arıtma ya da kaynamış değil,içme suyu olmalı.Genelde de böyle verilmeli.
3.Max.8 saatte değiştirmeniz iyi...
1. Sabah 8 gibi vereceğim ilacı. Uygun mudur yoksa öğlen mi başlamak daha iyi olur?
sabah vermek daha uygun olur

2. Tedavi süresince yulaf vs. verilir mi?
pek gerekli değil
3. Her gün dışarı çıkmak istiyor. Eğer bir gün çıkmazsa kafesinde rahat durmuyor çıkana kadar, tedavi boyunca çıkarabilir miyim kusu disari? Bir sorun olur mu?
Çıkabilir ancak ne kadar enerjisini az harcasa o kadar iyi olur bana göre.
4. İlacı damlattıktan sonra karıştırmama gerek var mı? Kendi kendine çözünür mü?
İlaç üzeri su eklemek daha uygun olur.
5. Kuş erkenden uyumak istiyor. 6 saatte bir değiştireceksem gece 1-2 ye kadar durması gerekiyor ama ben genelde 10-11 gibi uyutuyorum onu. Geceden sabaha 8-9 saat kalirsa bir sorun olur mu? Ya da suyu gece uyurken komple alıp sabah koymak daha mı iyi olur?
Günde bir kez suyla ilaç verilmesi yeterli olur. Ben 12 saat tutup ardından temiz su veririm hep.
Çok sey sordum kusura bakmayın, her sey sorunsuz olsun istiyorum. Bir hata yapmak istemiyorum tedavide.

Bir de önceki kuşum enflo. tedavisi bittikten sonra sallabaş nüksetmişti. Doksimis de ağır ilac diyorlar bir yandan da cekiniyorum yine bu tarz bir şey olur diye umarım olmaz.

Tekrardan merhaba,

Doksimis 5. günü bitti. Dışkılarda toparlanma var gibi fakat bir şey fark ettim. Sallabaş gibi değil de kuş bir yere bakıyorken, bir yere atlayacakken filan bazen kafasını aşağı yukarı eğiyor. Önceden hiç yapmazdı ilaçtan sonra oldu acaba ilaç sinir sistemine zarar mı verdi? Dışkılar da tam toparlamadı gibi ilaca devam etmek istiyorum çünkü tam düzelmedi dışkılar ama daha da fazla etkiler diye kesmek de istemiyorum siz ne dersiniz?

1dd6a5f5-3a95-45bb-8a43-8c01f7f644aa.jpg

2caba770-22c8-4b78-ba22-e078595bef53.jpg

@Ümit T.
@Hazal

IMG_20220718_084444.jpg

@Doğanay Y.

Sabahki durum böyle yine bozulmuş dışkı. Tüy döneminde bir de o da etkiliyor sanırım. Çünkü tüy dönemine girdiği gün dışkı yukarıdaki gibi olmaya başladı ve genelde gece dışkıları böyle oluyor. Hiç içimden gelmiyor ama ilaca devam edeyim mecbur, umarım ağır gelmez.

IMG_20220718_084928.jpg

Son düzenleme:
Doksimis vermeyi kestim, multivitamine başladım. Yarın da probiyotik gelecek 3 gün probiyotik vereceğim sonrasında 2 gün b komplex vereceğim.

Kuş eskisine göre daha hareketsiz, daha çok uyuyor ve arada kabarıp kanatlarını titretiyor. Umarım ilacın geçici bir etkisidir. Toparlar inşallah.

Gelişmeleri yazacağım.

Geçmiş olsun. Takipteyim (tatildeyim bu nedenle çok sık bakamayacagim bir kaç gün)
Hocam probiyotik şu zamana kadar hep kaynamış su ile verdim önerdiğinizi de öyle yapayım mı?

@Hazal
@Ümit T.

Probiyotik üzerinde de mamaya ilave edilir diyor, suyuna eklesem olur mu? Su olmazsa yemliğe de ekleyebiliyormuşum. Tam dolu yemliğe kaç çay kaşığı eklemem lazım?

1 kg mamaya 1 gr eklenir diyor.

Ürün şu:

Son düzenleme:
Dışkılar aslında toparlayabilecek potansiyele sahip gibi. Kekik, nana, brokoli gibi güçlü sebzeler ve protein destekli bir beslenme sorunu çözebilir gibi. Probiyotik su ya da mamaya ilave edilebilir. Ben genelde 1kg'a 1 g değil de 10 kuşu uygun bir karışımda yaklaşık 0,5-1 g arası kullanıyorum. Suyu da yaklaşık 3 yıldır arıtma kullanıyorum, ona ekliyorum bazen

Dışkılar aslında toparlayabilecek potansiyele sahip gibi. Kekik, nana, brokoli gibi güçlü sebzeler ve protein destekli bir beslenme sorunu çözebilir gibi. Probiyotik su ya da mamaya ilave edilebilir. Ben genelde 1kg'a 1 g değil de 10 kuşu uygun bir karışımda yaklaşık 0,5-1 g arası kullanıyorum. Suyu da yaklaşık 3 yıldır arıtma kullanıyorum, ona ekliyorum bazen
Suya katınca 1 saat geçmeden dibine çöküyor, çözünmüyor suda. O nedenle yulaf verirken hafif nemlendirip üzerine çok az probiyotik ekleyip veriyorum.

Dışkı formları biraz daha düzgün. Multivitamin de verdim B complex vereceğim. Yumurta maması veriyorum, brokoli haşlayıp direkt veriyor muyuz?

Bir de mantar tedavisine de başlayacağım ama tüy döneminde olduğundan onun geçmesini bekliyorum.

IMG_20220724_145631.jpg

Bazi probiyotikler belirtmedigi sürece suda kullanimi sorun olmaz. Brokoli haslanmadan verilir ancak haslamasida sorun olmaz. Ben yem üzeri dökülmesinin doğru bir yöntem olduğunu ya da işe yarar olduğunu pek düşünmüyorum

Bazi probiyotikler belirtmedigi sürece suda kullanimi sorun olmaz. Brokoli haslanmadan verilir ancak haslamasida sorun olmaz. Ben yem üzeri dökülmesinin doğru bir yöntem olduğunu ya da işe yarar olduğunu pek düşünmüyorum
Hocam suda çözünmüyor, yem üzerine de dökmüyoruz diyelim. Nasıl vereceğiz ki başka türlü?