Dışkıda Yem , İnatçı İshal Ve Fazlası...

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Selamlar , muhabbet kuşum bir süredir hasta yaklaşık 2 yıldır yem yeme ile ilgili sorunları var. Bununla beraber zamanla ishal ve zayıflık oldu .
Yem yerken yaşanan sorun genellikle böyleydi. Bunun sonucu ağzında ki tohum parçası etrafa sıçrıyor ve yediği ve yemden bir şeyler anladığını da sanmıyorum.
Onun dışında kuşun genel durusu böyle ;

Dışkı fotoğrafları bir kaç günlük. Şuan kuşumun yeme düşkünlüğü az bu yüzden mecburen irmik + soyulmuş yem karışımından oluşan mama ile takviye yapıyorum. İshal rengi de değişik oluyor. Gün içinde güncel dışkı fotoğraflarını da paylaşmaya devam edeceğim.
Kuşumun genel durumu özetle
ishal (yaklaşık 3 haftadır)
iştahsız ve su içmeye de aşırı ilgili değil.
Tüyleri bazen kabarık olabiliyor ve nadir de olsa uyumak için gagasını kanat arasına sokuyor.
Kuşum kendi halinde ötüp konuşabiliyor ama sessiz olduğu da oluyor bize rol mü yapıyor bilmiyorum. Biliyorsunuz papağanlar hastalıklarını gizliyor.
Kuşum aşırı zayıf.
ishal dışkısında sindirilmemiş yem mevcut.
Not:Kuşumu İzmir'de bir veterinere götürdüm ancak swap testi vs yapılmadı, bundan yine 3.5 hafta önce Ankara'da özel bir labda test yaptım ve o zaman hastalığı baya gerilemiş ve kilo alıyordu ishal yoktu , ancak dışkısını labın verdiği steril kaba koyarken elimi kullanmak gibi bir hata yaptım ve o zaman fark etmedim. Özel lab sadece mikroskobi yaptı ve candida çıktı tabi bende mikostatin kullanmaya başladım ama sonuç negatif. Muhtemelen tahlilin yanlış olmasına sebep oldum.
İzmir'de ki veterinerden umudum olmadığı için daha sonra İzmir'de ki başka bir vet ile konuştum ancak kuşumu tekrar İzmir'e götürme imkanım yoktu.(Kuşadasındayım) Bende swap testi için anlaştım ve gerekli örnekleri teslim ettim sonuçlar bu hafta bekleniyor ancak o kadar vakit kaybetmek istemiyorum. Umarım forumda bilgili ve tecrübeli kişiler konuma bakıp yardımcı olabilirler :(

Ekli dosyalar

• 20190817_132651.jpg
    20190817_132651.jpg
    913.7 KB · Görüntüleme: 76
  • 20190817_125200.jpg
    20190817_125200.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 81
  • 20190816_193818.jpg
    20190816_193818.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 73

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Biliyorum okumuştum onu , çaresizlikler imkansızlıklar adama yeni imkanlar açmaya zorluyor

Aslında kuş hastalıklarında uzmanlaşmak o kadar kolayki, hastalıkları toplasan bir elin parmağını geçmez. Ama gel gelelim bizim veterinerler uğraşmıyor. Bir sürü veteriner var adam akıllı dışkı analizi yapıcak kuşun derdinden anlıyacak bir tane veteriner çıkmıyor içlerinden malesef...

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Aslında kuş hastalıklarında uzmanlaşmak o kadar kolayki, hastalıkları toplasan bir elin parmağını geçmez. Ama gel gelelim bizim veterinerler uğraşmıyor. Bir sürü veteriner var adam akıllı dışkı analizi yapıcak kuşun derdinden anlıyacak bir tane veteriner çıkmıyor içlerinden malesef...
Bakteriyel mantarsal işleri çözmek kolay ama röntgen yorumu ameliyat falan bambaşka iş

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Muhtemelen yakında tekrar bozulacak ama güncel diski , şekil ve kıvam tamam ama dikkatli bakınca zayıf sindirim görmek mümkün

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200530-233003_Gallery.jpg
    Screenshot_20200530-233003_Gallery.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Fena değil probiyotik verdin mi kuşa? Rengi ve kıvamı probiyotik verilmiş gibi.
Hayır zaten diski bir sonra ki dışkılarda bozuldu , muhtemelen zolax dan alacağım verim ancak bu kadar oldu ya da sürekli kullanimi organları yoruyor bilemedim . flukonazol etken maddesi buraya kadarmış diğer etken madde için olabildigince az zarar verecek alternatif arıyorum alabileceğim şeyler belli ama sıkıntı imkanlar Ankara da bile her şeyi bulamıyor insan , aradığım alternatifler ;
Fungostatin (dün bazı bugün de nöbetçi eczaneye sordum bulamadım, yarın ilçede ki bütün eczanelere soracağım)
Veya care4birds fungistop (ayni etken maddeli ama yardımcı maddeleri farklı birde megabakteri için var ama farkı olmaz sanırım. Bu ilacın iyi yani saçma sapan katkı maddesinin olmaması haliyle ekstra tahribat yaratmaz diye düşünüyorum)

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Ayrıca yaptırdığım mikrobiyoloji raporuna göre çıkan negatif basiller bize sıkıntı yapabilir .
Bir makale kesiti

Ekli dosyalar

• SmartSelect_20200531-132833_Samsung Internet.jpg
    SmartSelect_20200531-132833_Samsung Internet.jpg
    749.3 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, dış link paylaşımı kurallarımız gereği yasak olduğundan kısa süreliğine konuda tutup kaldıracağım bilginiz olsun.
*Okurken yanlış mı anladım diye 2 kez kontrol ettim. Stres durumlarının bakterilerin sayısını azalttığından bahsetmiş ama ben buna katılmıyorum tam anlamıyla. Stres durumu nöbette bekleyen bakterilerin güçlenip, salgını görmemize fırsat sağlayan bir etken. Bu nedenle stres durumu aslında doğru bakteri üretme konusunda bağdaşmayabilir fakat hastalığın ortaya çıkmasında etkendir.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Merhaba, dış link paylaşımı kurallarımız gereği yasak olduğundan kısa süreliğine konuda tutup kaldıracağım bilginiz olsun.
*Okurken yanlış mı anladım diye 2 kez kontrol ettim. Stres durumlarının bakterilerin sayısını azalttığından bahsetmiş ama ben buna katılmıyorum tam anlamıyla. Stres durumu nöbette bekleyen bakterilerin güçlenip, salgını görmemize fırsat sağlayan bir etken. Bu nedenle stres durumu aslında doğru bakteri üretme konusunda bağdaşmayabilir fakat hastalığın ortaya çıkmasında etkendir.
Link çıkarılmıştır .

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör

Yanlış anlamışsınız hocam stres durumlarında normal bakterilerin yani yararlı bakterilerin sayısının azaldığını yazmışlar ki doğru :) Sizin bahsettiğiniz ise stres durumunda zararlı bakterilerin sayısının artığıdır buda doğru ;)

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Bir kaç gündür kuşumun durumu kötüleşti (zolax etkisiz hale geldi...) Bende fungustatine başladım , bu süre zarfında araştırma yaptığımda , mikroskobun en büyük büyütmeyi sağlayan lensini kullanırken , sedir yağı kullanarak netliğin arttırıldığını ve ancak öyle görmek istenilen şeyin daha net görüneceğini öğrendim. Haliyle rahat durmayıp bu sefer tekrar gram boya yaptırıp dışkıyı hastanenin mikroskobu ile inceledik , tabi bakan kişi insan örnekleri ile aşina olduğu için ona göre toksik etkiye sahip bakteri veya mantar yoktu , ancak bir kaç şeyden şüphe duymuştuk ve bende fotoğraflayıp Filiz hanıma ilettim sağolsun dışkıları inceledi. Ve maalesef ki artık megabakteri teşhisi doğrulanmış oldu... Daire içinde ki karaktersiz çubuk megabakteri dediğimiz şey... bir diğer adıyla avian gastric yeast...
Şu durumda her türlü öneri ve görüşe hazırım ilacı elbette en yakın zamanda temin etmeye çalışıyor olsam da kontrolüm dışında çok şey var...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-06-03 at 20.22.08.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-03 at 20.22.08.jpeg
    72.5 KB · Görüntüleme: 20
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bir kaç gündür kuşumun durumu kötüleşti (zolax etkisiz hale geldi...) Bende fungustatine başladım , bu süre zarfında araştırma yaptığımda , mikroskobun en büyük büyütmeyi sağlayan lensini kullanırken , sedir yağı kullanarak netliğin arttırıldığını ve ancak öyle görmek istenilen şeyin daha net görüneceğini öğrendim. Haliyle rahat durmayıp bu sefer tekrar gram boya yaptırıp dışkıyı hastanenin mikroskobu ile inceledik , tabi bakan kişi insan örnekleri ile aşina olduğu için ona göre toksik etkiye sahip bakteri veya mantar yoktu , ancak bir kaç şeyden şüphe duymuştuk ve bende fotoğraflayıp Filiz hanıma ilettim sağolsun dışkıları inceledi. Ve maalesef ki artık megabakteri teşhisi doğrulanmış oldu... Daire içinde ki karaktersiz çubuk megabakteri dediğimiz şey... bir diğer adıyla avian gastric yeast...
Şu durumda her türlü öneri ve görüşe hazırım ilacı elbette en yakın zamanda temin etmeye çalışıyor olsam da kontrolüm dışında çok şey var...

Bir önceki tahlildede gram negatif çıkmıştı sanırım. Buda demek oluyor kuşta hem mantar hemde bakteri var. Şuan benim tavsiyem daha öncede söylediğim gibi karma ilaç kullanman yönünde. Tabi birde amfoterisin b bulmak lazım.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Selam , konuyu son guncellememden bu yana ,
Kuşum bir döngüyü daha atlatti maalesef , ağırlığı yemesi içmesi tamamen iyiyken tekrar ağırlığı düştü yemesi azaldı , bu durumdayken diskisi sadece sarımsı lekeler bırakıyordu kıvam ve sindirim oranı iyiydi. Bu durum 1 hafta ancak surebildi tekrar bozuldu. Kusadasina geçtiğimiz için Özvete gitme planım zaten vardı, bugün gittim , fiziki kontroller de temiz çıktı tüy yapısı gayet sağlıklı yorumunu aldım. Mikroskobum zaten yanımdaydı Kuşadasina gelince de çalışmalara başlamıştım.
Son elde ettiğim diski mikroskobisinde şüpheli bir sey takılmıştı ki zaten biliyoruz megabakter... Bugün onu da gösterdim ve megabakter oldugu doğrulandı. Dışkı örnekleri alındı testler yapilacak (bakteriyel hastalıklara karşı)
Şuan için önemli olan daha agresif ağırlık kayıpları ve dışkıda ki megabakteri sayısı, megabakter denen omurgasiz malum AGY diye geçiyor Türkçe acilimi kanatli/kuş mide mayası yani normal koşullarda sindirim sistemi içinde bulunması potansiyel bir mantar tabi normal de de dişkıda olmamasi veya ender olması lazım . Şuan için durumlar bu şekilde .
Linkte ki fotograf yakin zamanda ham işlenmiş görüntü ile degistirilecektir

Megabakter ;

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Selam , konuyu son guncellememden bu yana ,
Kuşum bir döngüyü daha atlatti maalesef , ağırlığı yemesi içmesi tamamen iyiyken tekrar ağırlığı düştü yemesi azaldı , bu durumdayken diskisi sadece sarımsı lekeler bırakıyordu kıvam ve sindirim oranı iyiydi. Bu durum 1 hafta ancak surebildi tekrar bozuldu. Kusadasina geçtiğimiz için Özvete gitme planım zaten vardı, bugün gittim , fiziki kontroller de temiz çıktı tüy yapısı gayet sağlıklı yorumunu aldım. Mikroskobum zaten yanımdaydı Kuşadasina gelince de çalışmalara başlamıştım.
Son elde ettiğim diski mikroskobisinde şüpheli bir sey takılmıştı ki zaten biliyoruz megabakter... Bugün onu da gösterdim ve megabakter oldugu doğrulandı. Dışkı örnekleri alındı testler yapilacak (bakteriyel hastalıklara karşı)
Şuan için önemli olan daha agresif ağırlık kayıpları ve dışkıda ki megabakteri sayısı, megabakter denen omurgasiz malum AGY diye geçiyor Türkçe acilimi kanatli/kuş mide mayası yani normal koşullarda sindirim sistemi içinde bulunması potansiyel bir mantar tabi normal de de dişkıda olmamasi veya ender olması lazım . Şuan için durumlar bu şekilde .
Linkte ki fotograf yakin zamanda ham işlenmiş görüntü ile degistirilecektir

Megabakter ;

Uzun çubukların hepsi megabakter mi?

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Uzun çubukların hepsi megabakter mi?

Merkezde ki uzun olan olasi megabakteri diğerleri zararsız bakteriler en azından şuan için öyle biliyoruz.
Şuan için karaciğer destekleyip lab sonuçlarını bekliyecegiz. Temiz çıktığı halde zayıflama siddetlenirse ( Şuan 35 gr ın altına içmedik) Megabakteri ile ilgili ciddi bir sorunumuz var demektir .

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Tesadüfen forumda denk geldiğim biri İzmir'de başka bir kliniğe gidip amphotericin b almıştı. Klinik bu şekilde radarıma girdi ve araştırmalarım sonucu klinikte sahibi eskiden Özvette de bulunup epey bir çalışmış , bilgili ve tecrübeli. Kuşum dün değil ondan önce ki günün gecesi kustu elimde ki lamlara incelenmeye hazır örnekler ile gittim. İnceledik doğrudan megabakteri hem kusmukta hemde dışkıdan görüldü. Artık kuşum amphotericin b alıyor umarım bu kaotik hastalık döngüsünü bu şekilde yeneceğiz. Konuya böyle bir güncelleme vermek istemiştim :)
Klinik bayraklıda ki Pet Life .

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Tesadüfen forumda denk geldiğim biri İzmir'de başka bir kliniğe gidip amphotericin b almıştı. Klinik bu şekilde radarıma girdi ve araştırmalarım sonucu klinikte sahibi eskiden Özvette de bulunup epey bir çalışmış , bilgili ve tecrübeli. Kuşum dün değil ondan önce ki günün gecesi kustu elimde ki lamlara incelenmeye hazır örnekler ile gittim. İnceledik doğrudan megabakteri hem kusmukta hemde dışkıdan görüldü. Artık kuşum amphotericin b alıyor umarım bu kaotik hastalık döngüsünü bu şekilde yeneceğiz. Konuya böyle bir güncelleme vermek istemiştim :)
Klinik bayraklıda ki Pet Life .

İnşaallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur. Tedaviden sonra da konuyu güncellersen iyi olur. Birde bu veteriner hakkında forumda kısa bir tanıtım yazısı ve iletişim bilgilerini yazarmısın. En azından izmir için alternatif olur.

Veteriner, Pet Shop, Toptancı, Evcil Pazar

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Konuma tekrar bir güncelleme gireyim ;
Yaklaşık 10 gün amphotericin b kullanımı sonucunda sindirim güçlenmiş dışkı toplanmış ama sadece kururken leke bırakıyordu. 10. günün 7. gününden itibaren dışkıda hafif bozulmaların takibinde ilerleyen günlerde tekrar sindirilmemiş yem görmeye başladık. Hekimimiz zaten antibiyotik de alması lazım demişti ama karaciğer yüzünden arka plana atmıştık. Ancak tekrar sindirilmemiş yem olduğu için geçtiğimiz pazar günü İzmir'e gittik boncuk bey ile , kursaktan swap alındı . Bugün kültürü ve antibiyogram sonuçları çıktı , sonuç pek şaşırtmadı staphylococcus ssp (staphylococcus grubu veya hepsi olabilir) çıktı. Antibiyogram sonuçlarına göre de enfloraksin en etkili antibiyotik çıktı tedaviye devam edip döngüyü bitirmeye çalışıyoruz

Oyla 0