Düzelmeyen dışkı

avseque

Forum Sakini
Merhabalar daha önce de forumda başlık açmıştım. Vetakoksin tedavisi uygulamıştım. Dışkıda biraz düzelme olmuştu ama gene bozuldu. Denilenleri harfiyen uyguladım. Tedavinin üzerinden 1 ay geçti. Bir de erkeğin bir tane dışkısında sindirilmemiş yem vardı ve rengi de kırmızımsıydı dışkının. Dişinin gece boyunca yaptığı dışkılar daha kötü gün içinde yaptıkları ise biraz daha normale yakın. Gece yaptığı dışkıların bu kadar kötü olması normal midir? Fotoğrafları ekliyorum. Dişinin dışkıları erkeğinkine göre çok büyük. Yani büyük olanlar dişinin küçük olanlar erkeğin dışkıları. Tek kağıdın üzerinde olanı ızgaranın üzerine yapmışlardı. Kağıtla ben alıp dağıttım içinde yem olduğunu görebilmek için. Lütfen yardımcı olun( gece yapılan dışkının üzerine yazdım)

Ekli dosyalar

• DB83F3E7-8F35-4973-8679-1047F992D35D.jpeg
    DB83F3E7-8F35-4973-8679-1047F992D35D.jpeg
    81.9 KB · Görüntüleme: 55
  • 0346C1CC-AC70-417E-A022-75101B91ABB5.jpeg
    0346C1CC-AC70-417E-A022-75101B91ABB5.jpeg
    136.1 KB · Görüntüleme: 54
  • 189F1771-A4A4-466C-8E9B-2E26B3FA73B7.jpeg
    189F1771-A4A4-466C-8E9B-2E26B3FA73B7.jpeg
    74.3 KB · Görüntüleme: 55
Çözüm

İsterseniz inceleyin, bahsi geçmiştir.

Nacizane önerim; bilindik kaliteli markalara öncelik vermenizdir her üründe.
Teşekkür ederim incelerim şimdi. İşte her şeyi ince eleyip sık dokurum bu kaçtı gözümden :(

Umit. 

Yönetici
Moderatör
@Ümit T. Bey dün gece geç saatte yazdığım için sizden cevap alamadım ben de şöyle bir şey yaptım. Oro digest’in içinden 4 gramlık ölçü kaşığı çıkmıştı. Ben de çay kaşığını silme doldurarak ölçtüm baktım 4 tane silme çay kaşığı 4 gramlık ölçü kaşığını tam dolduruyor. Yani bir silme çay kaşığı tam olarak 1 gram. Aynı şeyi vitamin tozuyla da denedim gene aynı şey oldu. Elimde bir de 3 gramlık ölçü kaşığı vardı önceki probiyotikten kalma. Onunla da deneyip emin oldum 1 silme çay kaşığının 1 gram ettiğinden. Ben de versele laga’nın sitesinde dediği gibi 250 ml suya 1 silme çay kaşığı yani 1 gr vitamin koydum. Asıl sıkıntı yemli dışkılama hala devam ediyor. Erkeğin dışkılarında yem var gene :( İlginç olan gece yaptıklarında yem oluyor. Gündüz yaptıklarında yok. Tek tek kontrol ediyorum gündüz yaptıklarını.

Bidaha söylüyorum tam dolu suluğa sadece bir pirinç tanesi kadar yeterli. Sonra kuşum tüye girdi ishal oldu vs. deme!

Yemli dışkı sadece gece oluyorsa hafif bir sorunu var demektir. Megabakter bile olsa kuşu fazla etkilemiyor belliki. Yani megabakterde veya herhangi bir hastalıkta yemli dışkılama neredeyse tüm dışkılarda olur. Ancak senin kuşta bence o kadar kötü bir durum yok...

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Bidaha söylüyorum tam dolu suluğa sadece bir pirinç tanesi kadar yeterli. Sonra kuşum tüye girdi ishal oldu vs. deme!

Yemli dışkı sadece gece oluyorsa hafif bir sorunu var demektir. Megabakter bile olsa kuşu fazla etkilemiyor belliki. Yani megabakterde veya herhangi bir hastalıkta yemli dışkılama neredeyse tüm dışkılarda olur. Ancak senin kuşta bence o kadar kötü bir durum yok...
Tamam hemen suyu döküp dediğiniz gibi yapıyorum. Çok teşekkür ederim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Uçuş talimleri haricinde merdiven tırmanmalı parkur aktiviteleri yapınız. Kafes tabanına 1 dilim suyu sıkılmış ve iyi yıkanmış bir limon koyun. İhtiyaç duydukça tüketecektir. Bunun haricinde 1 çorba kaşığı günlük yem ya da pelet ne kadar tüketiyorsa günlük onun alt sınırını vermelisiniz :(

Bölgesel yağlanan bir kuşum var ve günlük odada 30 tur civarı uçuruyorum ve parmaklarımla merdiven egzersizi yaptırıyorum. 2 g anca vermiştir 20 günde. Sabırlı olmalısınız

Oyla 0

Melek Cankurt

iyikus.com Üyesi
Merhaba, bu ürünün kullanımı suda uygun değil. Kendi sitesinde ikaz edilmiş!!!
100 gr yumurta mamasına 1 eşit ölçü kaşığı (= 4 gr). Oro-Digest yiyecekle karıştırılmalı ve asla suya konulmamalıdır.
- Tüm sulu dışkı veya ishal durumlarında: 5 gün üst üste.
Soğuk ve kuru ortamda saklayınız.
Rehnfried marka ürün suda kullanılır değil mi

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
1 kg yem veya 1 litre içme suyu için 5 gr (1 kaşık) önerilmiş.
Mamaya da ilave edilebilir

Yarış sezonu:​

Uçuştan 2 gün sonra.

Tüy dökme ve üreme:​

Haftada 2 kez.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Merhabalar. Son durumu paylaşmak istedim. 4 gündür hiç bir şey vermiyorum. İlaçtan sonra 2 gün vitamin verdim. 1 gün de mamaya katarak probiyotik. Erkeğin dışkıları tamamen düzeldi diyebilirim. Şekli rengi normal içinde yem yok. Dişi kuş tüye girdi son 3 gündür. Dişinin dışkıları gene kötü :( Dinlenme döneminde oldukları için ilaç probiyotik yada vitamin hiç bir şey vermiyorum şu anda. Sadece su ve yem. Mamayı da 5 gün önce vermiştim. Son fotoğrafları paylaşıyorum. @Ümit T. @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• E2BE528A-B399-4093-B16B-D1D376BEFB00.jpeg
    E2BE528A-B399-4093-B16B-D1D376BEFB00.jpeg
    65.3 KB · Görüntüleme: 8
  • 0BEFBE69-C2AD-4FB0-B912-2100571184AD.jpeg
    0BEFBE69-C2AD-4FB0-B912-2100571184AD.jpeg
    66.8 KB · Görüntüleme: 8
  • 23F3DE8D-7E6E-472F-A160-4DB3C8A90C1D.jpeg
    23F3DE8D-7E6E-472F-A160-4DB3C8A90C1D.jpeg
    79.6 KB · Görüntüleme: 8
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Az su tüketimi olduğunda beyaz kısım görünmüyor ve boyama oluyor genelde.
Sorun hala aynı. Sindirim sorunları ya da yavaş sindirmeden kaynaklı bu görüntü. Geceleri boyaması da biraz normal kabul edilebilir ancak durumunu takip ettiğimizden problem olarak görülebilir. Hala toparlamamış belli ki.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar. Son durumu paylaşmak istedim. 4 gündür hiç bir şey vermiyorum. İlaçtan sonra 2 gün vitamin verdim. 1 gün de mamaya katarak probiyotik. Erkeğin dışkıları tamamen düzeldi diyebilirim. Şekli rengi normal içinde yem yok. Dişi kuş tüye girdi son 3 gündür. Dişinin dışkıları gene kötü :( Dinlenme döneminde oldukları için ilaç probiyotik yada vitamin hiç bir şey vermiyorum şu anda. Sadece su ve yem. Mamayı da 5 gün önce vermiştim. Son fotoğrafları paylaşıyorum. @Ümit T. @Doğanay Y.

@avseque biz elimizden geleni yaptık. İyi ilaçlar kullandık, ama bundan sonrası bizi aşıyor. Dışkı tahlili şart...

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
@avseque biz elimizden geleni yaptık. İyi ilaçlar kullandık, ama bundan sonrası bizi aşıyor. Dışkı tahlili şart...
Tamam teşekkür ederim. En kısa zamanda veterinere götüreceğim. Benim anlamadığım tollisan bir çok hastalığa iyi gelen bir ilaç. Bu kuşun sorunu ne olabilir ki tollisan bile iyileştirmedi? Maksat veterinere dolu gideyim ki işkembeden sallarsa cevap verebileyim :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Başta dediğim gibi muhtemelen megabakteri sorunuyla yüzleşiyorsunuz. Tek bir ürün iyileştiriyor geç kalınmamışsa.
Yakında takip ettiğim biri ürünü getireceğini facebook üzerinden bildirmiş. Stoklarına girdiğini gördüğüm an iletişime geçerim sizinle tekrardan.

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Merhabalar. Kusura bakmayın çok meşgul ettim sizi. Kuşun durumu hala aynı :( Sessizleşti de. Kendi hastalıklarımızla uğraşmaktan veterinere de gidemedik. Oğluma covid şüphesiyle test yaptırdık. :( Kuş birazcık toparlanır belki diye med tolyamin fort kattım suyuna. Bir suluğa 4 damla koydum. Yeterli olmuş mudur? Sadece vitamini damlattım tollisan koymadım. @Ümit T.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tolyamin kokusu ağır olduğunda 6 damla civarı yeterli olur. 5 saat sonra en geç suyu tazelemelisiniz. Ürünü yıkadığınızda burnunuza kötü bir koku gelecektir (lağım kokusu gibi) panik yapmayın.
Çok geçmiş olsun bu arada. Umarım negatif çıkar

Oyla 0

avseque

Forum Sakini
Tolyamin kokusu ağır olduğunda 6 damla civarı yeterli olur. 5 saat sonra en geç suyu tazelemelisiniz. Ürünü yıkadığınızda burnunuza kötü bir koku gelecektir (lağım kokusu gibi) panik yapmayın.
Çok geçmiş olsun bu arada. Umarım negatif çıkar
Teşekkür ederim inşallah negatif çıkar oğlumda varsa bize de bulaşmıştır çünkü :( Vallahi çıldırmak üzereyim artık. Bir yandan korona bir yandan kuşların bu hastalığı... Ben 4 damla koymuştum az mı olmuş? Suyu döküp 6 damla olarak hazırlayım mı?

Oyla 0