Fındık ile Fıstık

Yeni konu açmak istemedim. Normalde kuşlar ürktüklerinde bu şekilde uyuyor biliyorum. Bayağı uzun süredir her gece böyleler. 2 gündür gece lambası kullanmaya başladım acaba karanlıktan mı ürküyorlar diye ama az önce lambayı açtım yine aynılar. Çıtırla Pıtır aynı odada farklı kafesteler onlarda sıkıntı yok. Bu 4 tanesi böyleler. Bir tanesi iki bacağını açıp uyuyor fotoğrafta belli. Ne önerirsiniz? Alışmıyorlar dediğim gibi bayağı uzun süre oldu
Isik kesinlikle acik birakmayin bence. Dogal ortaminda nasil yasiyorlarsa gun dongusunu o sekilde yasamalilar. Takabileceginiz en yuksek bolgeye bir tunek takin. Kafesi de yuksek ve sakin bir yere kaldirirsaniz cok daha guvende hissederler

Isik kesinlikle acik birakmayin bence. Dogal ortaminda nasil yasiyorlarsa gun dongusunu o sekilde yasamalilar. Takabileceginiz en yuksek bolgeye bir tunek takin. Kafesi de yuksek ve sakin bir yere kaldirirsaniz cok daha guvende hissederler
Kafesleri bayağı büyük, çok fazla yukarı alamıyorum o yüzden. Gece lambasını kaldırdım aynı şekilde olduklarını gördüğüm için. Koltukla vs aynı yükseklikte bir yerde duruyorlar. Yukarı tünek takmayı denedim yine aynı pozisyonda durdular o da işe yaramadı?

Kafesleri bayağı büyük, çok fazla yukarı alamıyorum o yüzden. Gece lambasını kaldırdım aynı şekilde olduklarını gördüğüm için. Koltukla vs aynı yükseklikte bir yerde duruyorlar. Yukarı tünek takmayı denedim yine aynı pozisyonda durdular o da işe yaramadı?
Maalesef ortamda yeterince guvende hissetmedikleri zaman bu sekilde davranabiliyorlar? bulunduklari oda cok hareketliyse daha sakin bir odaya almayi da deneyebilirsiniz

Yeni konu açmak istemedim. Normalde kuşlar ürktüklerinde bu şekilde uyuyor biliyorum. Bayağı uzun süredir her gece böyleler. 2 gündür gece lambası kullanmaya başladım acaba karanlıktan mı ürküyorlar diye ama az önce lambayı açtım yine aynılar. Çıtırla Pıtır aynı odada farklı kafesteler onlarda sıkıntı yok. Bu 4 tanesi böyleler. Bir tanesi iki bacağını açıp uyuyor fotoğrafta belli. Ne önerirsiniz? Alışmıyorlar dediğim gibi bayağı uzun süre oldu
Bu duruşta uyuyan kuşlar çok sinir bozuyor. Bölme kafeslerde benim çok denk geldiğim bir durum ve gece pıtır pıtır ses yapıyor ara bölme. Karşı tarafa geçme isteği gibi daha çok ya da korkuları var. Azaltmak için 2 yöntem önereyim: İlk yöntem ara bölme birbirlerini göremeyecekleri bir malzemeyle kapatın. Örneğin ben duralit kestirip koymuştum, yemezlerse eğer karton da olabilir. Diğer yöntem de asılabilecek en yüksek tel bölmesine sabit bir tünek eklemek. Özellikle çapraz uyuyan şapşiğin tutunduğu bölgeden itibaren.
En yüksekte uyuma eğilimi var ve birde kafeste kuş sayınız biraz fazla olduğu için mümkün mertebe uzak olmaya çalışıyorlar. Farkı bir gözleminiz varsa belirtin lütfen.
Bu tip durumlarda nadirde olsa gece lambaları da sorunu çözebilirken, bazı kuşlar için tamamen alışkanlık.

Bu duruşta uyuyan kuşlar çok sinir bozuyor. Bölme kafeslerde benim çok denk geldiğim bir durum ve gece pıtır pıtır ses yapıyor ara bölme. Karşı tarafa geçme isteği gibi daha çok ya da korkuları var. Azaltmak için 2 yöntem önereyim: İlk yöntem ara bölme birbirlerini göremeyecekleri bir malzemeyle kapatın. Örneğin ben duralit kestirip koymuştum, yemezlerse eğer karton da olabilir. Diğer yöntem de asılabilecek en yüksek tel bölmesine sabit bir tünek eklemek. Özellikle çapraz uyuyan şapşiğin tutunduğu bölgeden itibaren.
En yüksekte uyuma eğilimi var ve birde kafeste kuş sayınız biraz fazla olduğu için mümkün mertebe uzak olmaya çalışıyorlar. Farkı bir gözleminiz varsa belirtin lütfen.
Bu tip durumlarda nadirde olsa gece lambaları da sorunu çözebilirken, bazı kuşlar için tamamen alışkanlık.
Dediğim gibi tüneği denedim işe yaramadı. Yine kafesin en köşesine gidip tutunarak uyudular. Ara bölmeyi kaldırmam işe yarar mı acaba? Şu sırtı siyah benekli olan manyak gibi hepsine bulaşıyor diye kaldırmamıştım. Gece kafesin etrafını örtüyle örttüm sadece ön tarafı açık bıraktım. 5 dakika sonra gittim 3 tanesi tünekte uyuyordu bi tanesi tutunmuştu. Bugün tekrar deneyeceğim örtü işe yarayacak gibi sanki.

Maalesef ortamda yeterince guvende hissetmedikleri zaman bu sekilde davranabiliyorlar? bulunduklari oda cok hareketliyse daha sakin bir odaya almayi da deneyebilirsiniz

Hayır oda diğer odalarımızdan en uzak noktada, ses olmuyor onlar uyurken ??‍♀️

Umarım çözüm olur :( Çok rahatsız olduğum bir durum bu :D Bazen gece düşüyorlar ve tüm kuşlar deli gibi kendini sağa sola çarpıyor.

Fıstık’a bugün bir şey oldu. Yoğun tüy dökümünde. Dün uzun kuyruk tüyü düşmüştü ama uçmasında bir sıkıntı yoktu. Sabah uçurmak için çıkardım 6 kez yere düştü. Düz uçarken sıkıntı yok ama yükselemiyor. Kapının üstüne çıkmaya çalışıyor düşüyor mesela. Gördüğüm kadarıyla tüylerinde önemli bir eksiklik yok. Fındık’ın da kanat tüyleri tamamen aynı şekilde, kanat uçları yolunmuş gibi onun uçmasında sıkıntı yok. Dün anne babasıyla aynı kafese koymuştum acaba Çıtır saldırdı bi şey mi yaptı? Kanatta sorun olsa düzde uçamaz diye düşünüyorum sinirsel bi durum değildir değil mi?

Ekli dosyalar

• 843E6006-CBAE-4F2B-8EB5-B6F6039FDE5B.jpeg
    843E6006-CBAE-4F2B-8EB5-B6F6039FDE5B.jpeg
    161 KB · Görüntüleme: 32
  • A59859F5-EB50-4C05-B93D-16BDA1E1498E.jpeg
    A59859F5-EB50-4C05-B93D-16BDA1E1498E.jpeg
    174.9 KB · Görüntüleme: 30
Merhaba, görünürde sorun fark edemedim. Genel olarak tüy döneminin yoğun geçtiği aralikla ucurmamak lazım

Az önce uçurdum hala aynı ? kafesin kapısını açıyorum hepsi uçuyor o kafeste bekliyor normalde hemen atılırdı kapıya. Dışarı çıkarınca düz uçuyor ama yükselemiyor, uzun mesafe uçamıyor ikisinde de nefes nefese kalıyor. Anlayamıyorum neden. 4.5 aylık. Kesin tüy dökümü kaynaklı diyebilir miyiz?

Ekli dosyalar

• 1E0198F2-2793-4862-A0C5-9BBD5757F9A9.jpeg
    1E0198F2-2793-4862-A0C5-9BBD5757F9A9.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Tüy dönemi kaynaklı olabileceği gibi orantısız bir ağırlığı olabilir ki bana öyle geldi. Hiç uçamıyor diye düşündüm ancak bir miktar havalanıyor. Uçmaya meraklı olmayan kuşlardan. Bu tip karaktere sahip bir kaç kuşum olmuştu.

Tüy dönemi kaynaklı olabileceği gibi orantısız bir ağırlığı olabilir ki bana öyle geldi. Hiç uçamıyor diye düşündüm ancak bir miktar havalanıyor. Uçmaya meraklı olmayan kuşlardan. Bu tip karaktere sahip bir kaç kuşum olmuştu.
Normaldi ama durup dururken böyle oldu, 1 gün içinde yani. Uçmayı çok seviyor aslında kafese zor koyuyordum ama bu hafta böyle oldu nedense. Kiloda vermiş normalde 46-47 gr aralığında gidiyordu 41 gr çıktı bugün

Hala uçamıyor.. 10 gün oldu. Daha da kötü oldu çok az havalanabiliyor düz uçarken bile düşüyor. Ocakta olan yavrulardan birinde de var aynı problem ama onun bu denli sıkıntılı değil. Vitamin mineral aminoasit desteği veriyorum

Hala uçamıyor.. 10 gün oldu. Daha da kötü oldu çok az havalanabiliyor düz uçarken bile düşüyor. Ocakta olan yavrulardan birinde de var aynı problem ama onun bu denli sıkıntılı değil. Vitamin mineral aminoasit desteği veriyorum
Tutulma durumları biraz komplike. Kuşlar için satilan mix urunlerden var mı elinizde?

bazi sinsi ve yavaş seyreden enfeksiyonlar da buna neden olabiliyor. dışkısı nasıl?
Normal, sürekli takip ediyorum. Hatta bayağı normal leke vs bırakmıyor, kıvamı da normal
son halimiz bu şekilde
Edit; yanımdayken bir tane dışkıladı ekleyeyim dedim

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme: