Göz & Bağırsak Enfeksiyonu (ACİL)

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Bir arkadaş kuşunun gözünün enfeksiyon olduğunu söyledi, getirirse tedavi edeceğimi söyledim fakat durumu çok kötü. Şok oldum. Buna napabiliriz? Kör değil test ettim

Ekli dosyalar

• ADF3A4FD-8E41-4B18-8742-290087CFF4DC.jpeg
    ADF3A4FD-8E41-4B18-8742-290087CFF4DC.jpeg
    491.1 KB · Görüntüleme: 17
  • D1D3F6D9-3179-4E3F-84E2-FCA1525C41DE.jpeg
    D1D3F6D9-3179-4E3F-84E2-FCA1525C41DE.jpeg
    327.7 KB · Görüntüleme: 17
Dosya boyutundan dolayı ekleyememiştim. Buyrun. Önden bakınca şiş duruyor tümör gibi. Elimde terramiycn var gentagut temin edeceğim yarın

Ekli dosyalar

• A5353808-10DB-444F-8461-473C7F81267E.jpeg
    A5353808-10DB-444F-8461-473C7F81267E.jpeg
    367.3 KB · Görüntüleme: 21
  • 734DCC3C-18B4-4421-A4F5-68CD7D6FAEEE.jpeg
    734DCC3C-18B4-4421-A4F5-68CD7D6FAEEE.jpeg
    270.7 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Çok kötü durumda ne yazık ki. O damla ve krem bir miktar yardımcı olur ancak daha fazlası gerekiyor gibi. Bir veteriner görmeli mutlaka. Geç kalınmışsa katarakt problemleri oluşabiliyor ancak o evrede değil gibi. Enfeksiyonu antibiyotikler, kremler ve damlalar genelde geçiriyor.
Tylosin tartrat alınmalı öncelikle. Diğer damla ve kremde kullanılmalı ama o iç bölgede ki yüzeye çok yoğun temas etmemeli teramycin pomad. Ilık bir suyla çok bastırmadan hafif masajlar da yapılabilir. A vitamini takviyesini de unutmayalım

Son düzenleme:
Çok kötü durumda ne yazık ki. O damla ve krem bir miktar yardımcı olur ancak daha fazlası gerekiyor gibi. Bir veteriner görmeli mutlaka. Geç kalınmışsa katarakt problemleri oluşabiliyor ancak o evrede değil gibi. Enfeksiyonu antibiyotikler, kremler ve damlalar genelde geçiriyor.
Tylosin tartrat alınmalı öncelikle. Diğer damla ve kremde kullanılmalı ama o iç bölgede ki yüzeye çok yoğun temas etmemeli teramycin pomad. Ilık bir suyla çok bastırmadan hafif masajlar da yapılabilir. A vitamini takviyesini de unutmayalım
Maalesef bulunduğum bölgede kanatlılardan anlayan bir veteriner hekim yok. Akşam getirdiğimde terramycni kulak çubuğu ile dış tarafa yedirdim yavaş yavaş. Günde sabah akşam birer damla gentagut ve günde iki kez terramycn sürmem uygun mu? Tylosin tartrat toz şeklinde mi yoksa sıvı çözelti şeklinde mi temin etmeliyim? A vitamini için öneriniz var mı
Edit; bir veteriner hekimde taylomisin varmış, onu almam uygun mu

Son düzenleme:
suyuna ekleyeceğimiz için fark etmez. Taylomisin kullanmadım ama olur diye düşünüyorum. A vitaminini aslında çok fazla ürün içeriyor ama yiyor mu bilmediğimden gervit bile varsa yeterli gelir.

suyuna ekleyeceğimiz için fark etmez. Taylomisin kullanmadım ama olur diye düşünüyorum. A vitaminini aslında çok fazla ürün içeriyor ama yiyor mu bilmediğimden gervit bile varsa yeterli gelir.
Gervit akşam suyuna eklemiştim doğru bir tercih olmuş o zaman. Teşekkür ederim 🙏🏻

Dün dışkısı normaldi bugün bu şekilde. Eve getirirken üşüdü biraz. Çok bakımsız kalmış ama ona rağmen enerjisi iyi, cana yakın. Jumbo kırması bu arada ama zayıflamış belli. Ortam değişti falan ama yine de dışkısının durumu iyi değil. Bu kullanacağımız antibiyotik bu konuda da etki eder mi
+ piyasada gentagut yok :( genta diye bir damla var etken maddesi aynı, onu temin ettim

Ekli dosyalar

• 0E4D5974-753C-4CB0-B732-4D8393D92830.jpeg
    0E4D5974-753C-4CB0-B732-4D8393D92830.jpeg
    343.3 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Dün dışkısı normaldi bugün bu şekilde. Eve getirirken üşüdü biraz. Çok bakımsız kalmış ama ona rağmen enerjisi iyi, cana yakın. Jumbo kırması bu arada ama zayıflamış belli. Ortam değişti falan ama yine de dışkısının durumu iyi değil. Bu kullanacağımız antibiyotik bu konuda da etki eder mi
+ piyasada gentagut yok :( genta diye bir damla var etken maddesi aynı, onu temin ettim
evet belirli bir oranda toparlayacaktır onu da :) Bir gözü kurtaralım da, yazık ne hale gelmiş :(

Dün yaptığı tüm dışkılar poposuna yapışmış kalmış. Ilık suyla yıkadım, ağzından bir damla saf zeytinyağı verdim. Her gün başka bi şey çıkıyor 🥺
çok normal hocam :( Bu tarz dışa yansıyan enfeksiyonlar oldukça geç kalınmış vakaların belirtisi :(

Hocam bi şey merak ediyorum, bu gözde biriken iltihabı zamanla kendisi mi dışarı atacak yoksa benim temizlemek adına müdahale etmem gerekir mi? Bugün ılık suyla pansuman yaparken pamuğa iltihap bulaştı mesela. Benim müdahalem gerekiyorsa iğrenmem yapabilirim

Hocam bi şey merak ediyorum, bu gözde biriken iltihabı zamanla kendisi mi dışarı atacak yoksa benim temizlemek adına müdahale etmem gerekir mi? Bugün ılık suyla pansuman yaparken pamuğa iltihap bulaştı mesela. Benim müdahalem gerekiyorsa iğrenmem yapabilirim
o irinleri hafifçe temizleseniz yeterli olur. Sıkmak sakıncalı olabiliyor, çok hafif baskılarla çıkanları temizleseniz yeter.

Evet evet çok hafif hafif yapıyorum zaten. Öyle yapayım o zaman. Biraz içindeki iltihap kurumaya dönmüştü bugün, umutlandım işe yarıyor gibi. Sizin dediğiniz etken maddeyi içeren ilaç buldum bu arada. Küçük cam bir şişeye doldurup verdi veteriner. 5 gün suyuna 5’er damla dedi ama bence bu su çok az tüketiyor. Acaba ağzına direk olarak versem olmaz mı

Evet evet çok hafif hafif yapıyorum zaten. Öyle yapayım o zaman. Biraz içindeki iltihap kurumaya dönmüştü bugün, umutlandım işe yarıyor gibi. Sizin dediğiniz etken maddeyi içeren ilaç buldum bu arada. Küçük cam bir şişeye doldurup verdi veteriner. 5 gün suyuna 5’er damla dedi ama bence bu su çok az tüketiyor. Acaba ağzına direk olarak versem olmaz mı
ağızdan 1 damla olur tabi ki.

Hocam gözün içindeki iltihap bugün tümörleşmiş gibi tek parça halinde hareket ediyor. Sanki alttan bastırsam dışarı çıkacak komple. hiçbir değişiklik yok henüz
Hassas içerik
Koca şehirde bir tane kuştan anlayan veteriner hekim yok o kadar üzgünüm ki

Son düzenleme: