iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Hangi Marka Probiyotik? Probiyotik Mikroorganizmaları

Rüştü Okumuş

Çevirmen
Mesajlar
625
Çözümler
3
Puanları
168
Yaş
29
Konum
denizli
Doğanay probiyotiklerin sıvı olup canlı bakteri içermesi gerektiği yazıyor birkaç makalede. Öylemi olmalı? Mesela entrobac toz halde aynı şekilde karşılık veriyormu?
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
15,001
Çözümler
80
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Toz ve sıvıda da aynı. Açıklamasında bazı ürünlerin belirtiyor, bazıları yazmıyor ama genelde canlı bakteri olması gerekiyor. Entrobac tam anlamıyla uygunluk sağlıyor. 2 bakteri formu var ancak biri prebiyotikler için olan.
+Sıvı probiyotikler çabuk bozulduğundan fazla oranda almamanı öneririm.
 
Son düzenleme:

znbjork

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
100
Çözümler
1
Puanları
83
Yaş
20
Konum
İstanbul
Sizce bölünmüş ürünler güvenilir mi? Röhfreid Entrobac Probiyotik ve Gervit-W almayı düşünüyorum ama bunların bir kutusu benim için çok fazla, ücretlerini de karşılayamam. Bu yüzden bölünmüş olanları (50 gr, 50 ml) almayı düşündüm internetten.
 

Muratsani

Yönetici
Moderatör
Mesajlar
2,349
Çözümler
27
Puanları
268
Konum
İstanbul
Sizce bölünmüş ürünler güvenilir mi? Röhfreid Entrobac Probiyotik ve Gervit-W almayı düşünüyorum ama bunların bir kutusu benim için çok fazla, ücretlerini de karşılayamam. Bu yüzden bölünmüş olanları (50 gr, 50 ml) almayı düşündüm internetten.
Daha alışveriş yapılan ve bu tür bölünmüş ürünleri alabileceğiniz siteler arasında akyolkardesler ve petmarketburada'yı önerebilirim...

Bende bölünmüş alıyorum...
 

Taha Aktaş

Yazar
Mesajlar
2,131
Çözümler
28
Puanları
268
Konum
Çorum
Probiyotik Mikroorganizmalar

Probiyotik, bağırsak mikrobiyal dengesini geliştirerek konakçı hayvanda yararlı etkiler

Oluşturan ve böylece hayvanların yemden yararlanmalarını artıran, ağız yoluyla veya

yeme katılarak verilen canlı mikrobiyal yem katkı maddesidir.Probiyotiklerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Probiyotik mikroorganizmaların bu olumlu etkilerini gösterebilmeleri için aşağıdaki özellikleri taşımaları gerekir;

1-Bağırsak lümeninde yeterli miktarda bulunmalıdır.

2-Patojenik veya toksik olmamalıdırlar.

3-Mideden geçerken midedeki düşük pH’dan ( asidik ortamdan), bağırsaklardaki safradan ve lizozom enzimlerinden etkilenmeksizin canlılıklarını koruyarak, hızlı bir şekilde çoğalmaları gerekir.

4-Yemin depolanması ve yem üretimindeki teknolojik işlemler esnasında canlı kalmaları gerekmektedir.

5-Yemin yapısındaki besin maddelerine ve diğer yem katkı maddelerine karşı stabilitelerinin yüksek olması gerekmektedir.

6-Erken dönemde uygulanmalıdırlar.

7-Özellikle probiyotik mikroorganizmaların in vivo ve in vitro üretimleri kolay olmalıdır.

Ticari probiyotik preparatları canlı bakteri, mantar, maya ve maya kültürleri ile çeşitli enzimleri içermektedir. Bu preparatlar sadece bir mikroorganizma suşundan oluştuğu gibi 8’e kadar değişik mikroorganizma suşu da içerebilirler. Probiyotik üretiminde yaygın olarak kullanılan mikroorganizmalar Lactobacillus’lar ve Streptococcus’lardır. Probiyotik olarak kullanılan mikroorganizmalar Çizelgede verilmiştir. Probiyotik bakteriler, patojen bakterilerin aksine gram pozitif ve anaerob olup patojen değillerdirler. Lactobacillus, Leuconostoc, Pediococcus, Streptococcus türü bakteriler laktik asit üretmektedirler. Ayrıca gram pozitif ve aerobik olan Bacillus cinsi bakterilerde kullanılmaktadır. Ayrıca Lactobacillus bakteriler mide pH’sına en fazla dayanıklı olan ve sindirim kanalından geçiş esnasında canlılıklarını koruyabilen bakterilerdir.Probiyotik olarak kullanılan mikroorganizmalar

Bakteriler

Bacillus pumilis

Bacillus coagulansBacillus lentus

Bacillus lincheniformis

Bacillus amylolique

Bacillus subtilis

Bacteroides amyplophilusBacteroides capillosusBacteroides ruminocolaBacteroides suis
Bifidobacterium animalisBifidobacterium bifidumClostridium butyricumLactobacillus acidophilusLactobacillus casei
Lactobacillus brecisLactobacillus bulgaricusLactobacillus fermentumLactobacillus lactisLactobacillus plantarum
Lactobacillus cerevisiae (Pediococcus cerevisiae)

Lactobacillus pentosaceus (Pediococcus pentosaceus)

Streptococcus faeciumStreptococcus intermediusStreptococcus lactis
Mantarlar
Aspergillus nigerAspergillus oryzaePleurotus ostreatusPhanerochaete

chrysosporium
Coriolus versicolour
Mayalar

Saccharomyces cerevisiaeHansenula spp. (Pichia)Torulopsis candida


Probiyotiklerin Etki Mekanizmaları

Kuşların normal bağırsak florası geniş bir bakteri populasyonu ihtiva etmekte ve bu bakteriler bağırsağa yerleşip çoğalmaktadırlar. Probiyotik bakterilerde bağırsak epitel hücrelerine implante olarak çoğalırlar ve sindirim kanalından absorbe olmazlar. Bu sayede bağırsakların doğal konakçısı olmayan, bağırsak epitel hücrelerine yapışarak kolonize olan ve atılmaya karşı direnç gösteren, hastalık yapan patojen bakterilerin bağırsak yüzeyinde implante olmalarını ve çoğalmalarını engellemektedirler. Ancak probiyotiklerin büyütme faktörü olarak bu etkilerini gösterebilmeleri için normal mide pH’sına karşı dayanıklı olmaları ve mideden bağırsağa geçişleri süresince canlı kalmaları gerekmektedir. Lactobacillus’ların genellikle normal mide pH’sına dayanıklı oldukları bildirilmektedir. Kuşların karma yemlerinde probiyotiklerin kullanılması halinde hayvanlarda canlı ağırlık kazancının artması, yemden yararlanmanın iyileşmesi, mide-bağırsak rahatsızlıklarının azalmasına rağmen etki şekilleri tam olarak bilinmemektedir. Etki şekilleri probiyotik mikroorganizmaya ve suşuna, hayvana verilen miktarına, hayvanın türüne, hayvanda stres yaratan bir durumun bulunup bulunmamasına göre değişmektedir. Probiyotikler bağırsak lumenindeki villuslara patojen bakterilerden daha erken ulaşarak bu patojenlerin sindirim kanalında barınmalarını önlemektedir. Probiyotikler, ürettikleri laktik asit, asetik asetik asit vb. organik asitler ile bağırsağın pH’sını düşürerek (pH’ı 4-4.5’un altına) nötr veya bazik pH’da yaşayan patojen mikroorganizmaların gelişmelerini engellemektedir. Hayvanın sindirim sistemi hücreleri tarafından üretilen enzimler ile simbiyotik olarak çalışan selülaz, ksilanaz, lipaz, proteaz, β-glukanaz ve amilaz gibi enzimleri üreterek özellikle sindirim sistemi tam olarak gelişmemiş genç kuşlarda besin maddelerinin sindirimine yardımcı olmaktadır. Bu mikroorganizmalar B grubu vitaminleri (Niasin, Biotin, Piridoksin, FolikAsit, PantotenikAsit) sentezleyerek sindirime katkıda bulunmaktadır. Lactobacillus’lar E.coli’ye karşı anti-E.coli faktörü salgılayarak E.coli’nin toksik amin sentezini engellerler Probiyotik bakteriler, toksik amin ve amonyak üreten patojen mikroorganizmaların çoğalmasını önlemek suretiyle, bağırsakta bu toksik maddelerin birikimini engellemektedir. Lactobacillus’lar, acidolin, acidophin, diplococcin ve lactocidin gibi maddelerle birlikte hidrojen peroksit üreterek diğer patojenik mikroorganizmalara karşı antibakteriyel etki yapmaktadırlar. Probiyotikler sindirim sistemindeki antikor seviyesini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedirler. Böylece kuşlarımızın salgın hastalıklara karşı daha fazla dirençli olması sağlanmaktadır
 

melike388

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
35
Puanları
23
Konum
Ankara
Bilgi için teşekkürler, geçen gün Probiacti Bird almıştım.
Yazıyı önceden görseydim bshsettiğiniz diğer probiyotikleri tercih ederdim. :)
 

Alperenkaradeniz

iyikus.com Üyesi
Mesajlar
7
Puanları
13
Yaş
39
Konum
Bursa
Eskiden diazyme 256 da kullandım sonra entrobac ile devam ettim , geçen sene probiacti aldım ama pek bir faydasını gördüğümü söyleyemeyeceğim arkadaş ile ortak almıştık belki 400 ml den fazlası duruyordur , birde probac 1000 var ama bu aralar Türkiye piyasasında bulunmuyor
 

Taha Aktaş

Yazar
Mesajlar
2,131
Çözümler
28
Puanları
268
Konum
Çorum
Probiyotik grubu mikroorganizmalara, laktik asit bakterilerinin yanında maya, endüstriyel fermantasyon, yan ürünler, enzimler ve doğal sindiriciler dahildir. Probiyotiklerin bir diğer kullanılma amacı da stres olgularını azaltmaktır. Probiyotik yem katkı maddeleri sindirim sisteminin normal faaliyete geçmesi ve iştahın arttırılmasında etkilidir. Bacillus subtilis, Streptococcus species ve Aspergüllus species’in baita olduğu 40 kadar mikroorganizma pek çok ülkede güvenli olarak bilinmektedir. Hayvan yemlerine katılmasına müsaade edilmektedir. Bu gruptaki mikroorganizmalar midedeki asit ortamından etkilenmeden bağırsağa geçebilme özelliğini taşımalıdır. Probiyotik bakteriler bağırsağa yerleşebilmek için patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmalar ile yarışır. Probiyotik bakteriler bağırsakta antimikrobiyal maddeler üretirler. Bu çoğunlukla laktik asitlerdir. Laktik asit bağırsak PH’nı azaltarak asidik bir ortam sağlar. Patojen mikroorganizmaların üreyebilmesini imkânsızlaştırır.

Kanatlılarda bağırsak mikroflorasının %90’ını laktik asit üreten bakteriler (laktobacilluslar) ile fusobacterium türleri oluşturuyor. Geriye kalan %10'unu ise E.coli, Enterocccus, Clostridium, Staphylococcus, Blostomyces, Pseudomanas ve Proteus türü mikroorganizmalar meydana getirir. Normal bağırsak mikroflorasında 400 türden fazla mikroorganizma bulunmaktadır.
 
Üst Alt