Japon darılı versele laga yem hakkında soru

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Forpus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Forpus

iyikus.com Üyesi
Merhaba, forpus papağanım için benelux aspurlu yem kullanıyordum ama şu an stoklarda yok. Petmarketburda da versele laganın japon darılı versiyonunun geldiğini gördüm. Bu yemin içeriği hakkında düşünceleriniz neler? Yemin içeriğini aşağıya bıraktım. Bir de acaba devamlı gelir mi bu yem. Sürekli yem değiştirmenin doğru olmadığını düşünüyorum ve sabit olarak kullanabileceğim bir yem arıyorum. Umarım devamlı stoklarda olur bu yem

Ekran Resmi 2021-12-09 13.39.44.png

Genel olarak forum icinde yer alan yem incelemelerine baktigimda mutlaka tohumlari eksik veya oranlari az. Bazi tohumlarin ilave edilmesi gerektigi yazilmis.
(Aspur keten ak dari kenevir chia v.s.)
Ve @Forpus un bahsettigi gibi duzenli bir sekilde bulmak da zor. Hem bulmasi zor hem icerik yetersizse;
Internetten veya marketlerden alacagimiz guvenilir tohumlarla kendi yemimizi yapmak mumkun mu? Bir risk olusturur mu? (Mesela toplam karisim 3-4 kg olacak ve 4-5 ayda tuketilecek)
Açık yemler genelde vivid, nature plan gibi markalardan oluşmakta. Güvenilir yerlerden karma elbette yapılabilir ama eskidendi o. Şimdi bir anlamı yok. 1 kg yem 15-20 lira bandındaydı 3 ay önce şuan kim bilir kaç lira oldu :)
Bir konuda dediğim gibi 1 kg değil de tek kuş ise 5-6 kglık ürün alındığı taktirde 1 yılı aşkın yetecektir ki o zamana kadar aynı marka gelmiş olur muhtemelen. Spesifik olarak belirttiğim 2-3 marka ek ürün almaya gerek bırakmıyor. Nature, king, benelux, jo mannes gibi. Diğerleri eksik

Oyla 0
Açık yemler genelde vivid, nature plan gibi markalardan oluşmakta. Güvenilir yerlerden karma elbette yapılabilir ama eskidendi o. Şimdi bir anlamı yok. 1 kg yem 15-20 lira bandındaydı 3 ay önce şuan kim bilir kaç lira oldu :)
Bir konuda dediğim gibi 1 kg değil de tek kuş ise 5-6 kglık ürün alındığı taktirde 1 yılı aşkın yetecektir ki o zamana kadar aynı marka gelmiş olur muhtemelen. Spesifik olarak belirttiğim 2-3 marka ek ürün almaya gerek bırakmıyor. Nature, king, benelux, jo mannes gibi. Diğerleri eksik
Bu 4 markadan sadece king akyol kardeslerde var gozukuyor. King Kg 17 tl? 20 kg olan 340? Mensei belcika? Sizin dediginiz baska bir king sanirim? Yoksa bu mu? 1kg olarak satilan ile 20 kg satilanin tohum icerigi farkli

Oyla 0
Ben kendi karışımımı kendim yapıyorum, şu ana kadar hazır yem hiç kullanmadım.
Güvendiğinize inandığınız bir toptancıdan yem alıp karışım yaparsanız daha uygun olur.
Rutin kullandiginiz karisimi paylasirsaniz faydalanmak isterim. (Muhabbet kusu)
Gecen hafta ilk kez chia verdim mesela. (forumda yer alan inclemesi yapilmis yemlerin hicbirinde yok)
Cok severek yediler. Yulaf ve keten ile bilerek karisik verdim yulafa ragmen chia yi da tercih ettiler.
Ayri yemlik ile vermistim takarken sanirim birazi kumun icine dokulmus verdigim kabi aldiktan sonra kumun icindeki chialar icin kavga ediyorlardi ?
Simdi cimlendirmesini yaptim baya yesillenmis firsat bulursam konusunu da acicam burada onu vericem.
Yine forumda yazilanlardan okuyup anladigim temel gida duzenlerinin %80 i tohumlardan olusmali denmis. Beslenmelerinde bu kadar yogunluga sahip olan yemin iceriginin cok cok zengin olmasi gerektigini dusunerek soruyorum.
Selamlar.

Oyla 0
Forpus papağanlarınına göre rutin beslenme düzenimi aşağıya tekrar yazıyorum.
Ayrıca;
Eğer muhabbet kuşunuz zayıf ve kuşunuzu tabiri caizse topaç gibi besili yapmak istiyorsanız 3 ay boyunca bu diyeti uygulayabilirsiniz.Sonrasında kuşunuzun yeteri kadar dolduğunu gözlemlediğinizde kademeli olarak keneviri %20 ye kadar düşürebilirsiniz.
Ayrıca tohumlar kadar mama da çok önemli.Mümkünse yumurtlayana kadar 2 günde 1 yumurta mamasını yaparsanız erkek kuşta döl verimi artar dişi kuşta da yumurta verimi artar.
Yumurtaların üzerine yatmaya başladıktan sonra mamayı biraz hafifletir,yavrular çıkmaya başladıktan sonra ise tekrar arttırırsınız.Benim beslenme tarzım bu şekilde.
Ben forpuslarıma;
%50 kenevir (ana yem)
%25 Aspur
%25 Kızıl darı sabit olarak veriyorum.
Ayrıca;
-Her gün mama hazırlıyorum ve önlerinde devamlı C15 granül yem her zaman bulunuyor.
-Zaman zaman haşhaş tohumu ve iç yulaf veriyorum.
-Mamalarının içeriğinde formplus oil, kuş toprağı, probiyotik, multivitamini eksik etmiyorum.
Not;
Yavru besleyen takımların mamalarına ayrıca A21 el besleme maması katıyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
Ayrıca;
Eğer muhabbet kuşunuz zayıf ve kuşunuzu tabiri caizse topaç gibi besili yapmak istiyorsanız 3 ay boyunca bu diyeti uygulayabilirsiniz.Sonrasında kuşunuzun yeteri kadar dolduğunu gözlemlediğinizde kademeli olarak keneviri %20 ye kadar düşürebilirsiniz.
Ayrıca tohumlar kadar mama da çok önemli.Mümkünse yumurtlayana kadar 2 günde 1 yumurta mamasını yaparsanız erkek kuşta döl verimi artar dişi kuşta da yumurta verimi artar.
Yumurtaların üzerine yatmaya başladıktan sonra mamayı biraz hafifletir,yavrular çıkmaya başladıktan sonra ise tekrar arttırırsınız.Benim beslenme tarzım bu şekilde.
Ben forpuslarıma;
%50 kenevir (ana yem)
%25 Aspur
Ayrıca;
-Her gün mama hazırlıyorum ve önlerinde devamlı C15 granül yem her zaman bulunuyor.
-Mamalarının içeriğinde formplus oil, kuş toprağı, probiyotik, multivitamini eksik etmiyorum.
Not;
Tesekkur ederim paylasim icin.
Kendi yemimizi yapamazsak bile mutlaka ilave kenevir alip yeme eklenmesi gereken tohumlardan biri bunu ogrenmis oldum.

Oyla 0
Forpus için gerekli ancak muhabbetker için %1 bile yeterli gelir minyatür çedene
%1 çok düşük bir oran Doğanay bey, koymaya değmez.
Kenevir o kadar hızlı bir yağlanma yapmaz.
Kuşlar belli oranda toparlandığında, göğüs kasları dolduğunda yavaş yavaş azaltılıp %20 de sabit tutulursa çok faydalı olur.
Ben keneviri aynı zamanda sevda papağanlarına veriyorum, onlarda forpusa göre çok daha az hareket ediyorlar ama kolay kolay şişmanlamıyorlar.
Benim düşüncem hastalık riskine ve hızlı zayıflamaya önlem olarak keneviri belli bir oranda (%20) sabit tutmak çok faydalı olur.(özellikle kış aylarında)
Vitamin olarak da çok dolu bir tohum.
Size de tavsiye ederim, kuşlarınızda bir deneyin dediğim gibi, eğer fazla yağlanırsa yavaştan azaltırsınız.

Oyla 0
Hayır ben muhabbet kuşları için demiştim bunu. Muhabbet kuşlarının temel tohumlarından biri değil. Ayriyeten çedene yağı kuşlarda fazla tüketse bile kolay eriyebilen ve tutum az yapan nadir tohumlardan. Muhabbet kuşu için %20 çedene çok fazla

Oyla 0
Evet ama satılanları çoğu o standartlarda. Nadiren rastlıyorum yıllardır diğer irilikte olanlarına

Oyla 0
Hayır ben muhabbet kuşları için demiştim bunu. Muhabbet kuşlarının temel tohumlarından biri değil. Ayriyeten çedene yağı kuşlarda fazla tüketse bile kolay eriyebilen ve tutum az yapan nadir tohumlardan. Muhabbet kuşu için %20 çedene çok fazla
Anladım muhabbet kuşu için dediğinizi ama tavsiyem 1 takım kuşta deneyin, zarar görmezsiniz.
Ayrıca kızıştırıcı ve döl verimini yükselten bir tohumdur.
Yavru almakta sıkıntı çeken kuşlara verildiğinde çok faydasını gördüm.
Siz bilirsiniz tabi.:)(y)

Oyla 0
yeri gelmişken şu linki de ekleyeyim.

Bir yazıda okumuştum ama bulamadım bir türlü, çedenenin yoğun tüketimde döl verimini azalttığını yazan kanarya üreticileri var.

Oyla 0
Belki doğrudur, ama pek ihtimal vermiyorum.
Çünkü içinde yoğun şekilde protein olduğu için sperm kalitesini yükseltmesi beklenir.
Kuşa çok fazla verildiğinde yağlanırsa kuş, o ayrı.
Yağlı olan her hayvan veya insanın doğurganlığı düşer.

Oyla 0
Belki doğrudur, ama pek ihtimal vermiyorum.
Çünkü içinde yoğun şekilde protein olduğu için sperm kalitesini yükseltmesi beklenir.
Kuşa çok fazla verildiğinde yağlanırsa kuş, o ayrı.
Yağlı olan her hayvan veya insanın doğurganlığı düşer.
Evet size katılıyorum. Zaten aspur ve darılı yem kullandığımdan beri kuşumda biraz zayıflama gözlemledim. Forpuslarda yağlı tohumlar kullanmak lazım sanırım. Peki kenevir gibi tek bir tohumu yüzde elli oranında vermektense keten tohumu gibi başka yağlı tohumlarla beraber yüzde ellilik bir oranda versek nasıl olur. Yüksek bir oranda tek bir tip tohum yemesi sanki sağlıksız gibi geliyor bana. Farklı yağlı tohumlarla kombinasyon yapabilir miyiz acaba? Ne düşünüyorsunuz?

Oyla 0
Küçük paraketler için yem oranlarında ağırlıklı oran aspur ve darılarda olmalı. Diğer çok yağlı tohumlar oranlanıp bölünmeli. Örneğin %10 çekirdek, %25 çedene, %5 aspir, keten gibi gibi...

Oyla 0
Evet size katılıyorum. Zaten aspur ve darılı yem kullandığımdan beri kuşumda biraz zayıflama gözlemledim. Forpuslarda yağlı tohumlar kullanmak lazım sanırım. Peki kenevir gibi tek bir tohumu yüzde elli oranında vermektense keten tohumu gibi başka yağlı tohumlarla beraber yüzde ellilik bir oranda versek nasıl olur. Yüksek bir oranda tek bir tip tohum yemesi sanki sağlıksız gibi geliyor bana. Farklı yağlı tohumlarla kombinasyon yapabilir miyiz acaba? Ne düşünüyorsunuz?
Olabilir.
Ama kenevirin protein ve besin değeri yüksek olduğu için ben kenevir tercih ediyorum,fazla çeşide girmiyorum.(kenevir+aspur+kızıldarı+C15 yeterli geliyor)
Çeşitlendirme hadisesini mamaya kaydırıyorum,yemi sabit tutuyorum.

Oyla 0
Ayrıca;
Ben forpuslarıma;
%50 kenevir (ana yem)
%25 Aspur
Ayrıca;
Not;
Merhaba, konuyu tekrardan güncellemem gerekti. Kuşuma dediğiniz gibi tohumları ayrı ayrı koydum. İkiye bölmeli akıllı yemlik kullandım. Bir tarafına aspurlu darılı (başlıkta bahsettiğim) yemi koydum, diğer tarafa kenevir tohumu koydum. Tahmin ettiğim gibi kuşum sadece kenevirleri yiyor, diğerlerinin yüzüne bile bakmıyor. Sanırım kuşu zorlamamam lazım. Sadece kenevir vermeyi planlıyorum. Çünkü diğer tohumlar ziyan oluyor. Kenevirsiz tohum karışımı verdim, zayıfladı. Az kenevirli tohum karışımı verdim, yemi seçip ziyan etti. En son ayrı ayrı koymayı denedim, onda da sadece kenevir yiyor. Neyi seviyorsa onu veriyim diyorum. Mama ve takviyelerle besin açığını kapatabilirim heralde :( . Sadece aklıma takılan soru: sadece kenevir tüketmesi sağlığına zarar verir mi?

Oyla 0
Hocam tek başına kenevir ben önermiyorum. Kuşlar sevdiği tohumlara yönelmesi normal ancak bunu dengeli dağıtmak gerekiyor. İyi bir seçilim yapmıyorlar. Her yem oranı değişimi kuş alışana kadar zayıflamasına neden olabilir. %30 üstü bence olmamalı.

Oyla 0
Hocam tek başına kenevir ben önermiyorum. Kuşlar sevdiği tohumlara yönelmesi normal ancak bunu dengeli dağıtmak gerekiyor. İyi bir seçilim yapmıyorlar. Her yem oranı değişimi kuş alışana kadar zayıflamasına neden olabilir. %30 üstü bence olmamalı.
Yani ben de bu düşüncedeyim ama kuşa yediremiyorum. Bahsettiğim full darılı ve aspurlu yemi 2-3 ay kullandım. Yeme alıştı tüketti fakat zayıfladı. Çünkü çok hareketli bir kuş. Dışarı da çok sık salıyoruz baya bir uçuyor. Keneviri yemin içine azıcık eklediğimde de hemen sadece onu yiyor diğerlerini yere atıyor. Ne yapıcağımı bilemedim

Oyla 0