Japon darılı versele laga yem hakkında soru

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Forpus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Forpus

iyikus.com Üyesi
Merhaba, forpus papağanım için benelux aspurlu yem kullanıyordum ama şu an stoklarda yok. Petmarketburda da versele laganın japon darılı versiyonunun geldiğini gördüm. Bu yemin içeriği hakkında düşünceleriniz neler? Yemin içeriğini aşağıya bıraktım. Bir de acaba devamlı gelir mi bu yem. Sürekli yem değiştirmenin doğru olmadığını düşünüyorum ve sabit olarak kullanabileceğim bir yem arıyorum. Umarım devamlı stoklarda olur bu yem

Ekran Resmi 2021-12-09 13.39.44.png

Maalesef kötü bir durum. Bende ilk forpusa başladığımda %50 oranında çedene ve aspur yoğun karışık yeme başladım. Çekirdek ve çedeneyi toz yapıyordu resmen. Onlar bittiğinde darıya geçiyordu. Yavaş yavaş, kademe kademe azaltarak bu sorunu çözdüm. Birde tabana aynı boyutta iki kase yem koydum. Biri sadece darı ve aspurlu, diğerinde de aspur + darı + ve diğer büyükler karışıktı. Bir ordan bir oradan derken iki yemi de zamanla dengeli yemeye başladı. Biraz iri taneli tohumları seviyorlar diğer pareketler gibi. Yine de sizin tercihiniz elbette. Hiç bir forpus yem karışımı bu derece çedene içermiyor. Epey tutan bir karışımın oranları;
Kenevir Tohumu – % 37

Kızıl Dal Darı Tohumu – % 10

Aspur Tohumu – % 17

Kırmızı Darı – % 10

Soyulmuş Yulaf – % 9

Ay Çekirdeği – % 12

Aspir Çekirdeği – % 5

Oyla 0
Maalesef kötü bir durum. Bende ilk forpusa başladığımda %50 oranında çedene ve aspur yoğun karışık yeme başladım. Çekirdek ve çedeneyi toz yapıyordu resmen. Onlar bittiğinde darıya geçiyordu. Yavaş yavaş, kademe kademe azaltarak bu sorunu çözdüm. Birde tabana aynı boyutta iki kase yem koydum. Biri sadece darı ve aspurlu, diğerinde de aspur + darı + ve diğer büyükler karışıktı. Bir ordan bir oradan derken iki yemi de zamanla dengeli yemeye başladı. Biraz iri taneli tohumları seviyorlar diğer pareketler gibi. Yine de sizin tercihiniz elbette. Hiç bir forpus yem karışımı bu derece çedene içermiyor. Epey tutan bir karışımın oranları;
Kenevir Tohumu – % 37

Kızıl Dal Darı Tohumu – % 10

Aspur Tohumu – % 17

Kırmızı Darı – % 10

Soyulmuş Yulaf – % 9

Ay Çekirdeği – % 12

Aspir Çekirdeği – % 5
hainks sanırım bu yem. Ben de kullanmıştım. Yemi kullanırken verdiğim paramın yüzde 63 ü çöp oluyordu. Çünkü sadece yüzde otuz yedilik keneviri yiyip kalanı seçip yere atıyordu :D. Ne yapıcağımı bilmiyorum :unsure:

Oyla 0
hainks sanırım bu yem. Ben de kullanmıştım. Yemi kullanırken verdiğim paramın yüzde 63 ü çöp oluyordu. Çünkü sadece yüzde otuz yedilik keneviri yiyip kalanı seçip yere atıyordu :D. Ne yapıcağımı bilmiyorum :unsure:
Aynen onun karışım oranını paylaştım. İşte bir konumda yazdığım gibi " Kuşlar, seçici olarak yağ oranı yüksek yiyecekleri öncelikle tercih ederler (hızlı bir şekilde enerji kazanmak için), mikro besin içeriğine göre seçmezler. Bu nedenle kuşların seçiciliğini en aza indirecek karışımlar sunmalıyız."
mümkün merbete buna uymak gerekiyor. Kısa vadede sorun yaratmasa da uzun vadede kuşunuz için iyi olmayacaktır. İşin içinden sıyrılmanın bir diğer yolu da pelet yemler.

Oyla 0