Kafese yumurtluyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Afatsumi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Afatsumi

Forum Sakini
Merhabalar, dişi kuşum ele alisik 3 4 yil tek başına yaşamiş bir kuş erkeği ise 1 yaşında. Çiftlesmislerdi ve ilk yumurtayi kafes dibine yapmiş çatlamişti yuvaliga koymuştum ertesi gün yumurtayı yemislerdi, erkek kuşun bu konuda suçlu olduğu belliydi çünkü kafa tüyleri sari sarı olmuştu 😅 yaklaşık bir ay sonra bugün yine kafes dibinde yumurta gördüm bu sefer kirilmamis yine aldım yuvaliga koydum, sorum şu dişi kuş zamanin çoğunu yuvalikta gecirmesine rağmen neden hep kafese yumurtluyor, dişi yaşli ama ilk kez yumurtluyor ilk kirilan yumurtasi bu nedenle kanlı idi. (Yuvaliktaki plastik follugu dişi kemirdigi icin cikariyordum follukla koyuyorum yumurtayi) kafeste Ayhan hocanin mermer tozundan yaptığı blok var, yanlis ya da eksik olan ne olabilir, teşekkürler

Bu pazar inşallah ilk yavrumuz geliyor☺️ heyecanli bir şekilde bekliyoruz uzun zaman sonra yavru sevinci yaşiyor olmak beni heyecanlandiriyor☺️ ilk yumurtamiz boş ama diğer 3 yumurta dolu dediğiniz gibi önyargılı olmamak gerekiyormuş, dişi kuşun 4 yaşında olmasi bana acaba?? dedirtmişti☺️bizimkiler merak ediyorlar renkleri ne olacak diye, erkeğin anne babasinin renklerini biliyorum ama dişininkini bilmiyorum, inşallah büyüdüklerini görür de tuylenirse hangi renk çiftten ne tür yavrular alındığı başlığı altında paylaşırım, erkeğin annesi beyaz lacewing babasi koyu mavi, ilerde de profilimdeki ölen kuşumuza yakin bir renk elde etmek istiyorum kismet olursa🤗

Bu pazar inşallah ilk yavrumuz geliyor☺️ heyecanli bir şekilde bekliyoruz uzun zaman sonra yavru sevinci yaşiyor olmak beni heyecanlandiriyor☺️ ilk yumurtamiz boş ama diğer 3 yumurta dolu dediğiniz gibi önyargılı olmamak gerekiyormuş, dişi kuşun 4 yaşında olmasi bana acaba?? dedirtmişti☺️bizimkiler merak ediyorlar renkleri ne olacak diye, erkeğin anne babasinin renklerini biliyorum ama dişininkini bilmiyorum, inşallah büyüdüklerini görür de tuylenirse hangi renk çiftten ne tür yavrular alındığı başlığı altında paylaşırım, erkeğin annesi beyaz lacewing babasi koyu mavi, ilerde de profilimdeki ölen kuşumuza yakin bir renk elde etmek istiyorum kismet olursa🤗
Maşallah maşallah 🧿 ☺️
Burda şahit olduğum her kuluçka süresi beni heycandiriyor
Bu süreçte kuşların vitamin takviyesi vermeyi ihmal etmeyin

gözünüz aydın. 4 yaş yaşlı sayılmaz. 6 ve üzeri için riskli durumlar oluyor ama engel değil.
Fotoğraf atarsanız daha sağlıklı yorum yapabilirim

Erkek kuşunız lacewing taşıyıcı. Yani yavrularda ya albino ya da lacewing gelme şansı olacaktır. İlk kuluçkada gelmese dahi diğerlerinde1 ya da 2 tane verir. Erkeğiniz gök mavi tarçın (0 siyah faktör), dişi kuş yine 0 faktör gök mavi. Soyları bilmeden bu tip eşlemelerde genelde %99 gök mavi bebekler gelir. Şansınıza erkek kuşunuz hem tarçın hem de lacewing taşıyıcı. İkisi de cinsiyete bağlı mutasyonlar ve erkekle aktarılıyor. Süreci mutlaka paylaşın olur mu? Sürpriz bebekleri hep merak ederim

Erkek kuşunız lacewing taşıyıcı. Yani yavrularda ya albino ya da lacewing gelme şansı olacaktır. İlk kuluçkada gelmese dahi diğerlerinde1 ya da 2 tane verir. Erkeğiniz gök mavi tarçın (0 siyah faktör), dişi kuş yine 0 faktör gök mavi. Soyları bilmeden bu tip eşlemelerde genelde %99 gök mavi bebekler gelir. Şansınıza erkek kuşunuz hem tarçın hem de lacewing taşıyıcı. İkisi de cinsiyete bağlı mutasyonlar ve erkekle aktarılıyor. Süreci mutlaka paylaşın olur mu? Sürpriz bebekleri hep merak ederim
Mutlaka paylaşacağım bakalım neler çikacak, çok teşekkür ederim🤗

Bir sonra ki kuluçka da lacewing, tarçıni ya da ino bir kuş eşlemesi, lacewing yavru oranını arttıracaktır.

Bir sonra ki kuluçka da lacewing, tarçıni ya da ino bir kuş eşlemesi, lacewing yavru oranını arttıracaktır.
Ben bu cinsiyete bağlı mutasyon ne demek tam anlamadim😅 yani lacewing ya da inolarda aktarimin cinsiyete erkek cinsiyete bağlı olduğu yani erkek yavrular vasitasiyla aktarilabildigi anlamina mi geliyor? Aslinda kafamdaki lacewing erkek zor bulunduğu için tasiyici bir erkekle lacewing bir dişi almakti ama abimlerin dişi kuşu bize vermeleri boyle bir eşlemeye neden oldu, çok güzel anlasiyorlar bozmak istemiyorum ama evde imkanim olsa ikinci bir çifti denerdim☺️

basit bir tabirle şöyle söyleyeyim; sizin durumdan örnek vererek gidersek eğer erkek kuşunuz lacewing olsaydı, doğacak yavrularda lacewing bebek gözlemlenirdi. Ancak sizde ki gibi lac. dişiden gelme yavruların hiçbiri lacewing olmamıştır. Dişiler bu tarz sex-linked yani cinsiyete bağlı mutasyonlarda taşıyıcı rolü üstlenmiyorlar. Küçük bir payları var sadece ancak çıkacak erkek bebekleri anne kanını aktarabiliyor.

basit bir tabirle şöyle söyleyeyim; sizin durumdan örnek vererek gidersek eğer erkek kuşunuz lacewing olsaydı, doğacak yavrularda lacewing bebek gözlemlenirdi. Ancak sizde ki gibi lac. dişiden gelme yavruların hiçbiri lacewing olmamıştır. Dişiler bu tarz sex-linked yani cinsiyete bağlı mutasyonlarda taşıyıcı rolü üstlenmiyorlar. Küçük bir payları var sadece ancak çıkacak erkek bebekleri anne kanını aktarabiliyor.
Anladim hocam yani bu tarz ino ve lacewing mutasyonlarinda tasiyicilik cinsiyete bagli, o zaman diğer mutasyonlarda tasiyicilik başka faktörlere bağlı bu konuda biraz çalışmalıyım ☺️

Soldaki bebeği daha yakından görmem lazım, kırmızı gözlü değil gibiler ama azıcık yanıltıcı o bebek
Bugün üçüncüsü de geldi, dişi kuş mama için dışarı çıktığında kontrol ettim onun gözü de aynı ama dişi kuş nasil bir annelik içgüdüsüne sahipse elim yuvaligin agzindayken resim çekmeye çalışıyorum resmen elimi itekliyor içeri girmek için bir boşluk bulmaya çalışıyor 😅 ben de fazla uğraşmadım belli gözler siyah

Bugün üçüncüsü de geldi, dişi kuş mama için dışarı çıktığında kontrol ettim onun gözü de aynı ama dişi kuş nasil bir annelik içgüdüsüne sahipse elim yuvaligin agzindayken resim çekmeye çalışıyorum resmen elimi itekliyor içeri girmek için bir boşluk bulmaya çalışıyor 😅 ben de fazla uğraşmadım belli gözler siyah
maşallah ona. Sağlıcakla büyüsünler de mutasyonlarının bir önemi yok