Kafese yumurtluyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Afatsumi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Afatsumi

Forum Sakini
Merhabalar, dişi kuşum ele alisik 3 4 yil tek başına yaşamiş bir kuş erkeği ise 1 yaşında. Çiftlesmislerdi ve ilk yumurtayi kafes dibine yapmiş çatlamişti yuvaliga koymuştum ertesi gün yumurtayı yemislerdi, erkek kuşun bu konuda suçlu olduğu belliydi çünkü kafa tüyleri sari sarı olmuştu 😅 yaklaşık bir ay sonra bugün yine kafes dibinde yumurta gördüm bu sefer kirilmamis yine aldım yuvaliga koydum, sorum şu dişi kuş zamanin çoğunu yuvalikta gecirmesine rağmen neden hep kafese yumurtluyor, dişi yaşli ama ilk kez yumurtluyor ilk kirilan yumurtasi bu nedenle kanlı idi. (Yuvaliktaki plastik follugu dişi kemirdigi icin cikariyordum follukla koyuyorum yumurtayi) kafeste Ayhan hocanin mermer tozundan yaptığı blok var, yanlis ya da eksik olan ne olabilir, teşekkürler

Bu kuşla ilgili daha önce sürekli ağzını açıp kapatıyor diye konu açmıştım belki hatırlarsınız, o huyunu hiç terketmedi uzunca süredir de bu ağzını açıp kaparken başını da sallıyor ama kusma yok, o zaman bu konuyu çok araştırmıştım hatta mikostatin kullanmıştım daha sonra kendi hâline bırakmıştım, bu hareketi tıpkı geviş getirir gibi bir harekete yorumladım, eşi yanindayken eşine doğru eğilerek yapiyor bazen, bunu kafama takmiyorum aslinda ama bu salmonella konusu beni çok tedirgin etti, takip edeceğim

Bu kuşla ilgili daha önce sürekli ağzını açıp kapatıyor diye konu açmıştım belki hatırlarsınız, o huyunu hiç terketmedi uzunca süredir de bu ağzını açıp kaparken başını da sallıyor ama kusma yok, o zaman bu konuyu çok araştırmıştım hatta mikostatin kullanmıştım daha sonra kendi hâline bırakmıştım, bu hareketi tıpkı geviş getirir gibi bir harekete yorumladım, eşi yanindayken eşine doğru eğilerek yapiyor bazen, bunu kafama takmiyorum aslinda ama bu salmonella konusu beni çok tedirgin etti, takip edeceğim
salmonella belirtisi gibi Doğanay hocamın tavsiyelerine göre hareket edersiniz
Kursak bölümü çok fazla şiş geldi bana net bir resim görebilir miyiz

Hava kesesi akarı sorununuz olabilir hocam. Garip viklemesi oluyor mu arada?
Yok ne bir vikleme ne de kuyruk sallaması, bazen bu hareketi yaptiktan sonra yuva agzina gidiyor ya da içeri gidip ya da dışarı çağırıp dişiyi besliyor, ben bunu şuna yoruyorum sanki böyle yaparak yavrular daha kolay sindirebilsin diye kursagindaki yemleri öğütüyor ya da yumuşatiyor sanki, ya çok garip bir kuş gerçekten tamam çok bir kuş beslemedim ama gördüğüm hareketleri yapan böyle değişik huyları yapan görmedim😅 bana da çok alıştı ne zaman kafese yanaşsam hemen tellere atlıyor acaba bana ne verecek der gibi bakiyor☺️ eşini beslemesi kur yapması ötmesi kanat çırpması herşey normal, dinlenirken bizimki geviş getirerek dinleniyor mesela gaga taşının tunegin üstüne egilip kusuyor gibi yapiyor ama hiç kusma yem cikarma felan görmedim, ilk aldigimdan beri nerdeyse 10 ay oldu hep böyleydi diyebilirim, beni korkutan bundan ziyade salmonella şüphesi, akşamdan beri sürekli kontrol ediyorum daha hiç denk gelmedim, kuşlarima çok iyi baktığımı düşünürken belki benim aklima gelmeyen sizin akliniza gelen ya da tecrübe ettiğiniz birşey belki sorunu daha başından tespit edip onlememize yardımcı olabilir ya da ilerde ayni bu kuş gibi bir başka kuş olursa buradaki tecrubelerden de faydalanabilir, başını öyle yana salması çok moralimi bozdu inşallah tekrarlamaz..

Sevindim kendini sevdirip yanaşmasına. Güveniyor demek ki size, şanslısınız. Kuluçka hemen hemen bitmeye yakın değil mi? Biter bitmez salmonella için bir önlem yapılabilir ancak öncesinde iç dış parazit için bir ürün kullanmanızı önereceğim vilmectin gibi. Kuluçka bitince uygularsanız daha uygun olacaktır.

Erkek kuşunız lacewing taşıyıcı. Yani yavrularda ya albino ya da lacewing gelme şansı olacaktır. İlk kuluçkada gelmese dahi diğerlerinde1 ya da 2 tane verir. Erkeğiniz gök mavi tarçın (0 siyah faktör), dişi kuş yine 0 faktör gök mavi. Soyları bilmeden bu tip eşlemelerde genelde %99 gök mavi bebekler gelir. Şansınıza erkek kuşunuz hem tarçın hem de lacewing taşıyıcı. İkisi de cinsiyete bağlı mutasyonlar ve erkekle aktarılıyor. Süreci mutlaka paylaşın olur mu? Sürpriz bebekleri hep merak ederim
Screenshot_20221211_133009.jpgScreenshot_20221211_132941.jpg
Doğanay bey bu erkek yavru da tıpkı babası gibi tarçın kanat, merak ettiğim tıpkı babası gibi lacewing taşıyıcılığı olur mu yavruda da yoksa babasına göre bu taşıyıcılığı bir tık kayıp mı ediyor

Ekli dosyayı görüntüle 27409Ekli dosyayı görüntüle 27410
Doğanay bey bu erkek yavru da tıpkı babası gibi tarçın kanat, merak ettiğim tıpkı babası gibi lacewing taşıyıcılığı olur mu yavruda da yoksa babasına göre bu taşıyıcılığı bir tık kayıp mı ediyor
Maşallah ona. Bu bebek bir ihtimal dişi olabilir ama yine de beklemek lazım biraz. Dişi olursa taşıyıcıluğu olmaz ama ileride ino ya da lacewing bir dişiyle eşlenirse dediğiniz gibi olacaktır. Bu kuluçkada düşürmedi ama diğerinde düşebilir

Maşallah ona. Bu bebek bir ihtimal dişi olabilir ama yine de beklemek lazım biraz. Dişi olursa taşıyıcıluğu olmaz ama ileride ino ya da lacewing bir dişiyle eşlenirse dediğiniz gibi olacaktır. Bu kuluçkada düşürmedi ama diğerinde düşebilir
İkinci kuluçkamiz başladı 😊 6 yumurtadan 3 ü boş çıktı. Sormak istediğim albino lacewing taşıyıcı erkek kuşuma cremio dişi kuş alsam altindan lacewing gelme ihtimali olur mu yoksa cremio tüm desenleri kapatır mı?

İkinci kuluçkamiz başladı 😊 6 yumurtadan 3 ü boş çıktı. Sormak istediğim albino lacewing taşıyıcı erkek kuşuma cremio dişi kuş alsam altindan lacewing gelme ihtimali olur mu yoksa cremio tüm desenleri kapatır mı?
oda kırmızı göz olursa kapatmaz. cremino kuşlar aslında sarı yüzlü albinolar. 3 yumurta sağlıcakla çıkarlar umarım. Bu sefer belki düşmüştür lacewing ya da ino.
Bir tavsiyem olacak, yeni bir kuş alınacaksa lacewing doğrudan almanızı önerim. Dişi bulması zor değil

oda kırmızı göz olursa kapatmaz. cremino kuşlar aslında sarı yüzlü albinolar. 3 yumurta sağlıcakla çıkarlar umarım. Bu sefer belki düşmüştür lacewing ya da ino.
Bir tavsiyem olacak, yeni bir kuş alınacaksa lacewing doğrudan almanızı önerim. Dişi bulması zor değil
Bahsettiğim cremio biraz Jumbo tarzı kırmızı göz o yüzden, denk gelen lacewingler hep küçük ırklar. 6 yumurtadan bu sefer çıkma şansı yüksek diye düşünüyordum üçü boş çıkınca o şans biraz azaldı. Yavrular çıkmak üzere bahsettiğim cremio yavru sayılır büyüyene kadar eve alışır hem dedim. İlerde bu cremio taşıyıcı altından lace, albino, cremio karışık çıkar dedim, beyaz iri kuşları seviyorum😊

Bahsettiğim cremio biraz Jumbo tarzı kırmızı göz o yüzden, denk gelen lacewingler hep küçük ırklar. 6 yumurtadan bu sefer çıkma şansı yüksek diye düşünüyordum üçü boş çıkınca o şans biraz azaldı. Yavrular çıkmak üzere bahsettiğim cremio yavru sayılır büyüyene kadar eve alışır hem dedim. İlerde bu cremio taşıyıcı altından lace, albino, cremio karışık çıkar dedim, beyaz iri kuşları seviyorum😊
Eskiden bende böyle düşünüyordum hocam. Ancak kuş üretiminin bence ilk anahtarı bir damızlık seçilecekse en iyi adayın bulunmasıdır. Örneğin lacewing bir eşleme, soy hattını olabildiği kadar iyi hale getirecektir. Ona yardımcı olabilecek en yakın eşleme ise tarçın kanatlı dişiler olabilir. İno kuşlar temelde pigment eksikliğinden kaynaklı düz renkte olduklarını unutmamak gerekiyor. Soy hattı baskın, klasik mutasyonlar olabilir. İno kuşların da cinsiyete bağlı bir mutasyon olduğu düşünülünce eğer taşıyıcı bir erkekle eşleniyorsa arada bolca normal bebekler gelecektir.

Zaman kayıplarını en aza indirmek önemli konu. Bu nedenle geç bulsanız bile nokta atışı bir dişi bulmanızı önereyim tekrardan.
Her bir kuluçka 2 ay görünse de devamlılığını sağlamak ve üretim evresine geçebilmenin en az 1 yılı bulduğunu hatırlatmak isterim

Eskiden bende böyle düşünüyordum hocam. Ancak kuş üretiminin bence ilk anahtarı bir damızlık seçilecekse en iyi adayın bulunmasıdır. Örneğin lacewing bir eşleme, soy hattını olabildiği kadar iyi hale getirecektir. Ona yardımcı olabilecek en yakın eşleme ise tarçın kanatlı dişiler olabilir. İno kuşlar temelde pigment eksikliğinden kaynaklı düz renkte olduklarını unutmamak gerekiyor. Soy hattı baskın, klasik mutasyonlar olabilir. İno kuşların da cinsiyete bağlı bir mutasyon olduğu düşünülünce eğer taşıyıcı bir erkekle eşleniyorsa arada bolca normal bebekler gelecektir.

Zaman kayıplarını en aza indirmek önemli konu. Bu nedenle geç bulsanız bile nokta atışı bir dişi bulmanızı önereyim tekrardan.
Her bir kuluçka 2 ay görünse de devamlılığını sağlamak ve üretim evresine geçebilmenin en az 1 yılı bulduğunu hatırlatmak isterim
Tarçın kanatli dişileri inolara tercih etmemi, alttan daha cok lace gelme ihtimalini sağlayacağını söylüyorsunuz anladığım kadarıyla. Dediğiniz gibi direk lace bulmaya çalışırken tarçın kanat iri vasıf bir dişiye denk gelirsem değerlendirebilirim. Bu dişinin sadece tarçın kanat olması yeterli mi yoksa mavi, yeşil, gri seri farkeder mi

Tarçın kanatli dişileri inolara tercih etmemi, alttan daha cok lace gelme ihtimalini sağlayacağını söylüyorsunuz anladığım kadarıyla. Dediğiniz gibi direk lace bulmaya çalışırken tarçın kanat iri vasıf bir dişiye denk gelirsem değerlendirebilirim. Bu dişinin sadece tarçın kanat olması yeterli mi yoksa mavi, yeşil, gri seri farkeder mi
Fark etmez hocam rengi ancak opal tarçın + üstüne sarı yüzlü bir dişi tatlı bebekler görmenizi sağlar. İnoda olur ama tezat bir durum yaratabiliyor. Lacewing yerine ino bebekler gelebilir. Hedef lacewing ise tarçın dişi daha uygun olur. Sarı lacewing kuşları seviyorsanız yeşil seri, beyazları seviyorsanız beyaz seri bir dişi öneririm. Bana göre beyaz seri lacewingler daha hoş.

Son düzenleme:
Fark etmez hocam rengi ancak opal tarçın + üstüne sarı yüzlü bir dişi tatlı bebekler görmenizi sağlar. Sarı lacewing kuşları seviyorsanız yeşil seri, beyazları seviyorsanız beyaz seri bir dişi öneririm. Bana göre beyaz seri lacewingler daha hoş.
Doğanay hocam, sarı yüzlü opal tarçın- yeşil seri ve beyaz seri örnek görsel gösterme şansınız var mı 😊

Screenshot_20230115_011141.jpgScreenshot_20230115_011129.jpgScreenshot_20230115_011122.jpg
Sizin gönderdiğiniz resimlerdeki gibi kuşlar pek az bulunuyor, ya tarçın olmuyor ya sariyüz ya da opal olmuyor(olmuşken sariyüz de olsun dedim), petshopta bu kuşa denk geldim ama tam mavi değil gri gibi, almadım