Kalamar Kemiği yerine Yumurta Kabuğu

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,036
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kalamar Kemiği yerine Yumurta Kabuğu
Kalamar Kemiği yerine Yumurta Kabuğu kullanılır mı?

Hem genç hem de yetişkin kuşların diyetlerinde kalsiyum ihtiyacı vardır. Kalsiyum eksikliği, büyüyen kuşlarda gelişimsel sorunlara neden olabilir. Kalsiyum eksikliği erişkinlerde zayıf kemiklere neden olabilir, damızlık dişilerde yumurta bağlanmasına veya zayıf yumurta kabuklarına neden olabilir. Aynı zamanda kalsiyum eksiklikleri kısmi yada ani gelişen felçlere sebep olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka kalsiyum karşılayacakları besinleri kuşlarınıza sunmanız gerekir.

Yıllardır kalsiyum ihtiyacını karşılamak için kalamar kemiği kullanıyoruz. Buna bir alternatif olduğunu söylesek tercih eder miydiniz?
crushed-eggshells.jpg
Yumurta kabuğu nasıl sunulur? kuşlar için nasıl hazırlanır?
Yumurta kabukları malum bir çok bakteri içerebilmektedir. Bu nedenle ilk önce tavuk yumurta kabuklarını sterilize etmek iyi bir fikirdir. Kurutulursa daha kolay bozulurlar. Bu nedenle tercih edilen yöntem değildir.

Yumurta kabuklarını öncelikle içinde sıvısı, zarı kalmayacak şekilde iyice yıkamanız gerekir. Eğer elinizce mevcutsa Virkon s gibi dezenfektanlar kullanılabilir. Bu işlemi dikkatli yapmak önemlidir çünkü fırınlama yaptıktan sonra tekrardan yıkama durumumuz olmuyor.

Kurutma işlemlerinizi Fırında veya mikrodalgada yapabilirsiniz. Kabukları fazla pişirmemelisiniz çünkü kahverengiye döner ve yanmış patlamış mısır gibi kokar. Yaklaşık 250 derecede 10 dk belki biraz daha az sürede hem kuruyacaklar hemde daha çıtır bir hal alacak.

Aşamalar
  • Kabukları çalkalayın, ikiye bölün. Sonra bir tencerede yaklaşık 10 dk kaynatın. Ardından boş kaba aldığınız yumurtaları fırında veya mikrodalgada kurutun.
    • FIRIN : Onları kuruyana kadar 10 dakika boyunca 250 derecelik bir fırında bekletin.
    • MİKRODALGA : Mikrodalga fırında 1.5 dakika kadar yüksek bir tabakta veya kağıt havluya koyun (bir düzine için 3-4 dakika).
  • Kızartılan kabuklar bir mixer yada benzeri döveceklerle toz haline getirilebilir. Bu sayede mamalara katabilirsiniz.
  • Hazırlanan ürünü cam kavanoza, güneş görmeyen bir yere kaldırabilirsiniz.
Örnek bir video;

Neden yumurta kabuğu?
Yumurta kabuğu tozunda kalamar kemiğinden daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. 2 çay kaşığı yumurta kabuğu tozunda 400 mg kalsiyum bulunur.

Uğraşamam derseniz eğer hazır olarak kuş ürünleri satan sitelerden ya da dükkanlardan temin edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Ali_06

Üye
Katılım
8 Mar 2019
Mesajlar
39
Puanları
23
Yaş
39
Konum
Ankara
Ben şöyle yapıyorum, yumurtayı haşlıyorum, iyice kaynatıyorum böyle mikrobu da kırılmış oluyor, sonra yumurta kabuğunu yaptığım mamanın içine iç zarı soyulmuş ve iyice ufalanmış şekilde veriyorum.
 
Üst