Kalamar Kemiği yerine Yumurta Kabuğu

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kalamar Kemiği yerine Yumurta Kabuğu
Kalamar Kemiği yerine Yumurta Kabuğu kullanılır mı?

Hem genç hem de yetişkin kuşların diyetlerinde kalsiyum ihtiyacı vardır. Kalsiyum eksikliği, büyüyen kuşlarda gelişimsel sorunlara neden olabilir. Kalsiyum eksikliği erişkinlerde zayıf kemiklere neden olabilir, damızlık dişilerde yumurta bağlanmasına veya zayıf yumurta kabuklarına neden olabilir. Aynı zamanda kalsiyum eksiklikleri kısmi yada ani gelişen felçlere sebep olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka kalsiyum karşılayacakları besinleri kuşlarınıza sunmanız gerekir.

Yıllardır kalsiyum ihtiyacını karşılamak için kalamar kemiği kullanıyoruz. Buna bir alternatif olduğunu söylesek tercih eder miydiniz?
crushed-eggshells.jpg
Yumurta kabuğu nasıl sunulur? kuşlar için nasıl hazırlanır?
Yumurta kabukları malum bir çok bakteri içerebilmektedir. Bu nedenle ilk önce tavuk yumurta kabuklarını sterilize etmek iyi bir fikirdir. Kurutulursa daha kolay bozulurlar. Bu nedenle tercih edilen yöntem değildir.

Yumurta kabuklarını öncelikle içinde sıvısı, zarı kalmayacak şekilde iyice yıkamanız gerekir. Eğer elinizce mevcutsa Virkon s gibi dezenfektanlar kullanılabilir. Bu işlemi dikkatli yapmak önemlidir çünkü fırınlama yaptıktan sonra tekrardan yıkama durumumuz olmuyor.

Kurutma işlemlerinizi Fırında veya mikrodalgada yapabilirsiniz. Kabukları fazla pişirmemelisiniz çünkü kahverengiye döner ve yanmış patlamış mısır gibi kokar. Yaklaşık 250 derecede 10 dk belki biraz daha az sürede hem kuruyacaklar hemde daha çıtır bir hal alacak.

Aşamalar
  • Kabukları çalkalayın, ikiye bölün. Sonra bir tencerede yaklaşık 10 dk kaynatın. Ardından boş kaba aldığınız yumurtaları fırında veya mikrodalgada kurutun.
    • FIRIN : Onları kuruyana kadar 10 dakika boyunca 250 derecelik bir fırında bekletin.
    • MİKRODALGA : Mikrodalga fırında 1.5 dakika kadar yüksek bir tabakta veya kağıt havluya koyun (bir düzine için 3-4 dakika).
  • Kızartılan kabuklar bir mixer yada benzeri döveceklerle toz haline getirilebilir. Bu sayede mamalara katabilirsiniz.
  • Hazırlanan ürünü cam kavanoza, güneş görmeyen bir yere kaldırabilirsiniz.
Örnek bir video;

Neden yumurta kabuğu?
Yumurta kabuğu tozunda kalamar kemiğinden daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. 2 çay kaşığı yumurta kabuğu tozunda 400 mg kalsiyum bulunur.

Uğraşamam derseniz eğer hazır olarak kuş ürünleri satan sitelerden ya da dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Son düzenleme:

Ali_06

iyikus.com Üyesi
Ben şöyle yapıyorum, yumurtayı haşlıyorum, iyice kaynatıyorum böyle mikrobu da kırılmış oluyor, sonra yumurta kabuğunu yaptığım mamanın içine iç zarı soyulmuş ve iyice ufalanmış şekilde veriyorum.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bu konuyu görünce geçen gün paylaştığın domates yetiştirme videosu geldi aklıma. Videonun 20. dakikasında yumurta kabuğundan bahsediliyordu. Yumurta kabuğundaki kalsiyumun çok zor çözündüğü söyleniyordu. Ve basit bir işlem ile kabuklara elma sirkesi eklenerek yumurta kabuğundaki kalsiyumun çözünmesi ve açığa çıkması anlatılıyordu. Tabi bu en son işlem yani haşlanıp fırınlandıktan ve toz haline getirildikten sonra üzerine elma sirkesi dökülüyor ve birnevi kimyasal reaksiyon gerçekleşiyor. Daha sonra kendiliğinden kuruyor ve kullanıma hazır oluyor. Yani kalsiyum açığa çıkmış oluyor..

Tabi ne kadar gerek var böyle birşeye tartışılır ama aklıma gelmişken yazıyım dedim :)

Video ve konu linki;

Domates Yetiştirme ve Bakımı

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu durumu biliyorum ama toprakta 7 yıl civarı sürüyor. Sanırım kuşlar yediğinde direk sindirebilir diye düşünüyorum. Gerekli çözümlenmeyi sağlayacak elementler doğal olarak salgılıyorlar.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Yumurta kabuğu bozulur mu?
Ben yumurta kabuklarını baya bi biriktirdikten sonra fırınlayayım diyordum bugün biraz daha biriktirdim , biriktirdiğim kabın içine koyacağım vakit kabın içinin biraz koktuğunu farkettim . Şuan bir yere serdim kokusu gitsin bozulmasın diye. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleme:

Damla Y.

Forum Sakini
Kabuklar biriktirmeye almadan önce temizlenmeliydi. Kokmasi normal bence. Daha fazla zaman kaybetmeden bence ilk denemenizi yapınız. Olmuyor bazen, kabuklar yanabiliyor

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Kabuklar biriktirmeye almadan önce temizlenmeliydi. Kokmasi normal bence. Daha fazla zaman kaybetmeden bence ilk denemenizi yapınız. Olmuyor bazen, kabuklar yanabiliyor
Kabukları temizleyip biriktiriyorum zaten .
İlk önce zarlarını güzelce soyuyorum sonra da biraz suda bekleyip güzelcene kurutuyorum sonra biriktirdiğim kaba koyuyorum. Şuan baya bi yumurta birikti zaten birkaç gün sonra yapacağım inşallah.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Bu arada yumurtaları bir yere serip havalandırdıktan sonra kokusu gitmeye başladı sanırım kabın içinde dura dura koku yaptı. Ben de bozuldu zannetmiştim.:)
Bu arada kaç derecede fırınlayım sizce ,yukarıda 250 derecede 10 dakika pişiredebilirsiniz Yazıyor ama kabukların yanma olasılığı da olduğu için bu süre biraz daha az da olabilirmiş. Sizin deneyimleriniz nasıl kaç derecede tam istediğimiz gibi oluyor. Yani siz kaç derece de kaç dakika pişirdiğiniz de kabuklar yanmadan çıtır bir hal aldı?

Son düzenleme:

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Birşey soracağım
Yumurta kabuklarını fırınlamamız gerekli mi?
Bugün yumurta kabuklarını fırınlamayı düşünüyordum bir kez daha araştırıp fırınlayım dedim başka bir sitede fırınlanmaması yazıyordu yumurta kabuğundaki yararlı bakterilerinde öleceği ,onun yerine bir gün bekletilmesi gerektiği yazıyordu. Bunu okuyunca kafam karıştı? Gerçekten de fırınlarsam zararlı bakterilerin yanında yararlı bakterilerde ölür mü?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tartışmasız fırınlanması gereklidir. Yumurtayı kullanma amacımız kalsiyum. Bakterilerle pek işimiz yok :)
Kalsiyum da ısı ile çözülmüyor maalesef. Güçlü asitlerle çözülür.

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Elbette çeşitli yöntemler olabilir. Sadece kaynatıp kullanın gibisinden ama önerilen yöntem bu şekildedir. Aynı şekilde paketli ürünlerde fırınlanmaktadır.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok hızlı sararıyorlar. Sanırım fırından fırına değişiyor bu ayarı. Genelde yanıklar kullanılmıyor ama sarılar az oranda ilave edilebilir. Eğer bu tip bir sorun varsa fırın içine boş kaseye su koyup öyle pişirildiğinde nemden kaynaklı yanmalar bir tık azalabiliyor.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Çok hızlı sararıyorlar. Sanırım fırından fırına değişiyor bu ayarı. Genelde yanıklar kullanılmıyor ama sarılar az oranda ilave edilebilir.
Rengi fazla koyulaşanların dışında sararanların hepsini kullansam nolur?
Çünkü sararanların çoğunluğu fazla bende hepsini atmak istemiyorum bide kalsiyum ısıtıldığında da çözünmüyor ki

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yok hayır anlatamadım sanırım. Kusura bakmayın
Yumurta kabuklarında ki bakterileri minimize etmek için ısıl işlem uyguluyoruz. Kalsiyuma ısının bilinen pek etkisi yok. Kalsiyum kuş tükettikten sonra mide asitleriyle çözümleniyor. Bu nedenle tüketimi doğrudan olduğu için ısıl işlem gerekiyor mutlaka.
Kabuklar karıştırılabilir elbette çok sorun olmaz ama bunun oranının az olması daha uygun olur. Zaten kum kabına ya da mamaya karıştıracağınız için kısa zamanda yine fazlaca yumurta birikmesi olabilir.