Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Toz olarak kuşlara sunmak yararlı değil anlamında demek istedim. Bilimsel makale bakarım bir ara. Şuan araştırabilecek geniş bir zamanım yok.

GüzelKuş

Veteran
Bu toprak kuşlara faydalı birşeymi? Kuştat toprak vardı işe yarıyorsa deniyelim.
İhtiyaç varsa yiyorlar biliyorsun mineralin menbaı toprak. Buda oradan hareketle nemli satılan bir mamul ürün. Bir yanında gri bir toprak daha var bak dikkat edersen. Onu iştahla yediklerini çok gördüm bunu ehh işte sayılır.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
İhtiyaç varsa yiyorlar biliyorsun mineralin menbaı toprak. Buda oradan hareketle nemli satılan bir mamul ürün. Bir yanında gri bir toprak daha var bak dikkat edersen. Onu iştahla yediklerini çok gördüm bunu ehh işte sayılır.

Deniyicem mutlaka. O gri olan toprağın adı nedir?

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Hızlı kuruyan olmaz bence. Zira hızlı kuruması için yada yumuşaklığı/sertliği, yapışkanlığı için (kullanım alanına göre) içerisine kimyasal katkılar koyuyorlar. Ben daha piyasada saf alçı taşı tozu görmedim. Dolayısıylada kuşlara verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ama illa ben vericem diyorsanız en temiz alçı kartonpiyer alçısıdır. Ve içerisine soda/maden suyu katmanızıda önermem. Soda/maden suyunun kuşlara dokunduğunu net söyleyebilirim...

Eğer amaç gagasının törpülenmesiyse eğer, zaten bu gaga taşında kuşlar gagasını törpülemiyor. Daha çok tahta tüneğe sürtüp törpülüyorlar. Yada amaç kemirerek oyalanması ve kalsiyum almasıysa eğer bunun içinde kalamar kemiği çok daha iyidir...

Dip not: Bu gaga törpüleme işi için aklımda şöyle birşey var, memlekete gitmek nasip olursa eğer dereden dere taşı topluyucam bir kaç tane. Yıkayıp yıkayıp koyarım kafese bitmezde :p
Ha ben de onu söylüyorum. Destekçim geldi benim. Bu gaga taşlarında kuşlar törpüleme yapamaz ki. Anca oynarlar. Pürüzlü bir yüzey lazım.

GüzelKuş

Veteran
Ha ben de onu söylüyorum. Destekçim geldi benim. Bu gaga taşlarında kuşlar törpüleme yapamaz ki. Anca oynarlar. Pürüzlü bir yüzey lazım.
Kaancığım kendine yormuşsun ama Ümit Bey seni destekleyecek bir şey söylemedi :) o mesajınıda yeni farkettim sayende. Gaga sert cisimlerin hepsiyle törpülenir yüzeyin tırtıklı, pürüzsüz olup olmamasıyla alakalı bir durum değil. :)

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Kaancığım kendine yormuşsun ama Ümit Bey seni destekleyecek bir şey söylemedi :) o mesajınıda yeni farkettim sayende. Gaga sert cisimlerin hepsiyle törpülenir yüzeyin tırtıklı, pürüzsüz olup olmamasıyla alakalı bir durum değil. :)
Adam törpülenmez demiş daha ne desin? Niye kendime yorayım?
Eğer amaç gagasının törpülenmesiyse eğer, zaten bu gaga taşında kuşlar gagasını törpülemiyor.

GüzelKuş

Veteran