Kızımın sorununu bir türlü çözemedim.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cntgrl
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cntgrl

iyikus.com Üyesi
Herkese merhaba. İki adet dünya tatlısı muhabbet kuşu sahibiyim. Erkek kuşumla 3 yıldır dişi kuşumla da yaklaşık 1 yıldır mutlu mesut yaşıyorduk fakat son iki haftam dişi kuşumdaki uçamama sorunu ile başlayan ve devam eden hastalıklar serisi ile mahvoldu.

Dişi muhabbet kuşum uçarken vikleme ve hafif bir kuyruk atma hareketi yapmaya başlayınca internetten araştırma yapmaya başladım. Bu süreçte sebep olabilecek birden çok etkenin olabileceğini öğrendim. Hemen ilaca başvurmak istemediğimden Aminosol kullandım fakat vikleme, kuyruk atması ve uçmadaki performans kaybı azalmadı.

Kuşlarımın bakımlarını elimden geldiği kadar yaparım. Kafesini kısa aralıklarla yıkarız. Tüneklerini yem kaplarını ve suluklarını kaynar su ve sabunla temizleriz. Yem, kalamar, kum gibi gerekli materyalleri hiç eksik etmem.

Kızım başlarda çok sorun yaşamazken bir gün öğürme hareketi yaptığını ve hemen ardından kustuğunu gördüm. Yapışkan bir sıvı ve bir grup kırılmış yemi dışarı çıkardı ve ben onlardan örnek alamadan erkek kuşum bir hamlede yedi hepsini. Kusma hareketini görünce hiç zaman kaybetmeden veteriner buldum.

Veterinere solunum ve kusma şikayeti ile gittik. Öncelikle kuşun tabanındaki dışkıları inceledi ve kusulmuş yemlere rastladı. Solunumda bir sorun görmedi. Kızımı kusturarak örnek aldı ve inceledi. Bakteri ve az miktarda mantar varlığına rastlandı. Neo terramycin, kursak mantarı için ilaç, A,d ve e vitamin kompleksi (saf halde) ayakları için nasır ilacı, zoosorb, probiyotik ve Avisencid verdi. Antibiyotiği 5 gün belirtilen ölçüde kullandım. 5 gün bitince mantar ilacı ile dönüşümlü olarak kullandım fakat kızım ilaçlardan yoruldu. 11. gün antibiyotiği kestim. Mantar ilacı ve diğerleri ile devam ettim. Fakat kızım nefes alırken tıklama ve heyecanlanınca viklemeye benzer sesler çıkarmaya başladı.

Hastalığının ilerlemesi nedeniyle veterinerlik fakültesine gittim. İlaçlı buhar verildi ve sonrasında röntgen çekildi. Röntgen sonuçlarına göre solunum sisteminde biraz enfeksiyon görüyorum dedi ve Baytril verdi. Sabah akşam bir damla içirin dedi fakat bu benim kızım için çok zor oldu. İlaç içirmek tam bir eziyet. Zorla da olsa bir iki damla su ile karıştırıp içirmeye çalıştım. Bugün sabah tıklaması daha şiddetli geldi. Haftada bir gün kafesin dışına çıkarıyorum çünkü ilk veteriner obezite tanısı ile iki adet lipom var. Az yem verin ve hareket etsin demişti. Yem yemede sorunu yok. Öyle kabarık durma durumu da pek yok. Hareketlerinde bariz bir sorun yok. Kuşlarıma ait görselleri eklemeye çalıştım. Videolardan birinde kafesin dibinde duruyorlar. Güneş çok olunca tabana inme ihtiyacı duyuyorlar. Sanırım çok parlak geliyor.

Yaşadıklarım özetle böyledir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kuşlarımda kullandığım yem: Versele Laga Prestige

Kum: Vitakraft Vitabel kuş kumu

Videolar:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    475 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20210410_011803.jpg
    IMG_20210410_011803.jpg
    203.8 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20210410_110100.jpg
    IMG_20210410_110100.jpg
    362.9 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20210410_111749.jpg
    IMG_20210410_111749.jpg
    522.8 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20210410_111725.jpg
    IMG_20210410_111725.jpg
    694.3 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20210410_111642.jpg
    IMG_20210410_111642.jpg
    585.4 KB · Görüntüleme: 43
geçmiş olsun çok güzel özetlemişsiniz, panik yapacak bir durum görünmüyor. kusma devam ediyor mu? baytril'i kaç gündür kullanıyorsunuz?

Oyla 0
geçmiş olsun çok güzel özetlemişsiniz, panik yapacak bir durum görünmüyor. kusma devam ediyor mu? baytril'i kaç gündür kullanıyorsunuz?
Bugün 4. günümüz. Toplamda 5 gün kullanmam söylendi. Damlaları enjektör iğneleri ile veriyorum. Dozu az mı geliyor bilemedim. İnsülin iğnesine benzer bir enjektör ile ilaç verildi. Hafif bastırınca akıp gidiyor. Bu yüzden iğnesinden gelen damlayı veriyorum.

Oyla 0
Merhaba, çok geçmiş olsun. İlaç kullanimini tamamladiktan sonra kalsiyum, k vit + d takviye veriniz. Duruma göre hareket etmek haricinde çok seçeneğimiz kalmamış.

Oyla 0
ilaçları biraz karışık kullanmışsınız özellikle ilk 5 günlük neo-terramycin'den sonra antimantar ve antibiyotiği dönüşümlü kullanmanız çok iyi olmamış.

bunun dışında neo terramycin + baytril kullanımı bu bölgedeki bakterilerin çoğuna karşı etkin tedavi sağlar. bu tedavi bittikten 2-3 hafta sonra hekim kontrolünde 5 gün mantar tedavisi tekrarlarsanız mantarı da iyice baskılamış olursunuz

ilave olarak hekiminizin söylediği obezite ve hareketsizlik de solunumu zorlaştırır. kafesinizin boyutu ve düzeni kuşların hareketini biraz zorlaştırıyor gibi. 45×35 boyutundaki üretim kafeslerinden kullanmanızı öneririm, görünüş olarak biraz kaba dursa da kuşlarınızın sağlığı için çok faydalı olacaktır

Oyla 0
ilaçları biraz karışık kullanmışsınız özellikle ilk 5 günlük neo-terramycin'den sonra antimantar ve antibiyotiği dönüşümlü kullanmanız çok iyi olmamış.

bunun dışında neo terramycin + baytril kullanımı bu bölgedeki bakterilerin çoğuna karşı etkin tedavi sağlar. bu tedavi bittikten 2-3 hafta sonra hekim kontrolünde 5 gün mantar tedavisi tekrarlarsanız mantarı da iyice baskılamış olursunuz

ilave olarak hekiminizin söylediği obezite ve hareketsizlik de solunumu zorlaştırır. kafesinizin boyutu ve düzeni kuşların hareketini biraz zorlaştırıyor gibi. 45×35 boyutundaki üretim kafeslerinden kullanmanızı öneririm, görünüş olarak biraz kaba dursa da kuşlarınızın sağlığı için çok faydalı olacaktır
İlaçların dönüşümlü kullanımı veteriner tarafından belirlendiği için birebir uydum. Kafes yerleşimini de veterinerin önerileri doğrultusunda değiştirdim. Kafeslerinin küçük olduğunu düşünmemiştim. İyileşme süreci sonrası bunu da göz önünde bulundururum. Mantar tedavisi zaten bir hayli uygulandı diye düşünüyorum. Kızım ilaçlardan da yorulmuş olabilir. Şu an nefes alırken vikleme, tıklama ve senkron kuyruk atması var. Kaybedeceğim diye ödüm kopuyor.

Oyla 0
Merhaba, çok geçmiş olsun. İlaç kullanimini tamamladiktan sonra kalsiyum, k vit + d takviye veriniz. Duruma göre hareket etmek haricinde çok seçeneğimiz kalmamış.
Vitamin ve probiyotik tedavisini eşzamanlı uyguluyorum. Çünkü vitaminsizlik başladı. Bugün ikisinin de sanki tüye girmeye başladığını düşünüyorum. Sürekli tüylerini kaşıyıp eskileri atıyorlar. Bazı bölgelerinde hafif açılmalar var.

Oyla 0
Merhaba, bir konu hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var. Bildiğiniz üzere uzun ve çeşitli ilaçlar (veteriner tavsiyesiyle) kullanıldı. Baytrilin son gününde toparlamaya başladı ve bir gün de ben devam ederek ilaç kullanımını kestik. Daha sonra vitamin, aminoasit ve probiyotikler ile yaklaşık 5 gün devam ettik. Bu süreçte bariz bir sorun olmadı. Ara ara uçmasına izin verdim. Ağırlığını da ölçtüm. Obezite sorununu çözmüşüz. 34gr geldi. Dün yine 3 gündür salmadığımı farkedip serbest bıraktım. Uçarken vikleme devam ediyordu. Onu geçiremedik bir türlü. Ama hareketleri iyiydi. Bir saat boyunca oynadılar. Kafeslerine koydum. Suluk yenilemesi yapıp yattım. Sabah bir baktım kızım hırıltılı ve viklemeli ve nefes alıyor. Gagası da hafif aralık. Muhtemelen ağzından çekmeye çalışıyor havayı. Videosunu aşağıya paylaştım. İlk başladığında duyuluyor. Sonra erkek kuşum araya giriyor.

Elimde doksimis var. Astım ya da alt solunum yolu sorunu gibi geliyor bana ama danışmadan ilerleyemedim.
Cevaplarınızı bekliyorum. @neanderthalensis
@Doğanay Y.

Oyla 0
neo terramcyn + baytril'in çözemeyeceği solunum yolu bakteriyel enfeksiyonu pek yok, varsa da bunların iyileştiremediğini doksimis değil tylosin tartarat iyileştirebilir

kullandığınız iki antibiyotik yüksek yan etkilidir ,üstüne tekrar antibiyotik vermek iç organları çok yıpratır. illa kullanılacaksa da öncelikle kuşu 2-3 hafta dinlendirmeniz iyi olur

burada tekrar antibiyotik kullanmadan önce bakteriye eşlik edebilen diğer olasılıkları da gözönünde (kursak paraziti, mantar, protozoa, kilo) bulundurmanızı öneririm.

doğanay bey de müsait olunca görüşünü yazar ona göre hareket edersiniz

Oyla 0
Benzer ve ölmek üzere olan bir kuşum vardi. Yaklaşık 1 yildir bende ve denemedigimiz tedavi kalmamıştı. Görüntüsü, sallanması viklemesi bile daha fazlaydi. Siz yine sanslisiniz bizim kuş ucamiyordu halsizlikten. 6 gün doksimis ve ara vermeden 5 günde triflucan ağırlıklı ve mikostatin karışımı ile devam ettim. Hep ağızdan uyguladım ürünleri. Süreç boyunca tüye girdi oda. Ardindan bira mayasi + probiyotik gibi destekli besledim. Tahmin edin ne oldu ??
Şuan kuluçka döneminde ve keyfi yerinde. Erkek kuş tedavi sonrasi ona terapi gibi geldi ve ne yediyse yedirtti. En sonunda da sürece giriştiler. Bulabilirsem fotoğraf eklerim mutlaka. Bu kadar ilaç kullanima tepki vermiyorsa kuş hızla kuruyor muhtemelen. Yeme içmesi yerinde ise hizla solunum ardindan diğerlerine geçilmeli.

Oyla 0
Benzer ve ölmek üzere olan bir kuşum vardi. Yaklaşık 1 yildir bende ve denemedigimiz tedavi kalmamıştı. Görüntüsü, sallanması viklemesi bile daha fazlaydi. Siz yine sanslisiniz bizim kuş ucamiyordu halsizlikten. 6 gün doksimis ve ara vermeden 5 günde triflucan ağırlıklı ve mikostatin karışımı ile devam ettim. Hep ağızdan uyguladım ürünleri. Süreç boyunca tüye girdi oda. Ardindan bira mayasi + probiyotik gibi destekli besledim. Tahmin edin ne oldu ??
Şuan kuluçka döneminde ve keyfi yerinde. Erkek kuş tedavi sonrasi ona terapi gibi geldi ve ne yediyse yedirtti. En sonunda da sürece giriştiler. Bulabilirsem fotoğraf eklerim mutlaka. Bu kadar ilaç kullanima tepki vermiyorsa kuş hızla kuruyor muhtemelen. Yeme içmesi yerinde ise hizla solunum ardindan diğerlerine geçilmeli.
Doksimisi nasıl uygulamalıyım? Triflucan aradım ama bulamadim. Aslında veteriner bana kursak.mantarı için ilaç vermişti. Ona devam etsem sanırım sorun olmaz. Burada önemli olan oral olarak verilecek miktar. Kızım çok inatçı. İlaçları kesinlikle reddediyor. Ağzına verilen her ilacı kafasını silkeleyerek sağa sola saçıyor. Çok çaresiz bıraktı beni.

Oyla 0
veterinerin mantar için verdiği ilacın ismini biliyormusunuz? enjektörün içinde verdiyse artık işinize yaramaz

Oyla 0
Doksimis ağızdan 1 damla 6 gün mutlaka uygulanmalı. Ağızdan zor veriyorum derseniz suya eklemek gerekiyor.
Kuş karakterleri birbirinden farklı ve bu nedenle tedavi edilmeden etki edip etmeyeceği garantisi olmaz. Deneme yanılma yapacak çokça zamanda yok bu nedenle bir an önce tekrar kontrol ettirmenizi öneririm

Oyla 0
Doksimis ağızdan 1 damla 6 gün mutlaka uygulanmalı. Ağızdan zor veriyorum derseniz suya eklemek gerekiyor.
Kuş karakterleri birbirinden farklı ve bu nedenle tedavi edilmeden etki edip etmeyeceği garantisi olmaz. Deneme yanılma yapacak çokça zamanda yok bu nedenle bir an önce tekrar kontrol ettirmenizi öneririm
Teşekkür ederim.

Oyla 0
Merhaba.Benim kuşumun da kursak mantarı olma ihtimali var.Trifulukan+Mikositan karışımı suluğa ne kadar konulmalı? Trifulukan yerine zolax diye bir ilaç da öneriyorlar, Zolax'ı tecrübe eden var mı?

Oyla 0
Merhaba.Benim kuşumun da kursak mantarı olma ihtimali var.Trifulukan+Mikositan karışımı suluğa ne kadar konulmalı? Trifulukan yerine zolax diye bir ilaç da öneriyorlar, Zolax'ı tecrübe eden var mı?
Triflucan ve Mikostatin oral yoldan verildiğinde daha etkili diyor tecrübeli arkadaşlar.Suya da 5 damla civarı veriliyor diye biliyorum.Zolax 5 gün boyunca pirinç tanesi kadar eklenebilir diye hatırlıyorum yalnız,su da çok zor çözünüyor.

Oyla 0
Teşekkür ederim.Peki triflukan+mikostatini kaç güç kullanmak gerekir?Birde kuşun dışkısını paylaşsam yorum yapabilir misiniz?

Oyla 0