Kızımın sorununu bir türlü çözemedim.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cntgrl
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cntgrl

iyikus.com Üyesi
Herkese merhaba. İki adet dünya tatlısı muhabbet kuşu sahibiyim. Erkek kuşumla 3 yıldır dişi kuşumla da yaklaşık 1 yıldır mutlu mesut yaşıyorduk fakat son iki haftam dişi kuşumdaki uçamama sorunu ile başlayan ve devam eden hastalıklar serisi ile mahvoldu.

Dişi muhabbet kuşum uçarken vikleme ve hafif bir kuyruk atma hareketi yapmaya başlayınca internetten araştırma yapmaya başladım. Bu süreçte sebep olabilecek birden çok etkenin olabileceğini öğrendim. Hemen ilaca başvurmak istemediğimden Aminosol kullandım fakat vikleme, kuyruk atması ve uçmadaki performans kaybı azalmadı.

Kuşlarımın bakımlarını elimden geldiği kadar yaparım. Kafesini kısa aralıklarla yıkarız. Tüneklerini yem kaplarını ve suluklarını kaynar su ve sabunla temizleriz. Yem, kalamar, kum gibi gerekli materyalleri hiç eksik etmem.

Kızım başlarda çok sorun yaşamazken bir gün öğürme hareketi yaptığını ve hemen ardından kustuğunu gördüm. Yapışkan bir sıvı ve bir grup kırılmış yemi dışarı çıkardı ve ben onlardan örnek alamadan erkek kuşum bir hamlede yedi hepsini. Kusma hareketini görünce hiç zaman kaybetmeden veteriner buldum.

Veterinere solunum ve kusma şikayeti ile gittik. Öncelikle kuşun tabanındaki dışkıları inceledi ve kusulmuş yemlere rastladı. Solunumda bir sorun görmedi. Kızımı kusturarak örnek aldı ve inceledi. Bakteri ve az miktarda mantar varlığına rastlandı. Neo terramycin, kursak mantarı için ilaç, A,d ve e vitamin kompleksi (saf halde) ayakları için nasır ilacı, zoosorb, probiyotik ve Avisencid verdi. Antibiyotiği 5 gün belirtilen ölçüde kullandım. 5 gün bitince mantar ilacı ile dönüşümlü olarak kullandım fakat kızım ilaçlardan yoruldu. 11. gün antibiyotiği kestim. Mantar ilacı ve diğerleri ile devam ettim. Fakat kızım nefes alırken tıklama ve heyecanlanınca viklemeye benzer sesler çıkarmaya başladı.

Hastalığının ilerlemesi nedeniyle veterinerlik fakültesine gittim. İlaçlı buhar verildi ve sonrasında röntgen çekildi. Röntgen sonuçlarına göre solunum sisteminde biraz enfeksiyon görüyorum dedi ve Baytril verdi. Sabah akşam bir damla içirin dedi fakat bu benim kızım için çok zor oldu. İlaç içirmek tam bir eziyet. Zorla da olsa bir iki damla su ile karıştırıp içirmeye çalıştım. Bugün sabah tıklaması daha şiddetli geldi. Haftada bir gün kafesin dışına çıkarıyorum çünkü ilk veteriner obezite tanısı ile iki adet lipom var. Az yem verin ve hareket etsin demişti. Yem yemede sorunu yok. Öyle kabarık durma durumu da pek yok. Hareketlerinde bariz bir sorun yok. Kuşlarıma ait görselleri eklemeye çalıştım. Videolardan birinde kafesin dibinde duruyorlar. Güneş çok olunca tabana inme ihtiyacı duyuyorlar. Sanırım çok parlak geliyor.

Yaşadıklarım özetle böyledir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kuşlarımda kullandığım yem: Versele Laga Prestige

Kum: Vitakraft Vitabel kuş kumu

Videolar:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    475 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20210410_011803.jpg
    IMG_20210410_011803.jpg
    203.8 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20210410_110100.jpg
    IMG_20210410_110100.jpg
    362.9 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20210410_111749.jpg
    IMG_20210410_111749.jpg
    522.8 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20210410_111725.jpg
    IMG_20210410_111725.jpg
    694.3 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20210410_111642.jpg
    IMG_20210410_111642.jpg
    585.4 KB · Görüntüleme: 43
Belki biraz erkenden yazıyorum ama kuşum artık daha iyi. Vikleme sesi bir miktar daha azaldı. Uçarken artık daha rahat gibi. Sanırım hava akarı varmış. İlaç uyguladıktan bir hafta sonra kaşınmaları ve sorunumuz azalmaya başladı. Umarım tamamen çözeriz ve bu sorun da bir tecrübe olarak burada kalır. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0
Uyguladım. Şu an daha iyi ama ilk saldığımda viklememiz hala var. Zamanla azalıyor. Şimdilik stabil durumda.

vikleme azalıyorsa ilaç işe yarıyor demek ki. vilmectin yağ hücrelerine bağlanır, 3-4 gün içinde yavaş yavaş salınarak etki eder, biraz zaman alır.

tam iyileşmeden emin olmak için 2 hafta sonra 1 damla daha kullanılabilir. ondan sonra 6 ay tekrar kullanmaya gerek kalmaz

Oyla 0
vikleme azalıyorsa ilaç işe yarıyor demek ki. vilmectin yağ hücrelerine bağlanır, 3-4 gün içinde yavaş yavaş salınarak etki eder, biraz zaman alır.

tam iyileşmeden emin olmak için 2 hafta sonra 1 damla daha kullanılabilir. ondan sonra 6 ay tekrar kullanmaya gerek kalmaz
O zaman haftaya bir uygulama daha yaparım. Doz olarak damla uygulamıyorum. Aldığım sitede kürdan ile sürün diyordu. İkinci uygulamada kulak çöpü kullandım. Yine kulak çöpü ile uygularsam düşük doz mu olur?

Oyla 0
O zaman haftaya bir uygulama daha yaparım. Doz olarak damla uygulamıyorum. Aldığım sitede kürdan ile sürün diyordu. İkinci uygulamada kulak çöpü kullandım. Yine kulak çöpü ile uygularsam düşük doz mu olur?
Doğrudan bir damla uyguluyorum ben. Dediğiniz gibi de uygulanabilir.

Oyla 0
Doğrudan bir damla uyguluyorum ben. Dediğiniz gibi de uygulanabilir.
Daha 3. uygulamayı yapmadım ama şimdi daha iyi. Viklemesi bir tık daha azaldı. Uçuş menzili arttı. Ötüşü düzeldi. Saatlerce kafes dışında mutlu mesut oynuyorlar. Sanırım tehlikeli kısmı atlattık. Bundan sonra tekrarını önlemek önemli.

Oyla 0
Bugün kuşumun sağlık durumu yeniden geriledi. Geçtiğimiz pazar ivermektin uygulamalarını yaptıktan sonra yine nefes alırken tık tık sesleri ve viklemeleri geri geldi. Artık ne yapacağımı bilemez hale geldim. İki hafta boyunca giderek iyiye gidiyordu fakat dün ve bugün eskisi gibi oldu. Bir de başımızın belası üst üste 6 7 kere arka arkaya gelen hapşırmamız var. Bakalım toparlayabilecek mi bu sefer. Sanırım kronikleşti hastalığı. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0
Evet olabilir ama sağlıklı yorumu bu aşamada veteriner hekimler verebilir. Kronikleşme bazı problemlerde sık gözlemleniyor ancak dozaj ya da etken madde yetersiz geldiğinde de tedavi etmemiş, bastırmışta olabilirsiniz.

Oyla 0
Evet olabilir ama sağlıklı yorumu bu aşamada veteriner hekimler verebilir. Kronikleşme bazı problemlerde sık gözlemleniyor ancak dozaj ya da etken madde yetersiz geldiğinde de tedavi etmemiş, bastırmışta olabilirsiniz.
3. dozu normale yakın verdim. İlaçtan sonra bir hayli rahatsız oldular. Saatlerce kaşındılar. Şimdi ikisi de hareketli oldukları saatlerde kafalarını sırtlarına gömüp uyuyorlar. Hafif kabarık tutuyorlar tüylerini. Kafalarında çok az kellikler var. Hareketleri azaldı. Elimi kafese sokunca saldırıyorlar. Normalde saldırmazlardı. Şimdilik a,d,b ve e kompleksi veriyorum.
Bir yerde ivermekte karşı direnç kazanmadığını duydum. 3 doz uygulamadan sonra ne olursa olsun artarak değilde azalarak devam eden bir sorun olmalıydı. Bir anda geri geldi. Eğer tüy etkisi ise bir iki hafta içinde normal seyrimize dönmemiz lazım. Kuşlar gerçekten hastalanınca toparlaması zor olan varlıklar. İnsan o halleri görünce üzülüyor.

Oyla 0
Bugün birkaç kere öğürme hareketi yaptığını gördüm. Kursağıda hafif şiş gibi. Bir ara ağzına kırık yem öbeği getirdi ve fırlattı. Resmini alabildim. Acaba kursak mantarı mı yoksa sindirim sorunu mu? @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• IMG_20210522_212900.jpg
    IMG_20210522_212900.jpg
    503.1 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
İkisi de olabilir. Ancak henüz sindirilmemis yem olduğundan eşine kusma durumu ya da kursakta ki problem olabilir

Oyla 0
İkisi de olabilir. Ancak henüz sindirilmemis yem olduğundan eşine kusma durumu ya da kursakta ki problem olabilir
Ben her ihtimale karşı zolax başladım. İkinci bir öbeği baya salyalı kustu. Hapşırdıktan sonra özellikle kusma yoğun oluyor. Bir de dışkısı çok ufalmış. 5 gün yeter mi yoksa haftaya tamamlayıp vitamin probiyotik takviyesine mi gireyim?

Oyla 0
Dışkı form olarak iyi ancak ilaç kaynaklı ya da vitamin verilmiş ise sariya boyamış olabilir urati

Oyla 0