Kızımın sorununu bir türlü çözemedim.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cntgrl
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cntgrl

iyikus.com Üyesi
Herkese merhaba. İki adet dünya tatlısı muhabbet kuşu sahibiyim. Erkek kuşumla 3 yıldır dişi kuşumla da yaklaşık 1 yıldır mutlu mesut yaşıyorduk fakat son iki haftam dişi kuşumdaki uçamama sorunu ile başlayan ve devam eden hastalıklar serisi ile mahvoldu.

Dişi muhabbet kuşum uçarken vikleme ve hafif bir kuyruk atma hareketi yapmaya başlayınca internetten araştırma yapmaya başladım. Bu süreçte sebep olabilecek birden çok etkenin olabileceğini öğrendim. Hemen ilaca başvurmak istemediğimden Aminosol kullandım fakat vikleme, kuyruk atması ve uçmadaki performans kaybı azalmadı.

Kuşlarımın bakımlarını elimden geldiği kadar yaparım. Kafesini kısa aralıklarla yıkarız. Tüneklerini yem kaplarını ve suluklarını kaynar su ve sabunla temizleriz. Yem, kalamar, kum gibi gerekli materyalleri hiç eksik etmem.

Kızım başlarda çok sorun yaşamazken bir gün öğürme hareketi yaptığını ve hemen ardından kustuğunu gördüm. Yapışkan bir sıvı ve bir grup kırılmış yemi dışarı çıkardı ve ben onlardan örnek alamadan erkek kuşum bir hamlede yedi hepsini. Kusma hareketini görünce hiç zaman kaybetmeden veteriner buldum.

Veterinere solunum ve kusma şikayeti ile gittik. Öncelikle kuşun tabanındaki dışkıları inceledi ve kusulmuş yemlere rastladı. Solunumda bir sorun görmedi. Kızımı kusturarak örnek aldı ve inceledi. Bakteri ve az miktarda mantar varlığına rastlandı. Neo terramycin, kursak mantarı için ilaç, A,d ve e vitamin kompleksi (saf halde) ayakları için nasır ilacı, zoosorb, probiyotik ve Avisencid verdi. Antibiyotiği 5 gün belirtilen ölçüde kullandım. 5 gün bitince mantar ilacı ile dönüşümlü olarak kullandım fakat kızım ilaçlardan yoruldu. 11. gün antibiyotiği kestim. Mantar ilacı ve diğerleri ile devam ettim. Fakat kızım nefes alırken tıklama ve heyecanlanınca viklemeye benzer sesler çıkarmaya başladı.

Hastalığının ilerlemesi nedeniyle veterinerlik fakültesine gittim. İlaçlı buhar verildi ve sonrasında röntgen çekildi. Röntgen sonuçlarına göre solunum sisteminde biraz enfeksiyon görüyorum dedi ve Baytril verdi. Sabah akşam bir damla içirin dedi fakat bu benim kızım için çok zor oldu. İlaç içirmek tam bir eziyet. Zorla da olsa bir iki damla su ile karıştırıp içirmeye çalıştım. Bugün sabah tıklaması daha şiddetli geldi. Haftada bir gün kafesin dışına çıkarıyorum çünkü ilk veteriner obezite tanısı ile iki adet lipom var. Az yem verin ve hareket etsin demişti. Yem yemede sorunu yok. Öyle kabarık durma durumu da pek yok. Hareketlerinde bariz bir sorun yok. Kuşlarıma ait görselleri eklemeye çalıştım. Videolardan birinde kafesin dibinde duruyorlar. Güneş çok olunca tabana inme ihtiyacı duyuyorlar. Sanırım çok parlak geliyor.

Yaşadıklarım özetle böyledir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kuşlarımda kullandığım yem: Versele Laga Prestige

Kum: Vitakraft Vitabel kuş kumu

Videolar:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    475 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20210410_011803.jpg
    IMG_20210410_011803.jpg
    203.8 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20210410_110100.jpg
    IMG_20210410_110100.jpg
    362.9 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20210410_111749.jpg
    IMG_20210410_111749.jpg
    522.8 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20210410_111725.jpg
    IMG_20210410_111725.jpg
    694.3 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20210410_111642.jpg
    IMG_20210410_111642.jpg
    585.4 KB · Görüntüleme: 43
Sürekli mi bu şekilde dışkılamaya başladı peki? Kuşlar bazen yediklerinden kaynaklı dışkıyı biraz bozabiliyor bu şekilde.
Bu ilk kez oldu. Dün kursağı hafif şişti. Ben de zolax başlatıp damlalikla 3-4 damla içirdim. Sanırım fazla geldi. Bir anda öğürmeleri arttı ve öbek öbek yem kustu. Geçmişte obezite teşhisi olduğundan yemleri ayarlı ve akşamüstü neredeyse yemlikleri boşalmaya yüz tutuyor. Bu nedenle kursağını dolduramamış olabilir ve beyaz dışkılamış olabilir. Bugün sabah güzelce yemini yedi. Ağırlığını ölçerken tartıya pisledi. Onda bu form yoktu. Olması gerekene yakın, ama hafif ıslak formdaydı. Peçeteyi biraz sarıya boyadı. Ama fotodaki form gibi değildi. Keşke foto alsaydım. Durumu çok gel gitli. Kuyruğunu çok fazla kırdı. Tık tık sorunu var. Kabarık duruyor ve kursağı hafif şiş. Ne zaman kusarsa o zaman nefes sorunu da büyük oranda düzeliyor. Sürekli su içirip kusturmak da çok hoş olmayan bir çözüm ama o da ishal yapacak başka sorunlarla uğraşılacak. Kısacası hayvan bir türlü düzene giremedi.

Oyla 0
Bu ilk kez oldu. Dün kursağı hafif şişti. Ben de zolax başlatıp damlalikla 3-4 damla içirdim. Sanırım fazla geldi. Bir anda öğürmeleri arttı ve öbek öbek yem kustu. Geçmişte obezite teşhisi olduğundan yemleri ayarlı ve akşamüstü neredeyse yemlikleri boşalmaya yüz tutuyor. Bu nedenle kursağını dolduramamış olabilir ve beyaz dışkılamış olabilir. Bugün sabah güzelce yemini yedi. Ağırlığını ölçerken tartıya pisledi. Onda bu form yoktu. Olması gerekene yakın, ama hafif ıslak formdaydı. Peçeteyi biraz sarıya boyadı. Ama fotodaki form gibi değildi. Keşke foto alsaydım. Durumu çok gel gitli. Kuyruğunu çok fazla kırdı. Tık tık sorunu var. Kabarık duruyor ve kursağı hafif şiş. Ne zaman kusarsa o zaman nefes sorunu da büyük oranda düzeliyor. Sürekli su içirip kusturmak da çok hoş olmayan bir çözüm ama o da ishal yapacak başka sorunlarla uğraşılacak. Kısacası hayvan bir türlü düzene giremedi.
Tık tık sorunu benim kuşumdada var tam olarak ne anlama geliyor bu?

Oyla 0
Tık tık sorunu benim kuşumdada var tam olarak ne anlama geliyor bu?
Solunum sorunu yaşıyorlar. Solunum sorununun en temel sebepleri solunum yolu enfeksiyonu ya da kursak mantarının yayılması ile ile olabiliyor. Tıklama ile senkron kuyruk atması da varsa tedavi görmeleri gerekiyor. Çünkü geç kalma durumunda kronikleşme gerçekleşiyor.

Oyla 0
Solunum sorunu yaşıyorlar. Solunum sorununun en temel sebepleri solunum yolu enfeksiyonu ya da kursak mantarının yayılması ile ile olabiliyor. Tıklama ile senkron kuyruk atması da varsa tedavi görmeleri gerekiyor. Çünkü geç kalma durumunda kronikleşme gerçekleşiyor.
Kuyruk atması yok zaten yem yedikten sonra sanki boğazında kalıyor gibi oluyor o zaman yapıyor bu tik tik sesini.

Oyla 0
Kuyruk atması yok zaten yem yedikten sonra sanki boğazında kalıyor gibi oluyor o zaman yapıyor bu tik tik sesini.
O başka bir durum. Genel halinde sorun yoksa endişelenecek bir durumu yoktur. Benimki uzun süredir mücadele ediyor. Geçen haftaya kadar da gayet iyiye giderken birden bu hale geldik. Yani temizlik vs. herşeyi düzgün yapsanız da hasta olacaksa oluyor. Sürekli gözüm üstlerinde. Su an bir dışkısı ufak beyazı çok diger kısım cok az. Diger yaptığı çok daha normal. Sanırım 5 günlük tedavi sonrası konuşmak en doğrusu. Bu arada internette zolax ile ilgili şöyle bir kullanım önerilmiş. 1 gün zolax 2 gün sadece su. Eğer kuş kritikse 2 gün zolax 2 gün sadece su. Bu uygulama doğru mu? Aradaki 2 günde ilaca bağışıklık gelişmesi durumu olmaz mı? @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0
O başka bir durum. Genel halinde sorun yoksa endişelenecek bir durumu yoktur. Benimki uzun süredir mücadele ediyor. Geçen haftaya kadar da gayet iyiye giderken birden bu hale geldik. Yani temizlik vs. herşeyi düzgün yapsanız da hasta olacaksa oluyor. Sürekli gözüm üstlerinde. Su an bir dışkısı ufak beyazı çok diger kısım cok az. Diger yaptığı çok daha normal. Sanırım 5 günlük tedavi sonrası konuşmak en doğrusu. Bu arada internette zolax ile ilgili şöyle bir kullanım önerilmiş. 1 gün zolax 2 gün sadece su. Eğer kuş kritikse 2 gün zolax 2 gün sadece su. Bu uygulama doğru mu? Aradaki 2 günde ilaca bağışıklık gelişmesi durumu olmaz mı? @Doğanay Y. @neanderthalensis

ben kuşunuzun rahatsızlığını bilmiyorum , sadece doz ve uygulama konusunda bilgi verebilirim. bunu nerede okudunuz bilmiyorum ama daha önce yazdığım gibi, ilaç o şekilde aralıklı olarak kesinlikle kullanılmamalı.

ilacın kullanımı: 5 mg kadar zolax 100 ml suluğa eklenip iyice karıştırılır, ilaçlı su 12 saatte 1 degiştirilir (mümkünse 6 saat) , min 3 gün kullanılır, 3 gün sonunda duruma göre kesilir ya da 5 güne tamamlanır

ilaçları biraz karışık kullanmışsınız özellikle ilk 5 günlük neo-terramycin'den sonra antimantar ve antibiyotiği dönüşümlü kullanmanız çok iyi olmamış.

Son düzenleme:
Oyla 0
ben kuşunuzun rahatsızlığını bilmiyorum , sadece doz ve uygulama konusunda bilgi verebilirim. bunu nerede okudunuz bilmiyorum ama daha önce yazdığım gibi, ilaç o şekilde aralıklı olarak kesinlikle kullanılmamalı.

ilacın kullanımı: 5 mg kadar zolax 100 ml suluğa eklenip iyice karıştırılır, ilaçlı su 12 saatte 1 degiştirilir (mümkünse 6 saat) , min 3 gün kullanılır, 3 gün sonunda duruma göre kesilir ya da 5 güne tamamlanır
Ben de aralıksız kullanım diye biliyorum. Bir videoda denk geldim. Garip geldi bir sorayım dedim.

Oyla 0
Mantar tedavimiz bitti. Vitamin ve probiyotik takviyesine başladık. Bu süreçte öğürme hareketleri azaldı fakat şikayetler maalesef hala mevcut. Kuşumun güncel videosunu ekledim.

Her sabah bu eziyeti yaşıyor. Sonra bu sorun sık sık rahatsız ediyor. Uçuşu çok çok geriledi. İki kanat çırpsın nefes nefese. Gagasını aralık bırakıyor ve gagadan nefes alıyor gibi yapıyor. Kuyruk atması ilginç şekilde eskisine nazaran daha az gibi ama kuşun genel durumu daha kötü geldi bana. Yorumlarınız varsa bekliyorum. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0
günaydın. neo-terramycin, baytril , doksisiklin , 2 kere zolax kürü, 3 kere ense damlası kullandınız doğru mu? son zolax'ı kaç gün kullandınız?

Oyla 0
günaydın. neo-terramycin, baytril , doksisiklin , 2 kere zolax kürü, 3 kere ense damlası kullandınız doğru mu? son zolax'ı kaç gün kullandınız?
Günaydın, doksisiklini tam kullanamadım. Bir gün olmuştu başlayalı öğürme hareketi ve ardından kusma gelince zolax a başladık. Az önce yine öğürme yaptı. Sindirim sorunu olduğunu düşünmeye başladım. 2 ayrı zamanda zolax uyguladım. İlk uygulama 5 gün sürdü. Arada kendine geldi sonra sebepsiz yere yine kötü oldu. 2. si 6 gün oldu. Şimdi vitamin ve probiyotik takviyesi alıyorlar. Diğer dedikleriniz doğru. Ben uygulayabileceğim hemen hemen her şeyi uyguladım. Geriye doksimis kaldı. Bir hafta vitamin probiyotik sonrası başlayayım diyorum. Yorumlarınız?

Oyla 0
en azından mantar ihtimalini büyük ölçüde elemiş oldunuz ancak keşke panik yapıp doksisiklini bırakmasaydınız.

Oyla 0
en azından mantar ihtimalini büyük ölçüde elemiş oldunuz ancak keşke panik yapıp doksisiklini bırakmasaydınız.
İkisini aynı anda uygulamam sorun olurdu. Kusma reflekslerini görünce bir de dışkıda hafif bozulma başlayınca hemen mantar tedavisine almak zorunda hissettim. Öbek öbek kusuyordu. Bir gün verip durdurmak hiç iyi bir hareket değil farkındayım. Direnç geliştirmiş olma ihtimali bulunuyor. Bir süre bekleyip doksimise başlamayı düşünüyorum. Eğer hafif de olsa bir iyileşme olursa en azından sorunun kaynağını belirlemiş olurum. Çünkü hala etken sebebini bulamadım. Bu konuda 3 veteriner de pek başarılı olamadı. Şu an hareket etsin diye saldım. Dışarıda çok mutlu ve oyun oynuyor.

Oyla 0
İkisini aynı anda uygulamam sorun olurdu. Kusma reflekslerini görünce bir de dışkıda hafif bozulma başlayınca hemen mantar tedavisine almak zorunda hissettim. Öbek öbek kusuyordu. Bir gün verip durdurmak hiç iyi bir hareket değil farkındayım. Direnç geliştirmiş olma ihtimali bulunuyor. Bir süre bekleyip doksimise başlamayı düşünüyorum. Eğer hafif de olsa bir iyileşme olursa en azından sorunun kaynağını belirlemiş olurum. Çünkü hala etken sebebini bulamadım. Bu konuda 3 veteriner de pek başarılı olamadı. Şu an hareket etsin diye saldım. Dışarıda çok mutlu ve oyun oynuyor.
ankarada uğur pet var .oraya gittiniz mi?

Oyla 0
ankarada uğur pet var .oraya gittiniz mi?
Gittim. İlk gittiğim veterinerdi. Kursak sorununu kendisi buldu. Fakat çözülmedi. Bana uzak olduğundan da sürekli gidemedim. Yakınımda Ankara Uni. Veterinerlik vardı. Oraya gittim. Röntgen çekildi ve az enfeksiyon var ciğerde dedi. Baytril kullandık. Yine düzelmedi. Sonra başka bi veteriner de hipokalsemi dedi. O da yararlı olmadı. Mesajlara cevap vermedi. Kısacası muhabbet kuşları pek önemsenmiyor. Mesela fakültede bir tane köpeğe serum takılacak diye abartmıyorum tüm ekip gitti. Hepsi başındaydı. Benim gibi birisi daha kuşlarıni getirdi. Zorla ilgilendirdik kendimizi. Canlar ufak olunca pek takmıyorlar ama filmden vs iyi para geçiriyorlar. Sonra burada bizler yazınca bizlere nankör diyorlar. Hakkımı helal etmiyorum gittiğim veterinerlerden bazılarına.

Oyla 0
Güncel dışkı fotomuzu ekledim. Öğürme devam ediyor. Tıklama, nefes alırken vikleme ve gagadan ara ara nefes alma devam ediyor. Kabarık ve hafif şişkin duruş durumu hala var. Dışkılarını pek beğenmedim. Ama gece yer değiştirmemiş en azından. Uyku alışkanlığında değişiklik var. Eskiden salıncağında uyurdu fakar şimdi tünek tercih ediyor. Hastalıkla mı alakalı bilemedim. Yorumlarınızı bekliyorum. @neanderthalensis @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• IMG_20210603_060035.jpg
    IMG_20210603_060035.jpg
    698 KB · Görüntüleme: 3
Oyla 0
Veterine gittim tekrardan çünkü kafesin dibine inmeye başladı. Dışkı analizi yapıldı ve çok sayıda bakteri bulundu. 1 ya da 2 tane de megabakteri gösterdi. Artık ağızdan vermeyim kesin çözelim dedi ve neo terramycin enjeksiyon yapıldı. Biraz uyutur bu. 2 gün hiç elleme kuşu dedi. Şimdilik daha rahat gibi. Kuyruk atması bir tık azaldı. İlacın uyuşturma etkisinden de olabilir. Durumu yazacağım.

Oyla 0
Veterine gittim tekrardan çünkü kafesin dibine inmeye başladı. Dışkı analizi yapıldı ve çok sayıda bakteri bulundu. 1 ya da 2 tane de megabakteri gösterdi. Artık ağızdan vermeyim kesin çözelim dedi ve neo terramycin enjeksiyon yapıldı. Biraz uyutur bu. 2 gün hiç elleme kuşu dedi. Şimdilik daha rahat gibi. Kuyruk atması bir tık azaldı. İlacın uyuşturma etkisinden de olabilir. Durumu yazacağım.

geçmiş olsun o kadar megabakter normalde de çıkabilir endişe etmeyin onun için

veteriner daha önce neo-terramycin kullandığınızı biliyor mu?

Oyla 0
geçmiş olsun o kadar megabakter normalde de çıkabilir endişe etmeyin onun için

veteriner daha önce neo-terramycin kullandığınızı biliyor mu?
Tabi. Ayni veterinere gittim. Şu an sorun olan bakteriler ve bunlar üşütmeye bağlılar dedi. Bu havalarda zaten vakaları bekleriz hep dedi. Ani hava soğumalarında kuşlar için 26 derecelik hava sıcaklığı sağlanmalı ki sizin durumunuzda kuşunuz biraz nazlı daha dikkatli olmanız lazım dedi. İğne yanında kalp ve dolaşım sağlığı için bir de bağışıklık için tozlar verdi. A vitamini azalmış yine destekleyin dedi. A vitaminini koymamışlar torbaya. Artık evdekinden idare edeceğiz. Kısacası böyle atlatırsa ne mutlu. Astım demedi doktor şimdilik. Ama ne olduğunu zaman gösterecek. Şimdi bir iki yem yemeye yeltendi ama mecali yok. Uyukluyor.

Oyla 1