Kızımın sorununu bir türlü çözemedim.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cntgrl
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cntgrl

iyikus.com Üyesi
Herkese merhaba. İki adet dünya tatlısı muhabbet kuşu sahibiyim. Erkek kuşumla 3 yıldır dişi kuşumla da yaklaşık 1 yıldır mutlu mesut yaşıyorduk fakat son iki haftam dişi kuşumdaki uçamama sorunu ile başlayan ve devam eden hastalıklar serisi ile mahvoldu.

Dişi muhabbet kuşum uçarken vikleme ve hafif bir kuyruk atma hareketi yapmaya başlayınca internetten araştırma yapmaya başladım. Bu süreçte sebep olabilecek birden çok etkenin olabileceğini öğrendim. Hemen ilaca başvurmak istemediğimden Aminosol kullandım fakat vikleme, kuyruk atması ve uçmadaki performans kaybı azalmadı.

Kuşlarımın bakımlarını elimden geldiği kadar yaparım. Kafesini kısa aralıklarla yıkarız. Tüneklerini yem kaplarını ve suluklarını kaynar su ve sabunla temizleriz. Yem, kalamar, kum gibi gerekli materyalleri hiç eksik etmem.

Kızım başlarda çok sorun yaşamazken bir gün öğürme hareketi yaptığını ve hemen ardından kustuğunu gördüm. Yapışkan bir sıvı ve bir grup kırılmış yemi dışarı çıkardı ve ben onlardan örnek alamadan erkek kuşum bir hamlede yedi hepsini. Kusma hareketini görünce hiç zaman kaybetmeden veteriner buldum.

Veterinere solunum ve kusma şikayeti ile gittik. Öncelikle kuşun tabanındaki dışkıları inceledi ve kusulmuş yemlere rastladı. Solunumda bir sorun görmedi. Kızımı kusturarak örnek aldı ve inceledi. Bakteri ve az miktarda mantar varlığına rastlandı. Neo terramycin, kursak mantarı için ilaç, A,d ve e vitamin kompleksi (saf halde) ayakları için nasır ilacı, zoosorb, probiyotik ve Avisencid verdi. Antibiyotiği 5 gün belirtilen ölçüde kullandım. 5 gün bitince mantar ilacı ile dönüşümlü olarak kullandım fakat kızım ilaçlardan yoruldu. 11. gün antibiyotiği kestim. Mantar ilacı ve diğerleri ile devam ettim. Fakat kızım nefes alırken tıklama ve heyecanlanınca viklemeye benzer sesler çıkarmaya başladı.

Hastalığının ilerlemesi nedeniyle veterinerlik fakültesine gittim. İlaçlı buhar verildi ve sonrasında röntgen çekildi. Röntgen sonuçlarına göre solunum sisteminde biraz enfeksiyon görüyorum dedi ve Baytril verdi. Sabah akşam bir damla içirin dedi fakat bu benim kızım için çok zor oldu. İlaç içirmek tam bir eziyet. Zorla da olsa bir iki damla su ile karıştırıp içirmeye çalıştım. Bugün sabah tıklaması daha şiddetli geldi. Haftada bir gün kafesin dışına çıkarıyorum çünkü ilk veteriner obezite tanısı ile iki adet lipom var. Az yem verin ve hareket etsin demişti. Yem yemede sorunu yok. Öyle kabarık durma durumu da pek yok. Hareketlerinde bariz bir sorun yok. Kuşlarıma ait görselleri eklemeye çalıştım. Videolardan birinde kafesin dibinde duruyorlar. Güneş çok olunca tabana inme ihtiyacı duyuyorlar. Sanırım çok parlak geliyor.

Yaşadıklarım özetle böyledir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kuşlarımda kullandığım yem: Versele Laga Prestige

Kum: Vitakraft Vitabel kuş kumu

Videolar:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    475 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20210410_011803.jpg
    IMG_20210410_011803.jpg
    203.8 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20210410_110100.jpg
    IMG_20210410_110100.jpg
    362.9 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20210410_111749.jpg
    IMG_20210410_111749.jpg
    522.8 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20210410_111725.jpg
    IMG_20210410_111725.jpg
    694.3 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20210410_111642.jpg
    IMG_20210410_111642.jpg
    585.4 KB · Görüntüleme: 43
Teşekkür ederim.Peki triflukan+mikostatini kaç güç kullanmak gerekir?Birde kuşun dışkısını paylaşsam yorum yapabilir misiniz?
Rica ederim,karışım olarak hiç bilgim yok dozaj konusunda maalesef.Bu miktarlar tek ilaç için bildiklerim.Yeni bir konu açarak dışkı fotoğrafı ve sorununuzu yazarsanız daha iyi olur.Bilgili üyelerimizi etiketleriz,mutlaka yardımcı olurlar.

Oyla 0
Bir konu hakkında bilgi ve tecrubenize ihtiyacım var. @Doğanay Y. belirttiği gibi Doksimis tedavisine devam ediyorum. Hemen sonrasında Zolax mantar ilacı ile 5 günlük tedavisine de hemen geçeceğim. Fakat gözlemlediğime göre kuşumda hiçbir değişiklik yok gibi. İlk veterinerim kursağı genişlemiş bunun obez olmuş demişti. Kursak genişlemesi soluma sorunlarına neden olur mu? @neanderthalensis

Oyla 0
Bir konu hakkında bilgi ve tecrubenize ihtiyacım var. @Doğanay Y. belirttiği gibi Doksimis tedavisine devam ediyorum. Hemen sonrasında Zolax mantar ilacı ile 5 günlük tedavisine de hemen geçeceğim. Fakat gözlemlediğime göre kuşumda hiçbir değişiklik yok gibi. İlk veterinerim kursağı genişlemiş bunun obez olmuş demişti. Kursak genişlemesi soluma sorunlarına neden olur mu? @neanderthalensis
Elbette olabilir. Kaç gr kuşunuz?

Oyla 0
Besin düzenlemeleri ve takviye katkılarla yormadan düzenlenebilir diye düşünüyorum ancak durumu tam analiz etmek lazım. Neyden kaynaklı böyle oldu bilmek gerekiyor. 34 gr oldukça ideal bir ağırlık. Doksimis bende 4. gün belirti göstermişti ve azaldığını ve iyi geldiğini o zaman anladım. 4 gün min kullanın ardından diğer ilaca geçiniz. Zaman kıymetli bu nedenle arada boşluk bırakmadan bitirmenizi öneririm. Normalde bir ilaç sonrası probiyotik ve vitamin katkıları giriliyor.
Eğer ağızdan verirseniz ürünü gün içerisinde vitaminli, probiyotikli su verebilirsiniz.

Oyla 0
Besin düzenlemeleri ve takviye katkılarla yormadan düzenlenebilir diye düşünüyorum ancak durumu tam analiz etmek lazım. Neyden kaynaklı böyle oldu bilmek gerekiyor. 34 gr oldukça ideal bir ağırlık. Doksimis bende 4. gün belirti göstermişti ve azaldığını ve iyi geldiğini o zaman anladım. 4 gün min kullanın ardından diğer ilaca geçiniz. Zaman kıymetli bu nedenle arada boşluk bırakmadan bitirmenizi öneririm. Normalde bir ilaç sonrası probiyotik ve vitamin katkıları giriliyor.
Eğer ağızdan verirseniz ürünü gün içerisinde vitaminli, probiyotikli su verebilirsiniz.
Araştırmalarım gereği geriye iki ihtimal kaldı. İlki kronik astım ikincisi de akar. Onlar da çözmezse veteriner yolu 3. kez göründü.

Oyla 0
Bugün veterine gittim yeniden. Solunum sorunu enfeksiyondan değilmiş. Hipokalsemi var kuşta. Ayaklarını sağlam kullanamıyor dedi. Tüneği tutarken de eğreti tutuyordu. Şimdi kalsiyum ve d vitamini kompleksine başladık. Bakteriyel bir sorun olsaydı 3 farklı antibiyotikle kesinlikle birşey kalmaması gerekirdi. Şimdilik içim daha rahat bir su karışımı kullanıyorlar. Süreci paylaşacağım. @Doğanay Y.

Oyla 0
çok geçmiş olsun. Hipokalsemi çok sık görmediğimiz bir durum. Umarım tez zamanda düzelir. Haftada ne oranda kullanıyorsunuz?

Oyla 0
çok geçmiş olsun. Hipokalsemi çok sık görmediğimiz bir durum. Umarım tez zamanda düzelir. Haftada ne oranda kullanıyorsunuz?
Teşekkür ederim. Beşeri ilaçlar yazdı. İlaçlar sırasıyla Bemiks ve Calcimax d3 şeklinde. Önceki mesajımda b vitaminini söylemeyi unutmuşum. Oranları ise calcimax ı 8 bölüyorum tam dolu suluğuna 1 parçasını atıyorum. Bemiksi de 4 e bölüp bir parçasını aynı suluğa ekleyip çözdürüyorum. Bu şekilde 10 gün devam edecek. Sonra tekrar veterinere gideceğim. Durumuna göre oranlar değişecekmiş.

Oyla 0
Merhaba, kuşumu hipokalsemi tedavisi süresince kafesinden çıkarmadım. Temizlikleri vs. yapıldı. Tedavinin 8. günü biraz hareket etsinler diye kafesten saldım. Hasta kuşum maalesef uçamamaya başlamış. Vikleme çoğalmış. Bunca zaman 3 veteriner ilaç tedavisi neredeyse hiçbiri iyi yönde etki edemedi. Hipokalsemi böyle yapar mı? Tedavisi bu kadar sürer mi? Denemediğim kalmadı. Artık kronik astım diye düşünmeye başladım. Bu kadar zaman geçmeyen başka ne olur bilemedim. @Doğanay Y.

Oyla 0
çok geçmiş olsun. Yem tüketimi nasıl acaba?
Birde solunum için hangi ilacı kullanmıştınız?

Oyla 0
doksimis kaç gün kullandınız, doksimis'ten sonra mantar ilacı kullandınız mı?

beni yanlış anlamayın ancak hipokalsemi böyle olmaz, nöromasküler unstabiliteye bağlı rutin kasılmalar görürsünüz, bunun teşhisi de kan tahlili ile yapılır

Oyla 0
doksimis kaç gün kullandınız, doksimis'ten sonra mantar ilacı kullandınız mı?

beni yanlış anlamayın ancak hipokalsemi böyle olmaz, nöromasküler unstabiliteye bağlı rutin kasılmalar görürsünüz, bunun teşhisi de kan tahlili ile yapılır
Doksimisi 7 gün kullandım. Mantara geçmeden veterinere götürdüm. İlk tedavisinde uzun bi mantar tedavisi görmüştü. Kursak mantarı belirtileri de yok. Kusma olsun, öğürme olsun. Ağzında koku vs hiçbir şey yok. Hipokalsemiyi ayakları tam basmadığından söyledi veteriner. Nefes alışını dinledi sorun olsa derdi. Astımlı kuşun nefes alışı sanırım kendini belli eder. İki veteriner astım demedi. Birisi hafif enfeksiyon var dedi. En sağlam antibiyotikleri de aldı. Kimse veteriner bulamıyorken 3 farklı veteriner de gördü. Ben artık ne yapacağımı şaşırdım. Şu an sadece vitaminlerini alıyor o kadar. Kum, kalamar vs tüketiyor. Yem yemesinde hiç sorun yok. Güneş görünce çok keyifli oluyorlar. Ama ara ara inanılmaz vikleme krizi geliyor. Gagasını aralıyor. Tık tık sesler geliyor. Bir de dün iç paraziti için kürdan ile ivermektin bileşikli bir parazit ilacı uyguladım. Belki akar vardır diye. Benim aklıma başka bir çare gelmedi ?

Oyla 0
çok güzel, ivermectini enseye mi uyguladınız?
Evet. Enseye uyguladım. Bir damlanın fazla gelebileceğini yazmışlar. Ben de kürdan yardımı ile enselerine yedirdim. Haftaya ya da 10 gün sonra bir uygulama daha yapmayı düşünüyorum. Kaç gün sonra yapmalıyım tam kestiremedim açıkçası. Şimdilik kafes dışında kalmak yaradı sanırım. Viklemesi kesildi. Menzili hafif arttı. Kriz geçirir diye kafesinden çıkarmıyorum ama daha mı kötü yapıyorum bilemedim.

Oyla 0
Evet. Enseye uyguladım. Bir damlanın fazla gelebileceğini yazmışlar. Ben de kürdan yardımı ile enselerine yedirdim. Haftaya ya da 10 gün sonra bir uygulama daha yapmayı düşünüyorum. Kaç gün sonra yapmalıyım tam kestiremedim açıkçası. Şimdilik kafes dışında kalmak yaradı sanırım. Viklemesi kesildi. Menzili hafif arttı. Kriz geçirir diye kafesinden çıkarmıyorum ama daha mı kötü yapıyorum bilemedim.

1 hafta sonra tekrarlayabilirsiniz. vilmectin kullandıktan sonra deride kızarma ya da kuşta huzursuzluk kaşınma tüy yolma vb başladıysa ilaç deriye ulaşmıştır. hava kesesi akarı (parazit) kaynaklı bir sorun varsa 2 gün içinde düzelme başlaması beklenir

Oyla 0
1 hafta sonra tekrarlayabilirsiniz. vilmectin kullandıktan sonra deride kızarma ya da kuşta huzursuzluk kaşınma tüy yolma vb başladıysa ilaç deriye ulaşmıştır. hava kesesi akarı (parazit) kaynaklı bir sorun varsa 2 gün içinde düzelme başlaması beklenir
O şekil bir kaşınma oldu mu bilmiyorum çünkü genelde kaşınırlar. Hatta bazen kafalarını kafes tellerine sürterler. Belki kürdanla yeteri kadar uygulayamadım. Önümüzdeki hafta biraz daha dozlayarak uygular bu parazit konusunu da kaparım.
İlacın adı Bitason. İçinde ivermektin görünce uygun olur diye aldım. Umarım iş görür.

Oyla 0
O şekil bir kaşınma oldu mu bilmiyorum çünkü genelde kaşınırlar. Hatta bazen kafalarını kafes tellerine sürterler. Belki kürdanla yeteri kadar uygulayamadım. Önümüzdeki hafta biraz daha dozlayarak uygular bu parazit konusunu da kaparım.
İlacın adı Bitason. İçinde ivermektin görünce uygun olur diye aldım. Umarım iş görür.

ben kullanıyorum. içindeki damlalığı kullanabilirsiniz, kullanmadan önce lavaboda 2-3 kez alıştırma yapın. 1 hafta sonra tekrarlanabilirsiniz

Oyla 0