Kızımın sorununu bir türlü çözemedim.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cntgrl
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Cntgrl

iyikus.com Üyesi
Herkese merhaba. İki adet dünya tatlısı muhabbet kuşu sahibiyim. Erkek kuşumla 3 yıldır dişi kuşumla da yaklaşık 1 yıldır mutlu mesut yaşıyorduk fakat son iki haftam dişi kuşumdaki uçamama sorunu ile başlayan ve devam eden hastalıklar serisi ile mahvoldu.

Dişi muhabbet kuşum uçarken vikleme ve hafif bir kuyruk atma hareketi yapmaya başlayınca internetten araştırma yapmaya başladım. Bu süreçte sebep olabilecek birden çok etkenin olabileceğini öğrendim. Hemen ilaca başvurmak istemediğimden Aminosol kullandım fakat vikleme, kuyruk atması ve uçmadaki performans kaybı azalmadı.

Kuşlarımın bakımlarını elimden geldiği kadar yaparım. Kafesini kısa aralıklarla yıkarız. Tüneklerini yem kaplarını ve suluklarını kaynar su ve sabunla temizleriz. Yem, kalamar, kum gibi gerekli materyalleri hiç eksik etmem.

Kızım başlarda çok sorun yaşamazken bir gün öğürme hareketi yaptığını ve hemen ardından kustuğunu gördüm. Yapışkan bir sıvı ve bir grup kırılmış yemi dışarı çıkardı ve ben onlardan örnek alamadan erkek kuşum bir hamlede yedi hepsini. Kusma hareketini görünce hiç zaman kaybetmeden veteriner buldum.

Veterinere solunum ve kusma şikayeti ile gittik. Öncelikle kuşun tabanındaki dışkıları inceledi ve kusulmuş yemlere rastladı. Solunumda bir sorun görmedi. Kızımı kusturarak örnek aldı ve inceledi. Bakteri ve az miktarda mantar varlığına rastlandı. Neo terramycin, kursak mantarı için ilaç, A,d ve e vitamin kompleksi (saf halde) ayakları için nasır ilacı, zoosorb, probiyotik ve Avisencid verdi. Antibiyotiği 5 gün belirtilen ölçüde kullandım. 5 gün bitince mantar ilacı ile dönüşümlü olarak kullandım fakat kızım ilaçlardan yoruldu. 11. gün antibiyotiği kestim. Mantar ilacı ve diğerleri ile devam ettim. Fakat kızım nefes alırken tıklama ve heyecanlanınca viklemeye benzer sesler çıkarmaya başladı.

Hastalığının ilerlemesi nedeniyle veterinerlik fakültesine gittim. İlaçlı buhar verildi ve sonrasında röntgen çekildi. Röntgen sonuçlarına göre solunum sisteminde biraz enfeksiyon görüyorum dedi ve Baytril verdi. Sabah akşam bir damla içirin dedi fakat bu benim kızım için çok zor oldu. İlaç içirmek tam bir eziyet. Zorla da olsa bir iki damla su ile karıştırıp içirmeye çalıştım. Bugün sabah tıklaması daha şiddetli geldi. Haftada bir gün kafesin dışına çıkarıyorum çünkü ilk veteriner obezite tanısı ile iki adet lipom var. Az yem verin ve hareket etsin demişti. Yem yemede sorunu yok. Öyle kabarık durma durumu da pek yok. Hareketlerinde bariz bir sorun yok. Kuşlarıma ait görselleri eklemeye çalıştım. Videolardan birinde kafesin dibinde duruyorlar. Güneş çok olunca tabana inme ihtiyacı duyuyorlar. Sanırım çok parlak geliyor.

Yaşadıklarım özetle böyledir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kuşlarımda kullandığım yem: Versele Laga Prestige

Kum: Vitakraft Vitabel kuş kumu

Videolar:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-04-10-01-19-10-656_com.miui.gallery.jpg
    475 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20210410_011803.jpg
    IMG_20210410_011803.jpg
    203.8 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20210410_110100.jpg
    IMG_20210410_110100.jpg
    362.9 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20210410_111749.jpg
    IMG_20210410_111749.jpg
    522.8 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20210410_111725.jpg
    IMG_20210410_111725.jpg
    694.3 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20210410_111642.jpg
    IMG_20210410_111642.jpg
    585.4 KB · Görüntüleme: 43
@Cntgrl ben konuyu takip edemedim, kuşta gözlemlediğin sorunları ve kullandığın ilaçları kısa bir özet geçersen yardımcı olmaya çalışayım bende.. Birde kısa bir video eklersen iyi olur..
Merhaba, öncelikle veteriner kursakta bakteri gördü ve şırıngaya ilaçlar verdi. Bir de mantar ilacı. Çözüm olmadı. Diğer veteriner ciğerde hafif enfeksiyon var dedi ve baytril verdi. O da olmadı. 3. veteriner hipokalsemi dedi d ve c vitamini verdi. O da olmadı. Sonra ilk veteriner neoterramycn enjekte etti. Biraz iyi olur gibi oldu ama bir haftada daha kötüye gitti. Kuş kafes dibinde halsiz nefes alımı sorunlu. Dışkısı garipleşmiş.

Oyla 0
Kuşun durumu kötü görünüyor. Dışkıda oldukça kötü. Ne tavsiye etsem bilemedim...

Oyla 0
son veteriner dışkıya mikroskopla bakıp damardan neo-terramycin vermiş, daha önce de yazdığım gibi neo terramycin o aşamada artık kesin tedavi sağlamaz.

baytril yaklaşık 2.5 ay önce 5 gün kullanılmış, bunun dışında muhtelif mantar ilaçları kullanılmış. ben tylosin tartarat , doğanay bey doksisiklin önermiştik, bunlar zamanında kullanılmayınca muhtemelen enfeksiyon ilerleyip çoklu enfeksiyona çevirmiş, e-coli'de gözleniyor.

bu aşamada bence salmomix, colimix gibi mix ilaçların kullanımı gerekiyor, temini zorsa beklemeden enrofloksasin + metronidazol aynı anda kullanımı gerekir diye düşünüyorum (en kolay ulaşabileceginiz iki ilaç)

daha tecrubeli arkadaşlar da müsait olursa yorum yapar

Oyla 0
Kuşun durumu kötü görünüyor. Dışkıda oldukça kötü. Ne tavsiye etsem bilemedim...
Benim açıkçası bir ümidim kalmadı. Veteriner oyuncağı oldu hayvan. Herkes kendince bir teşhis koydu ve ilaç verdi. Şu an bakteri ilerlemiş. Kursak ve çevre organları da sarmış muhtemelen. Kurtulma şansı kalmamış. En kötüsü veterinerim tek dozun yeterli olacağını söylemesi oldu. İrtibat kurduğumda yeniden bulaş olmuş dedi. Nerden bulaş alıyor anlam veremiyorum. Her ürününü titizlikle alıyorum. Yem kapları sulukları önce sıcak su sonra dezenfektan ya da sirke ile temizleniyor. Vitamin ve probiyotiklerini hiç eksik etmem. Çaresizlik bu olsa gerek.

Oyla 0
son veteriner dışkıya mikroskopla bakıp damardan neo-terramycin vermiş, daha önce de yazdığım gibi neo terramycin o aşamada artık kesin tedavi sağlamaz.

baytril yaklaşık 2.5 ay önce 5 gün kullanılmış, bunun dışında muhtelif mantar ilaçları kullanılmış. ben tylosin tartarat , doğanay bey doksisiklin önermiştik, bunlar zamanında kullanılmayınca muhtemelen enfeksiyon ilerleyip çoklu enfeksiyona çevirmiş, e-coli'de gözleniyor.

bu aşamada bence salmomix, colimix gibi mix ilaçların kullanımı gerekiyor, temini zorsa beklemeden enrofloksasin + metronidazol aynı anda kullanımı gerekir diye düşünüyorum (en kolay ulaşabileceginiz iki ilaç)

İlaçlar nasıl ve kaç gün kullanılmalı?

Oyla 0
Yakınımda malesef yok sanırım. Bir iki yere sordum kedi köpek hep.

mix ilaç bulamiyorsanız veterinerden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik ve eczaneden flagyl şurup alıp aynı anda kullanılabilir , ancak enfeksiyon ileri oldugu için kesin iyileşir diyemeyiz

@Ümit T. ve @Doğanay Y. beylerin de bakmasinda fayda var

Oyla 0

İki ilacı da buldurdum. Akşam ağızdan sırayla birer damla mı vermeliyim?

Ekli dosyalar

• IMG_20210621_162256.jpg
    IMG_20210621_162256.jpg
    180 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20210621_162242.jpg
    IMG_20210621_162242.jpg
    196.5 KB · Görüntüleme: 12
Oyla 0
Vetril'i dolu (100 ml) suluğa 4 damla ekleyip hafif karıştırın, ilaçlı suyu 12 saatte 1 tazeleyin. Bugün ilaçlı sudan enjektörle çekip 5-10 damla kadar içirmeye çalışın (ilacı değil, ilaçlı suyu)

Flagyl şişeyi çalkalayıp enjektörle günde 1 damla içirin. (flagyl'e yarın sabah başlayın)

damacana/market suyu kullanın, kafesteki kalsiyum kaynaklarını (kalamar, kum, gaga taşı vb) çıkarın

ilaç 5 gün kullanılır, umarım işe yarar

Oyla 0
Vetril'i dolu (100 ml) suluğa 4 damla ekleyip hafif karıştırın, ilaçlı suyu 12 saatte 1 tazeleyin. Bugün ilaçlı sudan enjektörle çekip 5-10 damla kadar içirmeye çalışın (ilacı değil, ilaçlı suyu)

Flagyl şişeyi çalkalayıp enjektörle günde 1 damla içirin. (flagyl'e yarın sabah başlayın)

damacana/market suyu kullanın, kafesteki kalsiyum kaynaklarını (kalamar, kum, gaga taşı vb) çıkarın

Umarım teşekkür ederim.

Oyla 0

4 damla içirebildiysem ne mutlu. İlaçlı suya alerjisi var. Direk tükürür. Umarım gitmiştir uygun oranda.

Oyla 0
rahat tutuş için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. ilaç verirken soluk borusuna kaçmaması için kuşu hafif yan yatırmanız lazım, videodaki gibi sırt üstü verilmemeli

Oyla 0