Köpürcük çıkarıyor

bulutalmi

iyikus.com Üyesi
Merhaba, kuşum üç gündür gaga kısmından beyaz sümüksü köpürcük ve akıntı çıkartıyor. Bu sorun olur olmaz veterinere gittik. Kursak iltihabı olmuş dendi, iki antibiyotik verdi birini suyuna damlatıyoruz, birini ağızdan içiriyoruz. Yem yemiyor, sebze-meyvelerden ya çok az yiyiyor ya hiç yemiyor. Gün içinde ara ara köpürmeleri oluyordu temizliyordum ama akşam kırmızı akıntılar da oluştu, veteriner oksijen takviyesi yaptı ama elim kolum bağlandı ne yapmalıyım bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şuanki fotoğrafını iletiyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 20
Bu koksidiyoz dışkısı.
Kanlı ve mukuslu.
Acilen Netcox-Baycox-Coxmed adlı ilaçlardan birisini temin edin.
Veteriner gece çalışıyorsa arayın bir sorun bu ilaçlardan birisi var mı?
Eğer varsa kuşu hemen veterinere götürün ya da ilacı alın gelin.
Acilen tedaviye başlamazsanız kuşunuzu kaybedebilirsiniz.

Oyla 0
Ucu küt şırıngayla gaga kenarından besliyorum. Veterinerim kapattı, şimdi başka veterinere ne kadar güvenebilirim bilemiyorum. Dışkısı için patates haşlasam vs geçmez mi acaba en azından sabaha kadar

Oyla 0
Ucu küt şırıngayla gaga kenarından besliyorum. Veterinerim kapattı, şimdi başka veterinere ne kadar güvenebilirim bilemiyorum. Dışkısı için patates haşlasam vs geçmez mi acaba en azından sabaha kadar
Geçmez.
Siz elinizdeki mama ile beslemeye çalışın ama kuşun durumu iyi değil maalesef.
Veterinerin cebi varsa bir arayın, sorun elle besleme aparatı ve antikoksidiyel ilaç var mı?
Bu arada;
Elinizde vitamin var mı?
Elinizde neler var tam olarak, vitamin ,ilaç vb?

Oyla 0
Veterinerin cebi varsa bir arayın, sorun elle besleme aparatı, yavru besleme maması ve antikoksidiyel ilaç var mı?

Oyla 0
Kuşunuzun dışkısı Koksidiyoz hastalığının sebep olduğu bariz kanlı-mukuslu bir dışkı.
Kuşun ağzından gelen ''kırmızı akıntı'' dediğiniz şeyler sıvı ile karışık kan.
Koksidiyoz paraziti bağırsağın her bölümüne yerleşebilir.
Doğru ilaç kullanmadığınız ve kuşu kursaktan beslemediğiniz takdirde kuşu kısa sürede kaybedersiniz.
Hastalığının son evresinde ama ilaç kullanırsanız kurtabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• IMG_4858.jpg
    IMG_4858.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 8
Oyla 0
Kuşumun dışkısı normaldi, bir anda böyle oldu. Antibiyotiği bıraktı doktoru bugün. Elma sirkesi ve bebek maması tedavisine geçmiştik. İyi gözüküyordu ama dışkı böyle oldu. Ne yapmalıyım? Dışkı ne demek oluyor sizce?

sorulara cevap alınamayacak belli ki. bu durumda 2 ilaç aynı anda kullanılabilir. risk size aittir

1- eczaneden bactrim isimli antibiyotik ya da veterinerden sülfadiazin + trimetoprim içerikli antibiyotik

2- eczaneden triflucan şurup ya da mikostatin şurup

Oyla 0
Bu koksidiyoz dışkısı.
Kanlı ve mukuslu.
Acilen Netcox-Baycox-Coxmed adlı ilaçlardan birisini temin edin.
Veteriner gece çalışıyorsa arayın bir sorun bu ilaçlardan birisi var mı?
Eğer varsa kuşu hemen veterinere götürün ya da ilacı alın gelin.
Acilen tedaviye başlamazsanız kuşunuzu kaybedebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim, antepsin şurup almamı söyledi veterinerim onu aldım içirdim. Daha iyi şuanda, gıda takviyesini de yapıyorum inşallah iyi olacak.

Oyla 0
sorulara cevap alınamayacak belli ki. bu durumda 2 ilaç aynı anda kullanılabilir. risk size aittir

1- eczaneden bactrim isimli antibiyotik ya da veterinerden sülfadiazin + trimetoprim içerikli antibiyotik

2- eczaneden triflucan şurup ya da mikostatin şurup
Bacrtim içirmişiz, onu vermeyi kesti veterinerim. Kusura bakmayın çok bilgi sahibi olmadığımdan cevaplayamamıştım. Yardımınız için çok teşekkür ederim. Antepsin şurup içirdim biraz, sanki daha iyi. Besin takviyesi de yapıyorum. İnşallah iyi olacak. Yarın veterinere gittiğimde kursaktan besleyebilir miyiz diye soracağım

Oyla 0
Bu ilacın uygun teşhisin de doğru olduğunu düşünmüyorum, ama daha fazla ısrar etmeyeceğim..
Elma sirkesi tavsiyesi ve yanlış ilaç uygulamaları ile kuş çok iyi dayanmış bugüne kadar.
Tavsiyem;
-Acilen 1 hafta boyunca kursaktan beslenmesi
-Kanamayı durdurmak için K vitamini verilmesi (A21 mamanın içinde var)
-Antikoksidiyal ilaç verilmesi ve bunların acilen yapılması.

Çünkü ben teşhisin koksidiyoz olduğunu düşünüyorum.(dışkıda bariz kan var, bu koksidiyozun son evresinde görülür)
Geçmiş olsun.
Gelişmelerden bizi de bilgilendirirseniz seviniriz.

Oyla 0
Bacrtim içirmişiz, onu vermeyi kesti veterinerim. Kusura bakmayın çok bilgi sahibi olmadığımdan cevaplayamamıştım. Yardımınız için çok teşekkür ederim. Antepsin şurup içirdim biraz, sanki daha iyi. Besin takviyesi de yapıyorum. İnşallah iyi olacak. Yarın veterinere gittiğimde kursaktan besleyebilir miyiz diye soracağım

geçmiş olsun. bactrim kaç gün kullandınız? bir de mantardan bahsetmişsiniz onun için ilaç mı kullanıldı?

Oyla 0
Bu ilacın uygun teşhisin de doğru olduğunu düşünmüyorum, ama daha fazla ısrar etmeyeceğim..
Elma sirkesi tavsiyesi ve yanlış ilaç uygulamaları ile kuş çok iyi dayanmış bugüne kadar.
Tavsiyem;

Çünkü ben teşhisin koksidiyoz olduğunu düşünüyorum.(dışkıda bariz kan var, bu koksidiyozun son evresinde görülür)
Geçmiş olsun.
Çok teşekkür ederim. Veterinerimle aynen söylediğiniz gibi gidip konuşacağım. Onlar kursak mantarından olduğunu düşünüyorlardı. Tedavisi sayesinde köpürmesi ağızdan kan gelmesi durdu aslında. Dışkısı da sürekli o kanlı şekilde gelmiyor. Normal yeşil dışkısı da mevcut. Konuşup haberdar edeceğim

Oyla 0
Tavsiyem;

Geçmiş olsun.
Koksidiyoz ve kursak mantarı beraber varmış. Kursak mantarımız düzelmeye başlamış, antibiyotik tedavisini koksidiyoza göre devam edecekmişiz, haklısınız. İlacı birazdan yazacaklar, şimdi mide koruyucusu içiyoruz. Haberdar edeceğim, çok sağ olun

Oyla 0
İlaçları öğrendim. Bayrtil süspansiyon ve flagyl şurup kullanmışız. Mantar tedavisine ara verdik, kusmalar durduğu için. Koksidiyoz için sabah akşam 12 saat arayla Bacrtim'e başlıyoruz. İnşallah iyi olacak minik bulut

Oyla 0