kronik solunum yolu rahatsızlığı

znbjork

Forum Sakini
arkadaşlar merhaba.
uzun süredir muhabbet kuşumun hastalığıyla uğraşıyorum. bu süreçte çok fazla ilaç kullandık. veterinerlerin önerdiği ilaçların hiçbir
etkisi olmadığı gibi, öneriyle kullandığım ilaçların da etkisi olmadı.
bir buçuk ay önce trikomonas hastalığı olduğunu düşünüp iki defa flagyl kullandım. daha sonra veterinere götürdüm ve veteriner
alerjisi olduğunu söyleyerek farklı ilaçlar verdi. verdiği ilaçların etkisi olmadı.
artık hırıltılarını duymaya başladığımda solunum yoluyla alakalı bir rahatsızlığı olduğunu anladım ve hiprodoxi kullandım. 3 güne kadar
etkiliydi ama 4. günde belirtiler yeniden tekrar etmeye, şiddetlenmeye başladı ve beşinci günde bıraktım.
kuşu dinlendirdikten bir süre sonra azeltin+ventolin tedavisini denedim. onların en ufak bir etkisi olmadı ve sonuç olarak pes ettim.
muhabbet kuşum günden güne kötüleşiyor. ne yapacağımı bilmiyorum. veterinerler hiçbir işe yaramıyor.
bana en azından muhabbet kuşumu rahatlatabilmek için önerebileceğiniz bir şeyler var mı?
aşağıya şu anki halinin videosunu bırakacağım birazdan.

Çözüm
Çok geçmiş olsun. Sağlığına kavuşması mutlu etti. Eğer zaman bulabilirseniz ürünlerin tanıtımlarını ve ne oranda kullandığınızı yazarsanız sevinirim.
Çok teşekkür ederim. Ece Ecza Deposuna gittiğimde bana Lavotil, Nilax, ismini hatırlayamadığım bir serumlu su ve Mikostatin verildi. Nilax sanırım parazitler içindi (toz halinde) 2 defa falan kullandım, ölçüsünü maalesef ki hatırlayamıyorum, pirinç tanesi kadar olması lazım.
Serumlu suyun da ölçüsünü tam hatırlayamıyorum (5-6 damla sanırım) ama rahatlatmak için kullandım. Bunları asıl ilaçları vermeden önce kullandım.
Asıl ilacımız Lavotil, solunum yolu için kullandığım ilaç bu. Eski sayfalardaki videolar aktif değil fakat Koko'nun çok...

znbjork

Forum Sakini
genel olarak sürekli uyuyor. ilaçlar yüzünden dışkısı bozuldu, probiyotik+vitamin vererek düzeltmeye çalışıyorum. bütün bu hastalıktan ve ilaç kullanımından çok yoruldu.
bu ilaçların niçin işe yaramadığını da anlamıyorum. düşündüğümüzden farklı bir hastalığı var da, biz mi fark edemiyoruz?
lütfen ufacık da olsa fikrinizi benimle paylaşın.

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
bir de videonun yirminci saniyesindeki gibi kafasını sürekli aşağı indiriyor. arkadaşlar, bu ne anlama geliyor olabilir?

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Yapılabilecek herşeyi yapmışsınız bundan ilerisi bizi aşar. Floryada istanbulvet var kuşu oraya götürün. Röntgen çekilsin dışkı tahlili falan yapılsın. Ancak ozaman birşeyler netleşir. Hipradoksi, azeltin, ventolin, flagyl kullanılmış. Zaten bizimde önerebileceğimiz ilaçlar bunlardı. Dediğim gibi daha detaylı muayene için floryaya götürün. Google'a istanbulvet yazın çıkar. Gitmeden önce arayıp randevu alın. Geçmiş olsun...

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
götürme imkanım yok ki. kurtköy’de oturuyorum. maddi anlamda da yapabileceğim bir şey kalmadı, üç veterinere götürdüm şu ana kadar

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
götürme imkanım yok ki. kurtköy’de oturuyorum. maddi anlamda da yapabileceğim bir şey kalmadı, üç veterinere götürdüm şu ana kadar

Maddiyatı hallederseniz mutlaka götürmeye çalışın. Marmarayla götürebilirsiniz. Üç tane kuşlardan anlamayan veterinere götüreceğinize bir tane anlayan veterinere götürmüş olursunuz.

Birde bu ilaçları kullandığınız sırada kafeste kuş kumu, gaga taşı, kalamar kemiği gibi şeyler varmıydı? Eğer varsa ilaçların etkisini azaltıyor. Birde ventolinin şurubunu kullandınız dimi? İlaçların tümünü kaç gün ve hangi dozajda kullandığınızı yazarmısınız. Birde kuşun dışkılarının resmini ekleyin kontrol edelim bizde.

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
Maddiyatı hallederseniz mutlaka götürmeye çalışın. Marmarayla götürebilirsiniz. Üç tane kuşlardan anlamayan veterinere götüreceğinize bir tane anlayan veterinere götürmüş olursunuz.

Birde bu ilaçları kullandığınız sırada kafeste kuş kumu, gaga taşı, kalamar kemiği gibi şeyler varmıydı? Eğer varsa ilaçların etkisini azaltıyor. Birde ventolinin şurubunu kullandınız dimi? İlaçların tümünü kaç gün ve hangi dozajda kullandığınızı yazarmısınız. Birde kuşun dışkılarının resmini ekleyin kontrol edelim bizde.

hayır, ilaçları kullanırken kafeste kum, kalamar kemiği, gaga taşı yoktu.
ventolini kullandım, 5 gün boyunca. bir tam dolu suluğa 5-6 damla.

hiprodoxi 5 gün kullanıldı, tam dolu suluğa 5-6 damla. işe yaramayınca azeltine geçildi. çay kaşığının dörtte biri kadar tam dolu suluğa 4 gün. aslında beş gün olacaktı ama kuş fenalaşınca ventoline geçtim ve normalde 10 gün kullanacaktım ama hiçbir etkisi olmayınca beşinci günde bıraktım

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
gün içinde dışkı fotoğrafı yükleyeceğim, kafesini yeni temizledim

Oyla 0

Recai

Forum Sakini
Yapılabilecek herşeyi yapmışsınız bundan ilerisi bizi aşar. Floryada istanbulvet var kuşu oraya götürün. Röntgen çekilsin dışkı tahlili falan yapılsın. Ancak ozaman birşeyler netleşir. Hipradoksi, azeltin, ventolin, flagyl kullanılmış. Zaten bizimde önerebileceğimiz ilaçlar bunlardı. Dediğim gibi daha detaylı muayene için floryaya götürün. Google'a istanbulvet yazın çıkar. Gitmeden önce arayıp randevu alın. Geçmiş olsun...
Ümit abi bu kuşu başından beri tedavisindeki ilaçları ben önerdim, tedavide yardımcı olmaya çalıştım ama kronik olduğu için geçmiyor maalesef. Herşeyi yaptık..

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
hayır, ilaçları kullanırken kafeste kum, kalamar kemiği, gaga taşı yoktu.
ventolini kullandım, 5 gün boyunca. bir tam dolu suluğa 5-6 damla.

hiprodoxi 5 gün kullanıldı, tam dolu suluğa 5-6 damla. işe yaramayınca azeltine geçildi. çay kaşığının dörtte biri kadar tam dolu suluğa 4 gün. aslında beş gün olacaktı ama kuş fenalaşınca ventoline geçtim ve normalde 10 gün kullanacaktım ama hiçbir etkisi olmayınca beşinci günde bıraktım

Anladım. Bu şekilde ağır crd hastası bir kuşta Türker Öden'in karma ilaç tedavisini uygulamıştık ve düzelmişti kuş. Tabi bu kürden önce yine benzer şekilde bir çok ilaç kullanılmış ve faydası olmamış bir kuştu. Size son çare olarak bu kürü tavsiye ediyorum. Ama kesin iyileşir diye birşey diyemem. Deneyip denemek size kalmış.

Uyguladığımız kür şu şekildeydi;
Tam dolu suluğa; bir pirinç tanesi kadar monodoks, bir pirinç tanesi kadar macrol, bir pirinç tanesi kadar flagyl, bir pirinç tanesi kadar fungostatin ve 3-4 damla polivit vitamin şurubu. İlaçlı su günde 2 defa tazeleniyor. Ve bu tedavi 10 gün boyunca uygulanıyor. Ne eksik ne fazla.

Eğer bu kürü uygularsanız flagyl yerine biteral kullanın. Daha önce flagyl kullanmışsınız çünkü. Etken maddeleri farklıdır ama aynı amaç için kullanılır. Birde bu küre başlamadan önce kuşa 2 gün multivitamin ve 2 günde probiyotik takviyesi yapın. Aynı şekilde ilaç kullanımı bittikten sonrada vitamin ve probiyotik takviyesi yapın.

Normalde bu kürü güvercinlerde kullanıyorlar ve orjinal tarifi aşağıdaki görseldeki gibidir;
SxUc2M.jpg

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yanlış anlaşılmasın söyleyeceklerim ama sayılı günler gibi görünüyor. İlerlemiş bir rahatsızlığa kimi zaman ilaçlar yeterli gelmiyor. Göğüs kemiğini kontrol edebilir misiniz? Japon klasik evlerinin çatıları gibi ters bir V gibi uçlardan incelmiş bir görüntü oluşturur ve ellediğinizde anlarsınız.
Bana kalırsa ilerlemiş bir kuruma vakası (halk diliyle bilinen) kuşunuz

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
Yanlış anlaşılmasın söyleyeceklerim ama sayılı günler gibi görünüyor. İlerlemiş bir rahatsızlığa kimi zaman ilaçlar yeterli gelmiyor. Göğüs kemiğini kontrol edebilir misiniz? Japon klasik evlerinin çatıları gibi ters bir V gibi uçlardan incelmiş bir görüntü oluşturur ve ellediğinizde anlarsınız.
Bana kalırsa ilerlemiş bir kuruma vakası (halk diliyle bilinen) kuşunuz

göğüs kemiğine dokunduğumda kemiğini hissediyorum ama dediğiniz gibi bir hissiyat yok.
siz neden kuruma vakası olduğunu düşündünüz? ve eğer öyleyse nasıl müdahale edebilirim

Son düzenleme:
Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
Anladım. Bu şekilde ağır crd hastası bir kuşta Türker Öden'in karma ilaç tedavisini uygulamıştık ve düzelmişti kuş. Tabi bu kürden önce yine benzer şekilde bir çok ilaç kullanılmış ve faydası olmamış bir kuştu. Size son çare olarak bu kürü tavsiye ediyorum. Ama kesin iyileşir diye birşey diyemem. Deneyip denemek size kalmış.

Uyguladığımız kür şu şekildeydi;
Tam dolu suluğa; bir pirinç tanesi kadar monodoks, bir pirinç tanesi kadar macrol, bir pirinç tanesi kadar flagyl, bir pirinç tanesi kadar fungostatin ve 3-4 damla polivit vitamin şurubu. İlaçlı su günde 2 defa tazeleniyor. Ve bu tedavi 10 gün boyunca uygulanıyor. Ne eksik ne fazla.

Eğer bu kürü uygularsanız flagyl yerine biteral kullanın. Daha önce flagyl kullanmışsınız çünkü. Etken maddeleri farklıdır ama aynı amaç için kullanılır. Birde bu küre başlamadan önce kuşa 2 gün multivitamin ve 2 günde probiyotik takviyesi yapın. Aynı şekilde ilaç kullanımı bittikten sonrada vitamin ve probiyotik takviyesi yapın.

Normalde bu kürü güvercinlerde kullanıyorlar ve orjinal tarifi aşağıdaki görseldeki gibidir;
SxUc2M.jpg

şu anda zaten ilaçlardan sonra vermem gereken probiyotik ve vitaminleri vermekteyim. belki bittiğinde veririm.
umarım doğanay bey’in dediği gibi sayılı günlere girmemişizdir...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlaç kullanımı bitti ise probiyotik ve elektrolit desteği sununuz.

Oyla 0