kronik solunum yolu rahatsızlığı

znbjork

Forum Sakini
arkadaşlar merhaba.
uzun süredir muhabbet kuşumun hastalığıyla uğraşıyorum. bu süreçte çok fazla ilaç kullandık. veterinerlerin önerdiği ilaçların hiçbir
etkisi olmadığı gibi, öneriyle kullandığım ilaçların da etkisi olmadı.
bir buçuk ay önce trikomonas hastalığı olduğunu düşünüp iki defa flagyl kullandım. daha sonra veterinere götürdüm ve veteriner
alerjisi olduğunu söyleyerek farklı ilaçlar verdi. verdiği ilaçların etkisi olmadı.
artık hırıltılarını duymaya başladığımda solunum yoluyla alakalı bir rahatsızlığı olduğunu anladım ve hiprodoxi kullandım. 3 güne kadar
etkiliydi ama 4. günde belirtiler yeniden tekrar etmeye, şiddetlenmeye başladı ve beşinci günde bıraktım.
kuşu dinlendirdikten bir süre sonra azeltin+ventolin tedavisini denedim. onların en ufak bir etkisi olmadı ve sonuç olarak pes ettim.
muhabbet kuşum günden güne kötüleşiyor. ne yapacağımı bilmiyorum. veterinerler hiçbir işe yaramıyor.
bana en azından muhabbet kuşumu rahatlatabilmek için önerebileceğiniz bir şeyler var mı?
aşağıya şu anki halinin videosunu bırakacağım birazdan.

Çözüm
Çok geçmiş olsun. Sağlığına kavuşması mutlu etti. Eğer zaman bulabilirseniz ürünlerin tanıtımlarını ve ne oranda kullandığınızı yazarsanız sevinirim.
Çok teşekkür ederim. Ece Ecza Deposuna gittiğimde bana Lavotil, Nilax, ismini hatırlayamadığım bir serumlu su ve Mikostatin verildi. Nilax sanırım parazitler içindi (toz halinde) 2 defa falan kullandım, ölçüsünü maalesef ki hatırlayamıyorum, pirinç tanesi kadar olması lazım.
Serumlu suyun da ölçüsünü tam hatırlayamıyorum (5-6 damla sanırım) ama rahatlatmak için kullandım. Bunları asıl ilaçları vermeden önce kullandım.
Asıl ilacımız Lavotil, solunum yolu için kullandığım ilaç bu. Eski sayfalardaki videolar aktif değil fakat Koko'nun çok...

Didem ergenc

iyikus.com Üyesi
ben macrol vermedim. benim de muhabbet kuşum son zamanlarda uyukluyor, keyifsiz. önceden hareketliydi, bu aralar durgun.
uyurken ve uyumadığı zamanlarda da kuyruğunu sallıyor.

kurtköydeki vetkonsept veterinere götürdüm. muayene ücreti 75, röntgen 175.
Benimkininde kuyrugu atiyor ayni sekilde..solunum yolu ile ilgili bir sikinti..ben de ilk firsatta goturucem veterinere..sizin ki ile benzerlikleri cok fazla.kullandiginiz ilaclarla ilgili gelismeleri bilgi verebilirseniz super olur..tekrar cok gecmis olsun en kisa zamanda iylessin cankuslarimiz

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
Benimkininde kuyrugu atiyor ayni sekilde..solunum yolu ile ilgili bir sikinti..ben de ilk firsatta goturucem veterinere..sizin ki ile benzerlikleri cok fazla.kullandiginiz ilaclarla ilgili gelismeleri bilgi verebilirseniz super olur..tekrar cok gecmis olsun en kisa zamanda iylessin cankuslarimiz
mutlaka gelişmeleri yazacağım, teşekkür ederim ^^ umarım sizin kuşunuz da en kısa zamanda iyileşir :)

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
arkadaşlar merhaba.
ilacı iki gündür vitaminle birlikte kullanıyorum.
muhabbet kuşumun hırıltıları hafifledi, iki gündür sabahları daha keyifli görünüyor. ilacın böyle hızlı tesir etmesi garip geldi.
bugün gündüz fena değildi ama akşama doğru halsizleşti ve öyle halsizleşti ki, göğsümün üzerinde dururken düz duramıyordu. poposu yukarı doğru kalkıyor, düşecek gibi oluyordu. ayrıca kafes dibinde kustuğu yemleri buldum
bir süre dışkılayamadı, poposu hep açılıp durdu ama hiç dışkı gelmedi. beyaz bi görüntü vardı.
bir de gündüz burnunun üstüne minik kırmızı bir leke fark ettim. kontrol ettiğimde vücudunun herhangi bölgesinde kan yoktu. az önce baktığımda sol burun deliğinin içinde minik bir parlaklık görüyorum, sanki burnunun içinde kan var.
durumu böyle olunca önce temiz su, ardından vitaminli su içirdim. salatalık verdim.
biraz toparladı ama niçin böyle olduğunu anlayamadım, ölecek sandım.

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
ilacın dozajını yüksek ayarladı veteriner. az miktarda suya üç damla şırınga içindeki ilaçtan üç damla da vitamin katıyordum
veterineri arayıp durumu anlattım, bana durumun ilaçla alakalı olmadığını antihistaminik ilaçların yüksek dozajlarda bile böyle bir etkisi olmayacağını, ilaçlara 2 damla olarak devam etmemi söyledi
ama durduk yerde hayvanın böyle olacağını düşünmüyorum
artık ne yapacağımı, kime güveneceğimi bilmiyorum

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
6516

öleceğini sanıyordum böyleyken ama ölmedi. bu hayvan çok şey çekti gerçekten...

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
yani ben artık ne yapacağım, kime güveneceğim gerçekten bilmiyorum. hayvanın başında ağlamaktan göz pınarlarım kurudu. bu hayvan bunları yaşamayı hak etmiyor.
her şeyi denedim diyorum kendi kendime, belki de her şeyi denememeliydim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
antihistaminik ilaçlar alerji bağlantılı olduğundan muhtemel uyuşukluğu ilaç kullanım sonrası artmış olabilir. Etkilerinden biri o. Kanlanma durumunu da iyi analiz etmek gerekiyor. İlaçtan dolayı mı yoksa bir yere mi taktı yahut başka durumlar mı?
İlaçtan değil belki ama ishalinden dolayı bitkin olmalı. Ona önlem olarak neler denemiştiniz?
Ayrıca B1 dışkısını inceleyiniz;
Kuş Dışkılarına göre Hastalık Teşhisi

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
antihistaminik ilaçlar alerji bağlantılı olduğundan muhtemel uyuşukluğu ilaç kullanım sonrası artmış olabilir. Etkilerinden biri o. Kanlanma durumunu da iyi analiz etmek gerekiyor. İlaçtan dolayı mı yoksa bir yere mi taktı yahut başka durumlar mı?
İlaçtan değil belki ama ishalinden dolayı bitkin olmalı. Ona önlem olarak neler denemiştiniz?
Ayrıca B1 dışkısını inceleyiniz;
Kuş Dışkılarına göre Hastalık Teşhisi

kanlanmayı veterinere sorduğumda ilaçla alakası olmadığını söyledi. bunun dışında niçin kanadığını bilmiyorum.

b1 dışkısını inceledim. bundan önce trikomonas için iki defa (iki gün değil) flagyl kullandım. hiçbir etkisi olmadı şu anki belirtilerine. flagyl’in etki etmeme gibi bir olasılığı var mı?

bugüne kadar dışkıları normaldi. ventolin sonrası dışkılar bozulmuştu, üç gün probiyotik verdim ve toparladı. bugün dışkılayamadı hayvan, sürekli poposu dışkılayacakmış gibi açılıyordu ama dışkılayamıyordu. halsizleşince de dediğim gibi salatalık, önce temiz ardından vitaminli su verdim. şu an toparladı gibi. ama dışkısı ishal hâlâ...

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Anlattığınıza göre ilaç iyi gelmiş, ama yan etkileride olmuş anladığım kadarıyla. Halsizlik ve kabızlık gibi. Verdiğiniz salatalık kabızlığına iyi gelmiş belliki ve toparlamış. Burunda kan olmasının bir çok sebebi olabilir ama bu konuda yanlış bir yorum yapmak istemem. Zaten çok az bir kan var. Eğer devam etmezse büyük bir sorun yoktur. Ama kanama devam ederse başka şeyler düşünmek gerekir.

Bence veterinerin verdiği ilacın dozajını yarı yarıya düşürün ve o şekilde devam edin. Gerekirse bir kaç gün fazla devam edersiniz ilaca. İlaçla birlikte vitaminde kullanıyorsunuz sanırım. Aslında vitamin yerine probiyotikte kullanılabilir. Bu sayede dışkılamakta zorlanmaz...

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
Anlattığınıza göre ilaç iyi gelmiş, ama yan etkileride olmuş anladığım kadarıyla. Halsizlik ve kabızlık gibi. Verdiğiniz salatalık kabızlığına iyi gelmiş belliki ve toparlamış. Burunda kan olmasının bir çok sebebi olabilir ama bu konuda yanlış bir yorum yapmak istemem. Zaten çok az bir kan var. Eğer devam etmezse büyük bir sorun yoktur. Ama kanama devam ederse başka şeyler düşünmek gerekir.

Bence veterinerin verdiği ilacın dozajını yarı yarıya düşürün ve o şekilde devam edin. Gerekirse bir kaç gün fazla devam edersiniz ilaca. İlaçla birlikte vitaminde kullanıyorsunuz sanırım. Aslında vitamin yerine probiyotikte kullanılabilir. Bu sayede dışkılamakta zorlanmaz...

bugün herhangi bir kanama yok.

ilacın başta halsizliğe sebep olduğunu anlayamadım, kuş ayakta durmakta zorluk çekince ölüyor sandım :( dün vitaminli suyu kafeste bıraktım, sabah da dozajı azaltıp koydum. probiyotikle verebilir miyim, bunu veterinere soracağım.

Oyla 0

Didem ergenc

iyikus.com Üyesi
bugün herhangi bir kanama yok.

ilacın başta halsizliğe sebep olduğunu anlayamadım, kuş ayakta durmakta zorluk çekince ölüyor sandım :( dün vitaminli suyu kafeste bıraktım, sabah da dozajı azaltıp koydum. probiyotikle verebilir miyim, bunu veterinere soracağım.
Merhaba bayagi ugrastiniz ama degecek iyilesecek insallah..kanama kafes icinde biryere carpmaktan bile olabilir..devam da etmedigine gore sorun degil..kolay gelsin size

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
merhaba. on gün boyunca veterinerin verdiği ilacı kullandım. başta etki ettiğini düşünsem de zaman içinde eski haline döndü muhabbet kuşum. veteriner de ilacı keselim dedi, zaten telefonda konuşurken beni geçiştirir gibiydi. şu an için ne yapacağımı bilmiyorum, böyle devam edeceğiz yola galiba..,

Oyla 0

ZehraE

Yeni Üye
Geçmişler olsun. Tez zamanda hayırlı şifaya kavuşur inşallah. Benim yeterli bilgi birikimim yok böyle konularda ama belki tecrübeli arkadaşların önerebileceği rahatlatıcı bitkisel öneriler olabilir mi acaba? Epeyce ilaç kullanmış ya zaten o yüzden aklıma geldi. :unsure: İnşallah faydalı öneriler gelir.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sağlık olsun. İlaç kullanımını kesip kuşunuz için doğal ürünler kullanınız. Yararlı bakterileri toplasın bir süre.

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
probiyotik ve vitamin veriyorum şu an. acaba önerebileceğiniz doğal ürünler var mı? bir de veteriner yumurta ve fıstığın kuşlar için alerjen olduğunu söylemişti. o yüzden yumurta maması konusunda biraz tereddütteyim

Oyla 0

Recai

Forum Sakini
probiyotik ve vitamin veriyorum şu an. acaba önerebileceğiniz doğal ürünler var mı? bir de veteriner yumurta ve fıstığın kuşlar için alerjen olduğunu söylemişti. o yüzden yumurta maması konusunda biraz tereddütteyim
Yumurta mamasının hiçbir zararı yoktur. Veteriner birşeyden anlamıyor demekki

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhabalar...
Öncelikle geçmiş olsun. Bu konu benim için de çok hassas. Çünkü 2 haftadır bende kuşumda solunum yolları rahatsızlığından şüpheleniyorum. Elimden geldiğincede araştırıp öğrenmeye çalışıyorum bu konuları. Size tavsiyem kekik çayı. İçine bir kaç damla limon sıkıp veriyorum. Oldukça rahatlıyor.. Benimde antibiyotik kullanmış ve fayda görememiş bir kuşum var çünkü. Kekik çayı hem doğal hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Rabbim acil şifalar versin inşallah.

Oyla 0