Kullandığımız Yem ve Takviye Ürünleri Paylaşalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GüzelKuş

Veteran
Hocam şimdi diyorsun ki 1 paket yem kullanıp “Bu kötüdür” demek hoş değildir. Abi şimdi yemin karışımına baksan yemin iyi ya da kötü olduğu hakkında yorum yapamaz mısın? Mesela Versela’da %70 sarı darı var diyorsunuz. Şimdi buradan bile bu yemin kötü olduğu anlaşılıyor yani. Bence illaki denemek lazım değil. Ben bakarım, benim kuşum mutlu. O yem benim için iyidir. Bakarım kuş iştahsız yiyor o yem benim için kötüdür. Karışım oranlarına bakarım sarı darı çok fazla, bu yüzden derim ki bu yemin karışımı yeterli değil kuşa iyi gelmez. O yüzden o yeme kötü derim. Benim anlayışım böyle.
Versele lagadaki sarı darı bizim ülkemizdekinden biraz farklı. Besin değerleri benzer. Ak darıyla, sarı darı arasında nasıl bir fark bulacaksın besin değeri olarak bir bak bakalım. :) yem kötü diyemezsin Evet. 1 paketle. öğreneceksin dur bakalım ben sana ne anlatsam boş :) kuş iştahsız yiyorsa evet “senin için” o yem kötü bende sana bunu diyorum zaten “senin için” Sen başka bir yetiştiricinin aklı mısın? Yada kuşlarını kopyalayıp ona mı verdin? :) benim erkeklerimden biri ak darı arar yemin içerisinde diğerleri aramaz mesela. Bütün kafeslere ak darı mı basayım ona karışımına azcık ak darı daha mı ekleyeyim? Hangisi mantıklı? Sarı darıyı o kadar beğenmiyorsan garden mix felanda almayacaksın o zaman. Boş yapıyorsun güzel kardeşim. Çok değil bir kaç yıla ne demek istediğimi anlayacağından eminim :)
Ya şimdi benim kafam karıştı nature plan kullanıyorum tüm veterinerlerde de bu var veteriner de varsa iyi diye düşünüyordum taa ki yorumları okuyana kadar zaten benim ilk baktığım kuşum ilk deneyimim o kadar kafam karıştı ki hangi güzel yemi kullanmalıyım?
Kuşunuz tüketiyorsa güzeldir kafanız karışmasın. Öneri mahiyetinde yemler işte.

aleynagunesxx

iyikus.com Üyesi
Versele lagadaki sarı darı bizim ülkemizdekinden biraz farklı. Besin değerleri benzer. Ak darıyla, sarı darı arasında nasıl bir fark bulacaksın besin değeri olarak bir bak bakalım. :) yem kötü diyemezsin Evet. 1 paketle. öğreneceksin dur bakalım ben sana ne anlatsam boş :) kuş iştahsız yiyorsa evet “senin için” o yem kötü bende sana bunu diyorum zaten “senin için” Sen başka bir yetiştiricinin aklı mısın? Yada kuşlarını kopyalayıp ona mı verdin? :) benim erkeklerimden biri ak darı arar yemin içerisinde diğerleri aramaz mesela. Bütün kafeslere ak darı mı basayım ona karışımına azcık ak darı daha mı ekleyeyim? Hangisi mantıklı? Sarı darıyı o kadar beğenmiyorsan garden mix felanda almayacaksın o zaman. Boş yapıyorsun güzel kardeşim. Çok değil bir kaç yıla ne demek istediğimi anlayacağından eminim :)
Ama nature plana Kötü dendi mantar koksizdyoz filan yapıyormuş ondan sormuştum

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Abi sen şimdi bana niye kızdın anlamadım. Herkes görüşlerini paylaşıyor ve ben de görüşümü paylaştım. Senin görüşünü eleştirmedim veyahut da “Seninki yanlış, öyle olur mu lan.” gibi bir şey de demedim. Sen niye hemen savunmaya geçtin anlamadım. Sen aspurlu yemlerle kuşlarını besliyorsundur ben Garden Mix’le besliyorumdur o kadar. Niye hemen savunmaya geçiyorsun anlamıyorum.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yoruldum valla okurken. Bu konuyu devam ettirmeyiniz artık. Sitemizde karışımlarla alakalı tonlarca konu var. Marka deneyimleri bölümünü de biliyorsunuz. İncelemenizi tavsiye ederim.
Sarı darı kuşların ikincil yöneldiği bir tohumdur. Neden diye sorarsanız ak darıya ve diğer tohumlara göre daha sert kabukludur. Ak darı sarı darıya göre daha tatlı ve protein oranı bir miktar daha yüksektir. Kuşlar sert kabuklu tohumları mecbur kalmadıkça öncelikle tercih etmezler ama yemezler demiyorum. Bu nedenle "sarı darılı paketler kötü" genellemesi yapmak yerine karışımın yetersiz olduğunu belirtmek daha doğru olacaktır. Yemlerin paket ömrü markaya göre 1-2 yıl arası değiştiğinden genelde bayat yem nadir rastlanır ama maalesef stokları eritemeyen firmalar türlü türlü oyunlar yapabiliyor. Bu nedenle Ağustos-Ekim arası yem stoğu yapmanızı öneriyorum. Bunu da alırken dikkat etmeniz gerekir tabi. SKT'sini kontrol ediniz.

Kaancım Versela laga = Garden mix = beaks = nature plan .....
Bu ürünlerin karması birbirine yakındır. Bu nedenle karışım olarak yetersiz olduklarından birbirinin aynısıdırlar. Bu nedenle dileyen istediği yeme yönelebilir. Farklı ek vasıfları yok bu yemlerin.

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Yoruldum valla okurken. Bu konuyu devam ettirmeyiniz artık. Sitemizde karışımlarla alakalı tonlarca konu var. Marka deneyimleri bölümünü de biliyorsunuz. İncelemenizi tavsiye ederim.
Sarı darı kuşların ikincil yöneldiği bir tohumdur. Neden diye sorarsanız ak darıya ve diğer tohumlara göre daha sert kabukludur. Ak darı sarı darıya göre daha tatlı ve protein oranı bir miktar daha yüksektir. Kuşlar sert kabuklu tohumları mecbur kalmadıkça öncelikle tercih etmezler ama yemezler demiyorum. Bu nedenle "sarı darılı paketler kötü" genellemesi yapmak yerine karışımın yetersiz olduğunu belirtmek daha doğru olacaktır. Yemlerin paket ömrü markaya göre 1-2 yıl arası değiştiğinden genelde bayat yem nadir rastlanır ama maalesef stokları eritemeyen firmalar türlü türlü oyunlar yapabiliyor. Bu nedenle Ağustos-Ekim arası yem stoğu yapmanızı öneriyorum. Bunu da alırken dikkat etmeniz gerekir tabi. SKT'sini kontrol ediniz.

Kaancım Versela laga = Garden mix = beaks = nature plan .....
Bu ürünlerin karması birbirine yakındır. Bu nedenle karışım olarak yetersiz olduklarından birbirinin aynısıdırlar. Bu nedenle dileyen istediği yeme yönelebilir.
Hah bu kadar. Ben de sadece görüşümü paylaştım bence böyle olmalı dedim. Ama Faruk abi hemen insanı aşağılamaya başlıyor. Geçen günkü Virkon S konusunda olduğu gibi. Herkesin görüşü kendine. Ben herkesin görüşüne saygı gösteriyorum, evet öyle olabilir diyorum ama Faruk abi saygı göstermiyor. Hemen boş yapma demeye başlıyor. Olmaz ama böyle.

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Şimdi ben tarafsız olarak Garden Mix hakkında şunları söyleyebilirim: İlk olarak @Doğanay Y. abinin tavsiyesiyle aspur ağırlıklı bir yem olan Witte Molen’i aldım. Benimki Witte Molen’i güzel yiyordu -benimki ne bulursa yiyor zaten-. Witte Molen’im bitince @Ümit T. abinin tavsiyesiyle Garden Mix’i denedim. Benimkine ekstra bir enerji geldi, hayvanın tüyleri parladı, bütün gün konuşmaya başladı susmak bilmedi. Bana göre Garden Mix muhteşem bir yem. Tabi ki üretim yapan arkadaşların görüşleri farklı olabilir. Benim gibi evde tek kuş besleyen birinin amacı kuşunun mutlu olmasıdır. Benim hayvancağız ne kadar fazla konuşuyor, ötüyor ben o kadar mutlu oluyorum. Ama üretimcilerin bakış açısı farklıdır. Kuluçka, yavru bakımı vs. gibi farklı açılardan bakmaları lazım. O zaman belki aspur ağırlıklı bir yem daha iyi olabilir. Benim naçizane düşüncem tek kuş besleyenlerin Garden Mix, üretim yapanların aspur ağırlıklı bir yem kullanması gerektiği yönündedir. Siz büyük üstadların mesajlarını da okudum ve hepinize saygı gösteriyorum. Ama ben bu konuda oyumu Ümit abiden kullanıyorum. Doğanay abinin görüşüne katılmıyorum. “Versela Laga ≠ Garden Mix“ Versela ve Garden Mix’in karşılaştırılmasını uygun bulmuyorum. Herkese iyi günler.
Dikkat ederseniz üreticiler için aspur ağırlıklı yemler uygun olabilir dedim. Ben sizin fikirlerinizi reddetmiyorum, olabilir diyorum. Siz benim söylediklerimi hemen aşağılamaya başlıyorsunuz.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
@Farukk Kaan kardeşimle iletişime geç.
Bu konuyu da burada kapatmış olalım

Kaan sende flood yorum yapma rica edeceğim. Peş peşe yorum atılması site kurallarına göre yasak.

GüzelKuş

Veteran
Hah bu kadar. Ben de sadece görüşümü paylaştım bence böyle olmalı dedim. Ama Faruk abi hemen insanı aşağılamaya başlıyor. Geçen günkü Virkon S konusunda olduğu gibi. Herkesin görüşü kendine. Ben herkesin görüşüne saygı gösteriyorum, evet öyle olabilir diyorum ama Faruk abi saygı göstermiyor. Hemen boş yapma demeye başlıyor. Olmaz ama böyle.
Güzel kardeşim Doğanayın söylediğini sana bir kaç mesajdır anlatıyorum. Algılarını bana kapatıp, bildiğini savunmaya çalışan biri varsa o sensin.. Yukarıda Doğanay’ın söylediklerini sana söylüyorum baştan beri mesajlarımı oku bakalım ne anlatmışım. Aşağılama felanda değil haşa. Herkesi sayarım, severim. bir oku daha fazla yorum yapmama gerek yok. Sağlıkla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...