Kursak şişmesi/sertleşmesi

znbjork

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. Geçen gün muhabbet kuşumun kursağının anormal bir şekilde şişmiş olduğunu fark ettim. Sürekli fotoğrafını çektiğim için tarihlerine göre kontrol ettim fotoğrafları ve son bir hafta içinde geliştiğini gördüm bu durumun.

1642245037846.png

Muhabbet kuşumun veterineri şu an şehir dışında olduğu için farklı bir veteriner önerdi, oraya gidip röntgen çektik. Kursak sertleşmesi olduğuna karar verdiler ve antibiyotik karışımı verdiler. Bununla birlikte kursağında sertleşme olan yere masaj yapmamı söylediler. Asıl veterinerim de antibiyotik karışımıyla beraber mikostatin kullanmamı söyledi.

Acaba benzer bir durumu yaşamış olan, önerisi olan birileri var mı? Muhabbet kuşum 5,5 buçuk yaşında ve daha önce de solunum rahatsızlığı vardı. Çeşit çeşit ilaç kullanıp lavotil ile atlatabilmiştik (ara sıra nüksetse de). Her ne kadar nispeten erkenden fark etmiş olsam da ilaçların etki etmeme olasılığından korkuyorum.

znbjork

Forum Sakini
Sabah Koko daha iyi görünüyordu, şişlik biraz inmiş gibiydi. Veterinere götürdüm ve sorunlardan bahsettim, ilaçları kullanmaya devam etmemi söyledi. Fakat güvenimi kıracak bir harekette bulundu. Solunum probleminden bahsetmeme rağmen, muayeneden sonra kliniğin içinde taksi beklerken çok yakınımda sigara yaktı ve içeride içti sigarayı. Koko da yanımdaydı. Yani olabilir mi böyle bir şey, inanamadım. Şok oldum, bir şey diyemedim. Güvenip devam mı edeyim tedaviye, farklı bir yol mu izleyeyim, hiçbir fikrim yok. Bugün de okul sebebiyle evde değildim, Koko'yu kontrol edeceğim birazdan eve varınca.

znbjork

Forum Sakini
Daha önceden solunum hastalığı vardı Koko'nun o zaman doksisiklin içeren bir ilaç kullandık, Hiprodoxi gibi bir şeydi. Hiçbir etkisi olmamıştı, Koko'yu iyileştiren ilaç Lavotil olmuştu. Bu durumda ne kullanmam gerekir emin değilim ama söylediklerinizi de aklımda bulundurarak asıl veterinerimizle görüşeceğim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sigara konusunda bende çok hassasım. Hoş hareket olmamış ama iyi bir veteriner gibi yine de. Hipradoxi uzun süredir ülkemize gelmeyen bir ürün. Sahte varyeteleri dolanıyor. Muhtemelen onlardan birini kullandınız.

znbjork

Forum Sakini
Arkadaşlar merhaba. Bugün veterinerimle konuştum, bilmiyorum sanırım bir karışıklık olmuş, bana 'Delamox' isimli ilacı önerdiğini söyledi. Fakat öyle dememişti konuştuğumuzda. Gerçekten kime güveneceğimi şaşırdım artık. Kullandığım ilaçlar Koko'yu yormak dışında bir şeye yaramıyor bence şu an. Sürekli uykulu ve yorgun. Siz Delamox'u biliyor musunuz acaba? Geçiş yapayım mı o ilaca?

znbjork

Forum Sakini
Ya herkes kafayı yemiş. Gerçekten çok çaresiz hissediyorum. Önerdim dediği ilacı hiç önermedi bana. Diğer veterinerin verdiği antibiyotik karışımının içeriğini söyledim Mikostatin ile kullan demişti. Ben de günlerdir bunu yapıyorum. Şimdi kalkıp birden ilaçları kesip farklı bir ilaç mı vereyim? Denek mi bu hayvan, yazık değil mi? Arkadaşlar ne yapacağımı bilmiyorum

znbjork

Forum Sakini
Bu ürünü kullanmadim ben. Ancak süreçle bağlantısına anlam veremedim. Arkadaşlar ne diyecek bekletelim. @neanderthalensis , @Malkoçoğlu
Bu söylediklerimi veterinerime de söyledim. Cuma günü İstanbul'a geleceğini o zamana kadar ilaç kullanmamamı sadece vitamin kullanmamı söyledi. Ama şimdi ben bir antibiyotiğe başladım, tedaviyi tamamlamadan kesersem daha kötü olmaz mı bu hayvan?

znbjork

Forum Sakini
Cuma akşamı başladım, bu akşamla birlikte 4 gün oluyor, evet. Sizce yorgunluğunun sebeplerinden birisi de antibiyotik karışımı içerisindeki ağrı kesici olabilir mi acaba?

znbjork

Forum Sakini
1642508289998.png

Bakın dışkısı bu halde. Peçete üstünde çekemedim ama normal olmadığı belli oluyor. Dışkılamakta zaten çok zorlanıyor, dışkıladığında da böyle şeyler çıkarıyor

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Cuma akşamı başladım, bu akşamla birlikte 4 gün oluyor, evet. Sizce yorgunluğunun sebeplerinden birisi de antibiyotik karışımı içerisindeki ağrı kesici olabilir mi acaba?
İlaçların yormasi beklendik bir durum ? ancak durumu kötü anlamda agirlasiyorsa ilacın kullanimini kesmek gerekebilir. Şuan kullandığınız ilaçlarin tedavi etmesi gerekirdi. Gerçi tam kırılma gününde. 6,7. Günden sonra daha sağlıklı yorumlar yapilabilir. Yine de arkadaslar da bir değerlendirsin durumu. Belki farklı açıdan degerlendirirler.

Bu dışkıyi mi gosterdiniz veterinere? Bundan dolayi o ilaci söylemiş olabilir

znbjork

Forum Sakini
İlaçların yormasi beklendik bir durum ? ancak durumu kötü anlamda agirlasiyorsa ilacın kullanimini kesmek gerekebilir. Şuan kullandığınız ilaçlarin tedavi etmesi gerekirdi. Gerçi tam kırılma gününde. 6,7. Günden sonra daha sağlıklı yorumlar yapilabilir. Yine de arkadaslar da bir değerlendirsin durumu. Belki farklı açıdan degerlendirirler.

Bu dışkıyi mi gosterdiniz veterinere? Bundan dolayi o ilaci söylemiş olabilir
Hayır göstermedim fakat dışkılamakta zorlandığını ve dışkısının formunun bozulduğunu, solunum rahatsızlığı çektiğini anlattım. Daha sonra bu ilaçtan bahsetti. Durumu ağır değil sanırım çünkü genel olarak çok yorgun ve uykulu gözükse de ara sıra uçmak için çıkıyor. Fakat asıl korktuğum şey bütün veterinerlerin beni soru işareti içinde bırakması. Foruma yazınca sizler de bir şeyleri onayladığında ancak rahatlamış hissedebiliyorum çünkü hiçbir şekilde güven vermiyorlar bana. Umarım bu ilaçları boşuna kullanmıyorumdur. Arkadaşların da yorumlarını bekliyorum. Herkese çok teşekkür ederim

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Hayır göstermedim fakat dışkılamakta zorlandığını ve dışkısının formunun bozulduğunu, solunum rahatsızlığı çektiğini anlattım. Daha sonra bu ilaçtan bahsetti. Durumu ağır değil sanırım çünkü genel olarak çok yorgun ve uykulu gözükse de ara sıra uçmak için çıkıyor. Fakat asıl korktuğum şey bütün veterinerlerin beni soru işareti içinde bırakması. Foruma yazınca sizler de bir şeyleri onayladığında ancak rahatlamış hissedebiliyorum çünkü hiçbir şekilde güven vermiyorlar bana. Umarım bu ilaçları boşuna kullanmıyorumdur. Arkadaşların da yorumlarını bekliyorum. Herkese çok teşekkür ederim

kullandığıniz ilk ilaç (enrofloksasin) doğru , ancak kullanmadan işe yarayıp yaramayacağını bilemezsiniz, bunun için laboratuvarda dışkı analizi yapilması gerekir

enrofloksasin işe yaramadıysa delamox (amoksisilin) kullanılabilir, hatta onun yerine amoksisilin + colistin içeren veteriner ürünleri de kullanılabilir. evde varsa augmentin de işinizi görür

dışkı hiç iyi görünmüyor enfeksiyon sindirim sistemine de yayılmış

znbjork

Forum Sakini
kullandığıniz ilk ilaç (enrofloksasin) doğru , ancak kullanmadan işe yarayıp yaramayacağını bilemezsiniz, bunun için laboratuvarda dışkı analizi yapilması gerekir

enrofloksasin işe yaramadıysa delamox (amoksisilin) kullanılabilir, hatta onun yerine amoksisilin + colistin içeren veteriner ürünleri de kullanılabilir. evde varsa augmentin de işinizi görür

dışkı hiç iyi görünmüyor enfeksiyon sindirim sistemine de yayılmış
Nasıl bir yol izleyeyim sizce? Ne yapacağımı bilmiyorum. İstanbulveti aradım floryadaki ama ben Kurtköy'de yaşıyorum ve arabam da yok. Toplu taşımayla oraya nasıl gidebilirim bu havada bu şartlarda ve kuş bu haldeyken? Veterineri dinleyip cuma gününe kadar bekleteyim mi vitamin vererek yoksa farklı bir yere mi götürmeye çalışayım

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Nasıl bir yol izleyeyim sizce? Ne yapacağımı bilmiyorum. İstanbulveti aradım floryadaki ama ben Kurtköy'de yaşıyorum ve arabam da yok. Toplu taşımayla oraya nasıl gidebilirim bu havada bu şartlarda ve kuş bu haldeyken? Veterineri dinleyip cuma gününe kadar bekleteyim mi vitamin vererek yoksa farklı bir yere mi götürmeye çalışayım

guncel video atabilirseniz iyi olur