Kursak şişmesi/sertleşmesi

znbjork

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. Geçen gün muhabbet kuşumun kursağının anormal bir şekilde şişmiş olduğunu fark ettim. Sürekli fotoğrafını çektiğim için tarihlerine göre kontrol ettim fotoğrafları ve son bir hafta içinde geliştiğini gördüm bu durumun.

1642245037846.png

Muhabbet kuşumun veterineri şu an şehir dışında olduğu için farklı bir veteriner önerdi, oraya gidip röntgen çektik. Kursak sertleşmesi olduğuna karar verdiler ve antibiyotik karışımı verdiler. Bununla birlikte kursağında sertleşme olan yere masaj yapmamı söylediler. Asıl veterinerim de antibiyotik karışımıyla beraber mikostatin kullanmamı söyledi.

Acaba benzer bir durumu yaşamış olan, önerisi olan birileri var mı? Muhabbet kuşum 5,5 buçuk yaşında ve daha önce de solunum rahatsızlığı vardı. Çeşit çeşit ilaç kullanıp lavotil ile atlatabilmiştik (ara sıra nüksetse de). Her ne kadar nispeten erkenden fark etmiş olsam da ilaçların etki etmeme olasılığından korkuyorum.

znbjork

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. İlaçları kullanmaya başladığımdan beri şişlik iniyor ve şişiyor. Geçen gün daha azdı mesela, bugün ise büyümüş. Her gün öğlene doğru öksürük krizi geçiriyor gibi oluyor bir süre. Sonra gün içinde pek öksürmüyor. Fakat şişi şu an çok büyüdü ve veterinerimiz takmıyor beni. İki defa mesaj atmama rağmen cevap vermedi. Az önce boğazına bir şey takılmış gibi hareketler yaptı böyle. Belli ki şiş rahatsız ediyor yutkunmasına etki ediyor. Sizce ne yapayım?

znbjork

Forum Sakini
Bu büyüyüp küçülme durumu yüzünden acaba yanlış bir teşhiste mi bulunduk diye düşünüyorum. Belki de guatrdır hastalığı...

Evdeki ge-orali sanırım çöpe atmış bizimkiler bulamadım şu an eczaneler de kapalı. Ben bahsettiğiniz bu himalaya tuzunu almaya gideceğim şimdi. Hiçbir veterinere ulaşamıyorum doğru düzgün, bir de tuzu denemeyi düşünüyorum. Belki de gerçekten guatrdır sorunu.

Son düzenleme:

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Konuyu takip edemedim tam hakim değilim ama belkide şişliğin farklı sebepleri vardır. Mesela bir kuşun kursağından ameliyatla tüy yumağı çıkarmışlardı forumda resimleri var. Ve ameliyatı istanbulda bir veteriner yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam bakırköyde bir yerdi. Belkide ameliyatlık bir durumu vardır. Konusunu bulursam atarım size...

znbjork

Forum Sakini
Haklısınız ama çok büyük fark var sabahki durumuyla şu anki durumunun. Belki dediğiniz gibi cerrahi bir operasyon gerekiyordur ama şu an onu yapabilecek bir veterinere götürme durumum yok ne yazık ki. Elimde bir tane röntgen fotoğrafı var sadece ve denediğimiz ilaçlar var, onlar üzerinden bir şeye varmaya çalışıyorum... İki tane veterinerden de fikir alıyorum ama işe yaramıyor yani :(

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Haklısınız ama çok büyük fark var sabahki durumuyla şu anki durumunun. Belki dediğiniz gibi cerrahi bir operasyon gerekiyordur ama şu an onu yapabilecek bir veterinere götürme durumum yok ne yazık ki. Elimde bir tane röntgen fotoğrafı var sadece ve denediğimiz ilaçlar var, onlar üzerinden bir şeye varmaya çalışıyorum... İki tane veterinerden de fikir alıyorum ama işe yaramıyor yani :(

Çok anlamam ama merak ettim röntgeni bi atarmısınız. Birde kullandığınız ilaçları yazın. Antepsin şurup kullandınızmı hiç?

znbjork

Forum Sakini
Şu ana kadar baytril+mikostatin ve delamox+mikostatin kullandım. Hiç antepsin kullanmadım.

1642956869528.png

Az önce veterineri aradım, yarın muayene için götüreceğim tekrardan.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Şu ana kadar baytril+mikostatin ve delamox+mikostatin kullandım. Hiç antepsin kullanmadım.

Ekli dosyayı görüntüle 22280

Az önce veterineri aradım, yarın muayene için götüreceğim tekrardan.

Hangi veterinere gidiceksiniz? Aslında internetten istanbulvetteki filiz hanıma röntgen resmini atarsanız yorumlayabilir. Bir çok kişiye yardımcı oldu bu şekilde. Birde antepsin şurubu tavsiye ederim hafif bir ilaç. Tedavi etmez ama kuşu rahatlatıcaktır..

znbjork

Forum Sakini
Hangi veterinere gidiceksiniz? Aslında internetten istanbulvetteki filiz hanıma röntgen resmini atarsanız yorumlayabilir. Bir çok kişiye yardımcı oldu bu şekilde. Birde antepsin şurubu tavsiye ederim hafif bir ilaç. Tedavi etmez ama kuşu rahatlatıcaktır..
Kurtköy'deki bir veteriner, kuşlar üzerine uzmanlıkları yok ama iyi hekimler şu ana kadar ilgili davrandılar. Yarın ikinci röntgeni çekip ilk röntgenle arasındaki farka bakacağız ve sanırım burada bahsedilen sekans lab'a dışkı örneği yollayacağım bakmaları için.
Filiz hanıma nasıl ulaşabilirim acaba?

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kurtköy'deki bir veteriner, kuşlar üzerine uzmanlıkları yok ama iyi hekimler şu ana kadar ilgili davrandılar. Yarın ikinci röntgeni çekip ilk röntgenle arasındaki farka bakacağız ve sanırım burada bahsedilen sekans lab'a dışkı örneği yollayacağım bakmaları için.
Filiz hanıma nasıl ulaşabilirim acaba?

Aynı röntgene bakıp bir hekim başka birşey söyler diğeri başka birşey söyler. Bu yüzden kuşlarda uzman olması çok önemli. Yoksa kuş röntgeninden her veteriner anlamaz.. İstanbulvet diye yazın google da çıkar. internet sitelerinde iletişim bilgileri var. Yarın arayıp durumunuzu anlatın. Röntgen resmini atsam bakabilirmisiniz diye sorarsınız geri çevirmez diye düşünüyorum..

İkinciside daha önce bahsettiğim ameliyatı ve kuşlarda benzeri ameliyatları yapan. Kısaca ameliyat konusunda tecrübeli olan veterinerde bahçelievler şirinvetmiş. Ama burası her ne kadar ameliyat konusunda iyi olsada kuş hastalıkları konusunda istanbulvet daha iyi...

Ücretler hemen hemen aynı ikisinde de.. Gitmeyi düşünürseniz tahminen bin lira civarı tutabilir aklınızda bulunsun...

Kursaktan ameliyat olan kuşun resmi ve bahsi geçen konu...
Screenshot_20210817_013529.jpg

znbjork

Forum Sakini
Aynı röntgene bakıp bir hekim başka birşey söyler diğeri başka birşey söyler. Bu yüzden kuşlarda uzman olması çok önemli. Yoksa kuş röntgeninden her veteriner anlamaz.. İstanbulvet diye yazın google da çıkar. internet sitelerinde iletişim bilgileri var. Yarın arayıp durumunuzu anlatın. Röntgen resmini atsam bakabilirmisiniz diye sorarsınız geri çevirmez diye düşünüyorum..

İkinciside daha önce bahsettiğim ameliyatı ve kuşlarda benzeri ameliyatları yapan. Kısaca ameliyat konusunda tecrübeli olan veterinerde bahçelievler şirinvetmiş. Ama burası her ne kadar ameliyat konusunda iyi olsada kuş hastalıkları konusunda istanbulvet daha iyi...

Ücretler hemen hemen aynı ikisinde de.. Gitmeyi düşünürseniz tahminen bin lira civarı tutabilir aklınızda bulunsun...

Kursaktan ameliyat olan kuşun resmi ve bahsi geçen konu...
Ekli dosyayı görüntüle 22281

Ya bizim durumumuzun böyle olduğunu düşünmüyorum çünkü öyle şeyler yemesine müsaade etmiyoruz.

Yarın arayacağım İstanbulvet'i bakalım kabul edecekler mi :(
Götürme şansım yok çünkü İstanbul'un bir ucunda oturuyorum ve özel aracım yok. Ekonomik anlamda da zor benim için. Şansımı deneyeceğim ama belki röntgeni için yorum yaparlar.
Teşekkür ederim

znbjork

Forum Sakini
Arkadaşlar bugün veterinerimle konuştum. Guatra hiç olasılık vermedi, ilacı en az üç gün daha kullanmamı söyledi. Elektrolit verdiğimi ve rahatladığını söyledim, olasılık vermedi yine de. Fakat ilaçla beraber elektrolit kullanabileceğimi söyledi. Şimdi ben üç gün daha bu ilaçları kullanacağım ama suyuna ek olarak ge-oral eklesem sıkıntı olur mu sizce?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Elektrolit üst üste en fazla 2 gün verilmeli. Fazla verilmesi de önerilmiyor. Ben olsam ilaç kullanımından sonra elektrolit 2 gün verirdim. Ancak veterinerin dediği gibi de kullanılabilir.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ya peki Ge-oral'de iyot var mı? İçeriğine baktım da iyot göremedim. Hangi elektroliti kullanıyorsunuz
Röhnfried 3 plus kombin elektrolit kullanıyorum ben. Ge-oral elektrolit olarak kullanılabilir ancak kısa süreli bir ürün olarak tercih edilmeli. Özellikle anlık ishallerde daha etkili. İyot içeriğini, içeriğinde ki diğer katkılardan sağlamaktadır.

znbjork

Forum Sakini
Anladım. Dün ge-oral kattım ilacına belki rahatlatıcı bir etkisi olur diye. Bakın şu an bunu yapıyor ve bu hareketi bir süredir her şeye yapıyor. Kafesten alsam parmağıma, omzuma koysam hırkama, böyle tırtıklıyormuş ya da yalıyormuş gibi. Sizce sebebi ne olabilir? ve hırıltıları başladı, öksürüyor tıksırıyor. Asıl veterinerimiz ilaçları üç gün daha kullanın dediği için dün röntgene götürmedim biraz daha bekleyelim gözlemleyelim diye. Bir de gereksiz radyasyon almasından da çekindim.

znbjork

Forum Sakini
Arkadaşlar Koko kusmaya başladı, videodaki gibi hareketler yapıyor, kustuğunda ağzından bir sıvı çıktı burnunun başının üstünde beyaz bi sıvı vardı ben de temizledim su ile. Nasıl müdahale edeyim lütfen yardım edin