Kursak şişmesi/sertleşmesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan znbjork
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

znbjork

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. Geçen gün muhabbet kuşumun kursağının anormal bir şekilde şişmiş olduğunu fark ettim. Sürekli fotoğrafını çektiğim için tarihlerine göre kontrol ettim fotoğrafları ve son bir hafta içinde geliştiğini gördüm bu durumun.

1642245037846.png

Muhabbet kuşumun veterineri şu an şehir dışında olduğu için farklı bir veteriner önerdi, oraya gidip röntgen çektik. Kursak sertleşmesi olduğuna karar verdiler ve antibiyotik karışımı verdiler. Bununla birlikte kursağında sertleşme olan yere masaj yapmamı söylediler. Asıl veterinerim de antibiyotik karışımıyla beraber mikostatin kullanmamı söyledi.

Acaba benzer bir durumu yaşamış olan, önerisi olan birileri var mı? Muhabbet kuşum 5,5 buçuk yaşında ve daha önce de solunum rahatsızlığı vardı. Çeşit çeşit ilaç kullanıp lavotil ile atlatabilmiştik (ara sıra nüksetse de). Her ne kadar nispeten erkenden fark etmiş olsam da ilaçların etki etmeme olasılığından korkuyorum.

endokrin ve üreme sistemi sorunlarına evcil kuşlarda sık rastlanıyor, düşündüğünüz kadar marjinal bir durum değil

enfeksiyonla ilgili olarak; ben de antibiyotik ve antiprotozoal ilaçları birlikte kullanıyorum. önemli olan bakterinin duyarlı olduğu antibiyotiğin laboratuvarda tespit edilmesi. kötü düşünmeyin.
Ben bayağı umutluyum çünkü veteriner durumu kritik demesine rağmen Koko'ya bir baksanız hiçbir sıkıntısı yokmuş gibi görünüyor. Neşeli, iştahı yerinde, pelet yeme hemen alıştı, uçmasında sorun yok (ki yine de riskli olduğundan dikkat ediyorum). O yüzden iyileşeceğine inanıyorum. Umarım ilaçlar problemlerine çare olur. Sadece bir önceki veterinerim rastgele ilaçlar önerip üstüne kuş fenalaşınca bana hiç cevap vermedi. İlgilenmedi. Kuşun üreme sistemine zarar verecek saçma sapan bir vitamin vermiş bana bir de. Zamanımı saçma sapan insanlarla harcadığım için pişmanım.

Çok geçmiş olsun. Aslında ortak bir kaç durumu yakalayabilmişiz. Bu açıdan bakıldığında olumlu bir durum. Bir çok vitamin kızıştırıcı etkiye sahip grup vitaminler içeriyor. Yoğun kullanımında sorun yaratması muhtemel ancak elinizde ki ürünü bilmediğim için yorum yapamam. Doğrudan E+S vitamini var galiba sizde?

Pelete olumlu yanıt vermesi sevindirici. Umarım tamamen adapte olur.

Çok geçmiş olsun. Aslında ortak bir kaç durumu yakalayabilmişiz. Bu açıdan bakıldığında olumlu bir durum. Bir çok vitamin kızıştırıcı etkiye sahip grup vitaminler içeriyor. Yoğun kullanımında sorun yaratması muhtemel ancak elinizde ki ürünü bilmediğim için yorum yapamam. Doğrudan E+S vitamini var galiba sizde?

Pelete olumlu yanıt vermesi sevindirici. Umarım tamamen adapte olur.
Aslında yoğun kullanmadım. Aylar önce Koko siyaha yakın dışkıladığında o kadının yanına gidip durumu anlattım, hatta Koko'yu da götürdüm. Bana böyle bir şey verdi.
1643452109549.png
1643452140182.png

merhaba. yeni bir konu açıp kalabalık etmek istemedim forumda. acaba kuşların kursak rengi hakkında bir bilginiz var mı? muhabbet kuşumun tiroidinde kitle var ve ilaçlara rağmen günden güne büyüyor. göbeğinde bir şişlik var gri renkte ve içinde minik parçalar var yeme benziyor. veteriner kitlenin kursağı aşağı ittirmiş olabileceğini söyledi ama anlamadım

Merhaba, bir önceki mesajınızda ki ürün ismi yanlış seçilmiş ancak b vitamin ve aminoasitler yönünden ortalama bir içeriğe sahip.
Kursak rengi kuşun deri rengiyle doğru orantılı olsa da grimsi, hafif pembemsi oluyor. İçerisinde taneli parçalar yem muhtemelen. Şiştiği bölge tamamen kursağın olduğu yer gibi görünüyor ama.

Merhaba, bir önceki mesajınızda ki ürün ismi yanlış seçilmiş ancak b vitamin ve aminoasitler yönünden ortalama bir içeriğe sahip.
Kursak rengi kuşun deri rengiyle doğru orantılı olsa da grimsi, hafif pembemsi oluyor. İçerisinde taneli parçalar yem muhtemelen. Şiştiği bölge tamamen kursağın olduğu yer gibi görünüyor ama.
1644178286104.png Bahsettiğim şişlik farklı bir şişlik. Fotoğrafta aşağıda gözükse de bu şişlik karnında. Tüylerini aralayıp bakınca grilik görüyorum ve minik taneler. Sanırım gerçekten de kursağı. Tiroidindeki kitle ilaçlara rağmen büyüdü ve kursağı aşağı ittirdi sanırım.
Arkadaşlar çok üzgünüm gerçekten. Doğru teşhis yapıldı, ilaçları kullanmaya başladık yaklaşık 10 gün önce. Başlarda çok iyiydi fakat artık iyi değil. İlaçlar işe yaramıyor. Ağrıdan tüylerini tiftikliyor. Çok üzgünüm

Ekli dosyayı görüntüle 22522 Bahsettiğim şişlik farklı bir şişlik. Fotoğrafta aşağıda gözükse de bu şişlik karnında. Tüylerini aralayıp bakınca grilik görüyorum ve minik taneler. Sanırım gerçekten de kursağı. Tiroidindeki kitle ilaçlara rağmen büyüdü ve kursağı aşağı ittirdi sanırım.
Arkadaşlar çok üzgünüm gerçekten. Doğru teşhis yapıldı, ilaçları kullanmaya başladık yaklaşık 10 gün önce. Başlarda çok iyiydi fakat artık iyi değil. İlaçlar işe yaramıyor. Ağrıdan tüylerini tiftikliyor. Çok üzgünüm
aa çok geçmiş olsun. İlginç bir durum. Bu tip bir ilerleme daha önce hiç görmemiştim. mümkün mü ondan bile emin değilim doğrusu. Orada ki yapı oldukça sıkı halde. Yağlanma durumu olabilir mi ki küçükte olsa bir ihtimal?
@neanderthalensis ne düşünüyorsun merak ettim

aa çok geçmiş olsun. İlginç bir durum. Bu tip bir ilerleme daha önce hiç görmemiştim. mümkün mü ondan bile emin değilim doğrusu. Orada ki yapı oldukça sıkı halde. Yağlanma durumu olabilir mi ki küçükte olsa bir ihtimal?
@neanderthalensis ne düşünüyorsun merak ettim
Teşekkür ederim. Bakın röntgen fotoğraflarını da ekleyeyim, 10 gün önce çekildi, diğer tetkiler yapıldı ve teşhis koyuldu.
1644178756464.png
1644178782277.png

İlaçları kullanmaya başladığımda o kadar iyiydi ki. Enerjisi, keyfi, iştahı her şey mükemmeldi. Son birkaç günde tersine döndü her şey, etki etmiyor artık ilaç. Yavrucuğum ağrı acı içinde ne yapacağımı bilmiyorum çok üzücü bir durum

İlaç kullanımını bıraktıysanız gözlem yapıp beklemekten başka bir seçeneğimiz kalmıyor gibi. Beslenmesi yerindeyse eğer ve geçici bir şişlik ise düzelebilir. Zaman zaman bazı ilaçların yan etkileri olabiliyor.

İlaç kullanımını bıraktıysanız gözlem yapıp beklemekten başka bir seçeneğimiz kalmıyor gibi. Beslenmesi yerindeyse eğer ve geçici bir şişlik ise düzelebilir. Zaman zaman bazı ilaçların yan etkileri olabiliyor.
Her şeye rağmen iştahı yerinde boğazından asla vazgeçemiyor çocuğum...ama sürekli uyuyor sürekli sürekli. İlaçları kullanmayı bırakmadık henüz sanırım veteriner dozajı değiştirecek ve ağrı kesici verecek çünkü ağrıdan tüylerini tiftikliyor :( Umarım ölmez onu böyle görmek yüreğimi parçalıyor birkaç gün önce o kadar iyiydi ki bir anda nüksetti sanki anlamadım

Her şeye rağmen iştahı yerinde boğazından asla vazgeçemiyor çocuğum...ama sürekli uyuyor sürekli sürekli. İlaçları kullanmayı bırakmadık henüz sanırım veteriner dozajı değiştirecek ve ağrı kesici verecek çünkü ağrıdan tüylerini tiftikliyor :( Umarım ölmez onu böyle görmek yüreğimi parçalıyor birkaç gün önce o kadar iyiydi ki bir anda nüksetti sanki anlamadım
Tez zamanda iyileşir inşallah. Özel bir sorun ve düzeleceğini, eski haline geleceğini düşünüyorum süreç sonunda. Pes etmez inşallah ??

major olarak klasik ilaçlar enrofloksasin (bakteri) ve ronidazole (protozoa +anaerob bakteri) verilmiş.

bunları kaç gündür kullanıyorsunuz? dışkıya laboratuvar analizi ve bakteri ekimi yapıldı mı?

major olarak klasik ilaçlar enrofloksasin (bakteri) ve ronidazole (protozoa +anaerob bakteri) verilmiş.

bunları kaç gündür kullanıyorsunuz? dışkıya laboratuvar analizi ve bakteri ekimi yapıldı mı?
sucralfat bir hafta verdim. totalde 9 gün oldu. bütün tetkikler yapıldı. dışkı analizi kursaktan örnek. istanbulvete götürdüm

sucralfat bir hafta verdim. totalde 9 gün oldu. bütün tetkikler yapıldı. dışkı analizi kursaktan örnek. istanbulvete götürdüm

enrofloksasin ve ronidazole işe yararsa 5 gün kullanımda etkisini gösterir zaten. dışkı analizi yapıldıysa aynı soruna yönelik başka ilaca gerek kalmamalı

bunun haricinde tiroid/endokrin sorunu ilerlemiş ya da ilaçlar yan etki göstermiş olabilir

bence yarin hekiminize kuşun bu fotosunu atıp görüş alın

enrofloksasin ve ronidazole işe yararsa 5 gün kullanımda etkisini gösterir zaten. dışkı analizi yapıldıysa aynı soruna yönelik başka ilaca gerek kalmamalı

bunun haricinde tiroid/endokrin sorunu ilerlemiş ya da ilaçlar yan etki göstermiş olabilir

bence yarin hekiminize kuşun bu fotosunu atıp görüş alın
Bugün konuştuk aslında o da kitlenin iyiye gitmediğini elimizden geleni yapacağımızı söyledi. Sanırım detayları yarın söyleyecek başka bir şey demedi bugün

Bu arada az önce anladım. Size gri bir şişkinlik dedim ya. Gri değil. Yeşil. Çünkü maydanoz biber yedirdim. Kursağı bildiğiniz aşağı kaymış arkadaşlar. Yarın veterinerle konuşacağım nasıl bir yol izleyeceğiz bilmiyorum. Herkese teşekkür ederim