Kursak şişmesi/sertleşmesi

znbjork

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. Geçen gün muhabbet kuşumun kursağının anormal bir şekilde şişmiş olduğunu fark ettim. Sürekli fotoğrafını çektiğim için tarihlerine göre kontrol ettim fotoğrafları ve son bir hafta içinde geliştiğini gördüm bu durumun.

1642245037846.png

Muhabbet kuşumun veterineri şu an şehir dışında olduğu için farklı bir veteriner önerdi, oraya gidip röntgen çektik. Kursak sertleşmesi olduğuna karar verdiler ve antibiyotik karışımı verdiler. Bununla birlikte kursağında sertleşme olan yere masaj yapmamı söylediler. Asıl veterinerim de antibiyotik karışımıyla beraber mikostatin kullanmamı söyledi.

Acaba benzer bir durumu yaşamış olan, önerisi olan birileri var mı? Muhabbet kuşum 5,5 buçuk yaşında ve daha önce de solunum rahatsızlığı vardı. Çeşit çeşit ilaç kullanıp lavotil ile atlatabilmiştik (ara sıra nüksetse de). Her ne kadar nispeten erkenden fark etmiş olsam da ilaçların etki etmeme olasılığından korkuyorum.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşunuz yetişkinliğe adım atıyor öncelikle bunu belirtmek lazım. Kafes tellerinde yalanma sebebi genelde mineral eksikliklerinde sık gözlemleniyor. Size bahsettiğim tuz kayasını alabildiniz mi?
Bu tarz durumlarda mineral takviyesi yapılmalı öncelikle.
Salyalı kusması da genelde kursak enfeksiyonlarını işaret etse de sindirim sorunlarında da salyalı olabilir. Belli ki temel bir iki sorununuz var :(

znbjork

Forum Sakini
çok sert değil ama hava doluymuş hissiyatı da vermedi, bilmiyorum.
tuz kayasını aldım.
kursağı balon gibi şişti napıcam bilmiyorum bir sürü ilaç kullandık. şu an kendisini temizliyor

znbjork

Forum Sakini
dışkısı bu kusma olayına kadar çok iyiydi ama öyle birden kusmaya başlayınca dışkısı da değişti böyle yapış yapış sıvı beyaz dışkılamaya başladı

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bunu kafes tabanına koymalısınız ya da asabilirim derseniz asadabilirsiniz. Eş isteği olabilir anlamında yetişkinliğe girdini söyledim. Bir an unuttum daha yaşlı kuş olduğunu. :D
Evde hassas tartı ve vilmectin (ya da iç parazit için bir ürün) var mı acaba* Bazen anlamsız yerlerden yağlanabiliyor ya da tümörler çıkabiliyor. Öyle bir sorun ki şuan yaşadığınız, hem nadir görülüyor hem de teori haricinde belgelenmiş bir durumu yok.

znbjork

Forum Sakini
bunu kafes tabanına koymalısınız ya da asabilirim derseniz asadabilirsiniz. Eş isteği olabilir anlamında yetişkinliğe girdini söyledim. Bir an unuttum daha yaşlı kuş olduğunu. :D
Evde hassas tartı ve vilmectin (ya da iç parazit için bir ürün) var mı acaba* Bazen anlamsız yerlerden yağlanabiliyor ya da tümörler çıkabiliyor. Öyle bir sorun ki şuan yaşadığınız, hem nadir görülüyor hem de teori haricinde belgelenmiş bir durumu yok.
Kesebilirsem asabilirim aparat gibi bir şey var. Kendisi neredeyse 6 yaşında, şu ana kadar bir defa kızgınlığını gördüm. Evde ne yazık ki hassas tartı yok fakat bir şekilde bulmaya çalışabilirim komşulara sorup. Vilmectin veya iç parazit için bir şey yok fakat bulabilirim veya yakındaki veterinere sorabilirim uygulaması için.
Bilmiyorum tümör mü yağ mı :( Ne yapacağımı bilmiyorum. Röntgen çektiğimiz veteriner bilgisi olmadığını söylüyor, asıl veterinerim mesajlarıma cevap vermiyor umursamıyor. Kurtköyde yaşıyorum, arabam yok ve hava çok soğuk. Çok çaresiz bir durum uzun lafın kısası.
Sizce ilaçlara devam edeyim mi? Veteriner baytril ver dedi ama hiç içimden gelmiyor daha fazla ilaç vermek. Bir işe yaramıyorlar ki...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlk kullandığınız ilaç enrofloks. etken maddeli değil miydi? Baytril de aynı etken madde içeren bir ilaçtır. Yararı diğer ilaç sağlamadıysa pek değişiklik sağlayabilecek bir ürün olduğunu düşünmüyorum bu aşamada ben. Veteriner üzerine söz söylemek istemem elbette ancak kullanımına bu aşamada sizin karar vermeniz lazım. Sadece düşüncelerimi belirttiğimi bilmenizi isterim.
Şimdi elimizde çok değişken dışkılar, ishal durumu, kursak bölgesi şişmesi ( bu arada uçurdunuz mu son zamanlarda? Hava kesesi yırtılmaları olduğunda da bu tip şişlikler olabilmektedir. Etkili uçmaması beklenir ya da taklalar atabilir, olduğu yerde dönebilir uçarken) ve kusma durumu var.
Öncelikle kuşu yormayacak bir iç parazit + dış ürün kullanımını ilk sıraya alalım derim ben.
Basit bir nilverm ya da sitraks iş görecektir. Vilmectin de iç ve dış parazit için yeterli gelir genelde. 1-3 gün arası ürüne göre değişen kullanımları var bu ürünlerin. Eğer hava kesisiyle alakalı bir sorun yaşıyorsa kısa sürede etkesini gösterecektir. Ancak durum hala geçmiyor ve şişkinlik sabit kalırsa ben ek olarak kursak enfeksiyonlarına yönelirdim. Tabi deneme yanılmayla çok ilaç kullanılıyor maalesef. Bir ürüne başlamadan fikri olan bir kaç arkadaşta yazarsa eğer ortak bir kanıda buluşabiliriz belki.

znbjork

Forum Sakini
İlk kullandığınız ilaç enrofloks. etken maddeli değil miydi? Baytril de aynı etken madde içeren bir ilaçtır. Yararı diğer ilaç sağlamadıysa pek değişiklik sağlayabilecek bir ürün olduğunu düşünmüyorum bu aşamada ben. Veteriner üzerine söz söylemek istemem elbette ancak kullanımına bu aşamada sizin karar vermeniz lazım. Sadece düşüncelerimi belirttiğimi bilmenizi isterim.
Şimdi elimizde çok değişken dışkılar, ishal durumu, kursak bölgesi şişmesi ( bu arada uçurdunuz mu son zamanlarda? Hava kesesi yırtılmaları olduğunda da bu tip şişlikler olabilmektedir. Etkili uçmaması beklenir ya da taklalar atabilir, olduğu yerde dönebilir uçarken) ve kusma durumu var.
Öncelikle kuşu yormayacak bir iç parazit + dış ürün kullanımını ilk sıraya alalım derim ben.
Basit bir nilverm ya da sitraks iş görecektir. Vilmectin de iç ve dış parazit için yeterli gelir genelde. 1-3 gün arası ürüne göre değişen kullanımları var bu ürünlerin. Eğer hava kesisiyle alakalı bir sorun yaşıyorsa kısa sürede etkesini gösterecektir. Ancak durum hala geçmiyor ve şişkinlik sabit kalırsa ben ek olarak kursak enfeksiyonlarına yönelirdim. Tabi deneme yanılmayla çok ilaç kullanılıyor maalesef. Bir ürüne başlamadan fikri olan bir kaç arkadaşta yazarsa eğer ortak bir kanıda buluşabiliriz belki.
Başta da baytril kullandım ve ilaca devam etmemi söyledi veteriner fakat ben devam etmek istemiyorum çünkü bence bir işe yaramıyor. Delamoxu dört güne tamamlayacağım, o da işe yaramıyor. Bahsettiğiniz parazit ilaçlarını kullanacağım, belki veterinerden vilmectin uygulamasını isteyebilirim. O durumda sitraks vs kullanmam gerekmez değil mi?
Son birkaç gündür uçurmadım çünkü yorgundu fakat ara sıra kafesine gitmek için vs uçtu. Uçmasında bir sıkıntı yok bence. İçeri götürdüğümde lambaya uçtu falan.
7 gün boyunca hem baytril ile hem de delamox ile mikostatin kullanmış oldum. Mantar olsaydı şimdiye geçmesi gerekmez miydi?
Bu arada hassas tartısı varmış komşumuzun yarın tartacağım kokoyu

znbjork

Forum Sakini
Arkadaşlar gözümü kararttım Florya'daki kuş veterinerine götüreceğim. Kurtköy'de yaşıyorum. Marmaray'a taksi ile ulaşıp sonra Marmaray ile gitmeyi düşündüm. Marmaray'dan sonra birkaç dakika yürümem gerekiyormuş. Hava çok soğuk acaba nasıl bir yol izleyeyim sizce? Kafesinin altına sıcak su torbası koymayı düşündüm. Kafesin etrafını da örtüyle sararım falan. Yeterli olur mu sizce?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Vilmectin iç parazit etkesi için ayrı şekilde verilmeli. Bu nedenle iç parazit ilacı alınabilir. Sitraks eczanelerde satılıyor. Nilverm veteriner eczanelerinden alabilirsiniz.
İnşallah sorunsuz ulaşırsınız ve çabanız sonucu iyileşir güzel kuşunuz. Bu tip nadir gözlemlenen sorunlar için iyi bir veteriner kontrolü şart. Bir çok nedenden olabiliyor şişmeler :(

znbjork

Forum Sakini
Vilmectin iç parazit etkesi için ayrı şekilde verilmeli. Bu nedenle iç parazit ilacı alınabilir. Sitraks eczanelerde satılıyor. Nilverm veteriner eczanelerinden alabilirsiniz.
İnşallah sorunsuz ulaşırsınız ve çabanız sonucu iyileşir güzel kuşunuz. Bu tip nadir gözlemlenen sorunlar için iyi bir veteriner kontrolü şart. Bir çok nedenden olabiliyor şişmeler :(
Çok teşekkür ederim. Bu foruma çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız :')
Cuma gününe randevu aldım. O yüzden o zamana kadar bekleyeceğim hatta bugün de artık delamoxu kesip vitamin probiyotik elektrolit falan vermek istiyorum o güne kadar. Çünkü yol biraz uzun dirençli olsun :( Taşıma kafesi için aradığım petshoplardan birisi hiç kafes almayın mukavva bir kutuya delik açıp onun içine koyun dedi. Sizce öyle yapayım mı? Tek endişem onun üşümesi çünkü, hava çok soğuk.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Elinizde varsa talaş, granül gibi ısıyı biraz daha tutan taban malzemesi kullanıp küçük bir kutuyla götürmek en iyisi olacaktır. Kafesle de gitse, kutuyla da gitse mutlaka streç film ile sarın. Sadece küçük bir nefes deliği açmak yeterli gelecektir. Eğer geniş (kanguru) cepli bir kıyafetiniz varsa o cebe koyup çok sallamamaya özen gösterip de götürülebilir. Hem ısı düşme oranı azalacaktır. Yine de temel sorun cereyan olduğundan bunların hiç biri sağlanamasa bile büyük sorunlar olmaz.

znbjork

Forum Sakini
Elinizde varsa talaş, granül gibi ısıyı biraz daha tutan taban malzemesi kullanıp küçük bir kutuyla götürmek en iyisi olacaktır. Kafesle de gitse, kutuyla da gitse mutlaka streç film ile sarın. Sadece küçük bir nefes deliği açmak yeterli gelecektir. Eğer geniş (kanguru) cepli bir kıyafetiniz varsa o cebe koyup çok sallamamaya özen gösterip de götürülebilir. Hem ısı düşme oranı azalacaktır. Yine de temel sorun cereyan olduğundan bunların hiç biri sağlanamasa bile büyük sorunlar olmaz.
Şunu düşündüm, elimde ortalama boyda bir kutu var. Bir tane taşıma kafesi alacağım, o kutunun içine koyacağım. Dışarıdayken kutunun kapağını kapatırım ama araca vs bindiğimde kapağını biraz kaldırırım ki ışık alıp nerede olduğunu görsün. Kapalı kutu içinde strese girmesini istemiyorum ama normal kafes de büyük olduğu için soğuğu engellemek zor olur diye düşündüm. Böyle bir çözüm geldi aklıma

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Olabilir elbette. Sırt çantasında bile götürülebilir aslında. Çanta içerisinde ki hava araçtayken tazelenebilir, yeterli gelecektir.

znbjork

Forum Sakini
Olabilir elbette. Sırt çantasında bile götürülebilir aslında. Çanta içerisinde ki hava araçtayken tazelenebilir, yeterli gelecektir.
Sırt çantasını hiç düşünmemiştim. Çok mantıklı.
1643307499236.png

Ben böyle bir şey kurdum ama sırt çantası çok daha iyi bir alternatif olabilir. Teşekkür ederim

znbjork

Forum Sakini
Herkese merhaba. Bugün İstanbulvet'e gittim. Röntgen çekildi, dışkı analizi yapıldı, kursaktan örnek alındı. Bir sürü derdi varmış kuşimin. Dışkısında ve kursağında protozoa ve bakteri varmış, isimlerini tam olarak hatırlamıyorum. Tiroit problemi varmış, şiştiği için diğer organlarının düzgün çalışmasına engel oluyormuş. Solunum ve sindirim sistemine etki ediyormuş. Aynı zamanda testisleri şişmiş. Bunun neden olduğunu anlayamadım, daha sonra kullandığım vitamini göstermemi istedi. Bu vitamini bana kuşumun solunum rahatsızlığı tedavisinde yardımcı olan veteriner Niran Hanım vermişti. Meğerse kuşları kızgınlaştıran bir şeymiş. Üstünde zaten "performans arttırıcı" yazıyor. Bu yüzden Koko kafes tellerini yalayıp kafes dibindeki havlu kağıdı kemiriyormuş aslında. Ayrıca tümör olma olasılığı varmış. Diyetini değiştireceğiz, pelet yeme geçtik. Kullanacağımız bir sürü ilaç var. Durumu kritik, umarım ilerleyen günlerde iyi olur.