Kursak şişmesi/sertleşmesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan znbjork
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

znbjork

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. Geçen gün muhabbet kuşumun kursağının anormal bir şekilde şişmiş olduğunu fark ettim. Sürekli fotoğrafını çektiğim için tarihlerine göre kontrol ettim fotoğrafları ve son bir hafta içinde geliştiğini gördüm bu durumun.

1642245037846.png

Muhabbet kuşumun veterineri şu an şehir dışında olduğu için farklı bir veteriner önerdi, oraya gidip röntgen çektik. Kursak sertleşmesi olduğuna karar verdiler ve antibiyotik karışımı verdiler. Bununla birlikte kursağında sertleşme olan yere masaj yapmamı söylediler. Asıl veterinerim de antibiyotik karışımıyla beraber mikostatin kullanmamı söyledi.

Acaba benzer bir durumu yaşamış olan, önerisi olan birileri var mı? Muhabbet kuşum 5,5 buçuk yaşında ve daha önce de solunum rahatsızlığı vardı. Çeşit çeşit ilaç kullanıp lavotil ile atlatabilmiştik (ara sıra nüksetse de). Her ne kadar nispeten erkenden fark etmiş olsam da ilaçların etki etmeme olasılığından korkuyorum.

Bu arada az önce anladım. Size gri bir şişkinlik dedim ya. Gri değil. Yeşil. Çünkü maydanoz biber yedirdim. Kursağı bildiğiniz aşağı kaymış arkadaşlar. Yarın veterinerle konuşacağım nasıl bir yol izleyeceğiz bilmiyorum. Herkese teşekkür ederim
Umarım her şey iyiye gider ve sağlığına kavuşur coco ?
Elinizden geleni yapıyorsunuz.
Benim merak ettiğim nokta kuşlarda oluşan bir tümöre cerrahi olarak müdahale edilemiyor mu ? Çok hassas oldukları için bu tarz cerrahi müdahaleleri kaldıramıyorlar mı acaba?

Umarım her şey iyiye gider ve sağlığına kavuşur coco ?
Elinizden geleni yapıyorsunuz.
Benim merak ettiğim nokta kuşlarda oluşan bir tümöre cerrahi olarak müdahale edilemiyor mu ? Çok hassas oldukları için bu tarz cerrahi müdahaleleri kaldıramıyorlar mı acaba?
Veteriner cerrahi operasyonun imkansız olduğunu söyledi, anestezi riski çok büyükmüş. Kemoterapi radyoterapi de ülkemizde kuşlara uygulanamıyor. Sanırım bizim tümörümüz kötü huylu. İyisini ummaya çalışıyorum fakat eğer bu tedavi de işe yaramazsa daha fazla acı çekmemesi için gerekeni yapacağız

Veteriner cerrahi operasyonun imkansız olduğunu söyledi, anestezi riski çok büyükmüş. Kemoterapi radyoterapi de ülkemizde kuşlara uygulanamıyor. Sanırım bizim tümörümüz kötü huylu. İyisini ummaya çalışıyorum fakat eğer bu tedavi de işe yaramazsa daha fazla acı çekmemesi için gerekeni yapacağız
Umarım kötü huylu değildir ilaçlarla geçer gider :(
Veteriner belki ilacın dozajıyla ilgili bir düzenleme yapar. Başka bir veterinerde kuşlara operasyon yapıldığına şahit oldum ama onlar belki ufak tefek ameliyatlardır, kaldırabilecekleri tarzda bu miniklerin.
Genel durumu nasıl peki miniğin? Dün ki gibi mi :(

Umarım kötü huylu değildir ilaçlarla geçer gider :(
Veteriner belki ilacın dozajıyla ilgili bir düzenleme yapar. Başka bir veterinerde kuşlara operasyon yapıldığına şahit oldum ama onlar belki ufak tefek ameliyatlardır, kaldırabilecekleri tarzda bu miniklerin.
Genel durumu nasıl peki miniğin? Dün ki gibi mi :(
Umarım. Bugün bir ilacın dozajını arttırdık. Ya sanırım yaşı ve hastalığın ciddiyeti yüzünden operasyonun imkansız olduğunu söylüyor. Bir de anestezinin solunum yolunda problemlere yol açma olasılığı varmış. Bugün daha enerjik, ruh hali daha iyi ama şişlik aynı... Umarım dozajı arttırmak etkili olur

Merhaba. Doz artışından sonra ufak tefek iyileşmeler olsa da ilaç sonradan etkisini yitirdi. Artık cerrahi operasyon dışında yapabileceğimiz hiçbir şey kalmadı. Bugün veterinerimizle konuştum ve o da gidişatın iyi olmaması sebebiyle operasyonu son çare olarak deneyebileceğimizi söyledi. Öğrenci olduğum için karşılayabilir miyim bilmiyorum. Ailem hiçbir şekilde yardımcı olmadı şu ana kadarki tedavide. İlk önce kendi veterinerimden ücret bilgisi alacağım, eğer karşılayamayacağım bir rakamsa şirinvet'i denemeyi düşünüyorum. Son çaremiz ameliyat. Forumdaki herkese teşekkür ederim bu zor süreçte yanımda olduğunuz ve merak ettiğiniz için.

Arkadaşlar sanırım haftaya cumartesi Kokocuğum ameliyata girecek. Ücret konusunda da yardımcı oldular bana. Gerçekten çok iyi insanlar minnettarım Umarım bu illeti atlatacağız
Başarıyla geçecek bitecek, sağlığına kavuşacak kuzucuk inşallah. Güzel haberlerini bekliyoruz Koko’nun ?