Kuş Dışkılarına göre Hastalık Teşhisi

bir kaç gün daha gözlem yapalım olur mu? Bu sürede kuşlar için üretilmiş probiyotik takviyesini es geçmeyiniz.

Merhabalar,
Kuluçka sürecinde olan kuşumun dışkısı bu şekilde şu an 3 yumurtamız mevcut ve 2 gündür dışkısı bu şekilde yardım eder misiniz?
IMG-20220303-WA0006~2.jpg

Sadece dişi yapıyor ise kabul edilebilir. Sarı dışkılama bir çok anlama gelebiliyor. Öncelikle elinizde varsa yumurtlama bitince sulphamazethine ile müdahale ediniz. 2 günde ishalini kesmesi gerekir. Şu aşamada ise yapabileceğiniz tek şey divitsol gibi pektim içeren bir ürün kullanmak.

Sadece dişi yapıyor ise kabul edilebilir. Sarı dışkılama bir çok anlama gelebiliyor. Öncelikle elinizde varsa yumurtlama bitince sulphamazethine ile müdahale ediniz. 2 günde ishalini kesmesi gerekir. Şu aşamada ise yapabileceğiniz tek şey divitsol gibi pektim içeren bir ürün kullanmak.
Teşekkürler, bu önerileri uygulayalım öyleyse.

Boş çıkan yumurtalardan sonra kuluçka süresi bitmiş kuşumuzun ishali halen geçmiş değil 3 gündür divitsol kullanıyoruz, daha fayda göremedik.
Başka bir öneriniz var mı ?
Birde divitsol daha ne kadar verilmeli?

Boş çıkan yumurtalardan sonra kuluçka süresi bitmiş kuşumuzun ishali halen geçmiş değil 3 gündür divitsol kullanıyoruz, daha fayda göremedik.
Başka bir öneriniz var mı ?
Birde divitsol daha ne kadar verilmeli?
Toparlamadi ise divitsol kesebilirsiniz. Anlaşılan premikslerle toparlamayacak. Şuan bebek olmadığı için ilaç kullanilabilir. Güncel bir dışkı atabilir misiniz?

Toparlamadi ise divitsol kesebilirsiniz. Anlaşılan premikslerle toparlamayacak. Şuan bebek olmadığı için ilaç kullanilabilir. Güncel bir dışkı atabilir misiniz?
Şu anda toparladı gibi bazı dışkısı normal bazısı çok olmasa da hafif cıvık.
Bir kaç gün daha divitsol kullanıp gidişata bakayım diyorum.

Kanarya yemi iyi gelebilir ancak normal yem karışımına iyi oranda eklemek gerekiyor ve bunu bozmadan devam ettirilmeye çalışılmalı. Dengeleyici bir tohum

Bugün Doktor Pol' ü izledim bugünkü hastaları hep kanatlilardi. Birinden dışkı örneği alip mikroskopta inceledi koksidiyoz teshisi koydu, birinde asiri tüy dökümü ve kaşıntı sebebiyle kuştan deri kazıntısı ve tüy örneği alip akar kontrolü yapti temiz cikti, A vitamini eksikliği teşhisi koydu. Yapilan işlemler çok basit gibi görünse de illa ki bunun ihtisasını yapmak gerekliliği vardir. Evinde bir iki kuş besleyenden ziyade büyük üreticiler mikroskop alip kendilerini bu konuda yetistirerek en azindan dış parazit tespiti dahi yapabilirler ya da bilinen bazı bakteriyel hastaliklari tespit edebilirler diye düşündüm. Bu kadar kolay olsa bu zamana kadar mutlaka birileri yapardi diye de düşündüm 😅 İnternette mesela a101 de bile satisi var uygun fiyata ama iş görür mü bilemedim. Belki aramizda laborant olan arkadaşlar varsa olurunu olmazini daha iyi bilirler

Bugün Doktor Pol' ü izledim bugünkü hastaları hep kanatlilardi. Birinden dışkı örneği alip mikroskopta inceledi koksidiyoz teshisi koydu, birinde asiri tüy dökümü ve kaşıntı sebebiyle kuştan deri kazıntısı ve tüy örneği alip akar kontrolü yapti temiz cikti, A vitamini eksikliği teşhisi koydu. Yapilan işlemler çok basit gibi görünse de illa ki bunun ihtisasını yapmak gerekliliği vardir. Evinde bir iki kuş besleyenden ziyade büyük üreticiler mikroskop alip kendilerini bu konuda yetistirerek en azindan dış parazit tespiti dahi yapabilirler ya da bilinen bazı bakteriyel hastaliklari tespit edebilirler diye düşündüm. Bu kadar kolay olsa bu zamana kadar mutlaka birileri yapardi diye de düşündüm 😅 İnternette mesela a101 de bile satisi var uygun fiyata ama iş görür mü bilemedim. Belki aramizda laborant olan arkadaşlar varsa olurunu olmazini daha iyi bilirler
Böyle birşey yapmak küçüklük hayalim. Büyüdüğüm de böyle küçük bir odayı dediğiniz gibi dizayn edip o konuda kendimi yetiştirmeyi çok istiyorum. Tabi herşey bu kadar basit deil, ama işin sırrını çözdükten, ilmini öğrendikten sonra çokta zor olamaz heralde. Sonuçta dışkıda hangi bakterinin olduğunu anlayınca kullanılması gereken ilaçlar belli. A 101 deki mikroskoptan zamanında bizim buraya geldiğinde bir tane almıştım ve o kadar iyi olduğu söylenemez😅 çok büyütmüyor, 3 seçeneği var 100x, 200x, 450x.Ne kadar büyüttüğüyle ilgili bir video çektim, onuda aşağıya koyuyorum. Kullanım klavuzunda yazdığı gibi kisti hazırladım ve mikroskobun altına koydum. Ama delik biraz küçük olduğu için çok iyi çekemedim kusura bakmayın. 450x de kuş dışkısı aşağıdaki gibi gözüküyor;
E6ED08E6-F1C6-4B3D-A0F8-365DABAC4B6E.jpegCB5AA2DA-D785-4F04-AD7E-1806439609BF.jpeg

C6DFE3D4-7A36-4196-B8E1-7D070E33EEAC.jpeg
450x’te bile çoğu şey net olarak anlaşılmıyor yada ben anlamıyorum. Ama eğer daha kaliteli bir mikroskopla ve işi de çözdükten sonra bence neden olmasın🙂

@Melike Gül hocam benden önce davranmışsınız. Ben de aslında bunu planladım ancak hep askıda kaldı. Belki de iyi oldu bilemiyorum ancak kahverengi bir lekeye bakıyor gibi hissettirdi sizin durum. Sanırım daha da yakınlaştırabilecek, profesyonel cihazlar + sıvılar lazım

Evet bazi bakterilerin tespitinde boyama yapmak gerekiyor diye okumuştum, bir de dışkıda cikmayan bakteriler var diyordu Ayhan hoca😊 Ama bu mikroskop akarları görmede bence yardimci olur, denemek için ev akarlarina bakilabilir mesela😅

Evet bazi bakterilerin tespitinde boyama yapmak gerekiyor diye okumuştum, bir de dışkıda cikmayan bakteriler var diyordu Ayhan hoca😊 Ama bu mikroskop akarları görmede bence yardimci olur, denemek için ev akarlarina bakilabilir mesela😅
Evet bazılarının tespiti için uygun olmayabiliyor. Ancak detaylarını bilemem :D
Yapan birileri çıkar umarım

Merhaba Kusum Benimle Berbaer 2 Yıldır Yasıyor Kusumun Dıskısında r Degisik lik Gördüm Ve Beni ÜrpertiyorIMG_20220812_212446_171.jpg