Kuş Yeminden Pelet Yeme Alıştırma Serüveni

Anladım, demek ki geçiş sürecinde. Bizimki verir vermez yedi şanslıyım öyleyse 😀 Tohum yem veriyor musunuz simdi peki yoksa sadece pelet mi??
Gün içinde sadece pelet veriyorum.Ama gece kafese girmeden tohum aranmak gibi bir huy edindi :/ Diğer yemliğede çok çok az tohum koyuyorum bu yüzden.Keyifsiz olduğu günlerde de veriyorum arada sevinsin diye.Kıtlıktan çıkmış gibi yiyor 🫤

Benim gittiğim kuş uzmanı pelet yemi pek tavsiye etmedi kuşlara uygun değil zor yerler zaten vermemen daha iyi diye söyledi aklım karıştı bir de muhabbet kuş forumunda da bununla ilgili bir konu gördüm bazı üreticiler de içinde boya olduğunu yazmış. Ne yapacağımı şaşırdım🙄boya olma ihtimali olabilir mi sizce
Avrupa’da hayvan ürünleri bile,bizim tükettiğimiz çoğu şeyden daha iyi denetleniyordur belki de.Bu boya konusunda da böyle düşünmek istiyorum 🙄 Zaten ülkeye gelen tek pelet bu,başka seçenek yok ki :/

Avrupa’da hayvan ürünleri bile,bizim tükettiğimiz çoğu şeyden daha iyi denetleniyordur belki de.Bu boya konusunda da böyle düşünmek istiyorum 🙄 Zaten ülkeye gelen tek pelet bu,başka seçenek yok ki :/
Merhaba ben de Energy Cube marka pelet yemini sultan papağanlarıma alıyorum alışmaları için sabırlı olmak gerekiyor

Gün içinde sadece pelet veriyorum.Ama gece kafese girmeden tohum aranmak gibi bir huy edindi :/ Diğer yemliğede çok çok az tohum koyuyorum bu yüzden.Keyifsiz olduğu günlerde de veriyorum arada sevinsin diye.Kıtlıktan çıkmış gibi yiyor 🫤
merhaba, veteriner tavsiyesi ile benim kuşumunda pelet yeme geçmesi gerekiyor .Karaciğerinde büyüme var ,ön mide genişlemesi ,sindirimde zorluk vs bir sürü şey:cry:ilaç sürecindeyiz. Ama bu esnada beslenme alışkanlıkşkarımızı değiştirmemiz gerekiyormuş bu da pelet yeme geçerek olacak. Vteriner bize 250 g pelet yemi ,akdarıyı ,chia,keten tohumu , kavurlmış susam,kabuksuz yulaf,,bulgur ,mercimek ,buğday, maş fasulyesi hindistancevizini robotttan geçirerek vermem gerektiğini söyledi,Benim kuşum oysa ki sebze , meyve bile yemiyor, bu değişkliği nasıl kabul ettireceğim gerçekten bilmiyorum, siz aylar sürdü diye anlatmışsınız, bu süre biraz beni korkuttu.sizinkiler böle tükettimi hiç, rondadan geçirerek sundunuz mu?

Merhabalar geçmiş olsun öncelikle, bizim kuşlarda hiç yemiyordu kısa sürede yemeye başladılar. Süreci kısaca şöyle anlatmaya çalışayım. Rasyon yemin içine ortalama olarak normal yem koymuştum. Yemi yemeye devam etti. Sonra çok az yem fazlaca pelet. bu seferde yemin içinde kabuklu yem aradı onları yemeye başladı. Ara sırada peletten yiyordu. Sonrasında sadece pelet yem koydum. Biraz arasan da yemeye başladı. Süreç 1 2 hafta da olmuştur. Aç kalır diye korkmayın ama takip edin yinede kısa zamanda sadece pelet yem koyunca biraz aransa da yiyor peletten. Öyle zannettiğiniz gibi uzun sürmedi. Rasyon marka yemi de bi araştırın derin. Birde siz bilirsiniz tabi ama her gün mutlaka herhangi bir yeşillik koyunuz evine mama yapmadan hem faydalı hem antioksidandır.

Merhabalar geçmiş olsun öncelikle, bizim kuşlarda hiç yemiyordu kısa sürede yemeye başladılar. Süreci kısaca şöyle anlatmaya çalışayım. Rasyon yemin içine ortalama olarak normal yem koymuştum. Yemi yemeye devam etti. Sonra çok az yem fazlaca pelet. bu seferde yemin içinde kabuklu yem aradı onları yemeye başladı. Ara sırada peletten yiyordu. Sonrasında sadece pelet yem koydum. Biraz arasan da yemeye başladı. Süreç 1 2 hafta da olmuştur. Aç kalır diye korkmayın ama takip edin yinede kısa zamanda sadece pelet yem koyunca biraz aransa da yiyor peletten. Öyle zannettiğiniz gibi uzun sürmedi. Rasyon marka yemi de bi araştırın derin. Birde siz bilirsiniz tabi ama her gün mutlaka herhangi bir yeşillik koyunuz evine mama yapmadan hem faydalı hem antioksidandır.
Detaylı açıklamanız için çok teşekkür ediyorum, yeni kuş beslemeye çalıştığım için pelet yem konusunda fazla bir bilgiye sahip değilim, ben kuş beslemenin bu kadar zor olduğunu da bilmiyordum heleki hasta olduğunda, Gerçi benim kuşum gerçekten çok hasta olmadı , idrarDa boyama şikayeti ile gittik meğer o küçük bedende ne olumsuzlar varmış. Rasyon yem derken neyi kastediyordunuz ? Bize veteriner Nutribşrd B14, psittacus ve lintu markalarını önermiş ,satın almak için şimdi araştırma yapıyorum bide bölünmüş ürün içimde bi kuşku yaratıyor, doğru ürünü bulunca bende sizler gibi tohuma karıştırp vermeyi deneyecğim umarım çok uzun sürmez, bide veteriner tavsiyesi ile diğer chia, keten, pirinç vs karıştırarak rondadan geçirerek deneyeceğim, Size bi sorum daha olucak sebze ve meyve yemeyen kuşlar için nasıl bir yöntem takip efiyorsunuz,Onlarıda püre halinde mi veriyorsanız öyle ise tam tarif almam mümkün mü? Direk sunduğumda yemiyor çünkü, şimdiden 🙏 teşekkürler

Rica ederim. Söylediğiniz marka pelet yemler en iyi markalar alabilirsiniz. Rasyon(marka) marka yem pelet yem gibi yerli birde farklı olarak ısıl işlem görmüş bir yem. Bu sebeblerle araştırın isterseniz dedim. Veteriner Hekimi ve burdaki hocaları dinleyiniz. Yeşillik olarakta kuşlar genelde sever. Herhangi bir yöntem denemedim. Kıvırcığı çok seviyorlar. Önce kıvırcıktan başlayabilirsiniz. Her gün kafesin üstüne içine doğal halde bırakınız bir şekilde tadına bakacaklar. İlk başlarda yemeseler bile sonrasında yerler. Daha sonrada her gün farklı bir yeşillik koyunuz. Yemeseler bile koyunuz bir müddet sonra yiyecektirler. Birde nacizane fikrimdir kuşunuz iyileşince hafta da bir iki günde olsa iyi bir kabuklu yem ve dal darı vermelisiniz. Çünkü kabuklu yem ve daldarı yiyince mutlu oluyorlar keyif alıyorlar.

Son düzenleme:
Rica ederim. Söylediğiniz marka pelet yemler en iyi markalar alabilirsiniz. Rasyon(marka) marka yem pelet yem gibi yerli birde farklı olarak ısıl işlem görmüş bir yem. Bu sebeblerle araştırın isterseniz dedim. Veteriner Hekimi ve burdaki hocaları dinleyiniz. Yeşillik olarakta kuşlar genelde sever. Herhangi bir yöntem denemedim. Kıvırcığı çok seviyorlar. Önce kıvırcıktan başlayabilirsiniz. Her gün kafesin üstüne içine doğal halde bırakınız bir şekilde tadına bakacaklar. İlk başlarda yemeseler bile sonrasında yerler. Daha sonrada her gün farklı bir yeşillik koyunuz. Yemeseler bile koyunuz bir müddet sonra yiyecektirler. Birde nacizane fikrimdir kuşunuz iyileşince hafta da bir iki günde olsa iyi bir kabuklu yem ve dal darı vermelisiniz. Çünkü kabuklu yem ve daldarı yiyince mutlu oluyorlar keyif alıyorlar.
Pelet yeme geçiş sürecinde veteriner şu tarifi verdi.250 gr pelet yem, 250gr akdarı, birer yemek kaşığı chşa, kinos,keten tohumu, bulgur, mercimek , pirinç, kavrulmuş susam , kabuksuz yulaf,hindistan cevizi,buğday,maş fasülyesini robattan geçiriip veriyormuşusız ,kabuklu tohumdan bu toza nasıl geçicez gerçekten bilmiyorum.Siz hiç böle bi sunum denediniz mi ve deneyen var mı merak ettim, o yüzden oaylaşmak istedim, birde maya olduğu için 5 gün aç karnına tatlı ksşığına 3 damla sirkeyi 0,1 mm olarak verecekmişim? Kimi kişiler sirkenşn asit olduğunu ve kuşa zarar verdiğini belirtmişler @Doğanay Y. hocam başta olmak üzere kıdemli kişilerin yorumunu metak ediyorum, son olarak birde seylan tarçını vermrmi istedi o da şekere iyi geliyormuş, Forumda zaten gerekli bilgilendirmrler yapılmış

Pelet yeme geçiş sürecinde veteriner şu tarifi verdi.250 gr pelet yem, 250gr akdarı, birer yemek kaşığı chşa, kinos,keten tohumu, bulgur, mercimek , pirinç, kavrulmuş susam , kabuksuz yulaf,hindistan cevizi,buğday,maş fasülyesini robattan geçiriip veriyormuşusız ,kabuklu tohumdan bu toza nasıl geçicez gerçekten bilmiyorum.Siz hiç böle bi sunum denediniz mi ve deneyen var mı merak ettim, o yüzden oaylaşmak istedim, birde maya olduğu için 5 gün aç karnına tatlı ksşığına 3 damla sirkeyi 0,1 mm olarak verecekmişim? Kimi kişiler sirkenşn asit olduğunu ve kuşa zarar verdiğini belirtmişler @Doğanay Y. hocam başta olmak üzere kıdemli kişilerin yorumunu metak ediyorum, son olarak birde seylan tarçını vermrmi istedi o da şekere iyi geliyormuş, Forumda zaten gerekli bilgilendirmrler yapılmış
İki gündür pelet yem araştıryorum, VL b14 için kapalı paket satışı arıyorum ama beni yönlendirebileceğiniz güvenilir bir site var mı? tavsiye rica ediyorum

akyolkardesler veya petmarketburada dan alınabilir

akyolkardesler veya petmarketburada dan alınabilir

pelet yeme alıştırma savaşım devam etmekte, gönderdiğim durum geçen hafta sonuna ait sabaha karşı yem kabını çektim ve günün iilk öğünü olarak pelet yem sundum.Her ne kadar videoya da çok iştahlı yiyor gözüksede gerçek maalesef öyle değil en aç hali olduğu halde maalesef pelet yemi benim kuşum çok az yiyor o nedenle yem kabına tohum koymayı bırakamıyorum, aç kalır endişesi ile kaba tohum koyuyorum tüm gün takip edemiyorum akşam kontrol ettğimde yem kabında sadece tohum kabukları kalıyor. Tamamen pelet yeme nasil geçicez bilmiyorum ancak yılmak üzereyim. Pelet yem ile beslendiğine bana aç kalıyor gibi geliyor çünkü sanki doymalık yemiyor ve az yediği için dışkıda az oluyor. Dışkıyı az yapınca nedense az beslendiğini düşünüyorum bu doğru bir yorum mu sizce?Daha önce paylaştığınız pelete geçme aşamalarını okudum ancak henüz başarılı olmuş değilim,kilo kaybı yaşanıyor mu diye tartmayı henüz başarmış değilim.Bu süreçle ilgili yeni hamlem ne olmalı sizce @Doğanay Y.

bir de bu süreçte hergün yeni bir sebze sunuyorum. hiçbirinin tadına bile bakmıyor (maydanoz,semizoyı,brokoli , ıspanak)

o değil ama ben bu süreçe yeniliyorum sanırım:(

Bizim yavru sultanlara yeme düştükten hemen sonra vermeye başladım ve şu an hepsinden yiyorlar hem tohum hem pelet yem, daha küçükler diye muhabbet kuşu için olanlardan almıştım şu anda parçalayıp toz haline getiriyorlar bi kısmını yiyorlar, şimdi sultanlar için olanlardan alsam yemezlerse diye bi şüphe var.