Kuş Yeminden Pelet Yeme Alıştırma Serüveni

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba veterinerimiz pelet yem de kullanmamız gerektiğini söyledi. 2 yemligimiz var birine tohum karışımı birine pelet koymamız gerekiyormuş. Kuşum için bölünmüş versele laga pelet yem alacağım. Sever mi sevmez mi hic bilmiyorum başlangıç olarak kaç gram almalıyım sormak istedim sonuçta ürün de param da boşa gitmesin

Bir yemliğe tohum bir yemliğe pelet koyarsanız kuş alışmaz.. Pelet ile tohumu karıştırıp verin...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
500 g almanızı öneririm. Alıştırma sürecinde bol bol değiştirmek gerekecek peleti. @Ümit T. Katılıyorum

Rusalka

iyikus.com Üyesi
Hocalarım merhaba ilk yem geldiğinde poşetten didiklemisti ancak fırlattı attı nasıl yiyeceğini bilemedi silkeledi kendini . Belirli bir ölçüde yemle karıştırdım ancak acıkıyor yemlikte o kokudan mi rahatsız oluyor nedir yaklaşmıyor bile yemliğe tiksiniyor sanki kendini silkeleyip duruyor dışarıdan eski tohum yem kutusuna gidip ondan istiyor resmen nasıl aşacağız bu süreci :(
20220912_165959.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlk aşamada ılık bir su yardımıyla ezip mama karışımı gibi kullanabilir misiniz? Tüketim sağlayacak mı bir deneyelim. Kokudan hoşnut olmaması üzer çünkü bu tip kokulu ürünleri merak ediyorlar. O andan bir video yakalayabilirseniz bakmak isterim. Yem oranınız bir de oldukça yüksek hala. Eğer hiç yemiyorsa yem değişime gitmelisiniz.

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Hocalarım merhaba ilk yem geldiğinde poşetten didiklemisti ancak fırlattı attı nasıl yiyeceğini bilemedi silkeledi kendini . Belirli bir ölçüde yemle karıştırdım ancak acıkıyor yemlikte o kokudan mi rahatsız oluyor nedir yaklaşmıyor bile yemliğe tiksiniyor sanki kendini silkeleyip duruyor dışarıdan eski tohum yem kutusuna gidip ondan istiyor resmen nasıl aşacağız bu süreci :(
Ekli dosyayı görüntüle 25880
Bu şekilde yeme koyarak alışması zor olabilir maalesef.Ben böyle hiç yedirememiştim.Ayrı şekilde az az,dikkatini çekecek şekilde sunmanızı öneririm.Bulut tohumu gördükçe pelete asla yanaşmadı.Aylarca çok zorladı beni,aç kaldı gene yemedi.Uzun bir süreç olabilir sizinki de pes etmeyin.

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Başarısız olduğum serüven...
Kuşum pelet yemi yiyor mu yiyor ancak nedense, kaşıkla verdiği zaman yiyor veya yemin bulunduğu paketi elimde görünce hiç görmemiş gibi yemeye çalışıyor ancak yem kabına koyunca pek tüketim sağladığını sanmıyorum :D Ancak farklı oranlarda sunmaya çalışmaya devam ediyorum.

Bunun dışında kuşum elime aldığım (poşet ambalaj vb) şeylerde yiyecek olabildiğini bildiği için genel manada aslında bu tarz şeyleri merak ediyor. Ben ilk pelet yedirmeyi böyle yapmıştım. Buz dolabı poşetine pelet yem koyup merak edip gagalamasını sağlayarak yedirmiştim.

Mükmük

iyikus.com Üyesi
Merhabalar peletler
vitamin minarel yönünden zengin olsalarda kuşların doğal yem kırma iç güdüsünü zamanla yok edip tembellige alıştırması mümkün değilmi? ve yemi zahmetsizce löp löp yiyeceği için sağlık sorunu olmazmi ?

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar peletler
vitamin minarel yönünden zengin olsalarda kuşların doğal yem kırma iç güdüsünü zamanla yok edip tembellige alıştırması mümkün değilmi? ve yemi zahmetsizce löp löp yiyeceği için sağlık sorunu olmazmi ?
Veteriner hekimlere göre zaten tohum yem yemesi çokta çoğu değil. Doğrudan pelet + meyve sebze vs tavsiye etmekte.
Ancak yem kırma durumu iç güdüsel bir refleks bu yüzden bunu unutmasının mümkün olmadığını düşünüyorum.

Rusalka

iyikus.com Üyesi
İlk aşamada ılık bir su yardımıyla ezip mama karışımı gibi kullanabilir misiniz? Tüketim sağlayacak mı bir deneyelim. Kokudan hoşnut olmaması üzer çünkü bu tip kokulu ürünleri merak ediyorlar. O andan bir video yakalayabilirseniz bakmak isterim. Yem oranınız bir de oldukça yüksek hala. Eğer hiç yemiyorsa yem değişime gitmelisiniz.
Hocam mama kabına ne koysam merak eder normalde ama hiç yaklaşmadi bile yiyecek olarak görmüyor sanki peletleri 🤷‍♀️ Tohumdan çok sebze meyve mama seven bir hayvan oldugu için hiç zorlanacagini düşünmüyordum bu süreçte ancak çok şaşkınım.
Mamasını her zaman koyduğum yere koydum bekleyeceğim ama sanmıyorum kap boşmuş gibi davranıyor şuan.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yaa kaba ayak atışını yerim. Çok sevimli maşallah. Yetişkin kuşlarda süreç inanılmaz yıpratıcı olabiliyor, bazen de ikna etmek neredeyse imkansız. Aklınıza gelebilecek farklı yolları düşünüp denemeniz gerekebilir. Örneğin yeşillik çok seviyorsa nemliyken pelete bulama, ezip toz haline getirip yem üzerine serpiştirme vb gibi gibi.

Rusalka

iyikus.com Üyesi
yaa kaba ayak atışını yerim. Çok sevimli maşallah. Yetişkin kuşlarda süreç inanılmaz yıpratıcı olabiliyor, bazen de ikna etmek neredeyse imkansız. Aklınıza gelebilecek farklı yolları düşünüp denemeniz gerekebilir. Örneğin yeşillik çok seviyorsa nemliyken pelete bulama, ezip toz haline getirip yem üzerine serpiştirme vb gibi gibi.
Teşekkür ederiz hocam :) birkaç saat sonra gitti biraz didikledi ancak tam yemek diyemem. Artık tiyatrolar çevireceğiz yesin diye en sonunda başarırsam anlatırım tüm foruma 😇🙏

BurcuO.

iyikus.com Üyesi
Merhaba. Lintu medicine bende almayı düşünüyorum. Bizim kuşumuzda da yağlanma sorunu var. Kuşunuz lintuya alıştı mı diyeti nasıl gidiyor ilerleme kaydedebildiniz mi?

Merhabalar biraz geç gördüm kusura bakmayın. Ben lintuyu kullanmayı bıraktım, yem bana çok yavan geldi yapısal olarak, bu arada satıcı ile görüştük ilgilendi vs kuşun çok fazla yemese de içeriğinden dolayı ona yeterli olacağından bahsetti ancak benim kuşum resmen zorla diyete girmiş insan gibi davranmaya başladı, ağzına alıp bi ısırıp atıyordu :) b14 ü zaten severek kullandığımız için tekrardan ona geçiş yaptık. Uzun süredir pelet ağırlıklı sebze-meyve tohum şeklinde besleniyor. Gayet iyi durumda

BurcuO.

iyikus.com Üyesi
Teşekkür ederiz hocam :) birkaç saat sonra gitti biraz didikledi ancak tam yemek diyemem. Artık tiyatrolar çevireceğiz yesin diye en sonunda başarırsam anlatırım tüm foruma 😇🙏
Merhaba kuş pelete alıştı mı acaba yaklaşık 2 hafta geçmiş merak ettim açıkçası :) ben kuşumun çok meraklı olması ve benim elimden yemek yemesi ve her şeyi didiklemesi sayesinde rahat alıştırdım ancak üzerinde durmanız gerekiyor. Ve yemeye başladığı andan itibaren tohumu bir süre vermemek gerekiyor. Ben ilk etapta peletleri kırarak küçük parçalar halinde parmağımı nemlendirip yemi parmağıma alıp o şekilde yedirmeye çalıştım bir iki kez tadına bakmasını sağladım 1-2 ay kadar kırdığım yemleri kendiliğinden yemeye başladı sonrasında direkt peletin kendisini yedi zaten. Tohumla karıştırmayı denemenize gerek yok çünkü bizimki tohumları seçip bitirirdi pelete bakmazdı bile :)

Afatsumi

Forum Sakini
Ben de nutribird b14 denedim alıştırmaya çalıştım fakat ağzına alıp iki çevirip kafasını sallayarak fırlatıyor, burdaki benim gözlemlediğim belki üretici firmalar tarafindan yapılacak değişiklikler

Birincisi pelet yem ile darı karşılaştırıldığında pelet yem nerdeyse iki üç kat büyük, darı büyüklüğünde uretilseler yadirgamama ve ihtimal yutma güçlüğü korkusu çekmeyecekler,

İkincisi pelet yemin koku ya da tadinda daha çekici gelebilecek değişiklikler yapilabilir,

Üçüncüsü pelet yemin tırtıklı bir yapısı var daha küçük ve saydam hâle getirilmesi yutma kolaylığı sağlayabilir,

Dördüncüsü daha yumuşak yapida kırılıp parçalanması kolay üretilebilir çünkü ağzında alıştığı üzere tıpkı dariya uyguladığı kadar bir kırma kuvveti uyguluyor, peleti kirabilse otomatik ufalayip yutma isteği uyanacak ,

Beşincisi pelet yem renkleri ak, kızıl, sarı darı renginde üretilebilir böylece yadirgamayabilir

Tabi üreticiler mutlaka bu ihtimalleri düşünüp tartıp sonunda bu şekilde bir ürün üretme kararı vermiş olabilir. Deneme amaçlı yukardaki saydığım kriterlere uygun olarak bir çeşit geçiş ya da alıştırma ürünü çikarabilir tüketiciye bunu denettirebilir, geri dönüşlere göre hareket eder bilemiyorum belki de ihtiyaçları yok böyle birşeye 😊 koskoca versele laga nın argesi, ürettikleri ürünleri kuşları üzerinde denemediklerini düşünmek... geliyor😅 bunu bilemeyecegiz

Andrea

Forum Sakini
Pelet yeme geçiş sürecimiz başladı. :D Dün itibariyle Versele Laga Nutribird B14 yemimiz 250 gr olarak elime ulaştı. Hemen çikonun yemliklerinin hepsine %50 tohum %50 pelet olacak şekilde koydum. Elle verdiğimde iştahla yemeye çalışıyor, yemlikteki tavrını henüz gözlemleyemedim akşam kontrol edeceğim. @Doğanay Y. Hocam bir şey soracağım, bu yemleri bizim ufaklık yemeye çalışırken kırıp kırıp bırakıyor gibi geliyor bana. Yarım avuç kadar yemi aldım elime dışarda elle verdim hepsini iştahla ağzına alıyor ama kırıp ağzından düşürüyor sürekli, yiyor mu oynuyor mu anlamadım açıkçası. Hepsini ufaladı ufaladı ne kadarını yedi tespit edemedim. Bu şekilde yemesi normal mi? Peşi sıra ağzına atıyor, iştahlı iştahlı yiyor ama sonra geri hepsi ağzından düşüyor gibi hissediyorum.

Verdiğim yemlerin son durumu da fotoğrafta.

1683267832048.png

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Biraz tüketmesi lazım. Henüz kavramış olayı ya da deniyor.

GülşahM.

Forum Sakini
Benim gittiğim kuş uzmanı pelet yemi pek tavsiye etmedi kuşlara uygun değil zor yerler zaten vermemen daha iyi diye söyledi aklım karıştı bir de muhabbet kuş forumunda da bununla ilgili bir konu gördüm bazı üreticiler de içinde boya olduğunu yazmış. Ne yapacağımı şaşırdım🙄boya olma ihtimali olabilir mi sizce

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Pelet yeme geçiş sürecimiz başladı. :D Dün itibariyle Versele Laga Nutribird B14 yemimiz 250 gr olarak elime ulaştı. Hemen çikonun yemliklerinin hepsine %50 tohum %50 pelet olacak şekilde koydum. Elle verdiğimde iştahla yemeye çalışıyor, yemlikteki tavrını henüz gözlemleyemedim akşam kontrol edeceğim. @Doğanay Y. Hocam bir şey soracağım, bu yemleri bizim ufaklık yemeye çalışırken kırıp kırıp bırakıyor gibi geliyor bana. Yarım avuç kadar yemi aldım elime dışarda elle verdim hepsini iştahla ağzına alıyor ama kırıp ağzından düşürüyor sürekli, yiyor mu oynuyor mu anlamadım açıkçası. Hepsini ufaladı ufaladı ne kadarını yedi tespit edemedim. Bu şekilde yemesi normal mi? Peşi sıra ağzına atıyor, iştahlı iştahlı yiyor ama sonra geri hepsi ağzından düşüyor gibi hissediyorum.

Verdiğim yemlerin son durumu da fotoğrafta.

Ekli dosyayı görüntüle 29096
Yaa ne güzel,çabuk alışacak.Elimde tek peletle dakikalarca peşinde koştuğum aklıma geldi bunu görünce:) Başlarda böyle oldu bizimde.Yemin yarısı yerdeydi.Şimdi kalan tozları bile yiyor aç olunca.Zamanla çözüyorlar.

Andrea

Forum Sakini
Yaa ne güzel,çabuk alışacak.Elimde tek peletle dakikalarca peşinde koştuğum aklıma geldi bunu görünce:) Başlarda böyle oldu bizimde.Yemin yarısı yerdeydi.Şimdi kalan tozları bile yiyor aç olunca.Zamanla çözüyorlar.
Anladım, demek ki geçiş sürecinde. Bizimki verir vermez yedi şanslıyım öyleyse 😀 Tohum yem veriyor musunuz simdi peki yoksa sadece pelet mi??