Kuşlarda Trikomonas Enfeksiyonu (Düzenli Tıksırma)

aşağıdaki videoyu da bilgi amaçlı izlemenizi öneririm, anlattığınız kadarıyla ilaç etki gösteriyor

Videoyu izledim. Hastalığı daha iyi anladım. Ayrıca mantar ve solunum hastalıklarıyla aynı anda olma ihtimalini bilmem daha iyi oldu. Süreçte bunlara da dikkat edeceğim. Videoda solunum yolu enfeksiyonlarıyla karışır diyor veteriner hekimimiz, galiba ben de o nedenle karıştırdım. Video için çok teşekkür ederim.

Merhaba, öğlen saat 12 de kuşumun genel durumunu belirtirken, kuşumun hasta olduğundan biraz daha halsiz olduğunu yazmıştım.
Akşama doğru daha da halsizleşti ve sürekli uyuyor. Ne zaman baksam uyuyor, hatta biraz önce ben elimle dokunup uyandırdım. Azıcık yem yedi ve tekrar uyudu.
İlacın yan etkisi midir? Bu kadar halsiz değildi ve sürekli uyumazdı. Akşam 9.30 da ilaç saati, vermesem mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20210428_204014.jpg
    IMG_20210428_204014.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 5
Merhaba, öğlen saat 12 de kuşumun genel durumunu belirtirken, kuşumun hasta olduğundan biraz daha halsiz olduğunu yazmıştım.
Akşama doğru daha da halsizleşti ve sürekli uyuyor. Ne zaman baksam uyuyor, hatta biraz önce ben elimle dokunup uyandırdım. Azıcık yem yedi ve tekrar uyudu.
İlacın yan etkisi midir? Bu kadar halsiz değildi ve sürekli uyumazdı. Akşam 9.30 da ilaç saati, vermesem mi?

ilacın yan etkisi olduğunu düşünmüyorum kuş kötü görünüyor.

4 gün doksisiklin kullanılmış , ardından 3 gündür flagyl kullanılıyor, kuş kötüleşiyor, mantar kaynaklı bir sorun da olabilir. @Ümit T. @Doğanay Y. müsait olduklarında bakarlar

ilacın yan etkisi olduğunu düşünmüyorum kuş kötü görünüyor.

4 gün doksisiklin kullanılmış , ardından 3 gündür flagyl kullanılıyor, kuş kötüleşiyor, mantar kaynaklı bir sorun da olabilir. @Ümit T. @Doğanay Y. müsait olduklarında bakarlar
Ama normal dururken tuhaf sesler çıkarıyordu ve nefes alırken zorlanıyordu, uçtuktan sonra nefes nefese kalıyordu bunlar büyük ölçüde düzeldi.
Bugün halsiz ve uykuluydu sadece. Birde şimdi aklıma geldi, gün içinde bir iki defa kusma hareketi gibi hareket yapmıştı ama kusma olmadı.
Buraya yazdıktan sonra (20.30 dan sonra) kendi uyanıp yemini yedi, hatta şuanda yem yiyor.
Birde önceden belirttiğim birkaç dışkısında sulu ve sadece beyaz kısım vardı, hepsinde değil.
İlacını vermiyorum o zaman şimdi, geri dönüş bekliyorum. İnşallah kötüye gitmiyordur durumu.

Ama normal dururken tuhaf sesler çıkarıyordu ve nefes alırken zorlanıyordu, uçtuktan sonra nefes nefese kalıyordu bunlar büyük ölçüde düzeldi.
Bugün halsiz ve uykuluydu sadece. Birde şimdi aklıma geldi, gün içinde bir iki defa kusma hareketi gibi hareket yapmıştı ama kusma olmadı.
Buraya yazdıktan sonra (20.30 dan sonra) kendi uyanıp yemini yedi, hatta şuanda yem yiyor.
Birde önceden belirttiğim birkaç dışkısında sulu ve sadece beyaz kısım vardı, hepsinde değil.
İlacını vermiyorum o zaman şimdi, geri dönüş bekliyorum. İnşallah kötüye gitmiyordur durumu.
son durum hakkında bilgi verirmisiniz

son durum hakkında bilgi verirmisiniz
Buraya yazmamın ertesi günü kuşumda iyileşme oldu, 6 gün boyunca flagly ilacı kullandım. İlaçla birlikte vitamin verdim. Ayrıca yumurta ve patates haşlaması da verdim.
Kuşum baya düzeldi. Yani tamamen eski haline gelmedi ama çok kötü değildi. Geriye sadece burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak sanıyorum nefes alışta zorluk sebebiyle nefes alışta ağız açıklığı kalmıştı. Bunun içinde probiyotik ve vitamin kullanacaktım.
Bugün 7.gün ve ilacı kestim, probiyotik başladım.
Şöyle ki ilaç saati sabah - akşam 9.30 du. Bugün sabah ilacı kestim ve 11 gibi kuşumda tekrar hapşırmalar başladı. Sonrasında krize girer gibi oluyordu eskisi gibi ve bir kaç hapşırırken de dengesini kaybetti.
Öğlen 12.30 da flagly tekrar ağzına bir damla verdim ve yarım saat içinde düzeldi. Şimdi ne yapmalıyım bende bilmiyorum.

Buraya yazmamın ertesi günü kuşumda iyileşme oldu, 6 gün boyunca flagly ilacı kullandım. İlaçla birlikte vitamin verdim. Ayrıca yumurta ve patates haşlaması da verdim.
Kuşum baya düzeldi. Yani tamamen eski haline gelmedi ama çok kötü değildi. Geriye sadece burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak sanıyorum nefes alışta zorluk sebebiyle nefes alışta ağız açıklığı kalmıştı. Bunun içinde probiyotik ve vitamin kullanacaktım.
Bugün 7.gün ve ilacı kestim, probiyotik başladım.
Şöyle ki ilaç saati sabah - akşam 9.30 du. Bugün sabah ilacı kestim ve 11 gibi kuşumda tekrar hapşırmalar başladı. Sonrasında krize girer gibi oluyordu eskisi gibi ve bir kaç hapşırırken de dengesini kaybetti.
Öğlen 12.30 da flagly tekrar ağzına bir damla verdim ve yarım saat içinde düzeldi. Şimdi ne yapmalıyım bende bilmiyorum.

flagyl'in tedavi edebileceği bir hastalık varsa max. 8 gün kullanımı yeterli olur

ilaç tedavisi bittikten sonra verilmesi daha uygun olur. Eğer ilaç ağızdan veriliyorsa akşamları 1 damla seyreltilerek ağızdan vitamin takviyesi yapılabilir.
kuşum ve dışkı fotoğrafı: Kuşum-28-04-2021 - Eksi Up

Merhaba, bugün flagly ilacı kullanmamım 3. günü.
Suyunu içmediği için sabah akşam ağzına bir damla veriyorum.
Yem de yemiyor. Patates haşlaması veriyorum onu yiyor. Sabahları patatesle birlikte az da yumurta haşlaması veriyorum. Patatesi vermediğim zaman bekliyorum yem yemesini, yemi önüne koyuyorum ama yine yemiyor.

İlacı ağızdan verirseniz vitamin verin demiştiniz. Onun içinde toz avivit multivitamin vardı, suyla karıştırıp ağzına bir damla veriyorum.
Ayrıca kafesi çok sıcak olmamak şartıyla ılık tutmaya çalıştım.

2. günün bitiminde gece daha rahattı. Tıksırmada ve çıkardığı diğer seslerde azalma var. Nefes alıp vermede soluk soluğa kalıyordu, o da biraz azaldı. Bir haftadır normal uyuyamıyordu, dün gece ve bugün fotoğraftaki şekilde uyuyor, hastalık öncesi de hep böyle uyuyordu, sanırım rahatladı biraz. Ama biraz daha halsiz duruyor. Belki ilaçtan belki yem yemediğinden olabilir diye düşünüyorum. Çünkü ilaç kullanımı öncesinde yem yiyordu.

Şimdilik böyle, ilacı 2 gün daha kullanıp 5 güne tamamlayacağım.
Birde dışkı fotoğrafını yükledim dün akşam ve bugün bu şekilde sulu dışkıladı ve birkaçında sulu ve sadece beyaz kısım vardı, bu süreçte normal midir?
Merhaba flagyl almaya çalışıyorum ama eczane vermiyor reçete lazım diyor ne yapıcam ben yardım lütfen

doktorlar yazar mı? Bir de ben kuşlarımda bu hastalıktan şüphe ediyorum durumlarını size atsam kontrol eder misiniz bu hastalık mı değil mi diye?

reçete yazma yetkisi doktor ve veteriner hekimlere aittir,

yeni bir başlık açıp kuş ve dışkılarının net fotolarını atabilirsiniz. sorunu ve ne zamandır devam ettiğini de yazarsınız

Konu için teşekkürler, Flagyl 8 gün kullandım fakat etki etmesine rağmen tamamen geçirmedi. Şimdi videoyu izledim Mikostatin ile birlikte kullanılırsa daha etkili olduğu söyleniyor. 5-6 ay önce kuşumda yine mantar hastalığı olmuştu dışkısı çok pis kokuyordu o yüzden Mikostatin almıştım ve iyileşmişti ama sorum olacak. 8 gün Flagyl kullandım şuan (her gün ağızdan 1 damla damlattım suyuna katınca içmediği için), tekrar Flagyl vermem gerekir mi yoksa sadece 1 hafta Mikostatin vermem yeterli midir ? Mantarlar solunum yollarına da ulaşmış kuş bildiğin horlamayla hırıtlı arası tuhaf tuhaf sesler çıkartıyor geceleri. Gündüzleri de aynı şekilde tuhaf tuhaf sesler geliyor nefes alırken, sesi de çatallaşıyor arada.

Solunum probleminiz daha ciddi olabilir. Doksimis gibi bir ürünle gidilebilir belki de ama arkadaşlarımda bir baksın derim

Videoda solunum problemiyle karıştırılmaması gerektiğini söylüyor. Tıksırmayla beraber seyrettiği için bana Mikostatin kullanmak mantıklı geldi veterinerin anlattıklarına göre. Video ve ses kaydı atabilirim isterseniz yardımcı olacaksa. Nefes alışının ses kaydı ve tıksırmasının videosu mevcut.