Kuşlarda Trikomonas Enfeksiyonu (Düzenli Tıksırma)

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,807
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
TRİCHOMONİASİS Hastalığı ve Tedavisi
Kuşlarımız da en çok rastladığınız hastalıklardan bir taneside Trikomonas'tır. Bulaşıcı bir enfeksiyondur ve iyi gözlemlenmelidir. Veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederim fakat tanıdan eminseniz. Evinizde programlı bir tedaviye gidebilirsiniz ve iyileştirebilirsiniz.

Enfekte hayvanlarda izlenebilen bulgular:
 • Çevre ile ilgisizlik,
 • Halsizlik ,
 • Zayıflama,
 • Tüylerin kabarması,
 • Yem yeme ve su içmede güçlük,
 • Ağızlar açık, güç soluma,
 • İshal
 • Kötü performans,
 • Göz yaşarması, göz civarında şişkinlik,
 • Ağızdan gri-yeşil akıntı,
 • Hafif kuyruk sallantısı,
 • Düzenli tıksırma
tri.jpg
Nedenleri :
Hastalığa, burun kanallarında, ağızda, boğazda, yutakta ve diğer organlarda yaşayan kamçı biçiminde tek hücreli Trichomonas gallinae adında bir organizma neden olur.
Şiddetli salgınlar tavuklarda ve hindilerde bazen rastlansada, bu hastalık genelde kafes hayvanlarında daha sık rastlanmaktadır.
T gallinae'nin bazı türleri, güvercin ve kumrularda yüksek miktarda ölüme neden olmaktadır.


Hastalığın yayılımı:

Hastalık hızlı bir şekilde yayılır.
Hastalığın neden olduğu ilk ur, küçük olup ağız mukozasının sarı bölgelerinde ortaya çıkar.
Toplu halde yaşayarak, hızlı yayılırlar ve sürekli ve tamamen yemek borusunu tıkarlar, ayrıca kuşun ağzını kapatmasına engel olurlar.
Kuşun ağzında çok fazla sıvı oluşumu ortaya çıkabilir.
Gözlerde yoğun sıvı akıntısı olur ve daha ileri safhalarda bu akıntı kuşlarda körlüğe neden olabilir.
Kuşlar çok çabuk kilo kaybına uğrar, güçsüzleşir ve halsizleşir ve bazen 8-10 gün içinde ölürler.
Kronik bulaşmalarda, trichomonads boğazın mukoza zarlarında faaliyetini sürdürsede, kuşlar sağlıklı gözükür.
Ağız ve yutakda bol miktarda görülen virüsün yayılımı kafatasına kadar ilerleyebilir ve bazen boynu saran dokulara kadar ilerler.
Yemek borusu ve kursakta görülen zedelenmeler sarı, yumru şeklinde, merkezi koni biçiminde peynirimsi yapıda, ucunda memesi olan ve "sarı düğmeler" olarak adlandırılan bir yapıdır.

Teşhis:

T gallinae virüsünün neden olduğu urlar ve bereler şeklen kendine özgüdür ama belirtileri frengi ve diğer hastalıklara benzer.
Trichomonads'ın varlığını görmek için, boğazdaki sümük dokusundan parça alınıp, mikroskopik testler yapılarak hastalık doğrulanır.

Doğrulanma sonrasında hekimin verdiği ilaç kullanılmalıdır.

Birçok üretici arkadaşların önerileri ve araştırmalarım sonrasında edindiğim bu küçük tedavi yöntemini belirtmek istiyorum. Fakat öncelikle teşhisten emin olmanız gerekir. Alttaki video bir örnektir ve genelde bu tıksırma hareketinin düzenli yapılması ve görselde paylaştığım dışkı bozukluklarında tedaviye başlanmalıdır. Kuş diğer kuşlardan ayrı tutulmalıdır bu süreçte ve yeşillik ve mama verilmemelidir.
Hangi ilaç?
Veteriner hekimin size önerdiği birçok ilaç olabilir. Fakat genel olarak kullanılan Flagyl'dir. [Düzeltme: Metranidazolün tek başına etki etmediği durumlar için alternatif bir tedavi yöntemi olarak oksitetrasiklin ile kombine tedavi uygulanabilir. Bkz. Haydardedeoğlu, Ali. (2007). Güvercinlerde Trikomoniazisin Metranidazol ve Oksitetrasiklin Kombinasyonu ile Sağaltımı)

Kullanımı
İlaca başlandığı gün sadece ağızdan 1 damla uygulanır. Ertesi gün yarım su kabına 10 damla civarı damlatılmalıdır. 12 saat arayla su tazelenmesi gerekir. Tedavi 5 gün ilaçlı su, ardından 2 gün multivitamin , son gün probiyotik şeklinde devam etmelidir. 8. gün sonunda sonuç aynı ise veterinere danışmanız gereklidir.
 
Son düzenleme:
Üst