Kuşlarda Yağlanma ve Karaciğer Yağlanması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
1111111.jpg

Kuşlarda yağlanma, zannedilenden daha yaygın ve ciddi bir sorundur. Dengesiz beslenme ve hareket azlığı kuşlarda yağlanmaya sebep olur. Muhabbet kuşları doğal yaşamlarında çok çeşitli besinler ile beslenebilme şansına sahipken evde bakıldığında ağırlıklı olarak darı ve tohumlardan oluşan yemlerle beslenmektedir. Kuşları sadece yemle besleyip ve başka herhangi bir ek besin vermezsek yağlanmaları kaçınılmazdır. Çünkü ek olarak vitamin mineral desteği yoksa kuş yemin içeriğinde az miktarda bulunan vitamin ve minerali vücudun ihtiyacı olduğu seviyede alabilmek için çok fazla yemek zorunda kalacaktır. Çok yeme sebebiylede fazla aldığı kaloriyi kafeslerde yakamayacağından yağlanıcaktır. Ayçekirdeği gibi yağlı besinlerde bu durumun tuzu biberi olur. Ayçekirdeği %25-47 oranında yağ içermektedir..

Kuşlar için doğru beslenme özellikle onların daha sağlıklı olması ve bu sayede de hareketli olmasını sağlamaktadır. Besin çeşitliliği muhabbet kuşları için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Karbonhidrat, protein, yağ ve lif dengesine sahip bir diyete geçiş yapılmalıdır. Uzun vadede pelet yem, tohum yem, meyve sebzelerden oluşan dengeli bir diyetle beslenmelidir. Egzersiz yapmalı, sürekli kafeste kalmamalıdır. Muhabbet kuşları, diğer tüm kuşlar gibi uçma ihtiyacı duyan canlılardır. Evde uçmaları için kafesten çıkarılmaları son derece önemlidir. Böylece enerji tüketimleri artacak ve yağlanma sorunları en aza indirilebilecektir. Kafes dışına kuracağınız oyun alanlarıda faydalı olucaktır..

Yağlanmış kuşların büyük bir kısmında damar sertleşmesi ve karaciğer yağlanması/büyümesi gibi problemlerle karşılaşılır. Yağlanma sonucunda karaciğer fonksiyonları bozulur ve normal görevlerini yerine getiremez. Kan damarlarında biriken yağ dokusu kan akışını engeller ve beyne iletilen oksijen miktarı ciddi biçimde düşüş gösterir. Yağlı tümörler, lipomlar ya da ksantoma gibi yağ bazlı tümörler de kuşlarda daha sık görülür. Karaciğer kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden karaciğerin kendini yenileyebilmesine destek olacak deve dikeni gibi bitkisel ürünler kullanılabilir.

Birde kesin olmamakla beraber safralı dışkıların büyük ihtimalle karaciğer yağlanması sebebiyle olduğunu düşünüyorum..
35.jpg

Alttaki linkleride inceleyebilirsiniz..

Hocam konu için teşekkürler. Bir de kuşlarda tohum seçme varya bi önceki yemde anason tohumu vardı yediler mi bilmiyorum acaba ayrı kapta mı versek daha iyi mi olur.

Kuşumda ki geçmeyen sorun🥲veteriner bana lipom tümör vs den çok karaciğer den kork dedi yağlanması olan kuşlar da devamli karaciğeri korumak gerekiyormuş sedochol veriyorum ama yeterli olmaz sanırım bu deve dikeni nasıl veriliyor

Hocam konu için teşekkürler. Bir de kuşlarda tohum seçme varya bi önceki yemde anason tohumu vardı yediler mi bilmiyorum acaba ayrı kapta mı versek daha iyi mi olur.

Anason tohumu hakkında bilgim yok. Verilirmi verilmezmi, faydası olurmu olmazmı birşey diyemeyeceğim.. Ama yem seçme konusu aslında çokda problem değil. Tohumların besin değeri hemen hemen aynı zaten.. Sadece ak darı versenizde karışık yem versenizde besin değeri açısından bir fark olucağını düşünmüyorum. Tabi çeşitlilik herzaman iyidir.. Bence önemli olan yem haricinde ek olarak yeşillik, sebze vs. vermek..

Kuşumda ki geçmeyen sorun🥲veteriner bana lipom tümör vs den çok karaciğer den kork dedi yağlanması olan kuşlar da devamli karaciğeri korumak gerekiyormuş sedochol veriyorum ama yeterli olmaz sanırım bu deve dikeni nasıl veriliyor

Deve dikeni havalı ismiyle milk thistle :) kuşlarınız yerse tohum olarak direk yemine ekleyebilirsiniz. %5 gibi ekleseniz bence yeterli olur.. Yada kuşunuz mama yiyorsa öğütülmüş toz formunu alıp mamaya ekleyebilirsiniz. Bir silme çay kaşı kadar ekleseniz yeterli olur.. Veya bir bardak sıcak suya yine bir silme çay kaşığı deve dikeni ekleyip demleyebilirsiniz. Soğuduktan sonra kuşun suluğuna koyabilirsiniz.. Birde yağ formları var onlarda yine mamada yada sulukta kullanılabilir bir iki damla şeklinde.. Deve dikenini haftada bir veya iki kere kullansanız yeterli. Ek olarak faydasını görmek için uzun vadeli ve düzenli uygulamak gerekiyor..

Karaciğer yağlanması durumunda Zeolitli beslenme de yapılabilir.😊

Cleansing tea vb bir ürün işe yarıyor genelde.Ya da devedikeni ekstratları var sıvı şeklinde.İyi bir ürün bulup kullanmak lazım.

Ya da devedikeni ekstratları var sıvı şeklinde.İyi bir ürün bulup kullanmak lazım.
Bu ekstratlar insanda çok işe yarıyor tecrübe ettim. Benimde kuşlarda kullanmak aklıma geldi ama oran nasıl olur ve sulukta çözülür mü bozulur mu bilemedim bi bilginiz var mı.

Karaciğer yağlanması durumunda Zeolitli beslenme de yapılabilir.😊

Zeolit tozunu genelde ishal vakalarında kullanıyorlar. Aynı aktif karbon (kömür) gibi gözenekli yapısı olması ve su tutma emici özelliği olması sebebiyle ishali geçirebilir. Ancak ishal bir semptomdur hastalığın kendisi değildir. İshali geçirmek hastalığı tedavi etmez..

Hasta kuşların ilk verdiği belirti dışkıda ishal olmasıdır. Bu sayede kuşların hastalığını erkenden farkederiz ve müdahale ederiz. Zeoliti beslenmede sürekli kullanmak ise ishali ve dışkıdaki belirtileri gizleyeceğinden kuşun hastalığını farketmede geç kalmamıza sebep olabilir.

Zeolit tozu belki detoks amacıyla arada bir mamalara eklenebilir karşı değilim. Karaciğer üzerinde olumlu bir etkisi olurmu bilemiyorum. Ama mucize beklememek lazım bu gibi ürünlerden :)

Cleansing tea vb bir ürün işe yarıyor genelde.Ya da devedikeni ekstratları var sıvı şeklinde.İyi bir ürün bulup kullanmak lazım.

İçeriğinde bu kadar bitki olan bir ürün karaciğere faydasımı olur yoksa karaciğeri dahamı çok yorar bilemiyorum. Kedi köpeklerin bünyesi kaldırabilir belki ama 30 gramlık kuşa bunları vermek bana doğru gelmiyor..

Cleansing tea içerik;
Chaga Mantarı, Papatya, Çim Repeshko, Rus Devedikeni,Nane, Sonsuz otu, Pamuk tohumu, Civanperçemi, Kırlangıçotu, Isırgan, Söğüt, Sarı Kantaron, Rezene, Tatlı yonca Karahindiba, Meyan kökü, Menekşe, Muz, Kızıl kantaron.

Saraçoğlu bile önermiyor bu kadar bitkiyi :)

İçeriğinde bu kadar bitki olan bir ürün karaciğere faydasımı olur yoksa karaciğeri dahamı çok yorar bilemiyorum. Kedi köpeklerin bünyesi kaldırabilir belki ama 30 gramlık kuşa bunları vermek bana doğru gelmiyor..

Cleansing tea içerik;
Chaga Mantarı, Papatya, Çim Repeshko, Rus Devedikeni,Nane, Sonsuz otu, Pamuk tohumu, Civanperçemi, Kırlangıçotu, Isırgan, Söğüt, Sarı Kantaron, Rezene, Tatlı yonca Karahindiba, Meyan kökü, Menekşe, Muz, Kızıl kantaron.

Zeolit tozu kursaktan veriliyor bir de bana zararlı gibi geliyor yani zararı yoktur ama kuşlar neden kursaktan beslensin bebek mi bunlar zaten kuşumun kursak bölgesinde kitle var o yüzden vermek istemiyorum. Veda nın ilacın da da çok bitki var haklısınız metastop kullanmıştım iyi gelmişti şimdi gittiğim 2 veteriner var biri sürekli metastop ver dedi diğer vet de karaciğeri yorarsın sürekli metastop verme dedi ben hangisini dinleyeceğim ikisi de kuşlardan anlıyorlar

Zeolit tozu kursaktan veriliyor bir de bana zararlı gibi geliyor yani zararı yoktur ama kuşlar neden kursaktan beslensin bebek mi bunlar zaten kuşumun kursak bölgesinde kitle var o yüzden vermek istemiyorum. Veda nın ilacın da da çok bitki var haklısınız metastop kullanmıştım iyi gelmişti şimdi gittiğim 2 veteriner var biri sürekli metastop ver dedi diğer vet de karaciğeri yorarsın sürekli metastop verme dedi ben hangisini dinleyeceğim ikisi de kuşlardan anlıyorlar

Eğer kuş yemini yiyorsa kursaktan besleme önermiyorum ben zaten. Tehlikeli bir işlem kursak yerine nefes borusuna mama basanı gördüm.. O yüzden kuş çok hastaysa ve yemini yiyemiyorsa ancak ozaman kursaktan besleme öneririm. Onuda bilen birinin yapması lazım herkes yapamaz..

Nasıl bir kitle var kuşta tümörmü? Röntgende görünüyormu kitle? Bana kalırsa ben bu tarz ürünleri verme taraftarı değilim. İlla verecekseniz haftada bir verin derim...

Cleansing tea içerik;

Ben 6 ay kadar kullandım,karaciğeri baya toparlamıştı aslında.Ama başka problem çıkınca farklı tedaviye geçtik,devam edemedik yani 😞 Belki çok küçük dozda verdiğimiz için az etkiliyordur🙄

Devedikeni ve enginar ekstraktı araştırıyorum şimdi.Aklıma daha çok yattı 🙂

Bu ekstratlar insanda çok işe yarıyor tecrübe ettim. Benimde kuşlarda kullanmak aklıma geldi ama oran nasıl olur ve sulukta çözülür mü bozulur mu bilemedim bi bilginiz var mı.
Evet annem de bir ara kullanmıştı,değerleri 3 ay da düşürmüştü.Markayı hatırlamıyorum ama su da çözünür diye düşünüyorum.Yapısı çok yoğun değildi.Doz nasıl olur ben de emin değilim,hekime soracağım gittiğimde.

Eğer kuş yemini yiyorsa kursaktan besleme önermiyorum ben zaten. Tehlikeli bir işlem kursak yerine nefes borusuna mama basanı gördüm.. O yüzden kuş çok hastaysa ve yemini yiyemiyorsa ancak ozaman kursaktan besleme öneririm. Onuda bilen birinin yapması lazım herkes yapamaz..

Nasıl bir kitle var kuşta tümörmü? Röntgende görünüyormu kitle? Bana kalırsa ben bu tarz ürünleri verme taraftarı değilim. İlla verecekseniz haftada bir verin derim...
Tümör ve kitle ayrımını falan bilmiyorum hocam .Evet röntgende görünüyor böyle

Ekli dosyalar

• 1000008793_640x480.jpg
    1000008793_640x480.jpg
    57.3 KB · Görüntüleme: 6
Tümör ve kitle ayrımını falan bilmiyorum hocam .Evet röntgende görünüyor böyle

Kursak bölgesinde olduğu için acaba farklı bir durumu olabilirmi diye düşündüm. Kursakta taş birikmesi yada tüy birikmesi gibi şeylerde olabiliyor bazen. Bir kuş hatırlıyorum kursaktan ameliyatla bir topak tüy çıkarmışlardı. İri kuş kumları tüketilmesi durumunda sindirimden geçemeyip kursakta birikme durumuda olabilir. Tabi tümörde olabilir sadece fikir yürütüyorum belki işinize yarar diye..

Kursak bölgesinde olduğu için acaba farklı bir durumu olabilirmi diye düşündüm. Kursakta taş birikmesi yada tüy birikmesi gibi şeylerde olabiliyor bazen. Bir kuş hatırlıyorum kursaktan ameliyatla bir topak tüy çıkarmışlardı. İri kuş kumları tüketilmesi durumunda sindirimden geçemeyip kursakta birikme durumuda olabilir. Tabi tümörde olabilir sadece fikir yürütüyorum belki işinize yarar diye..
Devamlı gittiğim veteriner sanki tüy gördüm demişti hocam kendi tüyünü veya baska bir şey kemirmiş olabilir dedi kursak içerisinde beyaz tüy varmış yani bu röntgeni 2.gidişimizde çekti ve kisti olduğunu söyledi daha sonraki ki gidişimizde içinde yem ve tüy var sanki dedi öyle bir şey gördüm dedi kusturmaya çalıştı olmadı.Ankara da ki kuşlara bakan veterinerlerin hepsine götürdüm hiç biri ameliyat önermediler. Son gittiğim başka bir veteriner lipom dedi sertleşmiş lipom. Ama benim anlamadığım yabancı cisim olsa kuş çok bitkin düşmez miydi lipomu olup canlı olan kuş gördüm ama yabancı cisim daha ciddi gibi sanki sürekli uyumaz mıydı acaba

Devamlı gittiğim veteriner sanki tüy gördüm demişti hocam kendi tüyünü veya baska bir şey kemirmiş olabilir dedi kursak içerisinde beyaz tüy varmış yani bu röntgeni 2.gidişimizde çekti ve kisti olduğunu söyledi daha sonraki ki gidişimizde içinde yem ve tüy var sanki dedi öyle bir şey gördüm dedi kusturmaya çalıştı olmadı.Ankara da ki kuşlara bakan veterinerlerin hepsine götürdüm hiç biri ameliyat önermediler. Son gittiğim başka bir veteriner lipom dedi sertleşmiş lipom. Ama benim anlamadığım yabancı cisim olsa kuş çok bitkin düşmez miydi lipomu olup canlı olan kuş gördüm ama yabancı cisim daha ciddi gibi sanki sürekli uyumaz mıydı acaba

Herşey olabilir açıkçası röntgenden bizim anlamamız zor. İstanbulvet yada özvet gibi deneyimli veterinerler röntgeni yorumlaması lazım. Ama şu var kuş hareketliyse demekki fazla etkilenmiyor bu kitleden. Birde arada bir röntgen çektirmekte fayda var diye düşünüyorum kitle büyüyormu diye kontrol etmek lazım..