Kuşum kafa sallayıp yem kusuyor.

Maviş Paşa

Forum Sakini
Dişi kuşum sabahtan beri kusma hareketi yapıyordu. Oyun vs sandım ama Şimdi fazla yapmaya başladı. 3 4 tane Yem saçıyor. İshali yok gibi ağzında koku yok. Kum tüketmiyor pek genelde oyun oynuyo gibi kumu yere döküyor hep sulukta da koydum yemedi. Kum yemediği için olabilir mi. Kafese koydum şimdi.

20221027_144803.jpg

Çözüm
Kuşum öldü evdekiler hep onu arıyor çağırıyor. Evdeki kuşlara geçme ihtimali var mı. Bulaşmış mıdır. Erkek kuşumun kilosu aynı ama durgun duruyor. Sürekli ötüyor onu arıyor. 😭 onunda karnı sivri gibi. Stres olduğu için olabilir mi yoksa bulaşmış mıdır. 2 muhabbet 1 sultan Papağanı var. Yemi suyu kiloyu dışkısını takip ediyorum. Ve onlardaki bu hastalık bize gecer mi. Dokunduğum zaman sürekli elimi yıkıyorum.
Durgunluğu stresten olabilir tabi ama ölen kuşla teması varsa bulaşmışta olabilir. Biraz gözlemleyin bakalım.
Kuşlardaki bazı hastalıklar bizlere de geçebiliyor. Hijyene dikkat etmeliyiz.

Forumda bununla ilgili konuyu okuyabilirsiniz.

Thread 'Kuşlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar'
Kuşlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar
Her kuşta aynı olmuyor kusma şekli. Bir sindirim sorunu ya da kursak enfeksiyonu neden oluyor daha çok. Yemin tazeliğinden eminsiniz değil mi=

Bana kalırsa fazla Yulaf tüketiminden kaynaklı zehirlenme olabilir
Şırınga ile kursağa su basabilir misiniz?
Kursağın boşalması gerekiyor
Çıkardığı şeyler yem değil kesinlikle muhtemelen Yulaf sindirme problemi yaşıyor
Yarın göturuseniz haberdar edin çok geçmiş olsun

Durumu nasıl? Kusması devam ediyor mu?

Şırınga ile denedim içmiyo. Ağzını açıp 2 3 damla giriyo kafa sallayıp silkelenip çıkarıyor. Diğer kuşları görerek yem yiyor iştahlı gibi ksfa sallayıp geri kusuyor. 29 ekim Veterinerler açık mı bilmiyorum ama birszdsn götürcem kuşumu.

Her kuşta aynı olmuyor kusma şekli. Bir sindirim sorunu ya da kursak enfeksiyonu neden oluyor daha çok. Yemin tazeliğinden eminsiniz değil mi=
Yeni aldım garden mix pembe olanından taze evet önceki yem kötü kokuyordu 2 aydır falan kapalı alıyorum.
Islaklık yok tüyünde. Sulu değil kuru yem kusuyor hep. Ağzında koku yok. İshali var popo kısmı yeşil gibi.

Son düzenleme:
Göğüs kemiğini kontrol edebilir misiniz? Keskinliği, kuşun ağırlığını bilmek lazım. Dışkısı pek iyi görünmüyor ancak aşırı korkutacak bir dışkısı da yok. Mutlaka geç kalınmadan ilaca başlanmalı. Veterinere gidilemiyorsa eczaneden mikostatin, triflucan gibi bir ilaç temin ediniz.

Göğüs kemiğini kontrol edebilir misiniz? Keskinliği, kuşun ağırlığını bilmek lazım. Dışkısı pek iyi görünmüyor ancak aşırı korkutacak bir dışkısı da yok. Mutlaka geç kalınmadan ilaca başlanmalı. Veterinere gidilemiyorsa eczaneden mikostatin, triflucan gibi bir ilaç temin ediniz.
Kemik belirgin biraz dokununca. 2 gün önce 48 di. Dün 46 şimdi tarttım 45. Kuruma belirtisi mi bu. Ağzını açmıyor yemiyor bişey içmiyor. Uçuyor oynuyor ama yemiyo.

Tam olarak değil ancak iyi beslenmediğinden ağırlık kaybediyor şuan. Zorla da olsa beslenmiyorsa elle besleme takviyesi yapılmalı (aparatla)