Kuşum kafa sallayıp yem kusuyor.

Maviş Paşa

Forum Sakini
Dişi kuşum sabahtan beri kusma hareketi yapıyordu. Oyun vs sandım ama Şimdi fazla yapmaya başladı. 3 4 tane Yem saçıyor. İshali yok gibi ağzında koku yok. Kum tüketmiyor pek genelde oyun oynuyo gibi kumu yere döküyor hep sulukta da koydum yemedi. Kum yemediği için olabilir mi. Kafese koydum şimdi.

20221027_144803.jpg

Çözüm
Kuşum öldü evdekiler hep onu arıyor çağırıyor. Evdeki kuşlara geçme ihtimali var mı. Bulaşmış mıdır. Erkek kuşumun kilosu aynı ama durgun duruyor. Sürekli ötüyor onu arıyor. 😭 onunda karnı sivri gibi. Stres olduğu için olabilir mi yoksa bulaşmış mıdır. 2 muhabbet 1 sultan Papağanı var. Yemi suyu kiloyu dışkısını takip ediyorum. Ve onlardaki bu hastalık bize gecer mi. Dokunduğum zaman sürekli elimi yıkıyorum.
Durgunluğu stresten olabilir tabi ama ölen kuşla teması varsa bulaşmışta olabilir. Biraz gözlemleyin bakalım.
Kuşlardaki bazı hastalıklar bizlere de geçebiliyor. Hijyene dikkat etmeliyiz.

Forumda bununla ilgili konuyu okuyabilirsiniz.

Thread 'Kuşlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar'
Kuşlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar
Kuşun kursaktan beslenmesi gerekiyor başka türlü olmaz.. Ya geçen götürdüğünüz kuşçuya götürün yada veterinere götürün bırakın.. Şırıngayla kursaktan beslesinler.. Mamanın içine ilacıda eklesinler.. Sizin yapabileceğiniz birşey yok...

Sudan içirdim 4 5 damla kadar. Darı az yiyor hiç hali de yok. O kuşçu da şuan yok yarına çıkarsa yarın gelecek mama vermeye

Kuşun son durumu nedir?
Gece yumurta sarısı bisküvi ilaçlı su ile mama yaptım az yedi su verdim içti sonra çok çırpındı kusar gibi sonra darı yemeye başladı.
Hastalığın 4.günü ayakları üstünde duramıyor normal su verdim yine çırpındı sonra darı aspur yemeye başladı dayanıyor kuzum. 5 6 darı yemesi 2 3 damla su içmesi iyi bişey mi ?.
Birde dışkı yapmadıydı dün şimdi elime aldığımda yeşil sarı ishal gibi yaptı.

Çok az da olsa yemesi iyi fakat,şu aşamada iyi beslenmesi gerekiyor.Aç olduğu için dışkılamamış olabilir.Kursaktan besleme yapılmalı bencede.Su bile içince kusuyorsa hayvan,ilaç nasıl etki edecek ki? Hekim bununla ilgili birşey önermedi mi? Gerekirse tekrar görüşün.

Çok az da olsa yemesi iyi fakat,şu aşamada iyi beslenmesi gerekiyor.Aç olduğu için dışkılamamış olabilir.Kursaktan besleme yapılmalı bencede.Su bile içince kusuyorsa hayvan,ilaç nasıl etki edecek ki? Hekim bununla ilgili birşey önermedi mi? Gerekirse tekrar görüşün.
Kuşum öldü. İlaçlı suyu ver kendine gelir yem yerse düzelir dedi. Yem yese düzelecek bende biliyorum. Az yedi suyunu da içti. Gitti güzel yavrum. Melek oldu kızım. Cennetine gitti.
Teşekkür ederim cevap verenler için.

Başınız sağolsun 🥺

Kuşum öldü evdekiler hep onu arıyor çağırıyor. Evdeki kuşlara geçme ihtimali var mı. Bulaşmış mıdır. Erkek kuşumun kilosu aynı ama durgun duruyor. Sürekli ötüyor onu arıyor. 😭 onunda karnı sivri gibi. Stres olduğu için olabilir mi yoksa bulaşmış mıdır. 2 muhabbet 1 sultan Papağanı var. Yemi suyu kiloyu dışkısını takip ediyorum. Ve onlardaki bu hastalık bize gecer mi. Dokunduğum zaman sürekli elimi yıkıyorum.

Durgunluğu stresten olabilir tabi ama ölen kuşla teması varsa bulaşmışta olabilir. Biraz gözlemleyin bakalım.

Son düzenleme:
Çözüm

Veteriner yem yemiyo su içmiyo halsiz ateşi var deyip 2 ilaç verdi ne olduğunu neden olabileceğini söylemedi diğer kuşlarla aynı kafeste olmasın yeter dedi. Ben ayrı tuttum. Hastalığı ne bilmiyorum mantar mı enfeksiyon mu kuruma mı diğerlerine geçip geçmediğini de bilmiyorum. Geçmiş olsa nasıl anlarım peki. Dışkıdan mı yoksa hal ve hareketlerinden mi

Genel bir temizlik yapınız. Hastaliklar bir anda kuvvetlenmediginden anlamaniz güç olacaktır. Şu sıra onlar için en iyi çözüm probiyotik ve protein destekleriyle bagisikliklarini kuvvetlendirmekten geçiyor. İyi bir probiyotik ve bira mayasi ürünü alınız

Genel bir temizlik yapınız. Hastaliklar bir anda kuvvetlenmediginden anlamaniz güç olacaktır. Şu sıra onlar için en iyi çözüm probiyotik ve protein destekleriyle bagisikliklarini kuvvetlendirmekten geçiyor. İyi bir probiyotik ve bira mayasi ürünü alınız
Entrobac alamam geç geliyor genelde de zaten. Diazyme olur mu. Bira mayası ne oluyor. Onun yerine ne verebilirim başka. Meyve de olur mu

Diazyme idareten olabilir tabi. Bira mayasini forumda araştırmanızı öneririm. 3,5 konu olmasi lazım. Bulamazsaniz link atmaya çalışırım
Tamam bakacağım ona.
Birde evdeki kuşların karnı sivri çok değil. Ama elime alınca belli oluyor. Mor gibi. Korkulacak bişey mi normal mı bidaha tutunca foto atayım.