Kuşum sürekli kusuyor, lütfen yardım edin

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Limoşum
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Limoşum

Forum Sakini
Herkese merhaba. Yaklaşık 2 ay önce kuşum halsizleşmeye kusmaya başlamıştı dışkıda yemler oluyordu. Facedeki gruplara yazdım kursak mantarı dediler triflucan ağzına aksamlari 1 damla biteral hapıda parçalara bölüp günlük 1 parça koydum bunu 3 gün boyunca kullandim daha kötü oldu gibi ya da fayda etmedi biraktim kullanmayi. Kusarken sıçratıyordu sulu kusmasi yoktu. Daha sonra veterinere götürdük salmonella ecoli dedi baytril verdi 1 hafta kullandım halsizligi yem yememesini kusmasini her şeyini duzeltti ama hala öğürüyordu ve dışkı açık yeşildi ilaçtan sonra ve tekrar kustu. Terkar baska bi gruba yazdım face yine kursak mantarı dediler tam suluga 10 damla koydum 9 gün boyunca kullandım kusma yine gittu dışkı yine kotüydü yine fayda etmedi öğürmesi devam ediyordu. Daha sonra bi şekilde bi adamla tanıştım ondan yardim alıyorum şuan usutmuş olacağını söyledi(hastalanmadan önce cereyanda kalmış olabilir camlar açıktı ben de farkettim aslında kaldığını) bu arada bu adamla tanıştığımda dışkı ishal, cok buyuk dışkı, açık yeşil dışkıydı. Adam karaciğeri cok fazla yordugumu söyledi evet biliyorum maalesef ishal için ecerfurly verelim dedik sabahtan aksama kadar kapsül olanı kullanıyorum biraz tozunu tam suluga koyuyorum bakteriyel dışkıda olduğu için sulphamezathine tam suluk 5 damla veriyorum ertesi gün yine ecerfurly akşam vitaform veriyorum her gün böyle tekrarlıyor. (Bu ilaçlara başlamadan once kusmasi yoktu halsizlik yoktu arada boğazında bir şey kalmış gibi yapıyordu sadece) ben maalesef bu ilaçları verirken soğuk su kullandım belki o yuzden etkisini pek görmedim ılık su kullanmaya basladim ve suan dışkısının daha iyiye gittiğini düşünüyorum görüyorumda en azindan kocaman değil diskisi daha küçük, ishalide bikac gündür hiç yok. Ama farkettim ki bi yerlerde bi yanlislik yapmışım kuyruk nefes alırken sallanmaya başladı bikac gündür ses çıkarması yok bence ilaclardan biri yaptı vitaform yaptı diye düşünüyorum sanki fazla koydum biraz daha etki etsin diye suyunu azalmıştım bunu adam söyledi bütün ilaçları oyle koymaya başladım ama vitaform agir gelmis olabilir onu azaltmayı düşünüyorum acaba kuyruğu düzelir mi? ( suan cok fazla tüy doküyor belki hastalığı için belkide tüye girdi ve bana göre biraz halsiz saldigimda iyi egleniyor ama kafeste biraz sessiz yine bikac gun önce cok iyiydi evin içinde dolaniyordu hep. Bir de yem yediği halde kilo almıyor aspur, dal dari, ishali icinde muz veriyorum, yumurta maması yaptım pek sevmedi) lütfen yardım olun cok uzun yazdım ama herhangibir sey bile yazsaniz benim için çok iyi olur kuş iyiye gidiyor mu? Yazmayı unutmuşum sulphezathineyi verirken b vitamini veriyorum yarım suluğundan daha az 4 damla veriyorum bi yudum alinca alıyorum suyunu ilacini veriyorum hem tüyü için hem de iyice halsiz düşmesin diye vitaformu verdiğim gunler vermiyorum.

Şuan kuştaki hastalık belirtileri neler? Nefeste hırıltı, solunumda güçlük, kusma yada kusma hareketi, halsizlik, iştahsızlık vs. gözlemlediğiniz belirtiler neler? Birde kuşun bir videosunu çekip atarmısınız. Videoyu Free video upload - Streamable bu siteye yükleyip linkini kopyalayın ve buraya atın.
Nefeste hırıltılı yok. Kusma olarak yeni yeni olan eslere kusma hareketi yapıyor biraz birkaç gündür. Öyle buyuk yemler değil ağzına getiriyor çıkarmıyor bazen parmağımı uzatinca ona yapıyor. İştahsızlık kesinlikle var darı veriyorum yine zor yiyor. Iki gündür hapşuruyor biraz. Dışkı sabah iyiydi ama suan sadece beyaz dışkı yapıyor 2 3 saattir. Onun dışında gece farkettim kanadını sürekli oynatıyor kıpır kıpır iki kanadınıda bit var mi bilemem ama böcek olabilir diye düşünüyorum suan tuyde belki o yüzdendir. Derisinin tam rengini nasıl olması gerektiğini bilmiyorum ama kaşınırken farkettim açık kırmızıydı. Onun dışında göğüs kemiği baya çıkmış. Kuyruk sallamasıda var tünekteyken. Bunu ilaçlardan sonra yaptı eskiden yoktu. Yani 1 haftadır var.

Oyla 0
Oyla 0
Barmagimdaki olani suan yaptı. Yerdekiyle aynı

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-08-08-17-48-19.png
    Screenshot_2020-08-08-17-48-19.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_2020-08-08-17-49-19.png
    Screenshot_2020-08-08-17-49-19.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 13
  • Screenshot_2020-08-08-17-56-14.png
    Screenshot_2020-08-08-17-56-14.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Bu kadar kuyruk atması normal. Hırıltıda yoksa sıkıntı yok. Beyaz dışkısının resmini çekip atarmısınınz.
Bazen fazla sallıyor kuyruğunu gözlemledigim kadariyla nefesle beraber kuyruk sallanıyor hızlı nefes alıyor demekki bi sıkıntı olabilirm belki ilaçlardan dolayi kalbi hızlı atmaya başladı

Oyla 0
Şimdilik dediğim gibi bir kaç gün kuşu dinlendirelim. Daha sonra ilaç kullanmak gerekebilir. Ama şuan için evinizde kuru kekik varsa çayını yapıp verin kuşa 2 gün iyi gelicektir. Bir su bardağı suyu kaynatın ve bardağa aktarın üzerine bir çay kaşığı kuru kekik atın ve 10 dakika demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra süzün ve soğumaya bırakın. Soğuduğu zaman suluğa 5'te 1 oranında ekleyin ve kuşa verin içsin. Bugün yarın bu şekilde kekikli suyu içsin. Ama kekikli suyu bir iki sefer tazeleyin. Yarın akşam tekrar dışkı resmi atın ve kuşun güncel durumunu yazın iştahı, enerjisi vs. yazın...

Oyla 0
Bu kadar kuyruk atması normal. Hırıltıda yoksa sıkıntı yok. Beyaz dışkısının resmini çekip atarmısınınz.
Bu arada ev boyanacak balkona koymayı düşünüyorum yaninda ben de kalcam eger cok kokusu gelmezse boyanin. Balkon kapalı camlı. Rahat rahat salamiyorum suan kendi odama salıyorum ama orda da ucamiyor

Oyla 0
Şimdilik dediğim gibi bir kaç gün kuşu dinlendirelim. Daha sonra ilaç kullanmak gerekebilir. Ama şuan için evinizde kuru kekik varsa çayını yapıp verin kuşa 2 gün iyi gelicektir. Bir su bardağı suyu kaynatın ve bardağa aktarın üzerine bir çay kaşığı kuru kekik atın ve 10 dakika demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra süzün ve soğumaya bırakın. Soğuduğu zaman suluğa 5'te 1 oranında ekleyin ve kuşa verin içsin. Bugün yarın bu şekilde kekikli suyu içsin. Ama kekikli suyu bir iki sefer tazeleyin. Yarın akşam tekrar dışkı resmi atın ve kuşun güncel durumunu yazın iştahı, enerjisi vs. yazın...
Neyi olabilir peki bir sey soyleyebilir misiniz durumu hakkında. Hastalığı ne olabilir sizce?

Oyla 0
Kuşunuzun ağır bir hastalığı yok gibi ama çok yorulmuş. Sadece bir süre standart bakım düzenini sağlayınız. Balkona çıkardığınızda direk güneş üzerine düşmediğinden emin olunuz. Dışkısı kötü değil.

Oyla 0
Kuşunuzun ağır bir hastalığı yok gibi ama çok yorulmuş. Sadece bir süre standart bakım düzenini sağlayınız. Balkona çıkardığınızda direk güneş üzerine düşmediğinden emin olunuz. Dışkısı kötü değil.
Doğanay bey kekik çayını yaptım suluğuna koydum. Yalnız şöyle bi sorun var kuş kafeste yemek su pek içmiyor şu günlerde salınca çay tabağına yem su koyuyorum öyle içiyor. Suluğundaki kekik çayı çay tabağına koysam sıkıntı olur mu? Bu benim için çok önemli lütfen cevap verin. Etkisi az mı olur?

Oyla 0
Doğanay bey kekik çayını yaptım suluğuna koydum. Yalnız şöyle bi sorun var kuş kafeste yemek su pek içmiyor şu günlerde salınca çay tabağına yem su koyuyorum öyle içiyor. Suluğundaki kekik çayı çay tabağına koysam sıkıntı olur mu? Bu benim için çok önemli lütfen cevap verin. Etkisi az mı olur?
Hayır efendim olmaz. Ben sizdeki bu paniği anlamadım rica ederim sakin olun istemsiz gülmeye başladım :D ağır bir şey görünmüyor dendi zaten. Yani nasıl ikna edelim sizi :D

Oyla 0
Hayır efendim olmaz. Ben sizdeki bu paniği anlamadım rica ederim sakin olun istemsiz gülmeye başladım :D ağır bir şey görünmüyor dendi zaten. Yani nasıl ikna edelim sizi :D
Ilk başlarda böyle değildim ilacı kullanırım iyi olur sandım kursak mantarı demişlerdi. O zamandan beri böyleyim suan bile hala öyleyim siz ne kadar ağır desenizde. İlaç kullanıyorum süresi bitince yine aynı oluyo tamamen iyi olmadan bana rahat yok anlaşılan

Oyla 0
@Ümit T. Ev boyanacağı için salamadim bugünlük ama kafesinde hareketliydi bizi görünce öpücük falan atıyordu halsiz değildi. Dün akşam saldigimda yemini yemişti bugün sabahta yedi biraz gördüm ama sonrasında yemi ağzına alıyor çıtlatmıyor geri bırakıyor. Diskilarda bu şekilde bazen poposuna yapışıyor kendi çıkarıyor öyle. Arada görüyorum boğazında bir şey kalmış gibi ağzını açıyor. Midesi bulanıyor galiba. İnşallah durumu kötü değildir. İlaç kullanmak zorunda kalmam. @Doğanay Y. @Farukk

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-08-09-16-28-32.png
    Screenshot_2020-08-09-16-28-32.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_2020-08-09-16-28-19.png
    Screenshot_2020-08-09-16-28-19.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_2020-08-09-16-28-13.png
    Screenshot_2020-08-09-16-28-13.png
    1.7 MB · Görüntüleme: 7
Oyla 0
@Ümit T. Ev boyanacağı için salamadim bugünlük ama kafesinde hareketliydi bizi görünce öpücük falan atıyordu halsiz değildi. Dün akşam saldigimda yemini yemişti bugün sabahta yedi biraz gördüm ama sonrasında yemi ağzına alıyor çıtlatmıyor geri bırakıyor. Diskilarda bu şekilde bazen poposuna yapışıyor kendi çıkarıyor öyle. Arada görüyorum boğazında bir şey kalmış gibi ağzını açıyor. Midesi bulanıyor galiba. İnşallah durumu kötü değildir. İlaç kullanmak zorunda kalmam. @Doğanay Y. @Farukk

kekik çayını yaptınızmı?

Oyla 0