Kuşum vikvik ses çıkarıyor canı yanıyor gibi

Nur avcı

Forum Sakini
Yaklaşık bir haftadır kuşumda vikleme sesleri başladı oldukça üzücü bir ses sanki canı yanıyor gibi. Önceleri ayak altı biraz tahriş oldu diye oluyor sandım lakin bugün durumum öyle olmadığına kanaat getirdim. Kuşta gün içinde mide kalkması gibi bir durum oluyor ağzından su sesi yapıyor ağzına baktığımda ise tertemiz. Kuşu elime alıp özellikle de kursak gibi kısımlarına elim değdiğinde yine içi kalkıyor ağzından su sesi yapıyor. Kuşta 2 gündür ise kuyrukta sürekli tık tık oynama var. Kuşa biraz yaklaştığımda ise resmen içinden pıt pıt ses duyuyorum. Lütfen yardım edin kuşumun o sesi öyle yürek burkucu ki çok üzülüyoruz. Sesin olduğu videoyu linkledim

Çok teşekkür ederim sağolun hemen hepasol ve tollisanı sipariş vereceğim. Bir de aktara gideyim o dediklerinizi alayım
Tollisanı tüy döneminde vermek için almıştım,kolin içerdiği için karaciğeride destekliyor.Hepasol daha spesifik bir ürün.İçeriği de güzel.Devedikenini toz halinde çektirip arada mamaya azıcık katıyorum,karahindibayı da çay olarak veriyorum.Rica ederim,çok geçmiş olsun.

Oyla 0
Nasıl kuşunuzun durumu, rahatladı mı biraz?
Kuşum ne iyi ne de çok kötü. Augmentinden sonra ise daha iyi olduğu belli. Tüm vücudu halen aşırı kabarık, hava kesesi sesi dışarıdan bariz duyuluyor, kuyruğu tikli bir halde aşağı yukarı hareket ediyor. Kendini temizlerken bir durup soluklanıyor sonra devam ediyor. Ele alınıp bırakıldığı an ise aşırı derecede nefes nefese kalıyor neredeyse solunumu kesilecek kadar. Birkaç gündür biraz ötmeye başladı günde 1-2 kez kadar. Hep yerde duruyor su ve yem için yukarı çıkıyor.

Augmentini 7 gün kullandım. Şu an ise bir gün probiyotik bir gün vitamin olarak 5. gündeyim. 6 güne tamamlayacağım. Sonrasında da med tollyamin forte kullanacağım.

@Malkoçoğlu Hava akarı parazitiyle ilgili makale ve hastalıklara baktım size sorum hava kesesinde parazit var ise ivermectini ense veya kanat altına damlatmak kuşum için etkisi olabilecek bir şey midir?

Oyla 0
@Malkoçoğlu Hava akarı parazitiyle ilgili makale ve hastalıklara baktım size sorum hava kesesinde parazit var ise ivermectini ense veya kanat altına damlatmak kuşum için etkisi olabilecek bir şey midir?

Evet sorun hava kesesi parazitiyse ivermektin faydalı olur. İlacı ensesine deriye temas edicek şekilde bir damla damlatıcaksınız. Bu işlemi sadece bir defa uygulayacaksınız..

Oyla 0
Evet sorun hava kesesi parazitiyse ivermektin faydalı olur. İlacı ensesine deriye temas edicek şekilde bir damla damlatıcaksınız. Bu işlemi sadece bir defa uygulayacaksınız..
@Malkoçoğlu Bey enseden damlattığım ilaç onun kanına mı karışıyor? Dışarıdan yapacağım bu uygulama hava kesesine ulaşır mı yani :( Yoksa suya katılabilen bir ilaçsa eğer o şekilde mi hava kesesine ulaşır?

Oyla 0
@Malkoçoğlu Bey enseden damlattığım ilaç onun kanına mı karışıyor? Dışarıdan yapacağım bu uygulama hava kesesine ulaşır mı yani :( Yoksa suya katılabilen bir ilaçsa eğer o şekilde mi hava kesesine ulaşır?

Suya katılan bir ilaç değil. Ancak suya katıp kullananlarda var. Sizin kuşun ele alınınca kötüleşme gibi bir durumu olduğu için belki suya katmanız daha uygun olabilir. Bu konuda @Doğanay Y. da fikrini yazarsa ona göre kullanırsınız...

Ve evet enseye damlattığınız ilaç deriden emilerek kana karışıyor. Ve bütün vücuduna yayılıyor. Yani etkisi olur...

Oyla 0
Suya katılan bir ilaç değil. Ancak suya katıp kullananlarda var. Sizin kuşun ele alınınca kötüleşme gibi bir durumu olduğu için belki suya katmanız daha uygun olabilir. Bu konuda @Doğanay Y. da fikrini yazarsa ona göre kullanırsınız...

Ve evet enseye damlattığınız ilaç deriden emilerek kana karışıyor. Ve bütün vücuduna yayılıyor. Yani etkisi olur...
@Doğanay Y. Suya katabilir miyim yoksa enseden bir damla mı damlatmalıyım? hava akarı paraziti varsa eğer diye vilmectini kullanmak istiyorum da

Oyla 0
Bu ilaç su da kullanima uygun degildir. Ense ya da göğüs altina sürülmeli

Oyla 0
Damlattım inşallah kuşuma bir yararı olur. Bu ilaç 3 ayda bir mi kullanılıyor? Veteriner hafta da bir kere damlat dedi ama hiçbir yerde öyle bir kullanım görmedim herkes 3-4 ayda bir kere damlatıyormuş

ilk kullanımın ardından 1 hafta sonra 1 damla daha uygulanabilir (parazit yumurtaları için)

sonrasında yılda 2-3 kere sadece 1 damla uygulanır

tavsiye aldığınız hekimi değiştirin mümkünse

Oyla 0
@Hazal Tollyamini trendyoldan aldım görüntüsü bu şekilde, kokusu da çay ağacı yağı gibi kokuyor. Ürünün alıcı yorumlarında herkes olumlu şeyler yazmıştı ama bölünmüş ürün olduğuna biraz tereddüt ettim sizde kullandığınıza görüntüsünü bilirsiniz dedim. Suyuna 7 damla kattım hafta da iki kez vereceğim doğru mudur?

Ekli dosyalar

• DFF6456A-7191-408D-9A6D-230BA8AF4157.jpeg
    DFF6456A-7191-408D-9A6D-230BA8AF4157.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 20
  • CE078C5C-82FB-43D3-AFCC-CBEFE9398409.jpeg
    CE078C5C-82FB-43D3-AFCC-CBEFE9398409.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 17
Oyla 0
@Hazal Tollyamini trendyoldan aldım görüntüsü bu şekilde, kokusu da çay ağacı yağı gibi kokuyor. Ürünün alıcı yorumlarında herkes olumlu şeyler yazmıştı ama bölünmüş ürün olduğuna biraz tereddüt ettim sizde kullandığınıza görüntüsünü bilirsiniz dedim. Suyuna 7 damla kattım hafta da iki kez vereceğim doğru mudur?
Bende kullanıyorum Akyol kardeşlerden almıştım, tam dolu suluğa 8 damla koyuyorum ben.
Görünüşü de şu şekilde. Koyu renk şişede olduğundan damlalığa aldım rengini görebilmeniz için.

Ekli dosyalar

• C23FE2A0-FCB6-4406-89CC-5F6A1DE8A61B.jpeg
    C23FE2A0-FCB6-4406-89CC-5F6A1DE8A61B.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 20
Oyla 0
@Malkoçoğlu augmentin ilacını kullanıp tedaviyi tamamladığımın üstünden tam 9 gün geçti. Bu sürede probiyotik+vitamin tedavisi de uyguladım. Kuşum halen solunum rahatsızlığı çekiyor. Şimdi ise ayak üstünde şişme olmaya başladı. Canı yanıyor olacak ki bazen hızlıca ayağını ağzıyla temizliyor uğraşıyor. İlaç bitip probiyotik+vitamine geçtiğimde dışkı yaparken zorlanmaya başlamıştı halen de devam ediyor.

Solunum sistemi rahatsızlığı olduğu zaman dolaşım sistemi de bozulabiliyormuş bu da ayaklarda şişkinlik yapabiliyormuş. Mycoplazma mikrobu buna sebep oluyormuş. Araştırınca bunları bulabildim ve tedavi önerisi olarak Tylosin den bahsediliyordu.

Size danışmak istedim kuşumun solunumuna ve ayağındaki rahatsızlığa bakteri kaynaklı bir durum neden oluyorsa bunun için “Tylosin mi Levadoks” mu etkili olur? Ve şu anda bu ilaçlardan birine başlanılabilir mi?

Not: Pazartesi sekans laboratuvarına dışkıyı yollayacağım umarım kısa sürede ulaşır ve sonuçlar gelir. Tabii en çok korktuğum bu bekleyiş sürecinde kuşuma çok geç kalmamak…

Ekli dosyalar

• 115C603E-FDE0-4AA7-9D73-2FF7FF80162C.jpeg
    115C603E-FDE0-4AA7-9D73-2FF7FF80162C.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 9
  • ADBE1E32-3555-480B-9444-3E0735514C55.jpeg
    ADBE1E32-3555-480B-9444-3E0735514C55.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 9
  • 0928D46D-FFAA-444C-B34A-39172C624C3B.jpeg
    0928D46D-FFAA-444C-B34A-39172C624C3B.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
Oyla 0
Ayağı şimdilik gözlem yapalım. Çok şiddetli bir şişme yok fakat ister istemez kullanılan ilaçların ek yansımaları olabiliyor.
Lab. sonuçları gelene kadar pek bir ürün kullanımına yönelmeyiniz. Sadece flora güçlendirici ürünler kullanın. Probiyotik, elektrolit, iz elementler

Oyla 0
Bu arada belirteyim Sekans Lab. çok yoğun bir yer ve buna rağmen sürekli iletişim halindeler. Ancak yoğun oldukları için çok soru sormamak lazım rahatsız oluyorlar biraz. Formu isteklere göre tam olarak doldurup kargo ulaştıktan sonra ulaştığını teyit ettirmek yeterli. Sonuçlar 1 hafta içinde çıkacaktır zaten.

Oyla 0
Bu arada belirteyim Sekans Lab. çok yoğun bir yer ve buna rağmen sürekli iletişim halindeler. Ancak yoğun oldukları için çok soru sormamak lazım rahatsız oluyorlar biraz. Formu isteklere göre tam olarak doldurup kargo ulaştıktan sonra ulaştığını teyit ettirmek yeterli. Sonuçlar 1 hafta içinde çıkacaktır zaten.
Onlara bugün yollayayım dedim pazar günü kargolar çalışmıyor o yüzden pazartesi yollayın dediler. Ama bugün kargoya versem kargo yola çıkacak sonuçta değil mi pazar günü kargocular çalışmıyor ise de gittiği şehir yada kargo birimin de beklemiş olur değil mi? En iyi bugün yollamak değil mi sizcede kargo olaylarını bilmediğime bir şey de diyemedim

Oyla 0