Kuşum vikvik ses çıkarıyor canı yanıyor gibi

Nur avcı

Forum Sakini
Yaklaşık bir haftadır kuşumda vikleme sesleri başladı oldukça üzücü bir ses sanki canı yanıyor gibi. Önceleri ayak altı biraz tahriş oldu diye oluyor sandım lakin bugün durumum öyle olmadığına kanaat getirdim. Kuşta gün içinde mide kalkması gibi bir durum oluyor ağzından su sesi yapıyor ağzına baktığımda ise tertemiz. Kuşu elime alıp özellikle de kursak gibi kısımlarına elim değdiğinde yine içi kalkıyor ağzından su sesi yapıyor. Kuşta 2 gündür ise kuyrukta sürekli tık tık oynama var. Kuşa biraz yaklaştığımda ise resmen içinden pıt pıt ses duyuyorum. Lütfen yardım edin kuşumun o sesi öyle yürek burkucu ki çok üzülüyoruz. Sesin olduğu videoyu linkledim

@Malkoçoğlu tamam şu an ilaca başlıyorum ama augmentin 1000 ml lik dediğime dikkat ettiniz değil mi? İnşallah bu ilaçla kuşum sağlığına kavuşur suya koydum şimdi de şırıngadan vermeye çalışacağım.

Sizde yazdığım kullanım şekline dikkat ettiniz dimi?
?
Tableti ezip toz haline getirin öncelikle. Ve tam dolu suluğa çay kaşığının ucuyla (2-3 pirinç tanesi kadar ekleyin) 5 dakika boyunca iyice karıştırın erisin. Bu sudan şırıngayla çekip kuşun ağzına damlatın içirebildiğiniz kadar içirin. İlaçlı suyun geri kalanı sulukta kalsın kendi içsin. Ve ilaçlı suyu günde 2 sefer tazeleyin. Gün içinde de kuş hem kendi içsin hemde siz ara ara şırıngayla içirin..

Oyla 0
Arkadaşlar öncelikle kuşuma ilginiz alakanız yazdıklarınız için minnettarım ben evet çok korkağım ve detaylar beni çok boğuyor bir şeyleri de bilmeyince her noktayı sormak durumunda kalıyorum daha fazla korkuya yer vermeden bismillahirrahmanirrahim deyip bu ilacı verdim. Sabrınız için de yine teşekkür ederim ben de kendimin farkındayım ama kendime de engel olamadığıma böyleyim kusura bakmayın ne olur.

Oyla 0
@Malkoçoğlu @neanderthalensis arkadaşlar şundan da bahsedeyim kuşum bugün farkedilebilir şekilde biraz daha hareketliydi maşallah elimden baya yem yedi ilaçlı suyunu da 5 kez falan içti. Hatta iki kerede kendisini yem kutusunda yerken gördüm. Ama yerde uyuması, kanat sıçraması, vücudun sallantılı hali, kabarması ve yürürken ki dengesizlik artı olarakta arada can yanma sesine yine devam etti, ediyor.

Oyla 0
@Malkoçoğlu @neanderthalensis arkadaşlar şundan da bahsedeyim kuşum bugün farkedilebilir şekilde biraz daha hareketliydi maşallah elimden baya yem yedi ilaçlı suyunu da 5 kez falan içti. Hatta iki kerede kendisini yem kutusunda yerken gördüm. Ama yerde uyuması, kanat sıçraması, vücudun sallantılı hali, kabarması ve yürürken ki dengesizlik artı olarakta arada can yanma sesine yine devam etti, ediyor.

İyi floral azda olsa fayda etmiş. Augmentin ondan çok daha iyi bir ilaç. Kuşunuzun mücadele etmesi güzel. İnşaallah şifa bulucak...

Oyla 0
İleri evre durumlarda olan kuşlarda çok benzer belirtiler oluyor. İlaçlar elbette etki edebileceği gibi yorgun düşmesine de sebep verebilir. Hepsi olasılık dahilinde düşünmek gerekir. İlaç haricinde kalsiyum ve B kompleks vitaminler kullanmanızı tavsiye ederim.

Oyla 0
Kuşunuz nasıl oldu acaba, merak ettim düzelme var mı?
Augmentinde 2. gündeyiz kuşum halen nefes problemi yaşıyor. Aşırı kabarık kulağımı ona dayadığım an fısfıs nefes sesini duyuyorum. Genel olarak uyuyor iyi olan bir şeyler var mı derseniz suyunu içmeye ve yemek yemeye gayret gösteriyor. Bir ayağının altında yaklaşık 3 aydır küçük bir kırmızılık vardı hep vazelinini eksik etmezdim şu sıralar nefes nefese kalıyor diye sürmedim baktım ki dün ayağı acıyor gibi davranmaya başladı bunun üzerine kremini süreyim dedim demez olsaydım tam sürdüm yerine koydum resmen ölecekti nefes sesi bile dıştan duyulmuyordu ağzı açık ama ses gelmek bilmedi derken Allah’a şükürler olsun dakikalar sonra kendine geldi bir daha elime almam dedim. İlaç inşallah tez zamanda etkisini gösterir. Allahım tüm hastalara şifa versin bolca dua ediyorum kuşum inşallah tez zamanda sağlıkla bu hastalığı atlatır @Malkoçoğlu

Oyla 0
Augmentinde 2. gündeyiz kuşum halen nefes problemi yaşıyor. Aşırı kabarık kulağımı ona dayadığım an fısfıs nefes sesini duyuyorum. Genel olarak uyuyor iyi olan bir şeyler var mı derseniz suyunu içmeye ve yemek yemeye gayret gösteriyor. Bir ayağının altında yaklaşık 3 aydır küçük bir kırmızılık vardı hep vazelinini eksik etmezdim şu sıralar nefes nefese kalıyor diye sürmedim baktım ki dün ayağı acıyor gibi davranmaya başladı bunun üzerine kremini süreyim dedim demez olsaydım tam sürdüm yerine koydum resmen ölecekti nefes sesi bile dıştan duyulmuyordu ağzı açık ama ses gelmek bilmedi derken Allah’a şükürler olsun dakikalar sonra kendine geldi bir daha elime almam dedim. İlaç inşallah tez zamanda etkisini gösterir. Allahım tüm hastalara şifa versin bolca dua ediyorum kuşum inşallah tez zamanda sağlıkla bu hastalığı atlatır @Malkoçoğlu
İnşallah iyi olacak, o da minicik canıyla direniyor maşallah ?

Oyla 0

Kuş ilaçlı suyunu tüketiyor dimi? Bir video çekermisin solunuma bakalım.. Bu arada sizin bütün kuşlarınızın ayaklarında ciddi bir sorun var. Guttan şüpheleniyorum ama başka bir sorunda olabilir bu konuda çok bilgim yok.. Gut şişliklerinde de ciddi ağrılar acılar oluyor bu yüzden kuşlar kaldıramıyor acıyı.. Ölen yavru kuşunuzda da aynı sorun vardı.. Keşke istanbul yada izmirde olsaydınız kuşlarınızın avian vet kontrolüne ihtiyacı var.. Bizim bilgimizde bir yere kadar..

Oyla 0
Kuş ilaçlı suyunu tüketiyor dimi? Bir video çekermisin solunuma bakalım.. Bu arada sizin bütün kuşlarınızın ayaklarında ciddi bir sorun var. Guttan şüpheleniyorum ama başka bir sorunda olabilir bu konuda çok bilgim yok.. Gut şişliklerinde de ciddi ağrılar acılar oluyor bu yüzden kuşlar kaldıramıyor acıyı.. Ölen yavru kuşunuzda da aynı sorun vardı.. Keşke istanbul yada izmirde olsaydınız kuşlarınızın avian vet kontrolüne ihtiyacı var.. Bizim bilgimizde bir yere kadar..
Suyunu içiyor. Ölen kuşum için bende aynısını düşünüyorum ölmeden önce bilseydim belki tedavisini deneme şansım olurdu. Fakat solunum rahatsızlığı çeken kuşumunkini bilmiyorum. Bu görüntüler Mayıs ayından. Bir tane plastik uzun tüneği vardı onu kullandıktan sonra ayağı böyle kızarmıştı o zamandan beri de o kızarıklık duruyor.

Kuşuma ilacın kaçıncı günde etki etmesi gerekiyor? 2 gündür ilaçlı suyunu içiyor. Kaç gün daha devam etmeliyiz? Bu arada kuşumun gaga yanında beyazlık gördüm videoya çektim mantar mı diye düşündüm ama daha çok gaga deformasyonu gibi de geldi. Ağzına fener tuttum baktım diğer tarafta da var öyle bir şey sanki gagasının oraları tırtıklanmış gibi. Bir de ağzını kokladım temizdi. Burnunun üstünde de hafif bir soyulma gibi bir şey var.

Dışkılarını videoya aldım. Augmentinden önce daha katı yapıdaydı şu an çok cıvık olmamakla beraber biraz sulu. İlaç içtikten hemen sonra da dışkısında ilacın beyaz kalıntısı oluyor.

Diğer başlıktaki kuşum içinde sizlerden yardım istiyorum. Bugün bir kusma yaşadı nedenini bilmiyorum. Bir aydır sırayla hepsinde bir şeyler çıktı Allah hayır eylesin inşallah hepsinde sağlıklarına kavuşur.

Ekli dosyalar

• BD542F1C-F6BE-4EE9-9A5D-84EAC84BE7D9.jpeg
    BD542F1C-F6BE-4EE9-9A5D-84EAC84BE7D9.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Oyla 0
Nur hanım öyle bir anlatıyorsunuzki bende ilaç işe yaramıyormu acaba diye şüpheye düşüyorum. Bizide yanlış yönlendiriyorsunuz! İlacı daha 2 gündür kullanıyorsunuz kuşumun hala nefes problemi var kulağımı dayadığımda fıs fıs ses duyuyorum falan diyorsunuzda, bu kuşun ilaçtan önceki halinde kulağınızı bile dayamadan zaten vik vik sesler çıkarıyordu, dengesi bozuktu sallanıp duruyordu, titriyordu, hava kesesi atıyordu vs. Siz herhalde ilacı kullanıcam hemen ilk gün mucize olucak ve kuşta hiçbir sorun kalmıyacak diye düşünüyorusunuz...

Augmentinin 2 günlük kullanımında bile fazlasıyla faydası olmaya başlamış. Daha önceki birçok belirti geçmeye başlamış. Bu ilacı 5-7 gün kullanmadan bırakmayın! Ve kuşun ayağına birşeyler sürmeyin zaten ayağından acı çekiyor birde üstüne elinizde bastırıp birşeyler sürdüğünüzde o acının kat kat fazlasını yaşıyor!...

Ayağındaki sorun konusunda ben gut hastalığından şüpheleniyorum. Ancak dediğim gibi bu konuda fazla tecrübem ve bilgim yok. Ben olası sebebi söylüyorum size artık birazda siz araştırıcaksınız...

Diğer kuşunuzada başka arkadaşlar destek olsun artık ben yoruldum...

Oyla 0
@Malkoçoğlu kuşumda halen tik var yani sıçramaya devam ediyor ama dediğiniz gibi hastalığın ilk zamanları çok ses çıkarıyordu o seste bir azalma var bunu demeyi unuttum. Ama ses hiç olmuyor değil sıçradığı an yine seste çıkarabiliyor veya demirlerde hafif gezinip başka bir tüneğe geçmek isterken vik vik diyor yani. Denge problemini şu an için vallahi bilemiyorum çünkü maşallah artık yere inmek istemiyor daha çok tüneğinde duruyor. Onu birazdan yere koyayım nasıl yürüyecek size yazacağım. Yemesi ise dün ilk defa kendi başına yemlikten yemeye başladı ama çok kısa süreli.

Genelde ben parmağıma yemi alıp ona uzatıyorum o şekilde yiyor hatta bana kızıyor yemi vermeyeyim diye ama ne yapayım zorlamam gerekiyor. Suyunu kendisi içmeye çalışıyor fakat sağlıklı bir kuş kadar elbette değil sayılı olarakta içsede ilacı içtiğinden emin oluyorum.

İlacı sabah 9 da suya koyuyorum. 8 saat sonra suyu yenileyip yeniden ilaç katıyorum. Gece ise temiz su koyuyorum ama kuş zaten genel olarak uyuduğuna temiz suyu içme fırsatı olmuyor. Bugün ise suyunu ikinci kez yeniledim kuş suyu içti ve bu sefer suyu döktüm sonrada destek olması amaçlı entrobac probiyotiği suya kattım birazda ondan içsin diye ama henüz içmedi uyuduğuna.

Gut hastalığını muhabbet kuşunda araştırdım ama hiçbir şey bulamadım hep tavuk hindi çıktı. Kuşlarım yıllardır plastik tünek kullanıyorlar bu zamana kadar kışın ayaklarının kuruması hariç (elimiz kışın havadan ötürü kurur ya) kolay kolay tahrişler olmazdı.

Diğer konu başlığındaki kuşum salıncak kullandığı zamanlarda ayak altları tahriş olabiliyordu kızarıklık veya ayak altı etinin ezilmesi tarzında. Şu an ise bir düşme sonrası ayak incinmesi gibi bir durumu var sanıyorum ama tam da bilmiyorum belkide bir vitamin eksikliğinden de kaynaklanıyor da olabilir.

@Malkoçoğlu @neanderthalensis

Oyla 0
Dün 8 de falan koydum ama içmesi 10 u bulmuştur. Gün içinde ilaçlı sudan 4-6 arası kez içiyor bazende ben dayanamayıp bardağa koyuyorum oradan içmeyi de sevdiği için bu şekilde de içiriyorum.

Oyla 0