Kuşum vikvik ses çıkarıyor canı yanıyor gibi

Nur avcı

Forum Sakini
Yaklaşık bir haftadır kuşumda vikleme sesleri başladı oldukça üzücü bir ses sanki canı yanıyor gibi. Önceleri ayak altı biraz tahriş oldu diye oluyor sandım lakin bugün durumum öyle olmadığına kanaat getirdim. Kuşta gün içinde mide kalkması gibi bir durum oluyor ağzından su sesi yapıyor ağzına baktığımda ise tertemiz. Kuşu elime alıp özellikle de kursak gibi kısımlarına elim değdiğinde yine içi kalkıyor ağzından su sesi yapıyor. Kuşta 2 gündür ise kuyrukta sürekli tık tık oynama var. Kuşa biraz yaklaştığımda ise resmen içinden pıt pıt ses duyuyorum. Lütfen yardım edin kuşumun o sesi öyle yürek burkucu ki çok üzülüyoruz. Sesin olduğu videoyu linkledim

kuş ve dışkıların güncel ve net fotolarını paylaşırmısınız. ilaçları ne şekilde uyguladığınızı da ayrıntılı yazın lütfen

ilaç verirken kuşu 30 saniyeden fazla tutmamaya ve fazla sıkmamaya gayret edin, çok zorlarsanız ölebilir. (panik yapmayın, internette tutuş tekniği videolarına bakın)

Oyla 0
kuş ve dışkıların güncel ve net fotolarını paylaşırmısınız. ilaçları ne şekilde uyguladığınızı da ayrıntılı yazın lütfen

ilaç verirken kuşu 30 saniyeden fazla tutmamaya ve fazla sıkmamaya gayret edin, çok zorlarsanız ölebilir. (panik yapmayın, internette tutuş tekniği videolarına bakın)
Mikostatinden günde bir damla ağızdan veriyorum bugün 4. Kez vermiş olacağım.
Floral antibiyotikle karışık ağrı kesici şırıngaya çekilmişti onu bitiremedim ama iki gün boyunca sürekli ağzına damlattım şu an ise 100 ml suya 6 damla antibiyotik koyuyorum. 3. Gündeyim. İyotuda 200 ml suya şırıngadaki 2 yazan yere kadar çektim karıştırdım. Kendi 100 ml ilk suyuna o karışımdan 2 damla koydum. Arada da pirinç tanesi kadar probiyotiği ilaçsız suyuna koyuyorum. @neanderthalensis

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 15
  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
kuş çok çok kötü

antibiyotiği 100ml suluktan 8 damla verin. mikostatin'i sabah aksam ağızdan birer damla verin. ağızdan başka ilaç iyot vb uygulamayin artik, yukarıda yazdığım gibi kuş elinizde kalabilir :(

ilaveten, daha önce yazdığım gibi floral nisbeten hafif bir ürün, ilk verilen linko-spekto gibi güçlü değil ve sanırım işe yaramıyor. ancak takdir sizin tabi ki bu aşamadan sonra oneri yapamiyorum.

not: aynı başlikta 3. kuş için yazmayin lütfen sorular cevaplar kuşlar herşey karışiyor. 2 dakikada verilecek yanit için geriye dönüp 15 dakika bakmak gerekiyor ve takdir edersiniz ki bu adil bir durum değil.

Oyla 0
kuş çok çok kötü

antibiyotiği 100ml suluktan 8 damla verin. mikostatin'i sabah aksam ağızdan birer damla verin. ağızdan başka ilaç iyot vb uygulamayin artik, yukarıda yazdığım gibi kuş elinizde kalabilir :(

ilaveten, daha önce yazdığım gibi floral nisbeten hafif bir ürün, ilk verilen linko-spekto gibi güçlü değil ve sanırım işe yaramıyor. ancak takdir sizin tabi ki bu aşamadan sonra oneri yapamiyorum.

not: aynı başlikta 3. kuş için yazmayin lütfen sorular cevaplar kuşlar herşey karışiyor. 2 dakikada verilecek yanit için geriye dönüp 15 dakika bakmak gerekiyor ve takdir edersiniz ki bu adil bir durum değil.
Kuşum gerçekten kötü zar zor elimden yem yiyor veya tabandayken yerden az bir şey yiyor ama dışkısı kötü değil. İyotu ilk defa bugün suya 2 damla koydum. Probiyotiği ise dün. Onun dışında ise 2 gündür sadece şırıngadaki karışımdan vermeye çalıştım ama yinede bitiremedim. Floral antibiyotiği de suya koymama rağmen bugün daha içmedi. Geri ağızdan damlatacağım sanırım. Bir günde ağızına ilaçtan ne kadar damlatabilirim? Mikostatini 5. Gün sonlandırmalıyım değil mi? Mikostatini günde iki damla vermek iyi olur mu sizce?
Aslında yazımda sizlere sordum diğer kuşum için yeni bir başlık mı açmalıyım diye?

Oyla 0
kuş çok çok kötü

Linki-spekto yerine daha iyi bir ilaç almamı söylemişti @Malkoçoğlu bey. “Bu gibi durumlarda ilaç olarak; doksisiklin, tilmikosin yada amoksisilin+kolistin gibi ilaçlar faydalı oluyor” demişti. Bunun üzerine pazartesi veterinere tekrar gittim burada yazan etken maddeli ilaç verir misiniz diye o da bana bu ilacı vermişti.

Oyla 0
Linki-spekto yerine daha iyi bir ilaç almamı söylemişti @Malkoçoğlu bey. “Bu gibi durumlarda ilaç olarak; doksisiklin, tilmikosin yada amoksisilin+kolistin gibi ilaçlar faydalı oluyor” demişti. Bunun üzerine pazartesi veterinere tekrar gittim burada yazan etken maddeli ilaç verir misiniz diye o da bana bu ilacı vermişti.

bunu biliyorum okudum, ancak sizin aldığiniz ilaç linko-spekto'dan daha kötü (hafif)

Oyla 0
bunu biliyorum okudum, ancak sizin aldığiniz ilaç linko-spekto'dan daha kötü (hafif)
O zaman napacağım bu Floral kuşa iyi gelmeyecek mi yani boşa mı içmiş oluyor. Sizlerden ne duysam onu yapmaya çalışıyorum. @Malkoçoğlu beni bu konuda neden uyarmadınız ben siz dediniz diye ilaç değişikliği yaptım şimdi ne olacak… Kuşuma içirdiğim ne etken maddeli o halde @neanderthalensis

Oyla 0
O zaman napacağım bu Floral kuşa iyi gelmeyecek mi yani boşa mı içmiş oluyor. Sizlerden ne duysam onu yapmaya çalışıyorum. @Malkoçoğlu beni bu konuda neden uyarmadınız ben siz dediniz diye ilaç değişikliği yaptım şimdi ne olacak… Kuşuma içirdiğim ne etken maddeli o halde @neanderthalensis

bu şekilde olmaz ...

bu ilaçların tamamıni size veteriner hekim reçete etti. biz sadece siz sorduğunuz için bilgimiz dahilinde yorum yapmaya gayret ediyoruz.

tam tersi durumda, veteriner yerine @Malkoçoğlu nun önerdiği ilacı kullansaydıniz ve işe yaramasaydı demek ki çok daha suçlayıcı ifadeler kullanacaktınız

bu durumda veterinerle görüşüp kuşun guncel durumu hakkında bilgi verirseniz daha iyi olur

ben takipten çikıyorum , geçmiş olsun

Oyla 0
bu şekilde olmaz ...

bu ilaçların tamamıni size veteriner hekim reçete etti. biz sadece siz sorduğunuz için bilgimiz dahilinde yorum yapmaya gayret ediyoruz.

tam tersi durumda, veteriner yerine @Malkoçoğlu nun önerdiği ilacı kullansaydıniz işe yaramasaydı demek ki çok daha suçlayıcı ifadeler kullanacaktınız

bu durumda veterinerle görüşüp kuşun guncel durumu hakkında bilgi verirseniz daha iyi olur

ben takipten çikıyorum , geçmiş olsun
Suçlamadım sadece neden uyarmadınız dedim. Ben hafif bir ilaç olduğunu nereden bilebilirim bana etken maddeleri şu olanı alın denildi ve bende veterinere gittim sitedeki yorumu gösterdim o da elime bu ilacı verdi. Anlamıyorum neden ters cevap verdiniz nerede yanlış dedim? @neanderthalensis

Oyla 0
Veterinerin ilk verdiği likomisin+spektomisin kuşa ağır gelmemişmiydi? Zaten bu hastalıktada ben etkili olduğunu hiç görmedim. Ve ayrıyetten spektomisin gibi aminoglikozit grubu antibiyotikler kuşlara ağır geliyor felç ve ölümlere sebebiyet verebiliyor. Bunun üzerine size bu hastalıkta kullanılan ve etkili olabilecek ilaçları söyledim. Benim söylediğim ilaçları bulamadıysanız benim suçum ne? Veterinerin diğer verdiği ilaç evet hafif bir ilaç olabilir ama spektomisin gibi kuşa dokunmaz en azından diye düşündüm. Nasıl bir uyarı yapmam gerekiyordu bu durumda? İlacı veteriner vermiş ben ne yapabilirim. Hayır kullanmayın illaki benim yazdığım ilaçlarımı bulun diyeyim? Benim söylediğim ilaçları bulmaya çalışırken kuşa birşey olsa bu seferde diyeceksiniz veterinerin verdiği ilacı kullandırtmadınız keşke veterinerin verdiği ilacı kullansaydım diyeceksiniz?

Ben yine iyi niyetimle size tavsiyelerimi yazıyım (kuşunuz için). Veterinerin verdiği ilaç eğer işe yaramadıysa benim söylediğim ilaçalrı bulmaya çalışın. Veterinerin verdiği ilacın işe yarayıp yaramıyacağını bende öngöremiyordum bu arada. Çevrenizdeki veterinerlerden Lavotil (Tilmikosin) bulmaya çalışın. Eğer bunu bulamazsanız eczaneden augmentin (amoksisilin) ilacını alın. Bu ilaçalrdan birini temin ettiğinizde kullanım şekliyle alakalı ben veya diğer arkadaşlar yine yazarız...

Bu seferde benim söylediğim ilaçlar yerine başka ilaç alıpta bana yazmayın...

Oyla 0
@Malkoçoğlu tekrar ediyorum sizi suçlamıyorum suçlamadım da. Geçen sizin yorumunuzu veterinere gösterdim dediğiniz etkenli ilacı alayım diye. Adam bana Floral verdi ve bu ilaç o dedikleri etkenlerden dedi. Bende burada paylaştım bu ilacı verdi doğru mudur? Diye.

Ben bu konuda neden uyarı yapmadınız dedim. Çünkü doğru olup olmadığını size danıştım ama yanıt gelmedi onu demek istiyorum eğer hayır bu ilaçta o etkenler yok deseydiniz hemen değişecektim.

Şu an evet ilaç etki göstermedi 3 gündür içiyor. 6 güne tamamla dedi. İyileşme olmazsa yeni ilaca geçeceğiz dedi.

Bu arada evimizde augmetin ilacı var hatta yeni aldık.

Son olarak dediğiniz gibi o karışım kuşuma ağır gelmişti kusmuştu ve o günden sonradan beri yürürken paytak yürüyor. İlaç bir kereden zarar mı verdi yoksa kuşumun rahatsızlığı mı ilerledi de oldu o konuyu halen bilmiyorum

Oyla 0
@Malkoçoğlu tekrar ediyorum sizi suçlamıyorum suçlamadım da. Geçen sizin yorumunuzu veterinere gösterdim dediğiniz etkenli ilacı alayım diye. Adam bana Floral verdi ve bu ilaç o dedikleri etkenlerden dedi. Bende burada paylaştım bu ilacı verdi doğru mudur? Diye.

Ben bu konuda neden uyarı yapmadınız dedim. Çünkü doğru olup olmadığını size danıştım ama yanıt gelmedi onu demek istiyorum eğer hayır bu ilaçta o etkenler yok deseydiniz hemen değişecektim.

Şu an evet ilaç etki göstermedi 3 gündür içiyor. 6 güne tamamla dedi. İyileşme olmazsa yeni ilaca geçeceğiz dedi.

Bu arada evimizde augmetin ilacı var hatta yeni aldık.

Son olarak dediğiniz gibi o karışım kuşuma ağır gelmişti kusmuştu ve o günden sonradan beri yürürken paytak yürüyor. İlaç bir kereden zarar mı verdi yoksa kuşumun rahatsızlığı mı ilerledi de oldu o konuyu halen bilmiyorum

He şimdi anladım benim yazdığım etken maddeler floralda yok. Bence veterinerin elinde de yoktu ki bunu vermiş. Belki şey demek istemiştir bu ilaçta benzer etkilere sahip diye. Ama işte bir çok ilaç benzer hastalıklarda kullanılsada hepsinden verim alamıyoruz.. Verim aldıklarımızda belli zaten. He şunuda söyliyeyim o ilaçlarında kesin faydası olur diye birşeyde söyleyemeyiz. Çeşit çeşit bakteriler bu tarz rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Ve çeşit çeşit bakteriye çeşit çeşit farklı ilaçlar etki ediyor anlatabildimmi..

İkincisi biz 7/24 forumda olamayızki hemen anında size cvp verelim. Ben şahsen akşamları anca müsait oluyorum bazende gündüz girip çıkıyorum foruma..

Son sorduğunuz soruya hastalık+ilaç etkisi diyelim ikisi bir arada yani..

Nur hanım önce şuna bir karar verelim. Veterinerin dediklerinimi uygulayacaksınız? Yoksa benim dediklerimi mi? Buna önce bir karar verinki. Bende ona göre tedavi önereyim size yada veterinere bırakalım bu işi?

Son olarak kuşunuzun durumu kritik seviyede, veterinerin söylediği ilaçalrı kullansanızda benim söylediklerimi kullansanızda kuşunuzu kaybetme ihtimaliniz var onuda söyliyeyim. Herşeyin bilincinde olarak yolunuza devam edin...

Oyla 0
@Malkoçoğlu yarın ilacın 4.Günü olacak. İlk gün şırıngadan çok az ağzına damlatabilmiştim, ikinci gün ise biraz daha fazla verebildim bugün yani 3. Gün ise suyuna kattım ve sadece iki kez su içti eğer ilaçtan bir etki olacaksa sanıyorum yarına belli olur. Siz ne dersiniz ilaçlar kaçıncı günde kendini belli eder ve bir ilaçtan ne kadar süre sonra yeni bir ilaca başlanmalıdır?
Eğer ki bu ilaç fayda sağlamazsa lavotil ilacını temin edeceğim

Oyla 0
@Malkoçoğlu yarın ilacın 4.Günü olacak. İlk gün şırıngadan çok az ağzına damlatabilmiştim, ikinci gün ise biraz daha fazla verebildim bugün yani 3. Gün ise suyuna kattım ve sadece iki kez su içti eğer ilaçtan bir etki olacaksa sanıyorum yarına belli olur. Siz ne dersiniz ilaçlar kaçıncı günde kendini belli eder ve bir ilaçtan ne kadar süre sonra yeni bir ilaca başlanmalıdır?
Eğer ki bu ilaç fayda sağlamazsa lavotil ilacını temin edeceğim

Bu gibi durumu ağır olan kuşlar için ara vermeden diğer ilaca geçilmesi gerekiyor. Kaybedicek bir dakikanız bile yok.. İlaç işe yararsa eğer ilk 2. 3. günde belli olur. Eğer ilk 3 günde azda olsa bir olumlu etkisi olmazsa ilaca devam etmenin de bi manası olmaz..

İlaç kullanımını şöyle yapın, hem suluğuna ilaçlı suyu koyun kendi ne kadar içerse içsin. Hemde günde bir kaç sefer ilaçlı sudan şırıngayla çekip ağzına damlatın. Çift dikiş yani.. Ne kadar çok içerse okadar iyi olur..

Benim fikrimi soruyorsanız eğer ben vakit kaybetme taraftarı değilim. Ben sizin yerinizde olsam floralı bırakıp augmentine hemen geçerdim. Zaten elinizde de varmış..

Oyla 0
@Malkoçoğlu o zaman yarın ilk önce o ilacın olup olmadığını öğreneyim sonrasında ise varsa gidip alayım yok ise de augmentine başlayayım. Bana augmentine ölçüsünü nasıl kullanılacağını yazar mısınız?

Kuşum dün nadir olarak sıçrıyordu fakat tam şu an çok fazla sıçramaya başladı. Tüm bu sıçrama ve yürürken ki bir ayağını zor kullanma, tabandayken sallanma halen parazitten mi oluyor yoksa solunum rahatsızlığından mı?

Paraziti için bir kez Nilverm kullandı. Mikostatini ise günde bir damla olarak 4 gündür veriyorum yarın da kullanıp bırakacağım değil mi? Yani 5 güne tamamlayıp.

Oyla 0
madem etken madde isimlerini bilmediğiniz için bir yanlış anlaşilma oldu, kısaca düşüncemi yazayım, ancak neticede karar ve sorumluluk sizin tabi ki

bence elinizde augmentin olması büyük şans, almaya kalksanız doktor reçetesi vb gerekir ilacı 12 saatten önce temin edemezsiniz . veterinerden başka bir ilaç alsanız yine yarını bulur. bu durumdaki kuşlarda bi kaç saat bile kritik derece önemli olabilir.

@Malkoçoğlu hocanın yazdığı augmentin (amoksisilin + klavulanik asit) güçlü ve hızlı etki gösteren bir ilaçtır. işe yararsa 12-24 saat içinde etkisini göstermeye başlar

Oyla 0
@neanderthalensis bende 1000 ml ilk augmentin hapı var.

Bir önceki mesajımda @Malkoçoğlu beye kuşumun nilvermi bir kere kullanmasına ve şu anda da mikostatin kullanıyor olmasına rağmen halen sıçraması, yürürken ki denge problemi parazitten mi oluyor yoksa solunumdan mı demiştim sizce de kuşumun canı neden yanıyor ve bu rahatsızlıkları devam ediyor?

Tam şu an ilacı değiştirebileceğimi söylüyorsunuz yani. En çok korktuğum şey kuşum bu yıl içinde Şubat ayına kadar zaten 3 farklı antibiyotik kullanmıştı. Şu an ki ilaçları ve yeni ilaca geçmek organlarını iflas ettirir mi diye aşırı derecede panik halindeyim. Biliyorum zaman yok ve hemen bir şey yapmalıyım ama ya bu augmentinede etki vermez ve kuşuma çok ağır gelirse yemin ederim çok aşırı derecede korkuyorum. Onun için en iyisini yapmanın gayretindeyim ama telafisi olmayan bir hata yapmaktan da endişe duyuyorum.

Oyla 0

Bir önceki mesajımda @Malkoçoğlu beye kuşumun nilvermi bir kere kullanmasına ve şu anda da mikostatin kullanıyor olmasına rağmen halen sıçraması, yürürken ki denge problemi parazitten mi oluyor yoksa solunumdan mı demiştim sizce de kuşumun canı neden yanıyor ve bu rahatsızlıkları devam ediyor?

Tam şu an ilacı değiştirebileceğimi söylüyorsunuz yani. En çok korktuğum şey kuşum bu yıl içinde Şubat ayına kadar zaten 3 farklı antibiyotik kullanmıştı. Şu an ki ilaçları ve yeni ilaca geçmek organlarını iflas ettirir mi diye aşırı derecede panik halindeyim. Biliyorum zaman yok ve hemen bir şey yapmalıyım ama ya bu augmentinede etki vermez ve kuşuma çok ağır gelirse yemin ederim çok aşırı derecede korkuyorum. Onun için en iyisini yapmanın gayretindeyim ama telafisi olmayan bir hata yapmaktan da endişe duyuyorum.

Nur hanım şunu bilin öncelikle kuş ölürse hastalıktan ölücek ilaçtan değil! İlacın bakteri öldürücü etkisi var dedik, kuş öldürücü etkisi var demedik..

Sorunuza gelirsem sıçraması, kuşun denge kayıpları vs. sinir sistemiyle alakalı bir durum. Solunumu etkileyen bakteriler sinir sisteminide etkiliyor. Yani büyük ihtimal parazit yada mantar kaynaklı değil..

Birde sanırım kuşun böbreği yada karaciğeri atıyor yazmıştınız. O sorunda solunumla alakalı, o atan kuşun hava keselerinden bir tanesi muhtemelen.. Kuşlarda 7-8 tane hava kesesi vardır ve hava pompalar. Yani sorun solunum hastalığı ile alakalı yine..

Sonuç olarak kuşun ileri derece solunum enfeksiyonu var. Kuşunuzdaki sorun bu!

Size şuan son tavsiyelerimi yazıyorum. Uygulayıp uygulamamak size kalmış. Elinizdeki augmentini kullanın. Tableti ezip toz haline getirin öncelikle. Ve tam dolu suluğa çay kaşığının ucuyla (2-3 pirinç tanesi kadar ekleyin) 5 dakika boyunca iyice karıştırın erisin. Bu sudan şırıngayla çekip kuşun ağzına damlatın içirebildiğiniz kadar içirin. İlaçlı suyun geri kalanı sulukta kalsın kendi içsin. Ve ilaçlı suyu günde 2 sefer tazeleyin. Gün içinde de kuş hem kendi içsin hemde siz ara ara şırıngayla içirin.. 2. 3. günlerde durum güncellemesi yapın takip edelim..

İlaca şuan başlayın!..

Oyla 0

karşınızdakine çok fazla sorumluluk yüklüyorsunuz, tam da bu nedenle ilaç önerisinde bulunmadım şimdiye kadar. sadece veterinerin verdiği ilaçlar hakkında teorik bilgi yazdım

tecrübeli veterinerler bile sorularınıza net %100 doğru yanıt vermez, veremez. bunun için kuşa bir takım laboratuvar tahlilleri yapılması, röntgen çekilmesi gerekir.

siz düşünürken kuşunuz şu ana kadar 2 saat kaybetti bile bilginiz olsun.

Oyla 0
@Malkoçoğlu tamam şu an ilaca başlıyorum ama augmentin 1000 ml lik dediğime dikkat ettiniz değil mi? İnşallah bu ilaçla kuşum sağlığına kavuşur suya koydum şimdi de şırıngadan vermeye çalışacağım.

Oyla 0