Kuşum vikvik ses çıkarıyor canı yanıyor gibi

Nur avcı

Forum Sakini
Yaklaşık bir haftadır kuşumda vikleme sesleri başladı oldukça üzücü bir ses sanki canı yanıyor gibi. Önceleri ayak altı biraz tahriş oldu diye oluyor sandım lakin bugün durumum öyle olmadığına kanaat getirdim. Kuşta gün içinde mide kalkması gibi bir durum oluyor ağzından su sesi yapıyor ağzına baktığımda ise tertemiz. Kuşu elime alıp özellikle de kursak gibi kısımlarına elim değdiğinde yine içi kalkıyor ağzından su sesi yapıyor. Kuşta 2 gündür ise kuyrukta sürekli tık tık oynama var. Kuşa biraz yaklaştığımda ise resmen içinden pıt pıt ses duyuyorum. Lütfen yardım edin kuşumun o sesi öyle yürek burkucu ki çok üzülüyoruz. Sesin olduğu videoyu linkledim

Allah razı olsun amin inşallah. Bir video linki koyacağım kuşun şu anki hali. Bugün kanatlarda sıçrama baş gösterdi ve ayaklarını bir açıp bir kapıyor

Yarın nilverm kullanıcaksınız dimi? İç parazit kaynaklı olabilir bu hareketler. Veterinerde yoğun parazit tespit etmiş sanırım. Nilvermden sonrada yapıcakmı takip edin..

Oyla 0
Yok ya o yüzden demedim. :)

Senin şu sevmediğin Veda’nın ürünlerini veriyorlar.

Taha bişey sorucam burcun ne senin? :)

Oyla 0
Nilverm aynı gün etkisini gösteren bir ilaç. Yarın akşam bakalım duruma tekrar..
Bugün kuş su içmiyor hatta yemde yemek istemiyor dünkü ilaçlar dokundu mu ne oldu bilmiyorum zaten antibiyotikten sonra 2 kez hafif yem çıkardı, bugün de iki kez kustu. Nilvermi suya kattım ama henüz su içmiyor. Nilverm su da ne kadar kalabilir ve etkisini hemen yitirmez değil mi?

Oyla 0
Bugün kuş su içmiyor hatta yemde yemek istemiyor dünkü ilaçlar dokundu mu ne oldu bilmiyorum zaten antibiyotikten sonra 2 kez hafif yem çıkardı, bugün de iki kez kustu. Nilvermi suya kattım ama henüz su içmiyor. Nilverm su da ne kadar kalabilir ve etkisini hemen yitirmez değil mi?

8 saatte 1 ilaçlı suyu tazeleyin kafanız rahat etsin

bu arada, internette ne kadar forum varsa size çalışıyor maaşallah :) 20 kişiye sorsanız herkes kendi tecrübesi dahilinde 20 farklı ilaç önerir. hem kafanız karışıyor hem kuşa iyilik yapmıyorsunuz.

Oyla 0
8 saatte 1 ilaçlı suyu tazeleyin kafanız rahat etsin

bu arada, internette ne kadar forum varsa size çalışıyor maaşallah :) 20 kişiye sorsanız herkes kendi tecrübesi dahilinde 20 farklı ilaç önerir. hem kafanız karışıyor hem kuşa iyilik yapmıyorsunuz.
Bu forumu bulmadan önce başka bir foruma yazmıştım doğrudur fakat oradan uzun süre bir cevap alamamıştım zaman kaybetmemek adına da yeni bir forum arayışına girmiştim.

Son düzenleme:
Oyla 0

Şuan güncel durumu nedir kuşun? İlaçları direk ağzına damlatmayın isterseniz belki dokunmuştur. Suyuna katarak kullanın..

Oyla 0
Şuan güncel durumu nedir kuşun? İlaçları direk ağzına damlatmayın isterseniz belki dokunmuştur. Suyuna katarak kullanın..
Valla baba kuş bugün neredeyse 1-2 kez su içti Nilvermden ne kadar faydalanabildi hiç bilmiyorum. Hep kafes tabanında duruyor arada yukarı çıkıyor ama yeniden aşağı iniyor. Hakikaten ilaçlar dokundu bugün Nilverm vermeden önce bile yalpaladı, sürekli olarak gitmek istediği yere doğru yönelip geri vazgeçti ve uyudu. Kafes tabanının temiz olan kısmına yem koydum bazen uyanıp az bir şey yiyor ama sürekli uyuyor ve uyurkende tikleniyor. İlaçtan evvel kuşumun dışkısı koyu bir renkti şimdi rengi açıldı daha açık bir yeşil oldu.
Baba kuş uyurken ense kısmını böyle açmaya başladı…

Son düzenleme:
Oyla 0
@Malkoçoğlu veterinere baba kuşun durumunu bildirdim antibiyotik mi mikostatin mi biri dokundu antibiyotiği bırakayım mı dedim. “Mikostatini iki günde bir ver o dokunmuştur” dedi. Ama bence antibiyotik dokundu çünkü onu ağzına damlattıktan hemen sonra kusmaya başladı.

Son düzenleme:
Oyla 0
Arkadaşlar küçük kuşta iki gündür mikostatin içiyor bugün nilvermi de içti. Küçük kuşumun ayağındaki rahatsızlık yine nüksetti iki gün evvel yeniden yara oldu ve dün gece ayak altı şişti kuşum dünden beri ayağı yüzünden yerinde duramıyor. Oksijenli su ve teramycin sürdüm. Fakat ayağının şişliğinden ciddi bir halsizlik yaşıyor o da sürekli uyuklamaya başladı yemi yeniden bıraktı ayak fotoğraflarına bakabilir misiniz? Tam parazitten kurtulacakken bir de ayağı tekrar hastalandı. Bu neden oluyor yardımcı olur musunuz? Şunuda belirteyim ilaçlardan birkaç gün önce ishali neredeyse bitmişti buraya yazmayı unuttum ama. Bugün ise biraz sulu yeşil dışkı yapıyor ve demin şu dışkıyı yaptı (Dışkısı İlaç kokuyordu)

Ekli dosyalar

• CD622A01-0C9F-49F9-9053-B967A83EE536.jpeg
    CD622A01-0C9F-49F9-9053-B967A83EE536.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 11
  • 2C1B5304-4CF0-43AE-9429-8CB67F07C5CC.jpeg
    2C1B5304-4CF0-43AE-9429-8CB67F07C5CC.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 9
  • CB97F3E4-39B4-4F43-9EE8-B1CFBB8099F9.jpeg
    CB97F3E4-39B4-4F43-9EE8-B1CFBB8099F9.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 8
  • 7BBBFF16-4391-4F2B-A51A-AFE23BE3ECF1.jpeg
    7BBBFF16-4391-4F2B-A51A-AFE23BE3ECF1.jpeg
    741.5 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Oyla 0
Baba kuşun durumu ciddi seviyede görünüyor. Antibiyotikmi ağır geldi yoksa hastalığımı ilerliyor net bir yorum yapamıyorum. Antibiyotiği bırakın yada devam edin diyemeyeceğim. Bunun kararını sizin ve veterinerinizin vermesi gerekiyor. Ama sorun mikostatinden kaynaklı değil onu net söyleyebilirim..

Diğer kuşun ayağı konusunda ekstra yapılıcak birşey varmı bilmiyorum. Kremi sürmeye devam edin. Ve daha önce söylediğim kare tüneğide kullanın mutlaka. Kare tünekte ayağını zorlamaz daha rahat eder..

Oyla 0
Baba kuşun durumu ciddi seviyede görünüyor. Antibiyotikmi ağır geldi yoksa hastalığımı ilerliyor net bir yorum yapamıyorum. Antibiyotiği bırakın yada devam edin diyemeyeceğim. Bunun kararını sizin ve veterinerinizin vermesi gerekiyor. Ama sorun mikostatinden kaynaklı değil onu net söyleyebilirim..

Diğer kuşun ayağı konusunda ekstra yapılıcak birşey varmı bilmiyorum. Kremi sürmeye devam edin. Ve daha önce söylediğim kare tüneğide kullanın mutlaka. Kare tünekte ayağını zorlamaz daha rahat eder..
Antibiyotiği bıraktım bugün vermedim çünkü hayvan dünden beri çok değişti garip hareketleri var. Bugün sağ ayağını kullanırken sanki parmak ucunda gitmeye çalışıyor ve takılmalar yaşıyor. Mikostatine devam edeceğim fakat veterinerin dediği gibi iki günde bir mi yapmalıyım yoksa aralıksız devam mı edeyim sizin öneriniz nedir? Baba kuşum sizce iyileşir mi çok üzülüyorum sizlere anlatamam. Bu şekilde tiklenmesi şimdi yemi kusması falan resmen ben de bitmeye başladım.
Küçük kuş daha önce ayağı şişliğinde de bu şekilde çok yorgun olmuştu uyuyordu hali yoktu şimdi de aynı o da kafes tabanında yatıyor hatta dün gece tünekten düşüp durması üzerine koltukta uyuttum. Kare tüneği önerdiğinizde alacaktım ama stokları yoktu ondan alamadım şimdi yine bakacağım.
Sizlere garip gelebilir ama bu küçük kuş tahta tüneğe yaklaşık bir buçuk ay önce başlamıştı o zamana kadar hiç ayaklarında bu tarz bir rahatsızlanan olmamıştı. Ne zaman bu tahtaya geçtik ayaklarda tahrişler ve işte en son bu rahatsızlıklar çıktı belkide asıl sorun tahta tünekten dolayı ne dersiniz şu an yeniden plastiklere geçtim.

Son düzenleme:
Oyla 0
Antibiyotiği bıraktım bugün vermedim çünkü hayvan dünden beri çok değişti garip hareketleri var. Bugün sağ ayağını kullanırken sanki parmak ucunda gitmeye çalışıyor ve takılmalar yaşıyor. Mikostatine devam edeceğim fakat veterinerin dediği gibi iki günde bir mi yapmalıyım yoksa aralıksız devam mı edeyim sizin öneriniz nedir? Baba kuşum sizce iyileşir mi çok üzülüyorum sizlere anlatamam. Bu şekilde tiklenmesi şimdi yemi kusması falan resmen ben de bitmeye başladım.
Küçük kuş daha önce ayağı şişliğinde de bu şekilde çok yorgun olmuştu uyuyordu hali yoktu şimdi de aynı o da kafes tabanında yatıyor hatta dün gece tünekten düşüp durması üzerine koltukta uyuttum. Kare tüneği önerdiğinizde alacaktım ama stokları yoktu ondan alamadım şimdi yine bakacağım.
Sizlere garip gelebilir ama bu küçük kuş tahta tüneğe yaklaşık bir buçuk ay önce başlamıştı o zamana kadar hiç ayaklarında bu tarz bir rahatsızlanan olmamıştı. Ne zaman bu tahtaya geçtik ayaklarda tahrişler ve işte en son bu rahatsızlıklar çıktı belkide asıl sorun tahta tünekten dolayı ne dersiniz şu an yeniden plastiklere geçtim.

Hayır tahta tünekten dolayı değil sorun. Hatta en sağlıklısı tahta tünekler. Asıl plastiklerde bu sorunlar daha çok oluyor. Sizin baya kafanız karışmış anlaşılan.. Hak veriyorum sizede ama mantıklı kararlar vermeye çalışın..

Baba kuşun dün attığınız bir videosu vardı kanat hareketleri falan yapıyordu. O hareketler antibiyotikten sonramı başlamıştı?

Oyla 0
Hayır tahta tünekten dolayı değil sorun. Hatta en sağlıklısı tahta tünekler. Asıl plastiklerde bu sorunlar daha çok oluyor. Sizin baya kafanız karışmış anlaşılan.. Hak veriyorum sizede ama mantıklı kararlar vermeye çalışın..

Baba kuşun dün attığınız bir videosu vardı kanat hareketleri falan yapıyordu. O hareketler antibiyotikten sonramı başlamıştı?
Yok hayır antibiyotikten 2 gün önce başladı halen de yapıyor aşırı kabarık tüyleri diken diken duruyor her 20 saniyede bir kanat hareketleri yapıyor.

Oyla 0
@Malkoçoğlu size mikostatinle alakalı yazmıştım şu an için sadece ona devam edeyim diyorum ne dersiniz? Aralıksız 5 gün kullanayım mı veterinerin dediği gibi 2 günde bire mi düşüreyim sizin görüşünüz nedir? Ve kuşum neden böyle tikleniyor çok korkuyorum parazit mi tüm bunlara sebep oluyor :(

Oyla 0
Yok hayır antibiyotikten 2 gün önce başladı halen de yapıyor aşırı kabarık tüyleri diken diken duruyor her 20 saniyede bir kanat hareketleri yapıyor.

Anladım peki bugün nilvermi yeterince içtimi yoksa pek faydalanamadımı nilvermden? Ve hareketlerde bir azalma oldumu nilvermden sonra?

Oyla 0