Kuşum vikvik ses çıkarıyor canı yanıyor gibi

Nur avcı

Forum Sakini
Yaklaşık bir haftadır kuşumda vikleme sesleri başladı oldukça üzücü bir ses sanki canı yanıyor gibi. Önceleri ayak altı biraz tahriş oldu diye oluyor sandım lakin bugün durumum öyle olmadığına kanaat getirdim. Kuşta gün içinde mide kalkması gibi bir durum oluyor ağzından su sesi yapıyor ağzına baktığımda ise tertemiz. Kuşu elime alıp özellikle de kursak gibi kısımlarına elim değdiğinde yine içi kalkıyor ağzından su sesi yapıyor. Kuşta 2 gündür ise kuyrukta sürekli tık tık oynama var. Kuşa biraz yaklaştığımda ise resmen içinden pıt pıt ses duyuyorum. Lütfen yardım edin kuşumun o sesi öyle yürek burkucu ki çok üzülüyoruz. Sesin olduğu videoyu linkledim

Bu kanat hareketlerinin yada istemsiz hareketlerin iç parazitlerle alakası olabileceği gibi bakteriyel enfeksiyonlarla da alakası olabiliyor. Bu yüzden iyice anlamak için soruyorum..
Tam şu an çektim bakın artık hep böyle

Oyla 0
Tam şu an çektim bakın artık hep böyle

Öncelikle şunu söyliyeyim kuşunuz kritik bir seviyede. Bazı kuşlarda solunum sorunuyla birlikte istemsiz hareketlerde görülebiliyor. Enfeksiyon sinir sisteminide etkiliyor yani.. Sizin kuşunuzda da bu durum olma ihtimali yüksek. Yani sadece mantar ilacı yetmeyebilir ve antibiyotikte kullanmanız gerekebilir...

Ancak veterinerin verdiği antibiyotiğin ya etken maddesi yada ilaç enjeksiyonluksa eğer bu yüzden kuşa ağır gelme durumu oluşmuş olabilir. Bu antibiyotik yerine başka bir antibiyotik kullanılması daha iyi olucak gibi...

Dediğim gibi kuşun durumu iyi değil ve ben ilaç öneripte risk almak istemiyorum açıkçası.. Veterinerinizle tekrar görüşüp antibiyotiği değiştirmesini talep edebilirsiniz..

Oyla 0
Öncelikle şunu söyliyeyim kuşunuz kritik bir seviyede. Bazı kuşlarda solunum sorunuyla birlikte istemsiz hareketlerde görülebiliyor. Enfeksiyon sinir sisteminide etkiliyor yani.. Sizin kuşunuzda da bu durum olma ihtimali yüksek. Yani sadece mantar ilacı yetmeyebilir ve antibiyotikte kullanmanız gerekebilir...

Ancak veterinerin verdiği antibiyotiğin ya etken maddesi yada ilaç enjeksiyonluksa eğer bu yüzden kuşa ağır gelme durumu oluşmuş olabilir. Bu antibiyotik yerine başka bir antibiyotik kullanılması daha iyi olucak gibi...

Dediğim gibi kuşun durumu iyi değil ve ben ilaç öneripte risk almak istemiyorum açıkçası.. Veterinerinizle tekrar görüşüp antibiyotiği değiştirmesini talep edebilirsiniz..
Veterinere dediklerinizi diyeceğim ama nolur siz olsanız neler yapar verirdiniz bana yazın ben gerçekten inanılmaz kötüyüm onu bu halde görmek ömrümden ömür alıyor

Oyla 0
Veterinere dediklerinizi diyeceğim ama nolur siz olsanız neler yapar verirdiniz bana yazın ben gerçekten inanılmaz kötüyüm onu bu halde görmek ömrümden ömür alıyor

Durumunuzun farkındayım bende bu canlara çok üzülüyorum. Biz elimizden geleni yapalım takdir Allah'ın. Canı verende alanda Allah..

Bu gibi durumlarda ilaç olarak; doksisiklin, tilmikosin yada amoksisilin+kolistin gibi ilaçlar faydalı oluyor.

Yarın veterinerinizle görüşüp bunları sorun elinde varsa ve kendide uygun görürse bunlardan birini alıp başlayabilirisniz..

Oyla 0
çok özür dileyerek ve tüm iyi niyetimle yazıyorum, lütfen yanlış anlamayın

kuşunuzdaki enfeksiyon sinir sistemine kadar ilerleyip yerleşmiş

caremycin ve sulphamezathine'i etkisini beklemeden yarıda bırakmışsınız.

üstüne linko-spekto'yu daha ilk gün bıraktınız. (bu ilaç genel amaçlı iyi bir antibiyotiktir, sadece solunum yolunda kullanılmaz)

en basit ve zararsız ilaç mikostatini kullanırken çekiniyorsunuz

başka bir forumda size 1 hafta once levamizol (nilverm) önerilmiş o zaman kullanmamışsınız

özetle alakalı alakasız hiç bir ilacı tam kullanmıyorsunuz. ben amoksisilin'i de yarıda bırakabileceğinizi düşünüyorum. lütfen bunu kuşunuza yapmayın

Oyla 0
çok özür dileyerek ve tüm iyi niyetimle yazıyorum, lütfen yanlış anlamayın

kuşunuzdaki enfeksiyon sinir sistemine kadar ilerleyip yerleşmiş

caremycin ve sulphamezathine'i etkisini beklemeden yarıda bırakmışsınız.

üstüne linko-spekto'yu daha ilk gün bıraktınız. (bu ilaç genel amaçlı iyi bir antibiyotiktir, sadece solunum yolunda kullanılmaz)

en basit ve zararsız ilaç mikostatini kullanırken çekiniyorsunuz

başka bir forumda size 1 hafta once levamizol (nilverm) önerilmiş o zaman kullanmamışsınız

özetle alakalı alakasız hiç bir ilacı tam kullanmıyorsunuz. ben amoksisilin'i de yarıda bırakabileceğinizi düşünüyorum. lütfen bunu kuşunuza yapmayın
Hayır o küçük kuş içindi. ( caremycin, sulphamazethine) o kuşum da sulphamazethine bırakma sebebim kasılma ve ilacı kullanırken dışkısında kan başlamasıydı. Baba kuşa veteriner tanı koyduktan sonra başladım

Oyla 0
Sinir sistemine ilerlemiş dediniz ya bu durum için uygun ilacı veteriner verirse kuş kurtulabilir mi siz örneklerini yaşadınız mı? Bugün kuş neredeyse ne yedi ne içti mikostatini bile 3. Seferde verebildim çünkü sürekli nefes nefese kalıyordu neredeyse 15 dakika boyunca kendine gelmesini bekledim. Kuş yukarı bile çıkmıyor ki su içsin antibiyotiği ağızdan yerine suya katmam bile işe yaramayacaktı ve antibiyotik gerçekten dokundu kusmalar hep ondan sonra başladı yoksa zaten bir kere başlamıştım durumda ciddi olduğuna aynen devam edecektim

Oyla 0
Sinir sistemine ilerlemiş dediniz ya bu durum için uygun ilacı veteriner verirse kuş kurtulabilir mi siz örneklerini yaşadınız mı? Bugün kuş neredeyse ne yedi ne içti mikostatini bile 3. Seferde verebildim çünkü sürekli nefes nefese kalıyordu neredeyse 15 dakika boyunca kendine gelmesini bekledim. Kuş yukarı bile çıkmıyor ki su içsin antibiyotiği ağızdan yerine suya katmam bile işe yaramayacaktı ve antibiyotik gerçekten dokundu kusmalar hep ondan sonra başladı yoksa zaten bir kere başlamıştım durumda ciddi olduğuna aynen devam edecektim

Umudunuzu kaybetmeyin bu evreden dönen çok kuş gördüm. Hatta daha kötülerinide gördüm iyileştiler hepsi. Ancak herşeyden önce kuşun aç kalmaması gerekiyor. Yeterince beslenemezse hiç bir ilacın faydası olmaz..

Mama yiyorsa mama yapın verin. Sebze, yeşillik, dal darı vs. sevdiği şeyleri verin. Ne yerse kardır. Eğer hiç birini yemezse sıvı elle besleme maması yapıp çay kaşığı yada şırınga ile beslemeye çalışın..

Sıvı mama için;
  • Bir tane haşlanmış yumurta sarısı,
  • Bir çay kaşığı mısır unu,
  • Bir çay kaşığı buğday unu,
  • Ve biraz sıcak suyla muhallebi kıvamına getirin. Soğuduğu zaman kuşun ağzına azar azar damlatın yedirmeye çalışın.. Hem su ihtiyacınıda karşılamış olursunuz bu şekilde..
Antibiyotiğide sıvı mamanın içine damlatabilirsiniz. Yada biraz suyla seyreltip o şekilde de verilebilir..

Oyla 0

Bugün mümkün olan en erken bir saatte tedaviye başlamanız iyi olur. linko-spekto kötü bir ilaç değildir ancak kuşa ağır geldi diyorsanız ve içinize sinmiyorsa, @Malkoçoğlu hocanın yazdığı gibi veterinerle görüşün başka bir ilaç önersin.

Önemli olan geniş etkili bir ilaca bir an önce başlamanız

Oyla 0
Floral antibiyotik verdi doğru mudur? Hem antibiyotiği verdi hemde antibiyotikten bir şırınganın ilk 3 çizgisine kadar çekti aynı şırıngaya ağrı kesicide çekti ve tamamını sulandırdı. Bu şırıngayı komple yarın öğlene kadar bitir dedi. Ağzına 15 dakikada bir 1 damla ver dedi. Bir de başka bir şırıngaya vitamin çekti. Onuda her ilaçtan sonra ağzına bir damla ver dedi. İyotuda bugün yapmamı söyledi. Arkadaşlar kendisine tüm bu her şey ağır gelmeyecek mi dedim hayır diyor ama antibiyotik ve ağrı kesicinin bşr arada olduğu şırıngayı bir günde bitirmek doğru olur mu? Fotoğraftaki sarı olan şırınga vitamin, beyaz saydam olan antibiyotik+ ağrı kesicili karışım USER=866]@Malkoçoğlu[/USER] @neanderthalensis
@Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
  • image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 8
  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Oyla 0
Lütfen son yazdığıma bakabilir misiniz? Ben dün gece küçük kuşumu kaybettim kuşumun cuma günü ayağı yeniden şişmeye başlayıncaya kadar inanın kendi başına resmen toparlamıştı. Darıyı yiyordu hatta çok az bile olsa normal yemde yemişti. Hareketliydi durumu öyle güzelleşmişti ki ishali de dediğim gibi bitti gibi bir şeydi. Ama cumartesi akşamı ayağı bir anda daha çok şişmeye başladı gece tünekten duramadı yere indi yerde de yatamadı koltukta yatırmıştım. Dün ise hep yerde uyudu kafes tabanından darı yedi suyunu arada ise tüneğe çıktı su içti ama gece farkettim ki hali çok kötüydü 2 gibi elimde vefat etti çektiğim acıyı tarif edemem çünkü benim için onlar ailemden biri. Şu an baba kuş için güçlü olmaya çalışıyorum çok zorlanıyorum. Ne olur dua edin yardımlarınızı esirgemeyin.

Oyla 0
floral öncekine göre daha hafif bir ilaç, solunum yolu için kullanılıyor. 0.3 ml 6 damlaya denk gelir, bu doz biraz fazla ancak hoca ilk gün için yüksek doz vermiş olabilir

siz beklemeyin ilaca başlayın, tecrübeli arkadaşlar müsait olunca bakarlar gerekirse dozu tekrar ayarlarsınız.

Oyla 0
floral öncekine göre daha hafif bir ilaç, solunum yolu için kullanılıyor. 0.3 ml 6 damlaya denk gelir, bu doz biraz fazla ancak hoca ilk gün için yüksek doz vermiş olabilir

siz beklemeyin ilaca başlayın, tecrübeli arkadaşlar müsait olunca bakarlar gerekirse dozu tekrar ayarlarsınız.
Bana dediki antibiyotik ve ağrı kesici karışımı olan bu şırıngayı yarın öğlene kadar bitireceksin. Günde ağzına damlata bildiğin kadar damlat hatta 15 dk de bir damla ver dedi

Oyla 0
Bana dediki antibiyotik ve ağrı kesici karışımı olan bu şırıngayı yarın öğlene kadar bitireceksin. Günde ağzına damlata bildiğin kadar damlat hatta 15 dk de bir damla ver dedi

evet okudum, bence siz ilaca başlayın vakit kaybetmeyin. şimdilik 15 dk yerine 30 dk.da 1 damla verin. arkadaşlar da gün içinde yorum yapar gerekirse tekrar doz ayarlarsınız

Oyla 0
başlamak gerekiyor ne yazık ki. Yem tüketiminden emin olunuz. Hem aç hem de hasta ise kısa sürede olumsuz sonuçlar gözlemlenebilir.

Oyla 0
başlamak gerekiyor ne yazık ki. Yem tüketiminden emin olunuz. Hem aç hem de hasta ise kısa sürede olumsuz sonuçlar gözlemlenebilir.
Yem yemesine dikkat edeceğim. Şunu da söylemek istiyorum küçük kuşum bence parazitten vefat etmedi çünkü kuşum perşembe ve cuma günü öyle iyileşmişti ki 3 gram almıştı hareketliydi yemini yiyordu ishali ise o iki gün hiç olmamıştı. Ama cuma günü akşamı ayağı yeniden şişmeye başladı ve o gün tünekte durmakta güçlük çekti cumartesi günü ise ayağı daha da şişmeye başladı ve o günün gecesi ise sürekli olarak şiş tarafına doğru düşme yaşadı kafesteki o haline dayanamayıp sabaha kadar koltukta uyuttum sabah kafese koydum. Dün yani pazar günü ise hep uyumaya başladı gözünü açtığında ise hemen geri uyumaya başlıyordu. Ve gece artık öleceğini hissettiğim an elime aldım kuşum yarım saat içinde can verdi. İshal bu ayak rahatsızlığından sonra başlamıştı zaten asıl sorun ayaklarındaydı ama vücudunda parazitte vardı. Bugün veterinere ayaklarındaki rahatsızlıktan söz ettiğimde genelde hindi ve tavuklarda ayakta şişlik olarak başlayan bir bakteri plazmasından bahsetti ondan sebep olmuş olabilir dedi. Ben neyden oldu bilmiyorum ama eminim ki ayaklarındaki rahatsızlık sonucu vefat etti canım kuşum.

Oyla 0
Floral antibiyotiği 50 ml suya 5-6 damla şeklinde kullanıyorum doğru mu yapıyorum yoksa 100 ml daha mı uygun olur cevaplarınızı bekliyorum

Son düzenleme:
Oyla 0
Kuşumun sağ bacağının tam üst kısmında aşırı hızlı derecede sanıyorum ki böbreği atıyor. Orada ki tüyler açılmıştı o zaman gördüm. Acaba böbrek rahatsızlığı çekiyor olabilir mi? Kuşum halen hasta tüyleri diken diken genel olarak uyuyor, çok az yem yiyor. İlaç, vitamin içirmek için elime aldığım an aşırı derecede nefes alıp veriyor ve kanatlarını yere yatırıyor. Kendine gelmesi yarım dakikayı buluyor. Kafes tabanında yürürken ise tam dengede yürümüyor. Bir bacağı yürürken zorlanıyor. Antibiyotikte 3. Gündeyiz parazit ilacında ise 4. Onun için elimden geleni yapmaya gayret gösteriyorum sıcak su kaynatıp bir tencereye koyuyor ve nane yağı damlatıyorum rahat nefes alabilmesi için. Suyuna entrobac probiyotikten pirinç tanesi kadar koyuyorum. İyotlu sudan da içiriyorum. Rabbim inşallah kuşuma şifa verir elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. En başta yazdığım bölgede hızlı atan organ böbrek midir karaciğer mi neden böyle oluyordur bir bildiğiniz var mı?

Oyla 0