Kuşumu Kaybettim

Mzafa

Forum Sakini
Merhabalar,
Az önce dişi sultan papağanım elimde hayatını kaybetti. Bir anda soluk soluğa kaldı tünekten düştü elimde canını verdi.
Erkek sultan papağanımızı susturamıyoruz. Başından zor aldık. Bu süreçte ne yapmalıyım hemen yeni bir dişi bulmak gerekir mi iyi gelir mi?

Başınız sağ olsun, genelde bu şoku azaltmanın en iyi yollarından biri ona benzeyen bir kuş almak. Fakat yakın zamanda böyle bir düşünceniz yoksa zamanla alışacaktır. Uyumasını sağlayınız

Sanırım almak zorunda kalacağız. Ama alırken dişi erkek ayrımını yapmak çok zor, dışarıya da ne kadar güvenilir bilmiyorum. Bundan önceki yumurtadığı için rahat alabilmiştik dişi olduğu kesindi ama bundan sonraki nasıl olur bakalım.

Başınız sağolsun
Bu süreçte yeni bir kuş almak en doğru çözüm bu süre içerisinde oyuncak sayısını artırmakta fayda var
Cinsiyet konusunda bu makaleyi okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz 6+ aylık kuş almanız cinsiyet konusunda size yardımcı olacaktır

Soldaki dişi sağdaki erkek.
Ben ötüşünden ayırt edebiliyorum, onun dışında görsel olarak bilemem sanırım dışarıdan bir kuşu.

IMG_20220918_182842~2.jpg

Dişimizin ölümünün 2. Günü bugün, erkek aranıyor halen arada çığlık atıyor, dişiyi arıyor her yerde ama çoğunlukla melodili ötüp dans ediyor. Yem yemesi biraz azaldı, dişi alma konusunda kararsız kaldık sizce en doğrusu nedir bu durumlarda?

Dişimizin ölümünün 2. Günü bugün, erkek aranıyor halen arada çığlık atıyor, dişiyi arıyor her yerde ama çoğunlukla melodili ötüp dans ediyor. Yem yemesi biraz azaldı, dişi alma konusunda kararsız kaldık sizce en doğrusu nedir bu durumlarda?

Bence yeni bir eş almanız en doğrusu..

Selamlar,
Öncelikle bayramımız kutlu olsun.
Bugün bir dişi aldık, önce başka odada kafese alışmasını bekledik daha sonra erkeğin olduğu odaya getirdik erkek direk kafesin üstüne uçtu bir süre tanışma evresi oldu. Daha sonra kafesin kapağını açtık erkek içeri girdi. Şu anda daha temas olmadı, dişi erkeğin yanına geliyor. Erkek kaçıyor gibi bir durum var ama erkek yürüyüşünü değiştirdi kanatları açık şekilde kur yapıyor. Bu hareketler normal mi?
Birde dişinin gagası çok uzun geldi foto atıyorum ne yapılmalı sizce ?

IMG_20221029_220854~2.jpg

Selamlar,
Öncelikle bayramımız kutlu olsun.
Bugün bir dişi aldık, önce başka odada kafese alışmasını bekledik daha sonra erkeğin olduğu odaya getirdik erkek direk kafesin üstüne uçtu bir süre tanışma evresi oldu. Daha sonra kafesin kapağını açtık erkek içeri girdi. Şu anda daha temas olmadı, dişi erkeğin yanına geliyor. Erkek kaçıyor gibi bir durum var ama erkek yürüyüşünü değiştirdi kanatları açık şekilde kur yapıyor. Bu hareketler normal mi?
Birde dişinin gagası çok uzun geldi foto atıyorum ne yapılmalı sizce ?

Ekli dosyayı görüntüle 26765
Öncelikle hayırlı olsun 🤗
Keşke ilk günden aynı kafese koymasaydiniz
Tanışma evresi olarak aynı odada durabilirler
Birbirlerinin sesini duymaları iyi olur
Dişiyi ayrı kafeste tutarak probyotik vermemizi öneririm
Önlem amaçlı
Kafesinde gaga taşı bulundurun. Zamanla törpüleme yapar .
İlerleme olmaz ise
Gagasınin ucundan kesebilir siniz
YouTube den izleyerek yapamam dersenizde veteriner e götürebilirsiniz

Öncelikle hayırlı olsun 🤗
Keşke ilk günden aynı kafese koymasaydiniz
Tanışma evresi olarak aynı odada durabilirler
Birbirlerinin sesini duymaları iyi olur
Dişiyi ayrı kafeste tutarak probyotik vermemizi öneririm
Önlem amaçlı
Kafesinde gaga taşı bulundurun. Zamanla törpüleme yapar .
İlerleme olmaz ise
Gagasınin ucundan kesebilir siniz
YouTube den izleyerek yapamam dersenizde veteriner e götürebilirsiniz
Çok teşekkür ederim. :) Maalesef ikinci bir kafesimiz olmadığı için koymak zorunda kaldık. Direk koymadık aslında belli aşamalardan geçtiler ama yine de uzak olabilirlerdi neyse umarım bir sorun çıkmaz 😁

Merhaba, hayırlı olsun. Sizin de bayramınızı kutlarım.
Zamanla alışacaktır yeni kuşa. Aslında 5-6 gün beklemeniz daha uygun olurdu ama artık yapacak bir şey yok.
Gagası ise bir tırnak makası yardımıyla kesilebilir. Tek seferde hallolacak bir incelikte görünüyor.

Dişi erkeğin yanına gitmek istiyor, bugün dişi erkeğin yanına geldiğinde erkek didikledi ve dişi yere düştü. Sanırım uyum sağlayamadık. 1 hafta daha süre vermeli miyiz ?