Kuşumu Kaybettim

Mzafa

Forum Sakini
Merhabalar,
Az önce dişi sultan papağanım elimde hayatını kaybetti. Bir anda soluk soluğa kaldı tünekten düştü elimde canını verdi.
Erkek sultan papağanımızı susturamıyoruz. Başından zor aldık. Bu süreçte ne yapmalıyım hemen yeni bir dişi bulmak gerekir mi iyi gelir mi?

Yani, tam olarak kuşun huyuna ve size bağlı. Kuluçka evresinde pek kafes dışı bir eğilim göstermeleri istenmez çünkü kuluçka sürecinde eşiyle koordineli gitmeleri gerekiyor. Dişi kuşun çıkartılması uygun olmayacaktır

Yani, tam olarak kuşun huyuna ve size bağlı. Kuluçka evresinde pek kafes dışı bir eğilim göstermeleri istenmez çünkü kuluçka sürecinde eşiyle koordineli gitmeleri gerekiyor. Dişi kuşun çıkartılması uygun olmayacaktır
Anladım, bu alışma evresinde arada erkek dışarı çıkabilir öyleyse tamamdır

Kuşlar daha tanışma evresinde ne kuluçkası?
Kuluçka için dememiştim ben zaten, bu tanışma evresinde erkek dışarı çıkabilir mi diye sordum :)
Erkek daha alışamadı zaten dişi yaklaşmaya çalıştığında ya kaçıyor ya da küçük bir hamle ile uzaklaştırıyor ama kavga dövüş yok daha 1 hafta oldu bakalım inşallah erkek ısınır, yoksa dişi zaten sıcak kanlı

Selamlar, daha önce de bahsetmiştim yeni dişimizin gaga uzunluğu hakkında, 1 ay önce kestirmiştim şu an tekrar uzamış geliyor. Annem yem yiyemediğini zayıfladığını söylüyor kafaya takmış durumda :) Fotodan bakabilir misiniz lütfen?
Kendi törpülemiyor bu arada :(
IMG_20221210_162636~2.jpg

Selamlar, daha önce de bahsetmiştim yeni dişimizin gaga uzunluğu hakkında, 1 ay önce kestirmiştim şu an tekrar uzamış geliyor. Annem yem yiyemediğini zayıfladığını söylüyor kafaya takmış durumda :) Fotodan bakabilir misiniz lütfen?
Kendi törpülemiyor bu arada :(
Ekli dosyayı görüntüle 27402
Gaga taşı kullanıyor musunuz?
Veterinere götürmüştünuz değil mi ? ( Gaga kesimi )
Konuyla ilgili birşey söyledi mi?
Kısa bir video paylaşırsanız durumu ile ilgili
Yem yemiyor ise bu bir sorun
Gagadan dolayı mı yoksa başka bir sorunu mu var bunu öğrenmek gerekiyor
Düzensiz gaga uzunluğu karaciğer ile ilgilidir genelde
Kanatlı uzmana götürün genel durumuna bir baksın hassas terazi ile tartilmasi gerekiyor

Kanatlı uzmana götürün genel durumuna bir baksın hassas terazi ile tartilmasi gerekiyor
Bundan önce petshopa götürdük o biraz kesmişti, normal demişti ama güvenemedim, maalesef kanatlı bir uzman bulamıyorum Denizli'de, çok korkuyor birde elime alıp kesmek birazcık zor.

Gaga taşı da kullanıyoruz ama kendi kullanmıyor:)

Gaga taşı da kullanıyoruz ama kendi kullanmıyor:)
Dışkı resmini de görebilir miyiz
İyi görünüyor
Kesim işini akşam ışıklar kapalı iken kafesten alın biri yardımcı olursa daha iyi olacaktır
Kararınca kesebilirsinix aslında bende korkuyordum ama o kadar da korkulacak bir durum Yok YouTube den de izleyin isterseniz

Dışkı resmini de görebilir miyiz
İyi görünüyor
Kesim işini akşam ışıklar kapalı iken kafesten alın biri yardımcı olursa daha iyi olacaktır
Kararınca kesebilirsinix aslında bende korkuyordum ama o kadar da korkulacak bir durum Yok YouTube den de izleyin isterseniz
Işık kapalıyken deneyelim bakalım, kafasını tutabilirsek :)

Dışkı resmini attım ama 2 kuşun ki karışık şuan hangisi hangisinin bilmiyoruz tabi
IMG_20221210_173804~2.jpg

Merhaba, dışkılarda da sorun görünüyor. Gaga uzaması karaciğer kaynaklı ise çözümü yok denebilir ama karaciğer koruyucu ürünlerle süreç biraz daha uzatılabilir. Bakteriyel bir problem de var ayriyeten dışkı görünümüne göre yorum yapacak olursak

Merhaba, dışkılarda da sorun görünüyor. Gaga uzaması karaciğer kaynaklı ise çözümü yok denebilir ama karaciğer koruyucu ürünlerle süreç biraz daha uzatılabilir. Bakteriyel bir problem de var ayriyeten dışkı görünümüne göre yorum yapacak olursak

Gerçekten mi, baya üzücü oldu bu haber. Yani çözümü olmayan şey, gaga uzaması mı yoksa kuşun ömrü mü :(

Benzer gagasi uzayan bir kusum var. 4 yıldır bende, tahminen 6 yaşlarında. Ömrünü genelde pek etkilemiyor ama sağlıklı yorum için veterinerin görmesi gerek.
Dışkısı için ilaç kullanmak lazım